Προς το περιεχόμενο

ΑΔΕΙΟ ΔΕΜΑ ΑΠΟ GEARBEST


kollitos5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας παιδια είναι η πρώτη φορα που γραφω εδω κ θα ηθελα τη βοήθεια σας εκανα μια παραγγελία απο gearbest κ το δεμα μου ήρθε άδειο δεν ξερω αν το στειλαν άδειο η αν το εκλεψε κάποιος τι μπορω να κανω?

Εχω πληρώσει με payapal τραβηξα video στο unboxing που φαίνεται οτι ειναι άδειο κ ειχα βάλει κ shipping insurance απο τη gearbest αλλα δε μου στελνει μια σοβαρη απαντηση.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kollitos5 είπε

Καλησπερα σας παιδια είναι η πρώτη φορα που γραφω εδω κ θα ηθελα τη βοήθεια σας εκανα μια παραγγελία απο gearbest κ το δεμα μου ήρθε άδειο δεν ξερω αν το στειλαν άδειο η αν το εκλεψε κάποιος τι μπορω να κανω?

Εχω πληρώσει με payapal τραβηξα video στο unboxing που φαίνεται οτι ειναι άδειο κ ειχα βάλει κ shipping insurance απο τη gearbest αλλα δε μου στελνει μια σοβαρη απαντηση.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Εφόσον έχεις τραβήξει unboxing video εισαι βασιλιάς και θα βγάλεις άκρη. Οταν είδα τον τιτλο και πριν μπω, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αν το κοπέλι δεν εχει βιντεο, δε θα βγάλει άκρη, αλλά ευτυχώς για σενα το ειχες κάνει.

Αρχικά μιλάς με το gearbest, ειναι αναγκαίο βήμα. ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου απαντήσουν 1-2 φορές με παπαρες απαντήσεις (ειναι στον τρόπο λειτουργίας τους), μπορεί και να σου πουνε οτι ΑΝ ειχες πληρώσει insurance (**)θα στο καλύπταμε ή οτι να πας στην αστυνομία να κανεις χαρτιά και τετοια. ΣΕ ολες μα ολες τις περιπτωσεις θα απαντας το ιδιο

  • Εκανα την τάδε order, με αριθμό αποστλής ταδε, εφτασε τοτε, ανοιξα το δεμα και ήταν αδειο, εχω unboxing video (βαλε και link). Πειτε μου τι κάνουμε (μην πεις ακομα για insurance).
  • Πολύ πιθανο να σου πουν, εμεις δεν φταίμε, εμεις το στειλαμε, τρεχα αστυνομιες, κλπ και καλύτερα να ειχατε πληρώσει nsurance και γενικα παπαρες. Μπορει να σου προσφέρουν να πληρώσεις πάλι για να στο στειλουν
  • Γράφεις το ιδιο αλλα ξεκινας, οτι εχεις πληρωσει insurance και είτε θα σου κανουν full refund στο paypal ή να σου στειλουν το ιδιο με τον ιδιο τρόπο αποστολής(*).. Για αστυνομία ειναι δικό σας προβλημ, εγω πλήρωσα και δε παρελαβα.
  • Αν εδώ σου απαντησουν παπαρες, απλα τοτε ανοιγεις dispute στο paypal, βάζεις τα βασικά του διαλογου (να φανει οτι εχεις ασχοληθει με την gearbest), το link για το video και οτι επιθυμείς full refund γιατί δε βγάζεις ακρη με το gearbest

Καλά ξεμπερδέματα με την εταιρεία που επελεξες να αγοράσεις.

(*)Λεω ιδιο τροπο αποστολής γιατί αυτοι μπορει να στο στειλουν με οτιδηποτε τους βολευει και να σου κατσει εσενα τελωνειο. Βεβαια επειδη μιλάμε για gearbest και εγω δεν τους εχω καμια μα καμια εμπιστοσύνη, προσωπικά θα προτιμουσα το refund. 

(**)Το insurance ειναι πεταμένα λεφτα αν εχεις πληρώσει με paypal. Κυριολεκτικά. Βασικά και με απευθείας κάρτα να πληρωνες, παλι ειναι πεταμενα λεφτα, απλά σε περιπτωση προβληματος θα ειχες πιο γρηγορα τη λύση. Εννοείται ή εχεις πληρωσει ή οχι insurance θα στα κάνουν τσουρέκια

 

 

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Εχω ακουσει για εντονο το προβλημα κλοπων πακετων απο την GearBest οταν φτανουν στην Ευρωπη.

Με πακέτα που έρχονταν με dhl (το απλό) όντως ακουστηκαν αρκετές κλοπες. Αυτό σε συνδυασμό οτι έκατσε προσωρινό αλλο προβλημα με τις dhl αποστολές (του gearbest), πολλοί που ειχανε παραγγείλει με gearbest priority line, ειχανε καθυστερήσεις ή χαμενα δέματα. Πολύ προσφατα επανεφεραν το postnl priotiry line και ισχυρίζονται οτι ειναι trouble free (οπως ακριβώς το χειμώνα που δουλεψε για 2-3 εβδομάδες και μετά ερχονταν μαζικά τα τελωνεια). 

Για όποιον (αφελή ή ριψοκίνδυνο) θελει να ψωνιζει απο gearbest, εγώ θα προτεινα belgium post. Μεχρι τώρα δειχνει να εχει τα λιγοτερα προβληματα απο τις αλλες μεθοδους του gearbest. Για τις καινουργιες μεθοδους ΠΑΝΤΑ να περιμενετε να γινει beta testing απο τους ανυπομονους και αφου δουλεψει 2 μηνες καλα, σκεφτείτε το σαν λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια με εστειλαν απο gearbest στη speedex επειδη απο εκει παρέλαβα για να μου δωσουν μια πιστοποίηση οτι το πακετο ηταν άδειο τους εδειξα το βίντεο δεν τους ενοιαξε καθόλου κ έλεγαν οτι μου το στειλαν άδειο συνέχεια κ οτι δεν φταίνε εστειλα mail. στην gearbest κ τους ειπα οτι μετα θα απευθυνθώ στην paypal κ περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kollitos5 είπε

Παλικαρια με εστειλαν απο gearbest στη speedex επειδη απο εκει παρέλαβα για να μου δωσουν μια πιστοποίηση οτι το πακετο ηταν άδειο τους εδειξα το βίντεο δεν τους ενοιαξε καθόλου κ έλεγαν οτι μου το στειλαν άδειο συνέχεια κ οτι δεν φταίνε εστειλα mail. στην gearbest κ τους ειπα οτι μετα θα απευθυνθώ στην paypal κ περιμενω.

Με ποια λογικη θα σου εδινε η SpeedEx χαρτι που να γραφει οτι το πακέτο που σου παρεδωσαν αυτοι ΚΛΕΙΣΤΟ ήταν... άδειο??? Πως θα μπορουσαν να ξέρουν, πόσο μαλλον να πιστοποιήσουν το περιεχόμενο του πακέτου?

Αυτό που μπορεις να ζητήσεις απο την Speedex και πρεπει να σου το δώσουν είναι το αντίγραφο του αποδεικτικού αποστολής στο οποίο λογικά θα αναγράφεται το βάρος του πακέτου! Μπορει και να μην αναγραφεται βεβαια μιας και μπορει να εχουν τιμες φιξ οποτε να μην ζυγιζουν πακετα απο Gearbest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω δεν ξερω πηγα να δω μηπως μπορουσα να το τελειωσω απο εκεί με την speedex. αλλα ουτε καν κ λογικο σιγα μην επαιρναν την ευθύνη κ τωρα περιμενω να δω τι θα πει η gearbest κ παω paypal μετα κ ελπίζουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λόγω του ότι έχω έναν γνωστό που δούλεψε για έναν χρόνο σε κάποια εταιρία κούριερ (δεν θυμάμαι δυστυχώς ποια)

στην Γερμανία, μπορώ να σας επιβεβαιώσω ότι γίνεται η σφαγή του Δράμαλη...

Όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν οι (κατα κύριον λόγον) αλλοδαποί που εργάζονται για ψίχουλα στις αποθήκες

ξαφρίζοντας απο μικροσκοπικά εως και μεγάλα αντικείμενα αξίας μέσα απο τα πακέτα.

Ξάφρισαν μέχρι και ολόκληρο Playstation 3 και στην θέση του είχαν βάλει μια ζακέτα και χαρτιά

(όπως ανέφερε η καταγγελία του πελάτη που το είχε παραγγείλει)

Δυστυχώς αλλά το αφεντικό τους υποτίθεται ότι τους πληρώνει με τον μήνα, αλλά πάνω στον μήνα τους διώχνει

άλλοτε κατηγορώντας τους ως κλέφτες, άλλοτε γιατί δεν έχουν χαρτιά και άλλοτε γιατί δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα

και φυσικά χωρίς να τους εξοφλήσει. Ακόμα και ο προϊστάμενος τους ήταν ένας πακιστανός, ο οποίος ήταν και ο μόνος

που γνώριζε κάπως την γλώσσα, αλλά και αυτός έκλεβε με άλλον τρόπο αφού έδινε στους εργαζομένους λιγότερα

απο αυτά που έπρεπε δήθεν ότι τόσα του είπε να τους δώσει το αφεντικό και κρατούσε αυτός τα υπόλοιπα.

Οι υπόλοιποι δεν γνώριζαν ούτε αγγλικά.

Και αυτά συμβαίνουν απ' ότι πληροφορήθηκα σε αρκετές εταιρίες κούριερ και μεταφορικές

σε δέματα που έρχονται απο Κίνα στην Γερμανία.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kollitos5 είπε

Παλικαρια με εστειλαν απο gearbest στη speedex επειδη απο εκει παρέλαβα για να μου δωσουν μια πιστοποίηση οτι το πακετο ηταν άδειο τους εδειξα το βίντεο δεν τους ενοιαξε καθόλου κ έλεγαν οτι μου το στειλαν άδειο συνέχεια κ οτι δεν φταίνε εστειλα mail. στην gearbest κ τους ειπα οτι μετα θα απευθυνθώ στην paypal κ περιμενω.

Τσαμπα σου απαντησα νωρίτερα. Σου ειπα οτι δεν ειναι δική σου δουλειά να κάνεις τιποτα, ειδικά οταν εχεις unboxing video. Εσύ πλήρωσες για να παραλάβεις και αν εγινε κλοπή-μπερδεμα ειναι δουλειά του αποστολέα να βρει το προβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kollitos5 said:

Παλικαρια με εστειλαν απο gearbest στη speedex επειδη απο εκει παρέλαβα για να μου δωσουν μια πιστοποίηση οτι το πακετο ηταν άδειο τους εδειξα το βίντεο δεν τους ενοιαξε καθόλου κ έλεγαν οτι μου το στειλαν άδειο συνέχεια κ οτι δεν φταίνε εστειλα mail. στην gearbest κ τους ειπα οτι μετα θα απευθυνθώ στην paypal κ περιμενω.

Φίλε, άστους όλους αυτούς και μίλα απευθείας με την PayPal. Το είπαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειπα μηπως μπορουσα να βρουμε ακρη με  την gearbest αλλα απο οτι βλεπω δεν καταλαβαινουν απλα το paypal το ειχα σαν τελευταία λύση τωρα  παω για paypal κ ελπιζω να με δικαιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά καταλαβαίνουν αλλά ειναι γραμμή τους να δυσκολευουν τον κόσμο, ώστε να αποθαρρύνουν την αναζητηση λύσης. Π.χ. για 10-12 ευρωο αλλος δεν θα σχοληθεί καθολου και για 20-30 μαλλον δεν θα ασχοληθεί με τόσο τρέξιμο. Ξερεις ομως πόσες χιλιάδες παραγγελίες των 10-30 ευρω εχουν κάθε μερα;

Στο paypal αν το χειριστείς σωστα, μια χαρα θα δικαιωθείς. Αν πας χύμα στο κυμα, θα τον πιεις. Πχ στην περιπτωση σου, αν τους στειλεις ένα σκετο "Αγορασα αυτό αλλα δεν ήρθε" χαλαρα έχασες το case γιατί απο το tracking φαινεται οτι παρελαβες κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, kollitos5 said:

Απλα ειπα μηπως μπορουσα να βρουμε ακρη με  την gearbest αλλα απο οτι βλεπω δεν καταλαβαινουν απλα το paypal το ειχα σαν τελευταία λύση τωρα  παω για paypal κ ελπιζω να με δικαιώσει.

Άμα καθυστερήσεις να επικοινωνήσεις με paypal, θα χάσεις και το δίκιο σου στο τέλος. Ξεκίνα συζητήσεις τώρα κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε γραφω αναλυτικα το θέμα μπορω να επισυναψω αμεσως το βίντεο γιατι καπου διάβασα οτι πρεπει να σου ζητήσει το paypal αρχειο για να μπορεσεις να τους το στείλεις κ δεν κλεινω το dispute μεχρι να αποζημιωθω σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...