Προς το περιεχόμενο

Τι έχει γίνει φέτος και έχουμε τόσες πολλές σκνίπες;


Vasivouzoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά αυτό το χάλι να σκοτώνω κάθε μέρα γύρω στις 10-15 και να παραμονεύουν να μπουκάρουν μέσα στο σπίτι άλλες 20 το έχω σιχαθεί. Με όσους γνωστούς έχω μιλήσει μου έχουν πει πως και αυτοί παρατήρησαν μια τεράστια αύξηση στα κουνούπια και στις σκνίπες επειδή δεν έχει ψεκάσει η περιφέρεια. 

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι οι αρρώστιες που μπορούν να κουβαλούν πάνω τους τα μισητά αυτά έντομα για εμάς και τα κατοικίδια μας. Εσείς πως τις αντιμετωπίζετε; Στην περιοχή σας είναι τόσο έντονο το πρόβλημα; Δηλαδή μόνο η ελονοσία και ο ιός του δυτικού Νείλου έλειπαν από αυτή τη χώρα για να θεωρείται και επίσημα πλέον αφρικανική.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, patrickdrd είπε

εγκρίθηκε κονδύλιο διάβασα 3 εκ. για ψεκασμούς

Αφού πρώτα θα έχει κολλήσει το μισό λεκανοπέδιο ιό του δυτικού Νείλου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε γονατισει απο τα κουνουπια φετος.κλειστα πατζουρια τη νυχτα μπαλκονι μονο με 3 φιδακια (woodstock φαση) με crilen χερια ποδια κ παλι τσιμπανε.Ελεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ ειναι και ημερας αυτα τα κουνουπια και ειναι και πολυ επιθετικα κιολας.

Τουλαχιστον τα παλια τα χρονια μονο στο σουρουπο ή τη νυχτα εβλεπες κουνουπια και αυτα σε πλησιαζαν μονο αν κοιμοσουν η ησουν ακινητος. Αυτα που εχει τωρα ειναι 24/7 και χωνονται απευθειας ειτε περπατας, ειτε κινεισαι. Μιλαμε για τραγικη κατασταση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, McNerd είπε

τιγρης τυπε. ευτυχως δεν ειμαι κει.

btw ενα αντικουνουπικο κορρε που ειχα παρει, βρωμαει και ζεχνει

Αυτά είναι και επιτίθονται και την ημέρα, για αυτό ο τύπος TrueLegend παραξενεύεται και κάνει την σύγκριση με το παρελθόν. Είναι νέο είδος για τα ελληνικά δεδομένα.

Και το καλύτερο; Είναι επικίνδυνο.

 

http://www.monopoli.gr/stories/item/129672-Kalokairines-symboyles-apo-to-TEZA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που τσιμπάνε πλέον πάνω από τα ρούχα,η κίνησε κανονικά και τσιμπάνε δεν το έχω ξαναδεί.

 

Φέτος έχουν θάρρος και θράσος.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από σίτες δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση, πλέον σταμάτησα να φοράω βερμούδες, μόνο παντελόνι εκτός σπιτιού, η κατάσταση είναι τραγική, όσο σκέφτομαι παλιά ανοιχτό το φως και η μπαλκονόπορτα και ούτε ένα ενώ τώρα…..

Η φάση είναι ότι την χρονιά που εμφανίστηκαν, πριν 4-5 χρόνια οι «ειδικοί» έλεγαν ότι πέταξαν μόνα τους και διέσχισαν τον ωκεανό από την Αφρική/Αίγυπτο κάπου από κάτω δεν θυμάμαι και έφτασαν Ελλάδα… αν είναι δυνατόν! πάντως από τα φράγκα που έχουν βγάλει όλοι οι φαρμακοτρίφτες (βιομηχανίες αντικουνουπικών) είναι πιθανότερο να τα αμόλησαν αυτοί, μιλάμε πριν δεν έκαναν ούτε το 10% των πωλήσεων που κάνουν τώρα και είναι και άχρηστα… τσάμπα καρκίνος.

Ώρες ώρες σκέπτομαι μήπως ήρθε η ώρα να πάρω κάνα βάτραχο για κατοικίδιο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να τα τρώει, βατράχια παντού ώρα να γίνουμε Αυστραλία!

 

 

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάντως σημάδι από τσίμπημα στο χωριό εδώ και τρεις εβδομάδες. Τώρα κατέβηκα να τα ανανεώσω. Με τσίμπησε προ διημέρου ένα, έβγαλε πυον...φορ φακς σέικ δλδ κ πονάει. 

Τα κουνούπια πάντως είναι άχρηστα, ενοχλητικά, σου χαλάνε τη μέρα, έχουν θράσος κ σου πίνουν το αίμα. Χμμμμμ σαν να περιέγραψα την κυβέρνηση :lol:. Μάλλον γιαυτό η περιφέρεια δεν ψεκάσε. Δεν πειράζουν οργανισμούς της ίδιας λογικής με τη δική τους!!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αράχνες μέσα στο σπίτι πρέπει να έχεις, είναι νομίζω σίγουρη λύση αν και σε πολλούς θα ακούγεται σιχαμένη.

Πάντως με την κλιμματική αλλαγή θα έχουμε πλέον τέτοια φαινόμενα, και ζεστότερα καλοκαίρια, και περισσότερα έντομα, και εκτεταμένη ξηρασία κτλπ.

 

 

l-9607.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο χωριό είχε σαμιαμίδια από πάντα. Δεκάδες αν όχι εκατοντάδες στους τοίχους ότι πέταγε γινόταν γεύμα. Φέτος δεν υπάρχει ούτε δείγμα. 

Φέρτε πίσω τα σαμιαμίδια!!!! 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...