Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με σχολες


El_Profesor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έδωσα πανελλήνιες φέτος από το 4ο πεδίο και θα ηθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου λύσει δύο απόριες που έχω.Καταρχήν σαν προτεραιότητα ήθελα κάτι το οποίο να μου δίνει το δικαίωμα να ανοίξω κατάστημα με αγροτικά είδη (λιπάσματα κτλ) γιατί θα είχα σίγουρη δουλειά μόλις τελειώσω.Από οτι έψαξα στο συγκεκριμένο πεδίο υπήρχαν δυο μόνο σχολές (Αγροτικής Οικ και Ανάπτυξης στο Γεωπονικό και Αγροτικής Ανάπτυξης στην Ορεστιάδα) που μου έδιναν αυτό το δικαίωμα.Τη πρώτη την έχω δηλώσει πρώτη,αλλά είναι πολύ δύσκολο να τη πιάσω...Μετά δήλωσα οικονομικές σχολές (Οικ Επιστημών) γιατί αν και έμπαινα Ορεστιάδα,είναι υπερβολικά μακριά και παρόλο που είχα αρκετές πιθανότητες για μετεγγραφή δεν ήθελα να το ρισκάρω.Το πιο πιθανό είναι να μπω σε καποια από αυτές.Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1)Αν ξέρει καποιος συγκεκριμένα αν από αυτές τις σχόλες μπορώ να αποκτήσω αυτό το δικαιώμα για αυτό που θέλω μέσω πχ μεταπτυχιάκων 

2)Γενικά,αφού τελειώσω τη σχολή,μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε διαφορετικό αντικείμενο απο αυτό που έχω σπουδάσει και να έχω επαγγελματικά δικαιώματα παρόμοια με των πτυχιούχων ? Η πρέπει να έχει άμεση σχέση με το πτυχίο μου ? Και γενικά πώς λειτουργούν τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα.Είναι ανοιχτά σε όλους κτλ.

Θα ήθελα να αποφύγω με κάθε τρόπο να δώσω δεύτερη φορά πανελλήνιες και λογικά δε θα το κάνω,αφού και τα οικονομίκα μου αρεσουν σαν αντικείμενο.Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση και συγγνώμη αν κούρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, El_Profesor είπε

Καλησπέρα.Έδωσα πανελλήνιες φέτος από το 4ο πεδίο και θα ηθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου λύσει δύο απόριες που έχω.Καταρχήν σαν προτεραιότητα ήθελα κάτι το οποίο να μου δίνει το δικαίωμα να ανοίξω κατάστημα με αγροτικά είδη (λιπάσματα κτλ) γιατί θα είχα σίγουρη δουλειά μόλις τελειώσω.Από οτι έψαξα στο συγκεκριμένο πεδίο υπήρχαν δυο μόνο σχολές (Αγροτικής Οικ και Ανάπτυξης στο Γεωπονικό και Αγροτικής Ανάπτυξης στην Ορεστιάδα) που μου έδιναν αυτό το δικαίωμα.Τη πρώτη την έχω δηλώσει πρώτη,αλλά είναι πολύ δύσκολο να τη πιάσω...Μετά δήλωσα οικονομικές σχολές (Οικ Επιστημών) γιατί αν και έμπαινα Ορεστιάδα,είναι υπερβολικά μακριά και παρόλο που είχα αρκετές πιθανότητες για μετεγγραφή δεν ήθελα να το ρισκάρω.Το πιο πιθανό είναι να μπω σε καποια από αυτές.Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1)Αν ξέρει καποιος συγκεκριμένα αν από αυτές τις σχόλες μπορώ να αποκτήσω αυτό το δικαιώμα για αυτό που θέλω μέσω πχ μεταπτυχιάκων 

2)Γενικά,αφού τελειώσω τη σχολή,μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε διαφορετικό αντικείμενο απο αυτό που έχω σπουδάσει και να έχω επαγγελματικά δικαιώματα παρόμοια με των πτυχιούχων ? Η πρέπει να έχει άμεση σχέση με το πτυχίο μου ? Και γενικά πώς λειτουργούν τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα.Είναι ανοιχτά σε όλους κτλ.

Θα ήθελα να αποφύγω με κάθε τρόπο να δώσω δεύτερη φορά πανελλήνιες και λογικά δε θα το κάνω,αφού και τα οικονομίκα μου αρεσουν σαν αντικείμενο.Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση και συγγνώμη αν κούρασα...

 

Οι προϋποθέσεις και η διαδικασία έναρξης άσκησης εμπορίας λιπασμάτων καθορίζεται από την ΥΑ 9748/100747 [λήψη], όπως αυτή δημοσιεύθηκε στο φύλλο 2692/04.10.2012 στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και έχει τροποποιηθεί από την Υ.Α. 4166/51687 (ΦΕΚ 1031/Β/25-04-2014).

Εν συντομία απαιτείται:

  • Να απασχολείται με πλήρη απασχόληση σε κάθε κατάστημα πώλησης λιπασμάτων Γεωπόνος ή Δασολόγος, ή Τεχνολόγος Γεωπόνος ή κάτοχος τίτλου άλλων κλάδων ΑΕΙ με μεταπτυχιακό στους τομείς εδαφολογία - θρέψη φυτών.
  • Ο χώρος αποθήκευσης να είναι κατάλληλος και να τηρούνται οι όροι ασφάλειας και προστασίας του περιβάλλοντος σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία

πηγή: http://www.geoponoihrakleiou.gr/downloads/odegoi/adeia-emporias-lipasmaton

Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Ιδίως τη σελ. 21, τελευταία παράγραφο πριν το 6.2.5

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/Georgika_Farmaka/elenxoi/Diadikasia_Anaggelias_Emporias.pdf

Και για απαντήσω στις ερωτήσεις που θέτεις:

1. Κατα κύριο λόγο, τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά δεν δινουν κανένα επιπλέον Επαγγελματικό δικάιωμα. Τα επαγγελματικα δικαιωματα δινονται μονο απο το βασικο πτυχιο/διπλωμα.

Παρόλα αυτά, σε ορισμένες κατηγορίες επαγγελμάτων, το να κάνεις αντίστοιχο μεταπτυχιακό, προσμετρά στο χρόνο απόκτησης της άδειας εργασίας.

Για παράδειγμα οι λογιστές. Για να πάρει κάποιος την άδεια εργασίας Α΄ταξης θέλει Χ χρόνια εφόσον έχει τη Β'τάξη  (την οποία την παίρνει με το βασικό πτυχίο του). Εαν κάνει ενα μεταπτυχιακό Λογιστικής 2 ετων, τότε για να πάρει την Α' θα θέλει Χ-2. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ με αυτό το παράδειγμα. 

2. Είναι σχετικό το αν ειναι ανοιχτα ή όχι. Τα ΜΒΑ πχ. είναι σχετικώς ανοιχτά καθώς δέχονται και διαφορετικά πτυχία εκτός απο καθαρά Διοικητικο-οικονομικά. Σε αντίθετη περίπτωση, ενα καθαρό μεταπτυχιακό γεωπονικής, φυσικής, χημείας, φαρμακευτικής, νομικής κτλ, δεν γίνεται να δεχτεί κάποιον χωρίς αντίστοιχο βασικό πτυχίο. 

Ο μόνος τρόπος να δεις τις κατηγορίες πτυχιούχων που γίνονται δεκτοί στο εκάστοτε μεταπτυχιακό, είναι να ανατρέξεις στην αντίστοιχη προκήρυξη ή/και οδηγό σπουδών. 

Επεξ/σία από rg550
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsioulak Προφανώς.Οι καθαρά γεωπονικές επιστήμες όμως είναι στο 2ο πεδίο,ενώ εγώ επέλεξα το 4ο γιατί θεώρησα οτι δε θα κατάφερνα να περάσω οπουδήποτε απο κει εφόσον τα μαθήματα είναι πολύ δύσκολα.Και δε το μετάνιωσα γιατί είδα οτι μαθητές πολύ καλύτεροι από μένα δεν έγραψαν καλά...

 rg550 ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου,θα τα κοιτάξω όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε στο νου σου πάντως ότι το Αγροτικής Οικονομίας στο ΓΠΑ ειναι βασικά γεωπονικό τμήμα με μια εσάνς οικονομικών. Αν δεν το πολυέχεις με φυσικές, χημείες κτλ θα δυσκολευτείς να περάσεις τα μαθήματα των δυο-τριών πρώτων χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...