Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή Υπογραφή- Internet Explorer


meletis_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα κατάφερα τελικά το προχώρησα.. έβγαλα το ένα από τα 2 πιστοποιητικά.. το άλλο απέτυχε (το κρυπτογράφηση).

τώρα το πως δουλεύει.. υποτίθεται θα έβγαινε ένα μενού με το token όπως βλέπω από τα βίντεο.

χρησιμοποιώ το Gemalto320.

Είμαι εξωτερικό και δε μπορώ να το ακυρώσω (όπως διάβασα στις οδηγείες) μέσω ΚΕΠ για να το ξαναβγάλω.

Πρέπει να είναι και τα 2 πιστοποιητικά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία να βάλω ψηφιακή υπογραφή? Έφτιαξα το αρχείο του πιστοποιητικού, το αποθήκευσα, το έκανα εγκατάσταση. Έβαλα το πρόγραμμα από το token και είναι στο Background. Υποτίθεται όταν πατάω για ψηφίακή υπογραφή θα έβγαινε..

Έχω τη εντύπωση ότι ίσως δεν το βγάζει γιατί χρησιμοποιώ Office 365 και.. θέλει αρχαίο office..

Επεξ/σία από Lombardic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

έχω στήσει virtual box και wondows 7 με Ineterner explorer 10, και οταν παω να κατεβασω την ψηφιακή υπογραφή στο usb token, μου βγάζει "Σφάλμα D:".

και πως κατι παιζει με το active x.

Έχετε κάποιος κάπου τις οδηγίες πως το κάνατε? 

Για τα πιστοποιητικά ακολούθησα αυτό τον οδηγό :

https://www.aped.gov.gr/images/steps1-6/Step_4_CAs_Installation_v1.2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επανέρχομαι , ο Η/Υ στο γραφείο έκαψε μητρική κάρτα. Αλλάχτηκε εννοείται και ήθελα να κάνω εξ αρχής καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού , οδηγών συσκευής , και προγραμμάτων . Η ψηφιακή υπογραφή ανανεώθηκε μέσω της υποστήριξης , η ερώτηση είναι χρειάζεται ξανά η ολη διαδικασία για τη ρύθμιση πιστοποιητικών μέσω IE .

Λειτουργικό σύστημα απο Windows 7 θα μπεί Windows 10 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 12:24 ΜΜ, meletis_m είπε

Επανέρχομαι , ο Η/Υ στο γραφείο έκαψε μητρική κάρτα. Αλλάχτηκε εννοείται και ήθελα να κάνω εξ αρχής καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού , οδηγών συσκευής , και προγραμμάτων . Η ψηφιακή υπογραφή ανανεώθηκε μέσω της υποστήριξης , η ερώτηση είναι χρειάζεται ξανά η ολη διαδικασία για τη ρύθμιση πιστοποιητικών μέσω IE .

Λειτουργικό σύστημα απο Windows 7 θα μπεί Windows 10 .

Από τη στιγμή που άλλαξες και λογισμικό... Είναι επόμενο να θέλει εκ νέου ρυθμίσεις.

Η υποστήριξη τί σου είπε για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kormos είπε

Από τη στιγμή που άλλαξες και λογισμικό... Είναι επόμενο να θέλει εκ νέου ρυθμίσεις.

Η υποστήριξη τί σου είπε για αυτό?

Δεν έχω αλλάξει ακόμη λειτουργικό σύστημα , έχει ακόμη windows 7 .

Η υποστήριξη επειδή έληξε η υπογραφή , τους έστειλα το usb και πέρασαν εκ νέου τα πιστοποιητικά .

Μου είπε ότι χρειάζεται όλα εξ αρχής εκτός από τα πιστοποιητικά του usb . Ωστόσο και ο ίδιος δεν διευκρινησα εάν θέλει ρύθμιση και ο IE γιατί αλλάζει στα Windows 10 που πρόκειται να εγκατασταθούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Δεν έχω αλλάξει ακόμη λειτουργικό σύστημα , έχει ακόμη windows 7 .

Η υποστήριξη επειδή έληξε η υπογραφή , τους έστειλα το usb και πέρασαν εκ νέου τα πιστοποιητικά .

Μου είπε ότι χρειάζεται όλα εξ αρχής εκτός από τα πιστοποιητικά του usb . Ωστόσο και ο ίδιος δεν διευκρινησα εάν θέλει ρύθμιση και ο IE γιατί αλλάζει στα Windows 10 που πρόκειται να εγκατασταθούν .

Αν έχεις βρει ίδια μητρική πλακέτα και μπει ο παλιός σκληρός δίσκος, χωρίς να επηρεαστεί/αλλάξει κάτι, από λειτουργικό, κλπ τότε δεν χρειάζεσαι εκ νέου ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kormos είπε

Αν έχεις βρει ίδια μητρική πλακέτα και μπει ο παλιός σκληρός δίσκος, χωρίς να επηρεαστεί/αλλάξει κάτι, από λειτουργικό, κλπ τότε δεν χρειάζεσαι εκ νέου ρυθμίσεις.

Δεν βρήκα ίδια μητρική , για αυτό και ρωτάω και θα τους ξανά τηλεφωνήσω γιατί μόνο εκεί έχω τους ενδοιασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, meletis_m είπε

Δεν βρήκα ίδια μητρική , για αυτό και ρωτάω και θα τους ξανά τηλεφωνήσω γιατί μόνο εκεί έχω τους ενδοιασμούς.

Τότε δεν έχει νόημα που αναφέρεις ότι έχεις Windows 7, στην ουσία είχες...
Δεν πρόκειται νά ξεκινήσει σε άλλη μητρική πλακέτα (το θεωρώ απίθανο)!
 

Αυτό σημαίνει πως κανείς νέα εγκατάσταση, κοινώς ρυθμίσεις εξ αρχής σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 12:24 ΜΜ, meletis_m είπε

Επανέρχομαι , ο Η/Υ στο γραφείο έκαψε μητρική κάρτα. Αλλάχτηκε εννοείται και ήθελα να κάνω εξ αρχής καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού , οδηγών συσκευής , και προγραμμάτων . Η ψηφιακή υπογραφή ανανεώθηκε μέσω της υποστήριξης , η ερώτηση είναι χρειάζεται ξανά η ολη διαδικασία για τη ρύθμιση πιστοποιητικών μέσω IE .

Λειτουργικό σύστημα απο Windows 7 θα μπεί Windows 10 .

Όχι δεν χρειάζεται. Η ψηφιακή υπογραφή είναι περασμένη στο token. Με το token μπορείς να υπογράψεις από οποιοδήποτε υπολογιστή. Ίσως στην διαδικασία αφού υπογράψεις σου βγάλει στον. Acrobat reader ότι δεν αναγνωρίζεται το πιστοποιητικό. Αλλά δεν έχει καμία σημασία. Η ψηφιακή υπογραφή εγγράφεται στο αρχείο από το USB token και δεν έχει σχέση με το αν είναι εγκατεστημένα τα πιστοποιητικά στον ie. Τα πιστοποιητικά τα περνάς στην αρχή μόνο για να κάνεις εγκατάσταση την υπογραφή στο token μέσω του Ερμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...