Προς το περιεχόμενο

Η τελική έκδοση του Android 9 Pie κατέφθασε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, loypis είπε

κι εσυ μαλλον..ουτε καν γελασες..

Δεν ξέρω αν κατάλαβες και εσυ ό ίδιος τι έγραψες τώρα, αλλά τα περι bluetooth και άλλα χαριτωμένα, ακουγονται πλέον αστεία. Εχω κάτι χρόνια να στειλω κάτι με bluetooth, παρολο που είχα και έχω(πλέον ως δευτερο) κινητα που μπορούσαν να στειλουν αρχεία με bluetooth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Δεν ξέρω αν κατάλαβες και εσυ ό ίδιος τι έγραψες τώρα, αλλά τα περι bluetooth και άλλα χαριτωμένα, ακουγονται πλέον αστεία. Εχω κάτι χρόνια να στειλω κάτι με bluetooth, παρολο που είχα και έχω(πλέον ως δευτερο) κινητα που μπορούσαν να στειλουν αρχεία με bluetooth...

περιμενα οτι δεν θα καταλαβεις τι εννοούσα ..εγω αναφεθηκα ποιο πριν στο παιδι που ειπε για το root στα android..το αντίστοιχο ισχυει ομως και στο ios με το jailbreak για να κανεις ποιο πολλα πραγματα στο κινητο σου..αυτο και μονο αυτο ..ουτε νοημοσηνες εθιξα ουτε κανεναν..και αν δεν ξερεις να συζητας..αστο καλυτερα ασχολησου με κατι αλλο και...τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, loypis είπε

περιμενα οτι δεν θα καταλαβεις τι εννοούσα ..εγω αναφεθηκα ποιο πριν στο παιδι που ειπε για το root στα android..το αντίστοιχο ισχυει ομως και στο ios με το jailbreak για να κανεις ποιο πολλα πραγματα στο κινητο σου..αυτο και μονο αυτο ..ουτε νοημοσηνες εθιξα ουτε κανεναν..και αν δεν ξερεις να συζητας..αστο καλυτερα ασχολησου με κατι αλλο και...τελος

Εγώ μια χαρά ξερω να συζητάω με σοβαρά ατομα και όχι με "εξυπνους" που πετάνε μια χιλιοειπωμενη και γελοια ατακα πλεον για το bluetooth, και νομίζουν ότι είπαν κάτι.. Και υποδείξεις για το τι θα κανω στα φιλαρακια σου, όχι σε μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ένα και μόνο μέρος της οικονομοτεχνικής ανάλυσης είναι η αρχική τιμή απόκτησης. Ξέχασες στην εξίσωση την αξία μεταπώλησης και την πτώση αξίας ανά έτος. Προσπάθησε λίγο ακόμα στα μαθηματικά αν θέλεις.

Ξεχνάς και το ψυχολογικό κομμάτι "... το θέλω". Όσον αφορά το κόστος, υπάρχουν ισορροπημένες αγορές που δεν χάνουμε από μεταπώληση (εάν πουληθεί ποτέ) και την αρχική αγορά όταν η συσκευή είναι πλέον σε φάση απόσυρσης, άρα στη χαμηλότερη τιμή πριν εξαφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο με το θεμα , δεν καταλαβαινω τον καυγα μεταξυ απλ/ανδροιδ, ισα ισα που οτι υπαρχουν 2 εταιρειες που εχουν ανταγωνισμο και φτιαχνουν συνεχεια νεα λειτουργικα (ενω στην πραγματικοτητα με τα υπαρχων κανουμε ανετα δουλεια ) με σκοπο την εξελιξη και των ιδιων των συσκευων ( σημερα ακομα και ενα κινητο των 100 ευρω κανει επαξια μια βασικη δουλεια με των 900, ξαναλεω βασικη ) καθεστε και τσακωνεστε λες και ειμαστε σε σηριαλ του Ρωμα (οποιος κανει jazz hands παντως , χειροκροτω). Καποιος αναφερε ως παραδειγμα και την φαση amd/intel , υπαρχουν απειρες τετοιες διαμαχες, χαλαρωστε πια. Δεν βγαζει πουθενα και σας το λεω ως παθων που ημουν μαρβελακιας και blurικος (φυσικα και μισω ακομα oasis αλλα εχουν γραψει το champagne supernova που σπερνει!)

συμπερασμα. Θα προτιμησω να διαβασω εμπειριες απο το νεο λογισμικο παρα να διαβαζω τι κανει το ios , ποτε το εκανε και "σιγα τα ωα ", οσο για την μεταπωληση που αναφερει ενας φιλος, σορρυ αρχηγε αυτο ειναι και λιγο τζογος αν το κινητο που πηρες θα ειναι σουξε και θα εχει ζητηση και μετα. Απο την αλλη αν εχεις φτασει να αγοραζεις κινητα με σκεψη τι λεφτα θα παρεις πισω σε 6 μηνες, εισαι ενα μικρο ποσοστο του καταναλωτικου κοινου στην αγορα των κινητων. Δεν ειναι ολοι με την σκεψη αυτη πιστευω (και ελπιζω ). 

τσιρζ και αν ειναι να τσακωνεστε, τσακωθειτε πως η σαμσουνγκ εχει καταφερει σε 3 χρονια να ειναι η πιο χαλια εταιρεια σε software ! ξαναμανα τσιρζ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Μετά από 8 χρόνια - φανατικός να σημειώσω - χρήστης Android από τη γέννησή του, γύρισα πριν από 3 μήνες σε iphone και ηρέμησε το κεφάλι μου. Δεν το λέω για να ξεκινήσω flame, αλλά αν χρειάζεται συσκευή 600+ ευρώ για να τρέχεις αξιόπιστα σε απόδοση την κάθε νέα έκδοση Android και μετά από 1,5 χρόνο να είναι για απαξίωση το κινητό, αφού δεν παίρνει αναβαθμίσεις, να το βράσω το οικοσύστημα.

Αν ήσουν 8 χρόνια φανατικός και λες τέτοια μάλλον φανατικός αλλά άσχετος ήσουν, καλά έκανες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, possiz είπε

Αν ήσουν 8 χρόνια φανατικός και λες τέτοια μάλλον φανατικός αλλά άσχετος ήσουν, καλά έκανες. 

Άσχετος μπορεί να ήμουν αφού το λες εσύ, αγενής να κάνω χαρακτηρισμούς σε τρίτους για την επιλογή του οικοσυστήματος επειδή κάτι πάει λάθος στη ζωή μου, σίγουρα όχι. ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι android 9 ρε Καρντάσια 

Ακόμη στο 5.1 και πολύ είναι

Μακάρι να αποκτήσω κάνα android one μπας και απολαύσω την εμπειρία του updated android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Spect~ είπε

Όταν ένα κινητό παίρνει update το οποίο δεν σηκώνει τότε δεν έχει νόημα να το πάρει απλά για να πεις οτι "α ολα τα iphone παίρνουν την τελευταία έκδοση".

Αν η apple έπαιζε σε 300 διαφορετικά μοντέλα κινητών και δεν ήταν φτιαγμένο για 3 συσκευές με συγκεκριμένο hardware τοτε θα παίζαμε με ίσους όρους. Και πολλά  άλλα που μπορούμε να πούμε.

Αν θέλει κάποιος να κάνει σύγκριση των δύο θα πρέπει να είναι μεταξύ pixel και Iphone οχι iphone και οτιδηπτε φοράει android. Ο καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει/καλύπτει, όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε. Ο καθένας θα πει και 2 μαλακίες για να δικαιολογήσει τα λεφτά που ακουμπάει στην εκάστοτε εταιρεία για να μην νοιώθει κορόιδο είτε έχει iphone, ειτε Samsung ειτε το παλιο-νεο 3310.

Ειμαι απο το 2016 με S7 edge χωρις factory reset και με τα updates του κανονικά, τα μόνα σκαλώματα που έχω δει είναι σε κάτι άκυρες στιγμές που απλά εχω βάλει κάποι εφαρμογή κακογραμμένη η οποία και παίρνει πούλο. Το κινητό δουλεύει απροβλημάτιστα με αυτά που θέλω και είναι μια χαρα.

Μη τρελαίνεσαι αγορίνα δεν καταλαβαινω την επιθεση σου ...Την ΑΠΟΨΗ μου ειπα  .. ο κάθε ένας μας αγοράζει με βάση την τσέπη του σίγουρα αλλά όχι επειδή έχω καρό είναι και το καλύτερο …Samsung s8 έχω δεν έχω iPhone  αλλά τα σωστά τα λέω σαν iPhone  δεν παίζει ότι και να λες και όπως είπες ένα καρό συσκευές με ένα καρό λειτουργικά που στο τέλος πάνε στον πάτο της θάλασσας …και σε πόσες παλιές συσκευές παίζουν  απροβλημάτιστα … μου αναφέρεις το δικό σου Samsung s7  που ήταν μια ναυαρχίδα πριν 3 χρόνια για πες για μια κατώτερη συσκευή 3 ετιας αν θα δουλεύει σωστά προγράμματα κλπ όσο αφορά για service υποστήριξη μόνο αυτή κοντράρει τα iPhone …όλα τα αλλά να χα με να λέγαμε ΤΕΛΟΣ....

Επεξ/σία από kos75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, kos75 είπε

Μη τρελαίνεσαι αγορίνα δεν καταλαβαινω την επιθεση σου ...Την ΑΠΟΨΗ μου ειπα  .. ο κάθε ένας μας αγοράζει με βάση την τσέπη του σίγουρα αλλά όχι επειδή έχω καρό είναι και το καλύτερο …Samsung s8 έχω δεν έχω iPhone  αλλά τα σωστά τα λέω σαν iPhone  δεν παίζει ότι και να λες και όπως είπες ένα καρό συσκευές με ένα καρό λειτουργικά που στο τέλος πάνε στον πάτο της θάλασσας …και σε πόσες παλιές συσκευές παίζουν  απροβλημάτιστα … μου αναφέρεις το δικό σου Samsung s7  που ήταν μια ναυαρχίδα πριν 3 χρόνια για πες για μια κατώτερη συσκευή 3 ετιας αν θα δουλεύει σωστά προγράμματα κλπ όσο αφορά για service υποστήριξη μόνο αυτή κοντράρει τα iPhone …όλα τα αλλά να χα με να λέγαμε ΤΕΛΟΣ....

Δεν έκανα επίθεσή και πόσο μάλιστα προς τα εσένα. 

Αν και σιχαίνομαι την απλ (της αναγνωρίζω κάποια πράγματα σαν εταιρεία) δεν κράζω κανέναν για την επιλογή του. 

Έγραψα ότι έγραψα για να δείξω ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε συγκρίσεις και πόσο μάλιστα για ανόμοια πράγματα. 

Όπως κατώτερο κινητός 3ετιας δεν θα παίξει όπως το δικό μου και για αυτό δεν παίρνει updates ετσι θα έπρεπε να κάνει και η απλ σε κάποιες παλιές συσκευές αλλά όχι, πρέπει να πούμε οτι όλες οι συσκευές έχουν την τελευταία έκδοση άσχετα αν την σηκώνουν η όχι. Η ιστορία το έδειξε.

Οσο για το σέρβις και το after sale, παλιότερα θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά πλέον κάνει και μαλακιες συνέχεια (θα βρεις πολλά βίντεο σχετικά με το θέμα). 

Και η απλ πλέον είναι μια εταιρεία όπως όλες οι άλλες. Σε κάποια θέματα κερδίζει σε άλλα χάνει. Ότι βολεύει και ζητάει ο καθένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν έκανα επίθεσή και πόσο μάλιστα προς τα εσένα. 

Αν και σιχαίνομαι την απλ (της αναγνωρίζω κάποια πράγματα σαν εταιρεία) δεν κράζω κανέναν για την επιλογή του. 

Έγραψα ότι έγραψα για να δείξω ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε συγκρίσεις και πόσο μάλιστα για ανόμοια πράγματα. 

Όπως κατώτερο κινητός 3ετιας δεν θα παίξει όπως το δικό μου και για αυτό δεν παίρνει updates ετσι θα έπρεπε να κάνει και η απλ σε κάποιες παλιές συσκευές αλλά όχι, πρέπει να πούμε οτι όλες οι συσκευές έχουν την τελευταία έκδοση άσχετα αν την σηκώνουν η όχι. Η ιστορία το έδειξε.

Οσο για το σέρβις και το after sale, παλιότερα θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά πλέον κάνει και μαλακιες συνέχεια (θα βρεις πολλά βίντεο σχετικά με το θέμα). 

Και η απλ πλέον είναι μια εταιρεία όπως όλες οι άλλες. Σε κάποια θέματα κερδίζει σε άλλα χάνει. Ότι βολεύει και ζητάει ο καθένας. 

Οκ φιλε μου ... καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Μετά από 8 χρόνια - φανατικός να σημειώσω - χρήστης Android από τη γέννησή του, γύρισα πριν από 3 μήνες σε iphone και ηρέμησε το κεφάλι μου. Δεν το λέω για να ξεκινήσω flame, αλλά αν χρειάζεται συσκευή 600+ ευρώ για να τρέχεις αξιόπιστα σε απόδοση την κάθε νέα έκδοση Android και μετά από 1,5 χρόνο να είναι για απαξίωση το κινητό, αφού δεν παίρνει αναβαθμίσεις, να το βράσω το οικοσύστημα.

Δεν είχες τι να πεις και είπες να πεις ένα τίποτα.

Το android έχει τόσες χιλιάδες εφαρμογές που μπορείς να κάνεις ότι κάνει το pie από την 5.0.1 και μετά.

Πας σε custom rom και είσαι και 1 βήμα μπροστά.

Βρήκες την ησυχία σου με ένα λογισμικό που είναι πιο κλειδωμένο και από κατάδικο,και πληρωνεις ότι δεν θες να πληρώσεις......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα παραπάνω, θέτω το ερώτημα για την αξιοπιστία πλέον του Android να τρέξει απροβλημάτιστα.

Custom ROM και 30 μερόνυχτα tweaking για να φέρουν ένα προβληματικό σύνολο να τρέξει καλύτερα, δεν είναι για ανθρώπους - όπως είπα - που θέλουν το κινητό για εργαλείο δουλειάς και ΚΥΡΙΩΣ χωρίς να καταναλώνουν χρόνο ή φαιά ουσία για να πειράξουν το ίδιο το εργαλείο δουλειάς. Οι πειραματιζόμενοι με την τεχνολογία δεν είναι αυτή η κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αιωνιος πολεμος android και Ios ξεκολλατε παιδια τα εχουν πει και τα εχουν ξαναπει ολοι μα ολοι ! γιατι δεν το παραδεχεται κανεις εδω μεσα ?

εβλεπα τις προαλλες βιντεο στο youtube του marque που ειναι κολλημενος με το πιξελ 2 και γενικα με το ανδροιδ μεχρι και εκεινος ειπε οτι 

παιδια δεν παει αλλο περασε 1.5 χρονος και η συσκευη ΣΕΡΝΕΤΑΙ μεχρι και καινουργιο πιξελ πηρα αλλα τα ιδια σκατα λοιπον καλα μου παιδια 

του ανδροιδ αφου και εσεις τα βλεπετε αλλα δεν τα παραδεχεστε κινητα 900ε μετα απο 1.5 χρονο να σερνωνται ? γελανε και τα μηλα που ειναι φυλακισμενα .... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...