Προς το περιεχόμενο

Η Valve ετοιμάζει πιθανότατα τρόπο αναπαραγωγής παιχνιδιών Windows στο Linux


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Το Dropbox για οποιον δεν το ξερει ανακοινωσε οτι σταματαει την υποστηριξη Linux. Οχι μονο δεν εχει βασικες εφαρμογές λοιπον αλλα χανει και αυτές που ειχε. Μετα αναρωτιέστε γιατι το Linux δεν μπορει να ξεκολήσει απο 10 υπογεια σε καθε χώρα

σταματάει την υποστήριξη σε uncommon filesystems αφήνοντας υποστήριξη για NTFS σε Windows, HFS+/APFS σε MAC και Ext4 σε Linux.

 

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

OK ήσουν συντάκτης στο osarena και έπαιρνες συνέντευξη από άλλους του open source, παρόλα αυτά δεν είσαι φανμποι επειδή έχεις κάπου μια εγκατάσταση Windows και οι πληροφορίες που έχεις για την παγκόσμια αγορά του ΙΤ είναι *αποκλειστικές*  

 

Κατάλαβα,μην το συνεχίσουμε τώρα Κυριακάτικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

OK ήσουν συντάκτης στο osarena και έπαιρνες συνέντευξη από άλλους του open source, παρόλα αυτά δεν είσαι φανμποι επειδή έχεις κάπου μια εγκατάσταση Windows και οι πληροφορίες που έχεις για την παγκόσμια αγορά του ΙΤ είναι *αποκλειστικές*  

Κατάλαβα,μην το συνεχίσουμε τώρα Κυριακάτικα 

Έχω γράψει για πολλά σάιτ του εξωτερικού και όπως σου είπα έχω συζητήσει με πολλούς developers του χώρου, όχι μόνο open source. Σου είπα ότι έχω κάνει πάνω από 100 interviews, η συγκεκριμένη ήταν για το osarena και ναι ήταν αποκλειστική και ήταν και προσωπική επιτυχία να θες γιατί την αναδημοσίευσε και η MS στο official blog της (https://blogs.technet.microsoft.com/openness/2012/01/13/microsoft-and-openness-you-may-be-surprised-too/). Δεν κατάλαβα από που προκύπτει η απαξίωσή προς το πρόσωπό μου? Επειδή εσύ επένδυσες για να γίνεις MS Certified και όχι Red Hat certified και τώρα το πληρώνεις δεν σου φταίω εγώ. Το αν είμαι φανμποι ή όχι θα το κρίνεις από το αν μιλάω αντικειμενικά ή όχι και αν τα επιχειρήματά μου έχουν βάση ή είναι λόγια του αέρα. Για ό,τι έγραψα εδώ μπορώ να το αποδείξω ή να παρέχω ενδείξεις τουλάχιστον. Εσείς έρχεστε και με μια λέξη τα ακυρώνετε όλα. Από εκεί φαίνεται το επίπεδό σας και τι είστε σαν άνθρωποι. 

Επεξ/σία από Rzarector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι τρωγεστε ?

 

Αν το linux έτρεχε εφαρμογες ιατρικού ενδιαφέροντος, μηχανολογικού ενδιαφέροντος, λογιστικού ενδιαφέροντος, την σουίτα της adobe ,νομίζω το davinci παίζει σε λινουξ και έρχονταν και 10 δημιουργεί παιχνιδιών να το υποστηρίξουν, θα είχαμε ανατροπή. 

Αλλά εδώ καλά καλά εφαρμογές που δουλεύουν συνεργεία και λογιστικά γραφεία θέλουν XP ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Orbis OS (ps4), Nitendo switch, Android(mobile/chromecast), Smart TV, desktop/laptop, server.

Επίσης υπάρχουν unix software/πρότυπα/προτοκολα που τρέχουν παντού, πχ SSO(Kerberos/ldap), git, package managers, networking πρότυπα κ.α

Επίσης ένα σωρό apps που τρέχετε στα PC/MAC σας βασίζονται σε *nix τεχνολογίες (πχ οι win drivers των συσκευών σας) όπως C/C++ κ.α.

 

Με τόσο μεγάλη δύναμη & επιρροή στην αγορά είναι το λιγότερο αστείο να ακούγονται επιχειρήματα ότι σπάει. ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ. Εκτός αν θέλετε latest and greatest untested unsupported use it at your own risk πακέτα ή πειράζετε θεμελιώδη στοιχεία του λειτουργικού συχνά.

Η nvidia, η Intel και η amd, αλλάζουν το low level κομματι του driver για τα windows οταν αλλάζει η αρχιτεκτονική. Στο ενδιάμεσο τα updates είναι bug fixes & ολές αλλαγές σε high level επίπεδο. Αντίστοιχα την ίδια πολιτική ακολουθεί και η MS αφου κάνει release κάποιο OS version της. 100 updates την ημέρα να βγάλουν critical στοίχημα να είναι μισή αλλαγή.

Τις ίδιες πολιτικές ακολουθούν και σοβαρές εταιρίες .με *nix συστήματα όπως η google (pure android phones) η sony με το playstation και η nitendo με το switch.

Ποιο από εσας είχε συχνό πρόβλημα με το ps του σε επίπεδο OS; Ποιος από εσάς έβαλε καποιο commercial ή server distro και του έσπασε απο update; Υπάρχουν εκατομμύρια σύστημα σε unix εκεί έξω που τρέχουν critical εφαρμογές που αν πέσουν μπορεί να γίνουν ζημιές εκατομμυρίων που τρεχουν σε unix τεχνολογίες ( δορυφόροι, τράπεζες κ.α. )

 

Σε διαφορετική μεριά η Microsoft ξέρει να δίνει στον πελάτη αυτό που θέλει. Η C# ειναι η πιο παραγωγικη oo γλώσσα που έχω δουλέψει. Τα visual studio/sql management studio/iis/sql server τα πιο εύκολα σε χρήση περιβάλλοντα που έχω δουλέψει ( αλλά και προσφέρουν και δυνατές λύσεις) και τα windows το λειτουργικό με τις περισσότερες επιλογές σε εφαρμογές, το οποίο ούτε αυτό κρεμάει με το παραμικρό πλεον.

 

Συμπέρασμα: διαλέξτε με βάση τις ανάγκες σας. Διαφορετικά προϊόντα διαφορετικά prons/cons. Μην είστε haters ομως...

ΥΓ:

Working environment: windows 10 / linux containers & vms.

Home Working environem t: latest ubuntu & netcore, native MS SQL SERVER @ linux, visual studio code/jetbrains riider & eclipse

Home infastracture: linux firewall/networking (pfsense)/linux vm host machine(proxmox)/linux CI CD server/ Windows server για μερικά app που δεν βρίσκω unix alternatives ( eg ψάχνω unix dns server με ωραίο ui )

Laptop: win10 ( gaming only)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rzarector είπε

1. Δεν είπα εγώ ότι θα πρέπει να απαγορεύσουμε τις εταιρίες που φτιάχνουν software. Το είπα κάπου? Το open source μπερδεύει γιατί έρχεται ενάντια στον καπιταλισμό με τον τρόπο που λειτουργεί, και εμάς το μυαλό μας είναι fixated στο σύστημα που μας γαλούχησε. Αν είχα εταιρία θα κοίταζα να προσφέρω ένα ανταγωνιστικό προϊόν και να βγάζω όσο μεγαλύτερο κέρδος μπορώ. Έχουν υπάρξει εταιρίες πάντως που φτιάχνουν open source software και βασίζονται σε άλλα μοντέλα πωλήσεων (πχ. υπηρεσίες), αλλά όλες χρειάστηκαν μεγάλο αρχικό κεφάλαιο και παραπάνω από τις μισές απέτυχαν να επιβιώσουν για αρκετά χρόνια. 

2. Το cloud τεχνικά είναι προς το όφελος του χρήστη. Πρακτικά υπάρχει το πρόβλημα της ασφάλειας δεδομένων, της εμποροποίησης, της εκμετάλλευσης κλπ. Όταν δλδ αυτό το κάνει η Microsoft, η παρακολούθηση των δεδομένων μου θα πρέπει να θεωρείται παραπάνω από δεδομένη. Με βάση αυτό, δεν θα έχω πλέον λειτουργικό αλλά ρουφιάνο στο σπίτι μου, θα βλέπω στοχευμένες διαφημίσεις στο desktop, και στο τέλος θα πηγαίνω για συνέντευξη για δουλειά και ο εργοδότης θα ξέρει ήδη τι ψήφισα, αν μου αρέσει στον ελεύθερο χρόνο μου να γλύφω αγγούρια, κλπ κλπ...

Αν λοιπόν το cloud based λειτουργικό το πρόσφερε κάποιος σαν το Tor network, και πάλι με επιφυλάξεις θα σου έλεγα OK. Τώρα, με τίποτα. Σου θυμίζω ότι το cloud σαν τεχνολογία υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια αλλά καμία μεγάλη και σοβαρή εταιρία δεν εμπιστεύεται άλλη για το infrastructure τους. Στήνουν δικούς τους server για να το κάνουν. Άρα τα επόμενα cloud-based windows θα είναι καθαρά για desktop, και το μοντέλο κέρδους θα βασίζεται σε εμποροποίηση των προσωπικών δεδομένων των χρηστών. 

https://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp

1. Δεν το είπες. Εγώ σου λέω πως χρειάζονται και τα δύο. Τα Windows δεν είναι καν ανταγωνιστικό λειτουργικό του Linux. Εδώ και πολύ καιρό. 

2. Η cloud based έκδοση (για consumers) λειτουργικού της MS δε θα αφορά (μόνο) το desktop και δεν είναι η desktop έκδοση των W10. Με τον τρόπο που θέλει η MS να το υλοποιήσει, δεν είναι ακόμα ώριμη η τεχνολογία.

Όσον αφορά την ασφάλεια, παρακολούθηση κ.τ.λ. Σαφώς και ισχύει. Η ασφάλεια και ιδιωτικότητα είναι δύσκολα ζητήματα και όχι μόνο για το μέλλον. Μέχρις στιγμής πάντως, για άλλους έχει αποδειχτεί αυτά που γράφεις. Φαντάζομαι δεν έχεις τηλέφωνο android, ούτε χρησιμοποιείς facebook. 

Κατά τα άλλα και εγώ βλέπω τα του παρόντος ως θετική εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marios28 είπε

1. Δεν το είπες. Εγώ σου λέω πως χρειάζονται και τα δύο. Τα Windows δεν είναι καν ανταγωνιστικό λειτουργικό του Linux. Εδώ και πολύ καιρό. 

2. Η cloud based έκδοση (για consumers) λειτουργικού της MS δε θα αφορά (μόνο) το desktop και δεν είναι η desktop έκδοση των W10. Με τον τρόπο που θέλει η MS να το υλοποιήσει, δεν είναι ακόμα ώριμη η τεχνολογία.

Όσον αφορά την ασφάλεια, παρακολούθηση κ.τ.λ. Σαφώς και ισχύει. Η ασφάλεια και ιδιωτικότητα είναι δύσκολα ζητήματα και όχι μόνο για το μέλλον. Μέχρις στιγμής πάντως, για άλλους έχει αποδειχτεί αυτά που γράφεις. Φαντάζομαι δεν έχεις τηλέφωνο android, ούτε χρησιμοποιείς facebook. 

Κατά τα άλλα και εγώ βλέπω τα του παρόντος ως θετική εξέλιξη.

1. Αυτή τη στιγμή χρειάζονται και τα 2, αλλά στο μέλλον ελπίζω να χρειάζεται μόνο το open source και δεν μιλάω μόνο για υπολογιστές αλλά για τα πάντα

2. ΟΚ, θα φανεί πως θα το πάει η MS γιατί έχουνε καιρό ακόμη για ανατροπές στον σχεδιασμό τους

Δεν έχω facebook αλλά έχω android, chrome, και έχω και windows 10, οπότε τα δεδομένα μου συλλέγονται κανονικά από Google και από MS. Φυσικά και δεν μου αρέσει αλλά είναι μια συνειδητή επιλογή που κάνω εδώ και χρόνια. Δεν ξέρω αν στο μέλλον θα το γυρίσω σε full incognito με black phone και Linux με Tor browser, αλλά προς το παρόν τα δίνω (σχεδόν) όλα απλόχερα στους εξουσιαστές του συστήματος και κατ'επέκταση της ζωής μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rzarector είπε

1. Αυτή τη στιγμή χρειάζονται και τα 2, αλλά στο μέλλον ελπίζω να χρειάζεται μόνο το open source και δεν μιλάω μόνο για υπολογιστές αλλά για τα πάντα

2. ΟΚ, θα φανεί πως θα το πάει η MS γιατί έχουνε καιρό ακόμη για ανατροπές στον σχεδιασμό τους

Δεν έχω facebook αλλά έχω android, chrome, και έχω και windows 10, οπότε τα δεδομένα μου συλλέγονται κανονικά από Google και από MS. Φυσικά και δεν μου αρέσει αλλά είναι μια συνειδητή επιλογή που κάνω εδώ και χρόνια. Δεν ξέρω αν στο μέλλον θα το γυρίσω σε full incognito με black phone και Linux με Tor browser, αλλά προς το παρόν τα δίνω (σχεδόν) όλα απλόχερα στους εξουσιαστές του συστήματος και κατ'επέκταση της ζωής μου. 

Πως ακριβώς θα το σταματήσεις με το tor το tracking, αφού πλέον αν δεν καταφέρει το εκάστοτε site να βάλει το cookie του δεν μπορείς να πλοηγηθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rzarector είπε

1. Αυτή τη στιγμή χρειάζονται και τα 2, αλλά στο μέλλον ελπίζω να χρειάζεται μόνο το open source και δεν μιλάω μόνο για υπολογιστές αλλά για τα πάντα

2. ΟΚ, θα φανεί πως θα το πάει η MS γιατί έχουνε καιρό ακόμη για ανατροπές στον σχεδιασμό τους

1. Διαφωνώ. Αν είχες δημιουργήσει κάτι δικό σου και ήταν πρωτοπόρο και μοναδικό στο είδος του, ενδεχομένως θα διαφωνούσες. Και δε μιλάω μόνο για υπολογιστές. Αν όντως ισχύει έχεις κερδίσει την εκτίμησή μου. Εγώ θα κράταγα "μυστική" τη συνταγή.

2. Δεν πρόκειται για ανατροπή στο σχεδιασμό. Κανονικά το πάει εδώ και κάποια χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Έχω κι εγώ PS4 για τα (μετρημένα και συγκεκριμένα) exclusives. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να εγκαταλείψω το PC εντελώς στο gaming κομμάτι; Για εξήγησε μου λίγο περισσοτερο τη λογική αυτή  - μήπως κάνω εγώ κάπου λάθος...

Εγω κι αλλοι 2-3 εδω μεσα (στο ινσομνια), για καποιο λογο βαλαμε linux. Ο καθενας εχει τους λογους του να χρησιμοποιει το λειτουργικο του και κανει δουλεια του.

Αλλος εχει τη φτηνη καρτα γραφικων. Αλλος την ακριβη. Αλλος δεν εχει καθολου, ειναι με την onboard. Δε σημαινει οτι αυτος με την ακριβοτερη ειναι ο μαγκας κι ο αλλος με την onboard το "γιδι". Aλλος με 4 GB RAM. Aλλος με 32 GB.

O καθενας, λοιπον, εχει το μηχανημα και το λειτουργικο που του ταιριαζει. Και ξερει τα υπερ και τα κατα του. Δε νομιζω να ειναι τα Windows το Αγιο Δισκοποτηρο και να ειναι το απολυτο λειτουργικο. Ουτε τα linux ειναι. O καθενας εχει τη λογικη του, το δικο του μυαλο, αλλες αναγκες.

Εγω δεν προσπαθω να σε πεισω να εγκαταλειψεις το μηχανημα που δουλευεις και τα προγραμματα σου. Ουτε εσυ ομως μπορεις να πεισεις εμενα να αλλαξω συνηθειες. Νομιζεις με ενδιαφερει εμενα να παιξω παιχνιδια στο πισι? Οχι. Γιατι? Γιατι εχω τους λογους μου. Δε θα κατσω να τους αναλυσω γιατι δεν ειναι εδω το περιβαλλον να τους αναλυσω και δε θα συμφωνησουμε ποτε. Αλλες οι εμπειριες οι δικιες μου, αλλες οι δικιες σου. Αλλες οι αναγκες μου, αλλες οι αναγκες σου (τα προγραμματα σου).

 

edit

Υπαρχει ζωη χωρις τη MS και τα windows. Εγω τα εχω πεταξει. Δεν υπαρχουν για μενα.        Κενο. Μαυρο. Αβυσσος. Το Τιποτα.

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2018 στις 1:53 ΜΜ, aris1986 είπε

Το λινουξ είναι σαν τα αριστερά κόμματα σε διάφορες γεύσεις και φιλοσοφίες. Δεν πάει μπροστά. 

Όλα το ίδιο πάσχουν όσο πάνε να σε πείσουν ότι είναι διαφορετικά και καλύτερα.

...και όμως υπάρχουν και συντηρητικοί που χρησιμοποιούν linux......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Le Perv said:

Εγω κι αλλοι 2-3 εδω μεσα (στο ινσομνια), για καποιο λογο βαλαμε linux. Ο καθενας εχει τους λογους του να χρησιμοποιει το λειτουργικο του και κανει δουλεια του.

Αλλος εχει τη φτηνη καρτα γραφικων. Αλλος την ακριβη. Αλλος δεν εχει καθολου, ειναι με την onboard. Δε σημαινει οτι αυτος με την ακριβοτερη ειναι ο μαγκας κι ο αλλος με την onboard το "γιδι". Aλλος με 4 GB RAM. Aλλος με 32 GB.

O καθενας, λοιπον, εχει το μηχανημα και το λειτουργικο που του ταιριαζει. Και ξερει τα υπερ και τα κατα του. Δε νομιζω να ειναι τα Windows το Αγιο Δισκοποτηρο και να ειναι το απολυτο λειτουργικο. Ουτε τα linux ειναι. O καθενας εχει τη λογικη του, το δικο του μυαλο, αλλες αναγκες.

Εγω δεν προσπαθω να σε πεισω να εγκαταλειψεις το μηχανημα που δουλευεις και τα προγραμματα σου. Ουτε εσυ ομως μπορεις να πεισεις εμενα να αλλαξω συνηθειες. Νομιζεις με ενδιαφερει εμενα να παιξω παιχνιδια στο πισι? Οχι. Γιατι? Γιατι εχω τους λογους μου. Δε θα κατσω να τους αναλυσω γιατι δεν ειναι εδω το περιβαλλον να τους αναλυσω και δε θα συμφωνησουμε ποτε. Αλλες οι εμπειριες οι δικιες μου, αλλες οι δικιες σου. Αλλες οι αναγκες μου, αλλες οι αναγκες σου (τα προγραμματα σου).

edit

Υπαρχει ζωη χωρις τη MS και τα windows. Εγω τα εχω πεταξει. Δεν υπαρχουν για μενα.        Κενο. Μαυρο. Αβυσσος. Το Τιποτα.

Δεν διαφωνώ με την ύπαρξη της ομάδας χρηστών που χρησιμοποιεί αποκλειστικά Linux - δεν είμαι παράλογος. Διαφώνησα με την πρόταση linuxάδων σε σχετική συζήτηση, πως η λύση στο πρόβλημα της απουσίας games από την πλατφόρμα του Linux (εν συγκρίσει πάντα με τα Windows) είναι....το console gaming (και δη το PS4)! 

Δεν χρειάζεται να εξηγήσω ποσό ανεπαρκής (και τελικά μονόπλευρη και εκτός θέματος) είναι αυτή η προσέγγιση. Το PC gaming είναι αναντικατάστατο για κάποιους και έτσι παραμένει μέχρι σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zko είπε

...και όμως υπάρχουν και συντηρητικοί που χρησιμοποιούν linux......

Συμφωνώ δεν είπα ότι το χρησιμοποιούν αριστεροί ή μόνο αριστεροί. Παρομοίωση έκανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Συμφωνώ δεν είπα ότι το χρησιμοποιούν αριστεροί ή μόνο αριστεροί. Παρομοίωση έκανα!

Αυτό που πρέπει να διευκρινίζουμε πάντα.. Πόσο μου την δίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Rzarector είπε

Edit: Δεν χρειάζεται να απαντήσεις τίποτα, κατάλαβα 100% γιατί μου επιτέθηκες με τέτοιο τρόπο από εδώ https://social.technet.microsoft.com/profile/panagiotis pataridis/

Ελλαδισταν φιλε μου. Προσπαθούμε να κάνουμε διάλογο και οι άλλοι κοιτάνε την πάρτη τους. Το κακό είναι οτι οι ίδιοι μετα σου λενε οτι η χωρα κατάντησε ετσι για αυτο τον λόγο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...