Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο back up γραφείου - file server


for4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα στο συγκεκριμένο θέμα να δούμε διάφορες λύσεις για back up και file server ενός μικρού γραφείου. Πιστεύω ότι θα βοηθήσει πέρα από μένα και πολλούς άλλους. 

Στο γραφείο έχω 3 pc. Το ένα (το δικό μου) εκτελεί και χρέη σερβερ για τις βάσεις δεδομένων των προγραμμάτων και οι άλλοι δύο  ως τερματικά. Τρέχουν Windows 10 PRO εκτός του ενός τερματικού που τρέχει Windows 7. Από άποψη χαρακτηστικων τίποτα το ιδιαίτερο. i5 3-4 γενιάς και ένας c2d. 

Θέλω να κάνω back up κάποια αρχεία και τις βάσεις δεδομένων. 

Έφτιαξα έναν παλιό Η/Υ (q6600, 2gb ram) που είχα με openmediavault και έναν παλιό 500gb ως file server. Εκεί έχω βάλει με syncback να κάνει back up το pc μου καθώς και να βλέπουν και εργάζονται στα αρχεία οι άλλοι δύο υπολογιστές. 

Σκέφτομαι όμως μήπως ο file server είναι overkill για μένα και θα αρκούσε ένας σκληρός δίσκος είτε δικτυακός είτε Usb όπου θα γίνεται το back up και ταυτόχρονα να κάνω δικτυακούς τους φακέλους που θέλω ώστε να τους βλέπουν όλοι στο δίκτυο. Φοβάμαι ότι θα έχει κατανάλωση άσκοπη το omv σύστημα. Ξέρω ότι μπορώ να κάνω παραπάνω πράγματα με το omv αλλά προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει κάτι εξεζητημένο. Εγώ απλά θέλω να έχω τα αρχεία μου σε δύο θέσεις για ασφάλεια και να μπορούν σε κάποια αρχεία να δουλέψουν όλοι.

Αργοτερα θα δω και ένα off site back up για να το ολοκληρώσω αλλά δεν με καίει προς το παρόν. 

Επίσης τι θεωρείτε καλύτερο, αυτό που κάνω τώρα με back up συγκεκριμένων φακέλων και αρχείων ή είναι καλύτερα να κάνω κάθε βράδυ back up ένα image του σκληρού δίσκου του pc μου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίξεις σε νέφος θα γλυτώσεις άγχος, κόστος συντήρησης και εναλλακτική τοποθεσίας αποθήκευσης. Μπορείς να παίξεις με drive που θα κάνει backup συγκεκριμένα folders από κάθε pc ή να παίξεις με backblaze αν σε ενδιαφέρει και το privacy που πληρώνεις ανάλογα τα gigabytes που αποθηκεύει καθώς και υπ μηνιαίο όγκο που ανεβάζεις , κατεβάζεις ή διαγράφεις.  Εγώ με τέτοια λύση που έχω 60gb πληρώνω 5 ευρώ όλο το χρόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω onedrive 1tb  αλλά δεν είναι καλή λύση για backup το onedrive. Μπορεί να στα κάνει μαντάρα. Ίσως αν στήσω σωστά αυτό που περιγράφω να είναι η τρίτη λύση για το offsite backup το cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες λίγο μήπως η εταιρεία που έχει το λογισμικό προσφέρει λύση cloud που είναι οικονομική σε σχέση με την άδεια που έχεις και συνδυάσεις και το one drive. Με Dropbox δεν είχα ποτέ θέμα συγχρονισμού. Google drive αργεί να συγχρονίσει. Τέλος παίζουν sync.com κτλ .

Η γνώμη μου είναι πάντως το cloud για το έτος 2018. Νομίζω λύνει τα χέρια. Κάτι άλλο που μπορείς βα κανεις με μικρότερο κόστος είναι NAS με raspberry pi.

 

Δίσκο usb ξεχνά το. 

 

Δικτυακο δίσκο μπορείς να παίξεις αλλά συνήθως είναι 1 bay άρα δεν θα μπορείς να κανεις raid για να διασφαλίσεις την διαθεσιμότητα κι την ακεραιότητα των δεδομένων σου. 

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε nas με raspberry pi δεν είναι εύκολο να βάλεις περισσότερους από έναν δίσκο πάντως... Εγώ έχω στημένο ένα xpenology σε έναν q6600 με 4gb ram και με όργανο μετρημένο περίπου 10 ώρες ανοιχτό την μέρα για όλη την χρονιά θα έχεις περίπου +30 ευρώ στον ετήσιο λογαριασμό ρεύματος, αν θυμάμαι καλά όταν κάνει εγγραφές στους δίσκους καταναλώνει 90-95watt κάπου τόσο, idle καμιά 80 περίπου...ε δεν το λες κατανάλωση αυτό...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cloud και από μένα χωρίς 2η σκέψη.

Το onedrive είναι η αλήθεια ότι στο sync δεν είναι τέλειο, βασικά έχει θέματα αν δουλεύεις αρχεία που τα έχεις ήδη Cloud. Θέλει λίγο το χρόνο του (δλδ μισό λεπτό) και είναι οκ.

Dropbox πάλι είναι απλά κορυφή. Αν δεν σε νοιάζει τα 3 pc να έχουν ξεχωριστά folder rights με 1 licence έχεις καθαρίσει. 100 ευρώ τον χρόνο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τώρα μετράω την κατανάλωση και κάπου εκεί την βγάζω. 

Το πρόβλημα με το cloud είναι το πολύ αργό upload και ότι πολλές φορές μπερδεύεται και σου φέρνει πίσω το αρχείο που έχεις εσύ τροποποιήσει. 

Δλδ κατά την γνώμη σας δεν έχει πλέον αξία ο κλασσικός file server; πέθανε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά αξία έχει ο file server...ο file server όμως όχι ο file server που εμείς τον κάνουμε και backup server... Δηλαδή και εγώ έχω μόνο τον nas server που έστησα όπως σου εξήγησα πριν αλλά τα σημαντικά μου αρχεία τα έχω στο nas και σε 2 εξωτερικούς δίσκους και στο main pc μου και σε 64gb flashάκι που δεν το χρησιμοποιώ για άλλη δουλειά... Ουσιαστικά τα έχω 5 φορές κρατημένα... Και μάλιστα ο ενας εξωτερικός δίσκος είναι σε άλλο μέρος...Μπορείς να με πεις και backup freak...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backblaze το θεωρώ ακριβό.

Μπορείς να δοκιμάσεις το CrashPlan που είναι σημαντικά φθηνότερο, με απεριόριστο χώρο στο πακέτο SmallBusiness.

To μειονέκτημα σε αυτά είναι, πως θέλεις σημαντικά καλό upload ώστε να προλαβαίνει να κάνει το συγχρονισμό, ειδικά αν μιλάμε για βάσεις δεδομένων, όπου πρέπει να ανέβουν ολόκληρες, δεν είναι 1000 αρχεία που άλλαξαν τα 10.

Εγώ αυτό που έχω κάνει είναι να πάρω ένα NAS (Qnap ή Synology) με Raid (1, 5, 10 ανάλογα το χώρο σου) και να γίνονται όλα backup εκεί καθημερινά. Μετά, αυτά, τα στέλνω στο cloud (CrashPlan Pro) και έχει versioning, κλπ, οπότε είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, for4 είπε

Το πρόβλημα με το cloud είναι το πολύ αργό upload και ότι πολλές φορές μπερδεύεται και σου φέρνει πίσω το αρχείο που έχεις εσύ τροποποιήσει. 

Δλδ κατά την γνώμη σας δεν έχει πλέον αξία ο κλασσικός file server; πέθανε; 

Δεν υπάρχουν τέτοια θέματα με dropbox. Το onedrive όπως σου είπα θέλει λίγο υπομονή.

Αλλά το dropbox Business είναι σε άλλο επίπεδο. Δεν θα σου μπερδέψει ποτέ αρχείο ενώ έχεις και versions. Επίσης λόγω του lan sync οι υπολογιστές στο ίδιο δίκτυο συγχεονιζουν ταχύτατα.

Στην εταιρεία που δουλεύω έχουμε 23 accounts και είναι όλοι ευχαριστημενοι. Αν σκεφτείς ότι και αρκετοί έχουν ελάχιστες γνώσεις σε υπολογιστή, καταλαβαίνεις. Τέλος μην ξεχνάς με cloud μπορείς με selective sync να έχεις μερικά ή και όλα από τα αρχεία σου στο laptop ή σε ένα σταθερό σπίτι..

Επεξ/σία από greg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dropbox το έχω δοκιμάσει παλιά στην δωρεάν έκδοση του, πράγματι είναι πολύ καλύτερο του OneDrive. Το θέμα με το cloud είναι ότι πρέπει να έχεις ένα upload τουλάχιστον 5mbps γιατί με το 0.85 που έχω εγώ θα σου κολλάει το σύμπαν όταν ανεβάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, for4 είπε

Το Dropbox το έχω δοκιμάσει παλιά στην δωρεάν έκδοση του, πράγματι είναι πολύ καλύτερο του OneDrive. Το θέμα με το cloud είναι ότι πρέπει να έχεις ένα upload τουλάχιστον 5mbps γιατί με το 0.85 που έχω εγώ θα σου κολλάει το σύμπαν όταν ανεβάζει. 

να βάζεις limit στα kb/s που ανεβάζει το dropbox και είσαι οκ. Έχει ενσωματωμένο περιοριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι καταλάβατε λάθος από αυτά που έγραψα. Πρώτον το backblaze έχει zero knowledge. Δεύτερον δεν μιλάω για συνδρομή όπως στα drive, Dropbox κτλ αλλά για το b2 cloud storage το οποίο χρεώνει ανάλογα με τον όγκο. Και όταν λέω χρέωση αν έχεις 60gb και ανεβάζεις και διαγράφεις 1gb το μήνα τότε πληρώνεις  5 ευρώ το χρόνο. Άρα ακόμα και για μεγαλύτερο όγκο να μιλάμε πάλι συμφέρει έναντι των κλασσικά ν συνδρομών. Είναι δυναμικό μοντέλο χρέωσης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Romanzo Criminale είπε

Κάτι καταλάβατε λάθος από αυτά που έγραψα. Πρώτον το backblaze έχει zero knowledge. Δεύτερον δεν μιλάω για συνδρομή όπως στα drive, Dropbox κτλ αλλά για το b2 cloud storage το οποίο χρεώνει ανάλογα με τον όγκο. Και όταν λέω χρέωση αν έχεις 60gb και ανεβάζεις και διαγράφεις 1gb το μήνα τότε πληρώνεις  5 ευρώ το χρόνο. Άρα ακόμα και για μεγαλύτερο όγκο να μιλάμε πάλι συμφέρει έναντι των κλασσικά ν συνδρομών. Είναι δυναμικό μοντέλο χρέωσης.  

Τι είναι το zero knowledge; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...