Προς το περιεχόμενο

Με το επερχόμενο χαρακτηριστικό dual-boot Campfire, τα Chromebooks θα μπορούν να τρέχουν και Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, yimmiyimmi είπε

Οκ καλό,απλά κάποιος που εξαρχής πάει σε chromebook για ποιό λόγο να θέλει να πάει σε windows,αυτό μόνο.

Δεν το θέλει για τον εξαρχής, αυτό τον είχε. Αυτό που θέλει να τραβήξει είναι αυτός που θελει windows και του αρέσει η επιλογή να έχει και android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Δεν το θέλει για τον εξαρχής, αυτό τον είχε. Αυτό που θέλει να τραβήξει είναι αυτός που θελει windows και του αρέσει η επιλογή να έχει και android.

ναι οκ,απλά το chromebook είναι λίγο σα προΙόν στοχευμένο σε συγκεκριμένο κόσμο θεωρώ,αλλά οκ ενδεχμένως να μην έχεις και άδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

1. Κάτσε γιατί με μπερδεύεις... 9 στα 10 Chromebooks, είναι ARM ειδικά τα πιο φθηνά. Τα πιο ακριβά ναι έχουν Intel, αλλά δεν είδα στο άρθρο να λέει μόνο για τα Pixelbooks. Άρα, πώς μιλάμε για Windows 10 μόνο; Μιλάμε για Windows 10 και για Windows 10 για ARM... Εκεί η πλειονότητα των εφαρμογών θα τρέχουν σε emulation, ακριβώς γιατί δεν θα κάτσουν οι περισσότεροι devs, να τις κάνουν compile για arm. Και θα σερνόνται...

2. Αν κάποιος θέλει laptop με Windows, γιατί να πάρει Chromebook? (ακριβώς το ίδιο ερώτημα)...Ο μόνος λόγος είναι ότι θέλει Chromebook αλλά θέλει ενίοτε και ένα κλασσικό desktop. Εδώ έρχεται τo Linux όπου τα πάντα θα τρέχουν native και όχι σε emulation οπότε κερδίζει σε ταχύτητα. Το LibreOffice δεν είναι ακριβώς MS Office, ΟΚ, αλλά είναι εξίσου πολύ δυνατό πακέτο εφαρμογών γραφείου, ενώ ένας developper θα βρει ΟΛΑ όσα του χρειάζονται.

3. Έρχεσαι στα λόγια μου. Το VLC είναι open source. Αν δεν το κάνει compile ο developper, το κάνει άνετα compile η κοινότητα.

4. Συμφωνώ.

5. O 835 ήταν ο πιο δυνατός ARM consumer level επεξεργαστής που υπήρχε μέχρι που βγήκε ο 845, μετά από χρόνια εξέλιξης της πλατφόρμας. Η παντελής αδυναμία του να σηκώσει τα Windows 10 αξιοπρεπώς, έδειξε τις αδυναμίες της πλατφόρμας. Πόσο καλύτερος να γίνει;

1. Δεν ξέρω τι επεξεργαστές έχουν τα Chromebooks (δεν έχω κοιτάξει), αλλά μου φαίνεται απίθανο να μπορούν να τρέξουν Windows 10 Arm. Είναι αρκετά μεγάλη διαδικασία για την υποστήριξη arm επεξεργαστή από τα Windows. Προς το παρόν μόνο ο 835 υποστηρίζεται και από ό,τι ακούγεται για τους 850 και 1000.

2. Εσύ το βλέπεις Linux vs Windows.  Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Μπορεί κάποιος χρήστης windows να θέλει να δοκιμάσει τα chromebooks. Θα είναι ένα τυράκι το χαρακτηριστικό. Όπως σου είπα είναι και το bootcamp.

3. Μα και στα λόγια σου να έρχομαι, η υποστήριξη για τη μεταγλώττιση σε W10 Arm από τη MS παρέχεται.  Εσύ λες να μη θέλει (αν ήταν δυνατόν) όλες οι desktop εφαρμογές να μεταγλωττιστούν και για W10 Arm; Λες να προτιμάει το emulation;

5. H αδυναμία αφορά το emulation. Οι native εφαρμογές τρέχουν αξιοπρεπώς

 Τώρα για το πόσο καλύτερος μπορεί να γίνει... 

https://www.theverge.com/2018/6/4/17426766/qualcomm-snapdragon-850-always-connected-pc-features-computex-2018

https://www.xda-developers.com/qualcomm-snapdragon-1000-rival-intel-y-u-windows-10-pc/

Δε χρειάζονται πάντως τα παραπάνω links. Αναμενόμενο είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marios28 είπε

Δεν ξέρω τι επεξεργαστές έχουν τα Chromebooks (δεν έχω κοιτάξει), αλλά μου φαίνεται απίθανο να μπορούν να τρέξουν Windows 10 Arm. 

Το Pixelbook πάντως έχει έναν i5 7ης γενιάς Kaby Lake και 8Gb RAM. Μια χαρά μπορεί να τρέξει full Windows 10.

Και το Surface Book 2 της Microsoft με αυτά ακριβώς τα specs ξεκινάει.

Τα Chromebooks με Celeron ίσως με λίγο σπρώξιμο...

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως αγορασα προσφατα ενα chromebox ASUS απο το amazon.uk το τελευταιο της μοντελο παραθετω και την σελιδα τις ASUS για οποιον ενδιαφερεται να παρει  μια ιδεα https://www.asus.com/us/Chrome-Devices/ASUS-Chromebox-3/απο αυτο γραφω και ειμαι ευχαριστημενος δεν μου λειπει τιποτα πηρα και μια οθονη ,πληκτρολογιο και ποντικι απο πλαισιο και ειμαι κομπλε εχω play store κανονικα ιντερνετ  βιντεο microsoft office ταινιες κατεβαζω κανονικα σχεδον τα εχω ολα τωρα παιχνιδια δεν με ενδιαφερουν εχω xbox εχω τις αναβαθμισεις μου το μηχανημα δουλευει αψογα.

Επεξ/σία από kchris298
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, kchris298 είπε

Εγω παντως αγορασα προσφατα ενα chromebox ASUS απο το amazon.uk το τελευταιο της μοντελο παραθετω και την σελιδα τις ASUS για οποιον ενδιαφερεται να παρει  μια ιδεα https://www.asus.com/us/Chrome-Devices/ASUS-Chromebox-3/απο αυτο γραφω και ειμαι ευχαριστημενος δεν μου λειπει τιποτα πηρα και μια οθονη ,πληκτρολογιο και ποντικι απο πλαισιο και ειμαι κομπλε εχω play store κανονικα ιντερνετ  βιντεο microsoft office ταινιες κατεβαζω κανονικα σχεδον τα εχω ολα τωρα παιχνιδια δεν με ενδιαφερουν εχω xbox εχω τις αναβαθμισεις μου το μηχανημα δουλευει αψογα.

Ναι για τέτοια χρήση καλά είναι. Όχι για κάτι παραπάνω. Αν και στα λεφτά αυτά θα επερνα windows.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ενώ αν είναι apple θα είναι productivity monster.

Ας τους να τραγουδάνε, ότι θέλουν..... 

Τα products της apple ήταν και θα είναι για άτομα με ειδικές ανάγκες στο κεφάλι, που τα θέλουν όλα έτοιμα!!!

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Chromebooks. Ο ορισμός της λέξης useless. Ούτε Google φανς δε τα αγοράζουν. Είναι καλά μόνο για να τα πασάρει τσάμπα σε κάνα αμερικανικό σχολείο η Google και εκεί δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν  ,πέρα απο κάτι χαζές ομαδικές εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα παιδιά δημοτικού.

Επεξ/σία από Tokyo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kchris298 είπε

Εγω παντως αγορασα προσφατα ενα chromebox ASUS απο το amazon.uk το τελευταιο της μοντελο παραθετω και την σελιδα τις ASUS για οποιον ενδιαφερεται να παρει  μια ιδεα https://www.asus.com/us/Chrome-Devices/ASUS-Chromebox-3/απο αυτο γραφω και ειμαι ευχαριστημενος δεν μου λειπει τιποτα πηρα και μια οθονη ,πληκτρολογιο και ποντικι απο πλαισιο και ειμαι κομπλε εχω play store κανονικα ιντερνετ  βιντεο microsoft office ταινιες κατεβαζω κανονικα σχεδον τα εχω ολα τωρα παιχνιδια δεν με ενδιαφερουν εχω xbox εχω τις αναβαθμισεις μου το μηχανημα δουλευει αψογα. 

για την χρήση που λες ειναι αψογα απο εκει και περα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2018 στις 5:16 ΜΜ, Tokyo είπε

Chromebooks. Ο ορισμός της λέξης useless. Ούτε Google φανς δε τα αγοράζουν. Είναι καλά μόνο για να τα πασάρει τσάμπα σε κάνα αμερικανικό σχολείο η Google και εκεί δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν  ,πέρα απο κάτι χαζές ομαδικές εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα παιδιά δημοτικού.

Η google μπορεί να πουλάει ότι γουστάρει, αν δεν αρέσει σε κάποιους, ας μην το αγοράζετε, αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΆΡΕΤΕ, ένα προϊόν πρίν κυκλοφορήσει στην αγορά, που δεν το έχετε πιάσει, και δεν το έχετε χρησιμοποιήσει, ΝΤΡΟΠΉ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2018 στις 11:33 ΠΜ, johnny_29a είπε

Η google μπορεί να πουλάει ότι γουστάρει, αν δεν αρέσει σε κάποιους, ας μην το αγοράζετε, αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΆΡΕΤΕ, ένα προϊόν πρίν κυκλοφορήσει στην αγορά, που δεν το έχετε πιάσει, και δεν το έχετε χρησιμοποιήσει, ΝΤΡΟΠΉ!

Το έχω χρησιμοποιήσει και είναι απαίσιο. Ουτε οι ίδιοι στη Google δε τα χρησιμοποιούν. Και επίσης ελευθερία λόγου έχουμε θα γράφω ότι θέλω και θα κράζω ότι θέλω. Αν σε ενοχλεί επειδή είσαι φανμπου, κουνιούνται τα μπελε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tokyo είπε

Το έχω χρησιμοποιήσει και είναι απαίσιο. Ουτε οι ίδιοι στη Google δε τα χρησιμοποιούν. Και επίσης ελευθερία λόγου έχουμε θα γράφω ότι θέλω και θα κράζω ότι θέλω. Αν σε ενοχλεί επειδή είσαι φανμπου, κουνιούνται τα μπελε μου

Τα ποια κουνιουνται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...