Προς το περιεχόμενο

Πού πήγε ο φακός επαφής οεο ???


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί έβαλα τούς φακούς επαφής συνήθως κάνουν μερικά δευτερόλεπτα να δώ καθαρά καί στην αρχή έχω θολούρα, αφού πέρασε περίπου 1 λεπτό άρχισα να πιστεύω ότι ο φακός μου έπεσε κοίταξα όλο τό μπάνιο αλλά τίποτα.

Τό πιο πιθανό είναι να έπεσε μέσα στο σιφωνι τού νηπτηρα αλλά επειδή είμαι λίγο ψυχαναγκσστικος μου πέρασε από το μυαλό ότι υπάρχει μια πιθανότητα να έχει μπει μέσα στο βλέφαρο ή νά έχει πάει πίσω από το μάτι ( ακραίο ).

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να είναι μέσα στο μάτι μου καί νά μήν τόν βλέπω ? Δεν αισθάνομαι καμία ενόχληση από το πρωί μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αισθανεσαι τιποτα κατα 99% δεν ειναι μεσα στο ματι.Ριξε μπολικο ορο αν εχεις και τριψε το ματι σου με ολα τα δαχτυλα του χεριου σου(δεν ειναι οτι καλυτερο..)και αν και εκει δεν νιωσεις κατι τοτε απλα σου επεσε στο νιπτηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπόλοιπο μάτι έχει πολύ διαφορετική καμπυλότητα από την περιοχή του κερατοειδούς μπροστά οπότε πολύ δύσκολο να έχει κάτσει καλά χωρίς να ενοχλεί. Εμένα πάντως μόλις βγει από τη θέση του ενοχλεί υπερβολικά ή και κάνει "ρυτίδες". Για να σου φύγει κάθε απορία, άνοιξε τα βλέφαρα σου με τα δάκτυλα, και ρίξε μπόλικο νερό στο μάτι, χωρίς να το τρίψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Αν δεν αισθανεσαι τιποτα κατα 99% δεν ειναι μεσα στο ματι.Ριξε μπολικο ορο αν εχεις και τριψε το ματι σου με ολα τα δαχτυλα του χεριου σου(δεν ειναι οτι καλυτερο..)και αν και εκει δεν νιωσεις κατι τοτε απλα σου επεσε στο νιπτηρα.

Το έκανα καί δεν ένιωσα τίποτα

1 λεπτό πριν, Whargoul είπε

Το υπόλοιπο μάτι έχει πολύ διαφορετική καμπυλότητα από την περιοχή του κερατοειδούς μπροστά οπότε πολύ δύσκολο να έχει κάτσει καλά χωρίς να ενοχλεί. Εμένα πάντως μόλις βγει από τη θέση του ενοχλεί υπερβολικά ή και κάνει "ρυτίδες". Για να σου φύγει κάθε απορία, άνοιξε τα βλέφαρα σου με τα δάκτυλα, και ρίξε μπόλικο νερό στο μάτι, χωρίς να το τρίψεις. 

Θα το κάνω το βράδυ πού θα πάω για μπάνιο προς τό παρών τράβηξα βίντεο με το κινητό στο μάτι ( ψιλό αηδία ήταν 😛 ) καί δεν είδα τίποτα κοίταξα με το μάτι πάνω-κατω και δεξιά-αριστερα και πάλι τίποτα οπότε 99.9 τα έκατο έπεσε έκτος άμα είμαι τόσο καντεμης πού πήγε πίσω από το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να βάζεις το δάκτυλό σου.

Σήκωσε λίγο το πάνω βλέφαρο προς τα πάνω και κοίτα τέρμα κάτω όσο γίνεται για να μετακινηθεί ο οφθαλμός κάτω. Αν ο φακός είναι μέσα στο μάτι θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

....έκτος άμα είμαι τόσο καντεμης πού πήγε πίσω από το μάτι.

Δεν μπορεί να πάει πίσω από το μάτι. Υπάρχει μια μεμβράνη που συνδέει τα βλέφαρα με το μάτι και εμποδίζει οτιδήποτε να πάει από πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Μην ασχολεισαι καν, μην τριβεις και μην ψαχουλευεις γιατι μπορει να τραυματισεις ευαισθητα μερη του ματιου.  Κατσε κανα-δυο μερες χωρις φακους και αν ειναι μεσα, τσαλακωμενος κατω απο το βλεφαρο, θα κατεβει μονος του ο φακος -δινω 90% πιθανοτητες να επεσε στο σιφωνι ή να κρεμεται ακομα καπου στη βρυση, καθ'οτι μου εχει συμβει καμια δεκαρια φορες τα 20+χρονια που φοραω φακους, και μονο μία φορά ηταν οντως χαμενος καπου στο ματι και οπως ειπα κατεβηκε μονος του ( την ωρα που χαλαρος εβλεπα ταινια φορωντας γυαλια 😂)

Επεξ/σία από McNerd
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Σήμερα το πρωί έβαλα τούς φακούς επαφής συνήθως κάνουν μερικά δευτερόλεπτα να δώ καθαρά καί στην αρχή έχω θολούρα, αφού πέρασε περίπου 1 λεπτό άρχισα να πιστεύω ότι ο φακός μου έπεσε κοίταξα όλο τό μπάνιο αλλά τίποτα.

Τό πιο πιθανό είναι να έπεσε μέσα στο σιφωνι τού νηπτηρα αλλά επειδή είμαι λίγο ψυχαναγκσστικος μου πέρασε από το μυαλό ότι υπάρχει μια πιθανότητα να έχει μπει μέσα στο βλέφαρο ή νά έχει πάει πίσω από το μάτι ( ακραίο ).

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να είναι μέσα στο μάτι μου καί νά μήν τόν βλέπω ? Δεν αισθάνομαι καμία ενόχληση από το πρωί μέχρι τώρα.

Ελπίζω εσυ να τον βρεις πριν περάσουν τόσα χρόνια και σε κρεμάσουν κι εσένα στα ιντερνετικά μανταλάκια:

https://www.google.gr/amp/s/amp.cnn.gr/news/kosmos/story/143110/vrethike-fakos-epafis-sto-mati-tis-meta-apo-28-xronia

Επεξ/σία από Alxnks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Ελπίζω εσυ να τον βρεις πριν περάσουν τόσα χρόνια και σε κρεμάσουν κι εσένα στα ιντερνετικά μανταλάκια:

https://www.google.gr/amp/s/amp.cnn.gr/news/kosmos/story/143110/vrethike-fakos-epafis-sto-mati-tis-meta-apo-28-xronia

Του κανες την καρδια περιβολι τωρα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να έχει μείνει μέσα στο μάτι δίχως να σε ενοχλεί 100% . Εχω κάνει ότι θες.  Εχω κοιμηθεί με φακούς 2 συνεχόμενα βράδυα,  έχω ακουμπήσει την κόρη του ματιού γτ νόμιζα ότι είχε φακόκαι μετά δεν έβλεπα για κάμποσα δευτερόλεπτα κ πολλά άλλα. Οπότε εμπειρικά αν δεν σε πονάει -ενοχλεί δεν είναι στο μάτι σ. Αν είχες νερό να τρέχει στον νιπτήρα όταν το πειράζει το πιθανότερο είναι να έπεσε εκεί και να μην τον βρίσκεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...