Προς το περιεχόμενο

RAID και εξωτερικός SSD σε iMac


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω iMac 4K 2017 με εσωτερικό HDD 1TB. Έχω αυνδεδεμένο σε USB C εξωτερικό SSD και έχω ρις εξείς απορίες:

1) Γίνεται να εγκαταστήσω το macOS στον εξωτερικό SSD?

2) Γίνεται να ενώσω τον εσωτερικό HDD και τον εξωτερικό SSD με RAID και να εγκαταστήσω εκεί το macOS σαν να έχω έναν hybrid δίσκο? Αν ναι:

2.1) Θα μπορώ το RAID αυτό να το έχω φορματ σε APFS (apple file system)?

2.2) Όσον αφορά την ταχύτητα και μόνο, είναι καλύτερη η λύση RAID ή να εγκατασταθεί το macOS καθαρά στον SSD ως ξεχωριστό μέσο αποθήκευσης?

 

Εννοείται ο τελικός στόχος είναι η μεγιστοποίηση της ταχύτητας του μηχανήματος, μιας και με εγκατεστημένο το macOS στον εσωτερικό HDD ο οποίος τρέχει στα 5.400rpm είναι αρκετά αργό.

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Simos805 είπε

Καλησπέρα, έχω iMac 4K 2017 με εσωτερικό HDD 1TB. Έχω αυνδεδεμένο σε USB C εξωτερικό SSD και έχω ρις εξείς απορίες:

1) Γίνεται να εγκαταστήσω το macOS στον εξωτερικό SSD?

2) Γίνεται να ενώσω τον εσωτερικό HDD και τον εξωτερικό SSD με RAID και να εγκαταστήσω εκεί το macOS σαν να έχω έναν hybrid δίσκο? Αν ναι:

2.1) Θα μπορώ το RAID αυτό να το έχω φορματ σε APFS (apple file system)?

2.2) Όσον αφορά την ταχύτητα και μόνο, είναι καλύτερη η λύση RAID ή να εγκατασταθεί το macOS καθαρά στον SSD ως ξεχωριστό μέσο αποθήκευσης?

Εννοείται ο τελικός στόχος είναι η μεγιστοποίηση της ταχύτητας του μηχανήματος, μιας και με εγκατεστημένο το macOS στον εσωτερικό HDD ο οποίος τρέχει στα 5.400rpm είναι αρκετά αργό.

1) Ναι

2).... αυτο που λες ειναι το fusion και επισημα δεν υποστηριζεται ακομα σε APFS. Moνο με hack.Περιμενουμε την τελικη εκδοση του Μojave μπας και.

Οσο αφορα την ταχυτητα , εννοειται οτι μονο στον ssd θα εχεις την μεγιστη ταχυτητα. Με fusion απλως θα την πλησιασεις....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά γίνεται να εγκαταστήσεις το λετουργικό στον εξωτερικό δίσκο για να μην σου πω ότι ΠΡΕΠΕΙ....

θα τον σετάρεις από τα Preferenses ως Start up disk και το μηχάνημα θα boot άρει μόνιμα από εκεί.

Θα δεις σημαντική διαφορά. Για ακόμη μεγαλύτερη ταχύτητα και μια και οι τιμές των SSD έχουν πλέον ξεφτυλιστεί πάρε και έναν δεύτερο Ssd και κάνε τους RAID 0.

Εκεί η ταχύτητα θα απογειωθεί. Το να κάνεις ένα είδος FUSION  drive με τον SSD και τον HDD μπορείς να το κάνεις αλλά δεν θα είναι το ίδιο γρήγορο.

Εγώ στην θέση σου θα κράταγα τον εσωτερικό HDD ως αποθήκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Φυσικά γίνεται να εγκαταστήσεις το λετουργικό στον εξωτερικό δίσκο για να μην σου πω ότι ΠΡΕΠΕΙ....

θα τον σετάρεις από τα Preferenses ως Start up disk και το μηχάνημα θα boot άρει μόνιμα από εκεί.

Θα δεις σημαντική διαφορά. Για ακόμη μεγαλύτερη ταχύτητα και μια και οι τιμές των SSD έχουν πλέον ξεφτυλιστεί πάρε και έναν δεύτερο Ssd και κάνε τους RAID 0.

Εκεί η ταχύτητα θα απογειωθεί. Το να κάνεις ένα είδος FUSION  drive με τον SSD και τον HDD μπορείς να το κάνεις αλλά δεν θα είναι το ίδιο γρήγορο.

Εγώ στην θέση σου θα κράταγα τον εσωτερικό HDD ως αποθήκη.

Δεν νομιζω πως με APFS θα καταφερει να κανει software raid 0,  εκτος και κανει το hack με το mojave beta. Hardware raid σε εξωτερικο μονο στην thunderbolt αξιζει γιατί στην απλη usb 3 δεν λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@atheatos  Έχεις δίκιο.... Ως συνήθως !!!!!!!

Δεν είχα πάρει υπ όψιν μου το APFS ....

Εννούσα software Raid γιατί θα hardware θα έπρεπε να τους βάλει στο ίδιο case κλπ. Πάμε σε άλλη κατάσταση.  Aλλά παρέβλεψα το APFS που δεν το έχω " χωνέψει"ακόμη μαζί με το High Sierra. Ούτε  το Tiger δεν ήταν τόσο dodgy λειτουργικό....

 

@Simos805   άκου τον Atheatos είναι γκουρού σε αυτά. Με έχει βοηθήσει πολές φορές στο παρελθόν.

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Δεν νομιζω πως με APFS θα καταφερει να κανει software raid 0,  εκτος και κανει το hack με το mojave beta. Hardware raid σε εξωτερικο μονο στην thunderbolt αξιζει γιατί στην απλη usb 3 δεν λεει...

Εννοείται για την USB C λεω και όχι για USB 3. Έχω βρει εναν samsung T5 SSD. Άρα μάλλον θα εγκαταστήσω ξεχωριστά σε αυτόν το macOS και θα έχω τον εσωτερικό ως αποθήκη. Να σε ρωτήσω, αν την ωρα που δουλεύει αποσυνδεθεί ο SSD, απλά κρασάρει το σύστημα και είναι όλα μια χαρά με ένα restart ή δημιουργείται corruption και πάμε για restore?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Simos805 είπε

Εννοείται για την USB C λεω και όχι για USB 3. Έχω βρει εναν samsung T5 SSD. Άρα μάλλον θα εγκαταστήσω ξεχωριστά σε αυτόν το macOS και θα έχω τον εσωτερικό ως αποθήκη. Να σε ρωτήσω, αν την ωρα που δουλεύει αποσυνδεθεί ο SSD, απλά κρασάρει το σύστημα και είναι όλα μια χαρά με ένα restart ή δημιουργείται corruption και πάμε για restore?

Αυτό μόνο ένας θεός το ξέρει.... Το πιο πιθανό είναι να κάνει corruption,αλλά μπορεί και όχι και με ένα restart να την βγάλεις καθαρή. Θα έλεγα 50-50 αν και με το APFS μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα και να διορθώνει πιο γρήγορα τα σφαλματα.

 

Επεξ/σία από atheatos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...