Προς το περιεχόμενο

Το Cosmote TV Go πλέον ως ανεξάρτητη υπηρεσία χωρίς περιορισμούς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Εγω αυτό που ζητάω κάθε φορά που καλούν για προσφορές είναι κάτι αντίστοιχο με το sports pack αλλά μόνο με μηχανοκίνητα.

Δεν βλέπω ποδόσφαιρο/μπάσκετ/σειρές/ταινίες αλλά 8-10 ευρώ το μήνα θα τα έδινα άνετα για να εχω πρόσβαση μονάχα σε F1 - Motogp απο το να κάθομαι κάθε ΣΚ να ψάχνω κάθε τελειωμενο streaming στα έγκατα του net μήπως και δω τον κάθε αγώνα.

Εντωμεταξύ το official F1 site παρέχει season pass με ~90 ευρώ την αγωνιστική σεζόν τα οποία θα πλήρωνα ευχαρίστως αλλά δεν πουλάει το πακέτο Ελλάδα λόγω δικαιωμάτων του Cosmote TV που το έχει δεμένο μαζί με ολα τα άλλα στο Sports Pack! 😠

Όταν ανακοινώθηκε η εν λόγω αναβάθμιση της υπηρεσίας TV Go, οι υπεύθυνοι είχαν δηλώσει ότι κάποια στιγμή θα προσφερθεί και συνδρομή per competition. Δηλαδή να μπορεί κάποιος να πληρώσει (φαντάζομαι εφάπαξ;) μόνο για να βλέπει πχ. το φετινό Champions League. Μακάρι να προχωρήσει αυτή η ιδέα και να εφαρμοστεί σε κάθε είδους σπορ. Θα είναι πραγματικά κάτι πρωτοποριακό μιας και εμείς μπορεί να ενδιαφερόμαστε μόνο για F1, κάποιος άλλος μόνο για ΝΒΑ (αν και τότε το NBA LP είναι απείρως προτιμότερο), κάποιος άλλος για Premier League κ.ο.κ.

Είδα λίγο Cosmote History στο κινητό, προσπαθώ τώρα να το σετάρω στο Xiaomi Mi Box. Γενικά ο τρόπος επικοινωνίας και χρέωσης είναι λίγο απαρχαιωμένος. Συνοπτικά:

- Για να καταφέρω να υποβάλω την αίτησή μου αναγκάστηκα να επιστρατεύσω... browser dev tools (τόσο στην τελευταία έκδοση του Chrome, όσο και του Firefox) αφού το Javascript validation επέμενε να βγάζει λάθος στο πεδίο του ταχυδρομικού κώδικα ό,τι και να δήλωνα.

- H Cosmote σε παίρνει τηλέφωνο μετά από 1-2 ώρες απλώς για να επιβεβαιώσει τα στοιχεία σου και να δημιουργήσει κάρτα πελάτη αν δεν είσαι ήδη πελάτης τους (πχ. ζητώντας τηλεφωνικά να τους δώσεις αριθμό ταυτότητας κ.α.)

- Δεν υπάρχει κάποιου είδους payment method, απλώς αν κατάλαβα καλά σου θα έρχεται λογαριασμός κάθε μήνα (ηλεκτρονικός ή φυσικός ανά δίμηνο), τον οποίο θα πρέπει να εξοφλείς. Φαντάζομαι η ιδέα να προσθέσουν payment methods στο ίδιο τους το store (CC, Paypal κλπ) είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Edit: τελικά είδα πως στο https://account.cosmote.gr/ (αλλιώς Cosmote ID, ένα από τα 150 διαφορετικά site τους για account...) μπορείς να δηλώσεις CC ή Paypal, πιθανότατα σαν recurring method.

- Μου ήρθαν 5-6 SMS εξηγώντας τι πρέπει να κάνω, ένα από αυτά έχει τα credentials της εφαρμογής. Στην προσπάθειά μου να επιβεβαιώσω τη διεύθυνση email μου μέσω ενός προσωρινού κωδικού που στέλνεται με SMS, βγαίνει διαρκώς μήνυμα λάθους στο site της Cosmote, η οποία ακολούθως ξαναστέλνει το... ίδιο SMS με τον ίδιο προσωρινό κωδικό (ο οποίος προφανώς αποτυγχάνει ξανά κ.ο.κ.) Edit: αυτό το τελευταίο τελικά δούλεψε σωστά μόλις τώρα και ολοκληρώθηκε η ενεργοποίηση

- Αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει Linux app για το TV GO, άρα πολύς κόσμος δεν θα μπορεί να δει στα laptop του χωρίς χακιές.

Sorry παίδες αλλά τέτοια πράγματα θα ήταν απολύτως απαράδεκτα σε υπηρεσίες σαν το Netflix, το Spotify κ.α. Ελπίζω τουλάχιστον να έχουμε σύντομα τα σχετικά επίσημα apps για Android TV boxes, smart TVs κλπ.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, nzeppos είπε

Επιτέλους... 5 ευρώ το μήνα τα δίνω για πλάκα ώστε να μπορώ να βλέπω Cosmote History. Το θέμα είναι πως δεν με αφήνει να το αγοράσω. Κολλάμε στο "Παρακαλώ εισήγαγε Τ.Κ."...

αν ειναι μετα την εισαγωγη της καρτας , πρεπει να βαλεις τον ΤΚ που εχεις βαλει στην αιτηση οταν εβγαζες την καρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ge-lyk είπε

....γιατί κάποιοs να μη βάλει δορυφορικό full pack με 25 ευρώ και να έχει δωρεάν το on the go? Χάνω κάτι? 

Γιατί μπορεί για χίλιους διαφορετικούς λόγους να μην θέλει να μπλέξει με πιάτα και καλώδια. Το μέλλον είναι το IPTV, όχι τα πιάτα και οι τρύπες στους τοίχους. Σήμερα έχω γραμμή 50 Mbps, αύριο θα έχω 1 Gigabit. Γιατί να μην τις αξιοποιώ και να πρέπει να κρεμάω πιάτα από το μπαλκόνι και να χρειάζομαι έξτρα set top boxes/πρίζες/καλώδια στο έπιπλο;

3 λεπτά πριν, georgethebeast είπε

αν ειναι μετα την εισαγωγη της καρτας , πρεπει να βαλεις τον ΤΚ που εχεις βαλει στην αιτηση οταν εβγαζες την καρτα. 

Όχι, δεν μου ζήτησε να βάλω καμία κάρτα. Ήταν καθαρά λάθος του κώδικα της σελίδας. Το workaround ήταν απλώς να βγάλω το disabled attribute από το κουμπί του submit.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Γιατί μπορεί για χίλιους διαφορετικούς λόγους να μην θέλει να μπλέξει με πιάτα και καλώδια. Το μέλλον είναι το IPTV, όχι τα πιάτα και οι τρύπες στους τοίχους.

Όχι, δεν μου ζήτησε να βάλω καμία κάρτα. Ήταν καθαρά λάθος του κώδικα της σελίδας. Το workaround ήταν απλώς να βγάλω το disabled attribute από το κουμπί του submit.

βλακωδες ερωτηση αλλα χαζεψα, που το αγοραζεις;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Γιατί μπορεί για χίλιους διαφορετικούς λόγους να μην θέλει να μπλέξει με πιάτα και καλώδια. Το μέλλον είναι το IPTV, όχι τα πιάτα και οι τρύπες στους τοίχους. Σήμερα έχω γραμμή 50 Mbps, αύριο θα έχω 1 Gigabit. Γιατί να μην τις αξιοποιώ και να πρέπει να κρεμάω πιάτα από το μπαλκόνι και να χρειάζομαι έξτρα set top boxes/πρίζες/καλώδια στο έπιπλο;

Όχι, δεν μου ζήτησε να βάλω καμία κάρτα. Ήταν καθαρά λάθος του κώδικα της σελίδας. Το workaround ήταν απλώς να βγάλω το disabled attribute από το κουμπί του submit.

...εννοουσα ότι και χωρίς καν να εγκαταστήσει το πιάτο, θα έχει full pack on the go με 25 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, georgethebeast είπε

βλακωδες ερωτηση αλλα χαζεψα, που το αγοραζεις;;; 

Από εδώ: https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod1640027_prod

20 λεπτά πριν, ge-lyk είπε

...εννοουσα ότι και χωρίς καν να εγκαταστήσει το πιάτο, θα έχει full pack on the go με 25 ευρώ. 

Δεν είναι άσχημη ιδέα. Φαντάζομαι το μόνο αρνητικό θα είναι η δέσμευση για ορισμένο χρονικό διάστημα (που αρκετούς δεν τους ενδιαφέρει) ενώ στο καινούριο TV Go πρακτικά δεσμεύεσαι μόνο για τον πρώτο μήνα.

Αυτή τη στιγμή πάντως που πάω να δω το Mi Box δεν σαλεύει το πράγμα. Φορτώνει το app, κάνει login, δείχνει όλα τα προγράμματα αλλά όταν πάω να παίξω το οτιδήποτε απλώς σπινάρει για λίγη ώρα και δεν κάνει τίποτα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια με 2η συσκευή που αναφέρει στο αρθρο τι παίζει??εγω βλέπω στο pc μου απο γραμμή wind. Και μπορώ μόνο σε μία συσκευή να βλέπω..αλλαξε αυτό και πλέον μπορώ να προσθέσω και 2η?

επισης μεγάλη μούφα το bbc earth απο ote tv go διοτι τα μισά και βάλε δεν τα παίζει και σου βγάζει μυνημα πως δεν ειναι διαθέσμιμη η υπηρεσια μεσω go...απάτη...

επίσης ας τα βάλουν όλα εστω 720p καθως και όσα ειναι 720p ας δώσουν και 1080P και όσοι εχουν το απαιτούμενο bandwidth ας τα δούν έτσι...

Επεξ/σία από Melven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sski είπε

36€ το μήνα δηλαδή αν θέλει κάποιος όλα τα πακέτα; 

Κακόγουστο αστείο. 

Ευχαριστούμε αλλά δεν... 

29 αν κάποιος πάρει την 6μηνη δέσμευση για το πακέτο των αθλητικών. Λίγα δεν τα λες αλλά οπωσδήποτε είναι καλή προσπάθεια αν συγκρίνετε με το που βρισκόμασταν πριν 5-10 χρόνια.

4 λεπτά πριν, Melven είπε

ρε παιδια το 2η συσκευή τι λεει...?εγω βλέπω στο pc μου απο γραμμή wind. Και μπορώ μόνο σε μία συσκευή να βλέπω..αλλαξε αυτό και πλέον μπορώ να προσθέσω και 2η?

Ναι αλλά μόνο αν πληρώνεις +5 ευρώ το μήνα (ισχύει για την νέα υπηρεσία του TV Go, δεν ξέρω τι γίνεται με τις ήδη υπάρχουσες συνδρομές πελατών Cosmote).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγική η κατάσταση σε μια υπηρεσία που μάλλον απευθύνεται σε Μογγόλους (με όλο το σεβασμό στους Μογγόλους). Έβαλα αρχικά την εφαρμογή στο κινητό και συνδέθηκα κανονικά. Μετά λέω θα τη δοκιμάσω καλύτερα στο Mi Box οπότε κάνω deregister το κινητό.

Στο Mi Box όμως (όπως έγραψα και πιο πάνω) παρότι έκανα κανονικά login το streaming δεν ξεκινούσε καθόλου (χωρίς κάποιο μήνυμα λάθους). Οπότε εν μέσω άφθονων δοκιμών ξηλώνω το apk και πάω να το ξαναβάλω. Έλα μου όμως που λέει ότι έχω ήδη ενεργοποιημένη μια συσκευή (προφανώς με το ίδιο ακριβώς όνομα, το Mi Box!) και δεν με αφήνει να την αφαιρέσω. Πρακτικά το μενού λουπάρει συνέχεια ανάμεσα στο κουμπί remove και στην προειδοποίηση ότι πρέπει να γίνει remove το Mi Box.

Μόνο όταν ξαναπροσπάθησα από το κινητό μού πέταξε για μία και μόνη φορά ότι δεν μπορεί να γίνει πάνω από μία αλλαγή συσκευής ανά 30 μέρες (γνωστός περιορισμός στους κανόνες χρήσης της υπηρεσίας). Μετά άρχισε πάλι τη λούπα που κάνει και στο Mi Box.

Με λίγα λόγια αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω TV Go ούτε στο κινητό, ούτε στο Mi Box, ούτε πουθενά αλλού για 30 μέρες. Κατά τ' άλλα όμως υποτίθεται στο ενδιάμεσο θα την πληρώνω κανονικά την υπηρεσία.

Τους έστειλα email και αν δεν λύσουν το πρόβλημα μέσα σε 2-3 μέρες θα απενεργοποιήσω τη συνδρομή Αν τα δουν ποτέ αυτά τα 5 ευρώ του πρώτου μήνα, να μου το πουν κι εμένα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Δοκίμασε το και πες και σε εμάς. 

25 αν πληρώνεις μηνα-μηνα. 

Για 6μηνο πάει στα 18. Δεν είναι τόσο άσχημα. 

Δεν μπαίνει σε TV box ούτε σε rooted smartphone. Κάνει έλεγχο και βλέπει τι συσκρυή είναι. Επίσης θέλει κάρτα ΣΙΜ με ενεργό νούμερο για να λειτουργήσει. Ακόμα και σε σμαρτφον άμα βγάλεις τη ΣΙΜ δεν δουλεύει. Κάθε φορά που το ανοίγεις στέλνει και δέχεται SMS επιβεβαίωσης με τον αριθμό που έχεις δηλώσει. Εκτός αν έχεις HTPC με Windows. Αν είναι android ή iOS θέλει κανονικό κινητό...Τεσταρισμένο μέχρι αηδίας. Το ίδιο και το NovaGO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...