Προς το περιεχόμενο

Τι έχει γίνει φέτος και έχουμε τόσες πολλές σκνίπες;


Vasivouzoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 hours ago, patrickdrd said:

εγκρίθηκε κονδύλιο διάβασα 3 εκ. για ψεκασμούς

 

3 hours ago, Vasivouzoukos said:

Αφού πρώτα θα έχει κολλήσει το μισό λεκανοπέδιο ιό του δυτικού Νείλου.

Κι αφού έφτασε 15 Αυγουστο...

19 minutes ago, Vasivouzoukos said:

Πάντως με την κλιμματική αλλαγή θα έχουμε πλέον τέτοια φαινόμενα, και ζεστότερα καλοκαίρια, και περισσότερα έντομα, και εκτεταμένη ξηρασία κτλπ.

Γιατί νομίζω ότι με την υγρασία έχουμε περισσότερα κουνούπια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω απηυδήσει. Σκοτώνω απο 10 κουνούπια κάθε μέρα. Μιλάμε για γενοκτονία και πάλι τίποτα. Ένα  αντικουνουπικό που πήρα δεν έκανε τίποτα.

Ξέρετε εκείνο το φανάρι με το μπλέ φώς και τα σύρματα που ψήνει τα κουνούπια που μπορώ να το βρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, nipoa said:

εγω πηρα στους δικους μου ηλεκτρικη ρακετα, τα κοπανανε και τζζζ

Αν άντεχαν οι ρακέτες αρκετό καιρό και δεν τα έφτυναν μέσα σε μερικές μέρες, θα ήταν εθνικό σπορ...

Παίζει να τα αφήναμε επίτηδες μέσα στο σπίτι για να τα σκοτώνουμε με αυτές μετά...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silverage είπε

Ξέρετε εκείνο το φανάρι με το μπλέ φώς και τα σύρματα που ψήνει τα κουνούπια που μπορώ να το βρώ;

Μην πάρεις δεν κάνει τίποτα, πρώτα αυτά βγαίνουν κυρίως πρωί και απόγευμα και επίσης δεν τα ελκύει το φως για να πάνε πάνω, μόνο κάτι πεταλουδίτσες θα πιάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chill είπε

Εδώ στο χωριό είχε σαμιαμίδια από πάντα. Δεκάδες αν όχι εκατοντάδες στους τοίχους ότι πέταγε γινόταν γεύμα. Φέτος δεν υπάρχει ούτε δείγμα. 

Φέρτε πίσω τα σαμιαμίδια!!!! 

Εμείς Αθήνα κέντρο είδαμε δύο φέτος, πήγαμε στην ταράτσα και ρίξαμε νερό από μια υδροροή όταν καθάριζε η μάνα μου και πετάχτηκε ένα από μέσα, το δεύτερο το είδαμε λίγο πριν την πόρτα της εισόδου, κρύφτηκε μέσα σε μια τρύπα που υπάρχει χαμηλά στον τοίχο.

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αν άντεχαν οι ρακέτες αρκετό καιρό και δεν τα έφτυναν μέσα σε μερικές μέρες, θα ήταν εθνικό σπορ...

Παίζει να τα αφήναμε επίτηδες μέσα στο σπίτι για να τα σκοτώνουμε με αυτές μετά...

Αντέχουν άνετα και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνετε μπάνιο βρομιάρηδες. Τα κουνούπια έλκονται από την μυρωδιά του ιδρώτα, που προκαλείται από αποικίες βακτηριδίων του δέρματος.

Και από το διοξείδιο του άνθρακα κατά την αναπνοή. Οπότε αν σας κατηγορήσουν όταν πέσετε για ύπνο ότι βρώμα η ανάσα σας ουίσκι, μπορείτε να επικαλεστείτε ότι δοκιμάζεται μεθόδους με επιστημονική βάση για να καταπολεμήσετε τα κουνούπια. (Δεν δουλεύει αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει γιατί 1ο υπάρχει επιστημονική βάση να επικαλεστούμε, και 2ο. όταν είσαι σε κόμμα δεν νιώθεις τα κουνούπια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mylo είπε

Ποια η διαφορά σκνιπας με κουνούπι; 

Την σκνίπα θα την δεις σίγουρα να είναι ακίνητη επάνω σε επιφάνειες, συνήθως πλακάκια του μπάνιου, δεν αντιδρά ακόμα κι αν αντιληφθεί άνθρωπο σε πολύ κοντινή απόσταση, μπορείς άνετα να την σκοτώσεις, εγώ επειδή βλέπω οτι δεν μας΄εκαναν τίποτα τις αφήνω, όταν πάει φθινόπωρο και χειμώνας εξαφανίζονται μόνες τους. Το κουνούπι θα το ακούσεις να πετάει κοντά στο κεφάλι σου στο πρόσωπό σου ή στα αφτιά σου, μπορεί να σε τσιμπίσει κιόλας.

3 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Να κάνετε μπάνιο βρομιάρηδες. Τα κουνούπια έλκονται από την μυρωδιά του ιδρώτα, που προκαλείται από αποικίες βακτηριδίων του δέρματος.

Και από το διοξείδιο του άνθρακα κατά την αναπνοή. Οπότε αν σας κατηγορήσουν όταν πέσετε για ύπνο ότι βρώμα η ανάσα σας ουίσκι, μπορείτε να επικαλεστείτε ότι δοκιμάζεται μεθόδους με επιστημονική βάση για να καταπολεμήσετε τα κουνούπια. (Δεν δουλεύει αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει γιατί 1ο υπάρχει επιστημονική βάση να επικαλεστούμε, και 2ο. όταν είσαι σε κόμμα δεν νιώθεις τα κουνούπια)

Καλά χαλάρωσε λίγο, εγώ είμαι άτομο που ιδρώνω πάρα πολύ, ακόμα και μετά το μπάνιο βγάζω ιδρώτες, και όταν κοιμάμαι ιδρώνω. Όσο για τα κουνούπια, είτε κάνω μπάνιο είτε είμαι άπλυτος για καιρό, δεν αλλάζει η συχνότητα που με ενοχλούν και έρχονται πάνω μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chill είπε

Τα κουνούπια πάντως είναι άχρηστα

Όσο και να με βόλευε κι εμένα να το πιστεύω και να ισχύει, δυστυχώς παίζουν κι αυτά το ρόλο τους και χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, Βασίλης_29 said:

Αντέχουν άνετα και χρόνια.

Στο φανταρικό, έφεραν κάποιοι 2-3, ψόφισαν μέσα σε 2-3 βδομάδες το πολύ :(

5 hours ago, Whargoul said:

Να κάνετε μπάνιο βρομιάρηδες. Τα κουνούπια έλκονται από την μυρωδιά του ιδρώτα, που προκαλείται από αποικίες βακτηριδίων του δέρματος.

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Silverage είπε

Και εγώ έχω απηυδήσει. Σκοτώνω απο 10 κουνούπια κάθε μέρα. Μιλάμε για γενοκτονία και πάλι τίποτα. Ένα  αντικουνουπικό που πήρα δεν έκανε τίποτα.

Ξέρετε εκείνο το φανάρι με το μπλέ φώς και τα σύρματα που ψήνει τα κουνούπια που μπορώ να το βρώ;

Δεν κάνουν τίποτα αυτά, πήρα και εγώ ένα από eshop που το ειχε προσφορα, μεσα σε 3 εβδομαδες έχει πιασει 6-7. Τουλάχιστον τα μικρα των 15-20 ευρώ δε φαινεται να κάνουν δουλειά.

6 ώρες πριν, Whargoul είπε

Να κάνετε μπάνιο βρομιάρηδες. Τα κουνούπια έλκονται από την μυρωδιά του ιδρώτα, που προκαλείται από αποικίες βακτηριδίων του δέρματος.

Και από το διοξείδιο του άνθρακα κατά την αναπνοή. Οπότε αν σας κατηγορήσουν όταν πέσετε για ύπνο ότι βρώμα η ανάσα σας ουίσκι, μπορείτε να επικαλεστείτε ότι δοκιμάζεται μεθόδους με επιστημονική βάση για να καταπολεμήσετε τα κουνούπια. (Δεν δουλεύει αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει γιατί 1ο υπάρχει επιστημονική βάση να επικαλεστούμε, και 2ο. όταν είσαι σε κόμμα δεν νιώθεις τα κουνούπια)

Δε ξερω αν το βρομιαρηδες το ειπες χαριτολογώντας ή οντως είσαι τόσο άξεστος ώστε να πεις κάτι τέτοιο πίσω από έναν υπολογιστή σε άτομα που δε γνωρίζεις. (επίσης είναι "βρΩμιαρηδες", λίγη ορθογραφία δε βλάπτει, και αυτό το τελικό 'ν' το σκότωσες).

Προσωπικά κάνω 2 φορες την ημερα μπανιο / ντους και αυτο ειναι το ελαχιστο που θα κανω. Κανενας δεν εχει κουνουπια σπιτι του επειδη ειναι απλυτος ο ιδιος, αν ηταν ετσι και οντως ειμασταν βρΩμιαρηδες ολη την ωρα θα τα ειχαμε διπλα μας ενώ αντιθετως, κανένας δεν τα έχει διπλα του αλλά τριγιρυζουν σε όλο το σπιτι και σε τσιμπανε οταν και αν περασουν απο διπλα σου. Στο σπιτι μου εχω αρκετα φέτος αλλά αφενώς από έξω έχουμε κήπο, και αφετέρου το σπίτι μας είναι υπερβολικά ζεστό αφού δεν έχουμε βάλει air condition ή έστω ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ στο Χολαργό πανικός. Κατά τις 3 τη νύχτα εμφανίζονται κουνούπια γίγαντες που ακούγονται λες και πετάνε μέλισσες ή μπάμπουρες. Θεός φυλάξει. Ούτε σε ταινία τρόμου δε γίνονται αυτά, στο Τζουμάντζι. Λέω να τη στήσω με τη ρακέτα του τένις να δώ τι είναι ακριβώς.

29 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Δεν κάνουν τίποτα αυτά, πήρα και εγώ ένα από eshop που το ειχε προσφορα, μεσα σε 3 εβδομαδες έχει πιασει 6-7. Τουλάχιστον τα μικρα των 15-20 ευρώ δε φαινεται να κάνουν δουλειά.

Δε ξερω αν το βρομιαρηδες το ειπες χαριτολογώντας ή οντως είσαι τόσο άξεστος ώστε να πεις κάτι τέτοιο πίσω από έναν υπολογιστή σε άτομα που δε γνωρίζεις. (επίσης είναι "βρΩμιαρηδες", λίγη ορθογραφία δε βλάπτει, και αυτό το τελικό 'ν' το σκότωσες).

Προσωπικά κάνω 2 φορες την ημερα μπανιο / ντους και αυτο ειναι το ελαχιστο που θα κανω. Κανενας δεν εχει κουνουπια σπιτι του επειδη ειναι απλυτος ο ιδιος, αν ηταν ετσι και οντως ειμασταν βρΩμιαρηδες ολη την ωρα θα τα ειχαμε διπλα μας ενώ αντιθετως, κανένας δεν τα έχει διπλα του αλλά τριγιρυζουν σε όλο το σπιτι και σε τσιμπανε οταν και αν περασουν απο διπλα σου. Στο σπιτι μου εχω αρκετα φέτος αλλά αφενώς από έξω έχουμε κήπο, και αφετέρου το σπίτι μας είναι υπερβολικά ζεστό αφού δεν έχουμε βάλει air condition ή έστω ανεμιστήρες.

Σύμφωνα με τα λέγόμενα του προλαλίσαντος για να μην σε τσιμπάνε τα κουνούπια αρκεί να κάνεις παρέα με άπλυτους. :)

Τι να λέμε τώρα.... Το έχουμε χάσει.

https://www.newsbeast.gr/health/arthro/2691177/kiriaki-giati-ta-kounoupia-tsimpane-kapious-ke-kapious-allous-ochi

Εκτός αν είμαστε έγκυες και δεν το έχουμε καταλάβει..... :)

 

Επεξ/σία από link_z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...