Προς το περιεχόμενο

Κάποια απορία για adsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να έχεις το νουμερο, θα βλέπεις πόσο κλειδώνεις (το βλέπεις στο router) και "μπακαλιστικα" διαιρείς για 10. Πχ στο 24/1 θα εχει down περιπου 2,4 και up 0,1

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω αυτό, άρα το limit του συγκεκριμένου πακέτου της cosmote είναι down 24 mbps και up 1 mbps σωστά? Νόμισα ότι είναι up 2 mbps ή παραπάνω, δεν ξέρω γιατί μόνο 1 mbps...

Άλλη απορία, στο ρουτερ που γράφει actual rate δηλαδή πόσο κλειδώνει ενώ attainable rate μήπως σημαίνει πέρα από κλείδωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, grgamer345 είπε

Το ξέρω αυτό, άρα το limit του συγκεκριμένου πακέτου της cosmote είναι down 24 mbps και up 1 mbps σωστά? Νόμισα ότι είναι up 2 mbps ή παραπάνω, δεν ξέρω γιατί μόνο 1 mbps...

Άλλη απορία, στο ρουτερ που γράφει actual rate δηλαδή πόσο κλειδώνει ενώ attainable rate μήπως σημαίνει πέρα από κλείδωμα?

Ειναι ΕΩΣ 24 και ΕΩΣ 1.....

Με λιγα λογια αυτα τα νουμερα δεν τα βλεπεις Ποτε.

Οταν ειχα 24αρα κουμπωνα στα 12 και δεν ξερω ατομο που να ειναι πανω απο 15 (αν και φανταζομαι οτι καποιος θα υπαρχει) με τα περισσοτερα να ειναι εως 11-12 οπως ειμουν εγω (καποιοι βεβαια εχουν 2 και 3).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, grgamer345 είπε

Το ξέρω αυτό, άρα το limit του συγκεκριμένου πακέτου της cosmote είναι down 24 mbps και up 1 mbps σωστά? Νόμισα ότι είναι up 2 mbps ή παραπάνω, δεν ξέρω γιατί μόνο 1 mbps...

Άλλη απορία, στο ρουτερ που γράφει actual rate δηλαδή πόσο κλειδώνει ενώ attainable rate μήπως σημαίνει πέρα από κλείδωμα?

κάποιες εταιρίες δίνουν παραπάνω upload αλλα νομίζω σου κόβουν απο το download για να πάρουν τις αντίστοιχες συχνότητες για το Upload. (Αν δεν κάνω λάθος δίνουν 2 Mbps up)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Ειναι ΕΩΣ 24 και ΕΩΣ 1.....

Με λιγα λογια αυτα τα νουμερα δεν τα βλεπεις Ποτε.

Οταν ειχα 24αρα κουμπωνα στα 12 και δεν ξερω ατομο που να ειναι πανω απο 15 (αν και φανταζομαι οτι καποιος θα υπαρχει) με τα περισσοτερα να ειναι εως 11-12 οπως ειμουν εγω (καποιοι βεβαια εχουν 2 και 3).

Πλεον πολλοι adsl πελατες του οτε ειναι σε vsdl profil και κλειδωνουν στα 24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Xristaras12 said:

κάποιες εταιρίες δίνουν παραπάνω upload αλλα νομίζω σου κόβουν απο το download για να πάρουν τις αντίστοιχες συχνότητες για το Upload. (Αν δεν κάνω λάθος δίνουν 2 Mbps up)

Ναι, με Annex M δίνουν έως 2 Mbps upload. Η Vodafone το δίνει δωρεάν, στη Forthnet νομίζω θέλει να αγοράσεις και Static IP. Το ότι χάνεις download είναι φυσιολογικό γιατί το upload χρησιμοποιεί πλέον περισσότερες συχνότητες, αλλά όποτε θες να κατεβάσεις κάτι μεγάλο μπορείς να αναγκάσεις το modem να συγχρονίσει σε ADSL2+ και να έχεις πάλι τις παλιές ταχύτητες. Δηλαδή μπορείς να επιλέγεις εσύ αν θες περισσότερο upload ή download κάποια στιγμή.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, grgamer345 είπε

Το ξέρω αυτό, άρα το limit του συγκεκριμένου πακέτου της cosmote είναι down 24 mbps και up 1 mbps σωστά? Νόμισα ότι είναι up 2 mbps ή παραπάνω, δεν ξέρω γιατί μόνο 1 mbps...

Άλλη απορία, στο ρουτερ που γράφει actual rate δηλαδή πόσο κλειδώνει ενώ attainable rate μήπως σημαίνει πέρα από κλείδωμα?

Actual είναι αυτό που κλειδώνεις και attainable ειναι αυτό που μπορεί να πιάσει η γραμμή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Πλεον πολλοι adsl πελατες του οτε ειναι σε vsdl profil και κλειδωνουν στα 24

Ναι αν εχει VDSL εκει που μενει ισχυει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...