Προς το περιεχόμενο

Λευχαιμια γατας


papafigos84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και κανενα χρονο ταιζα εναν γατακο.  Το ζωο ειχε ιδιαιτεροτητες και προσπαθουσα να τον βοηθαω. Φαγητο, νερο και χωρο να κοιμαται στο μπαλκονι μου, στο οποιο ανεβαινε μονος του.

Το ζωο ηταν παντοτε πιο αργο και πιο αδυναμο απο αλλες γατες. Μικροσωμο, με προσωπο περιεργο και διαφορα αλλα.

Ομως ετρωγε πολυ, ειχε καλη διαθεση και φαινοταν να το διασκεδαζει.  Πριν καμια 15αρια μερες σταματησε να τρωει και ηταν υπερβολικα κουρασμενο. Παροτι ειναι αδεσποτακος, τον πηγα σε κτηνιατρο.

Εγινε το τεστ λευχαιμιας και βγηκε θετικο. Μου ειπαν οτι μαλλον ειχε γεννηθει ετσι. Μαζι μ αυτο ειχε και καποια λοιμωξη στο αναπνευστικο.  Εμεινε 5 μερες εκει με αντιβιωση και πηρε και μια μακρας διαρκειας που τον καλυπτει 15 μερες,

Πηγα εχτες και τον πηρα. Ειναι σε πολυ κακη κατασταση, εχει χασει πολυ βαρος και δεν μπορει να κανει τιποτα. Φυσικα, μ αυτα τα δεδομενα, αποφασισα οτι το ζωο θα μεινει μαζι μου.

Οσο και να προσπαθω, συνεχιζει να μην τρωει και να χανει συνεχως τις οποιες δυναμεις του εχουν απομεινει. 

Αυτο που δεν ξερω, ειναι αν εχει νοημα να ελπιζω οτι το ζωο θα ξεπερασει τη λοιμωξη και μετα να εχει μια εστω μετρια ποιοτητα ζωης. ¨Η απο εδω και περα θα φυτοζωει και θα ειναι κυριολεκτικα πετσι και κοκκαλο;

Η εικονα του πλεον ειναι πολυ σκληρη. 

Εχει καποιος αλλος φιλος αναλογη εμπειρια; 

Θελω να αποφυγω την ευθανασια γιατι το ζωο ειναι μονο 1 ετους και καταπληκτικο σε ολα του. 

Επεξ/σία από papafigos84
  • Sad 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν το βλέπεις να "λειώνει" μέρα με τη μέρα θα είναι σκληρό για εσένα και δε γνωρίζω αν θα είναι και επώδυνο για το  ζώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αυτό φαντάζομαι ότι μόνο κάποιος (σοβαρός, και όχι να σε βλέπει σαν πορτοφόλι) κτηνίατρος μπορεί να το εκτιμήσει 

O κτηνιατρος που πηγα ειναι καλο παιδι και μου ζητησε και ενα ποσο μικροτερο απο αυτο που θα ταιριαζε σε νοσηλεια 5 ημερων, εξετασεις, φαρμακα.  Μου ειπε οτι ειναι ειδικη τιμη για αδεσποτο ζωο και με παρακινησε να το παρω σπιτι μου.  

Μου ειπε να το παλεψουμε και αν βαρυνει κι αλλο να δουμε και την ευθανασια.  Απλα δεν ξερω αν ειναι δυνατον να επιστρεψουμε σε μια κατασταση καλη.

17 λεπτά πριν, opera είπε

Αν το βλέπεις να "λειώνει" μέρα με τη μέρα θα είναι σκληρό για εσένα και δε γνωρίζω αν θα είναι και επώδυνο για το  ζώο.

Ναι φιλε, αυτο συμβαινει. Λιωνει ωρα με την ωρα. Ουτε καν μερα.  

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που ξέρω είναι ότι προκαλείται από ιό και είναι μεταδοτικό σε άλλες γάτες, κυρίως όταν τσακώνονται, αιματογενής μετάδοση.

Για θεραπεία κλπ δε γνωρίζω, σε φιλική οικογένεια που υπήρχε γάτα με λευχαιμία, αναγκάστηκαν να κάνουν ευθανασία στο τέλος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο δικος μου γατος εχει λευχαιμια αλλα ειναι απο τις περιπτωσεις που εχει αναπτυξει ανοσια και δεν νόσησε. Άμα δεν τρώει πολύ δύσκολα να το αντιμετωπίσει οπότε σκούρα τα πράγματα, αν δεις οτι πλεον σταματα να μετακινητε τοτε η ευθανασια ισως ειναι καλυτερα για να μην ταλαιπωρείται και αυτο και εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρία μόνο με την λοίμωξη του αναπνευστικού που είναι αρκετά σύνηθες στα αδέσποτα.

Αντιμετωπίζεται με αντιβίωση σε ενεσιμη μορφή μια δύο φορές τον χρόνο.

Η νόσος εμφανίζεται συνήθως οταν το ζωο στρεσάρεται και πέφτει η άμυνα του οργανισμού.

Γι αυτο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Οσον αφορά τη λευχαιμία δεν το γνωρίζω αλλά προσπάθησε να το παλέψεις και το ταίσεις όσο μπορείς . Δοκίμασε κονσέρβα ξηρα οτι μπορεί να φάει.

Ισως κάποιο γάλα για γάτες θα το πιει πιο εύκολα. Κανονικό γάλα δεν κάνει αλλα μικρή ποσότητα δεν παθαίνουν τίποτα. Μπορεί να το δοκιμάσεις λίγο να δείς αν του αρέσει.

Εγώ απο εκει θα ξεκινούσα για να δυναμώσει.

Ευχομαι καλό κουράγιο και καλή δύναμη ελπίζω να το παλέψεις όσο μπορείς .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που ξέρω είναι ότι προκαλείται από ιό και είναι μεταδοτικό σε άλλες γάτες, κυρίως όταν τσακώνονται, αιματογενής μετάδοση.

Για θεραπεία κλπ δε γνωρίζω, σε φιλική οικογένεια που υπήρχε γάτα με λευχαιμία, αναγκάστηκαν να κάνουν ευθανασία στο τέλος.

Ναι, ιος ειναι. Μεταδιδεται και απο τη μανα στα γατακια. Φυσικα και με το σεξ. 

Πολυ φοβαμαι οτι κι ο δικος μου εκει θα καταληξει.

7 λεπτά πριν, lary7 είπε

Και ο δικος μου γατος εχει λευχαιμια αλλα ειναι απο τις περιπτωσεις που εχει αναπτυξει ανοσια και δεν νόσησε. Άμα δεν τρώει πολύ δύσκολα να το αντιμετωπίσει οπότε σκούρα τα πράγματα, αν δεις οτι πλεον σταματα να μετακινητε τοτε η ευθανασια ισως ειναι καλυτερα για να μην ταλαιπωρείται και αυτο και εσυ.

Χαιρομαι που δεν εχει νοσησει ο γατος σου.  

Ναι δεν τρωει. Εχω δοκιμασει τα παντα. Κονσερβες απο διαφορες μαρκες και γευσεις. Αγορασα και καποιες που ειναι για τετοιες περιπτωσεις. Του δινω τονους, ψαρι, κιμα. Οτι μπορεις να φανταστεις μηπως και τον κανω να φαει.  Αυριο σκεφτομαι να τον παω να του βαλουν λιγο ορο. 

Ο λογος που θελω να το παλεψω, ειναι οτι παιρνει αντιβιωση για τη λοιμωξη και εχω μια μικρη ελπιδα οτι αν πιασει η αντιβιωση , μετα να φαει και να παρει λιγο τα πανω του.

Αυτη τη στιγμη μετακινειται με μεγαλη δυσκολια κανενα μετρο και ξαπλωνει ξανα. 4-5 φορες ολη μερα.  

Βεβαια, κυριος μεχρι τελους. Φτανει μεχρι τη λεκανη του και δε λερωνει πουθενα. 

11 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Εμπειρία μόνο με την λοίμωξη του αναπνευστικού που είναι αρκετά σύνηθες στα αδέσποτα.

Αντιμετωπίζεται με αντιβίωση σε ενεσιμη μορφή μια δύο φορές τον χρόνο.

Η νόσος εμφανίζεται συνήθως οταν το ζωο στρεσάρεται και πέφτει η άμυνα του οργανισμού.

Γι αυτο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Οσον αφορά τη λευχαιμία δεν το γνωρίζω αλλά προσπάθησε να το παλέψεις και το ταίσεις όσο μπορείς . Δοκίμασε κονσέρβα ξηρα οτι μπορεί να φάει.

Ισως κάποιο γάλα για γάτες θα το πιει πιο εύκολα. Κανονικό γάλα δεν κάνει αλλα μικρή ποσότητα δεν παθαίνουν τίποτα. Μπορεί να το δοκιμάσεις λίγο να δείς αν του αρέσει.

Εγώ απο εκει θα ξεκινούσα για να δυναμώσει.

Ευχομαι καλό κουράγιο και καλή δύναμη ελπίζω να το παλέψεις όσο μπορείς .

Σ ευχαριστω πολυ.  

Κι εγω το σκεφτηκα το γαλα αλλα μου ειπε ο γιατρος να το αποφυγω.  Θα ηταν καλη περιπτωση.

Ρε συ, δε φανταζεσαι τι κανω μηπως και φαει.  Το ζωο οχι απλα δε θελει, βγαζει και μια αποστροφη. Λες και αηδιαζει. 

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Ναι, ιος ειναι. Μεταδιδεται και απο τη μανα στα γατακια. Φυσικα και με το σεξ. 

Πολυ φοβαμαι οτι κι ο δικος μου εκει θα καταληξει.

Χαιρομαι που δεν εχει νοσησει ο γατος σου.  

Ναι δεν τρωει. Εχω δοκιμασει τα παντα. Κονσερβες απο διαφορες μαρκες και γευσεις. Αγορασα και καποιες που ειναι για τετοιες περιπτωσεις. Του δινω τονους, ψαρι, κιμα. Οτι μπορεις να φανταστεις μηπως και τον κανω να φαει.  Αυριο σκεφτομαι να τον παω να του βαλουν λιγο ορο. 

Ο λογος που θελω να το παλεψω, ειναι οτι παιρνει αντιβιωση για τη λοιμωξη και εχω μια μικρη ελπιδα οτι αν πιασει η αντιβιωση , μετα να φαει και να παρει λιγο τα πανω του.

Αυτη τη στιγμη μετακινειται με μεγαλη δυσκολια κανενα μετρο και ξαπλωνει ξανα. 4-5 φορες ολη μερα.  

Βεβαια, κυριος μεχρι τελους. Φτανει μεχρι τη λεκανη του και δε λερωνει πουθενα. 

Σ ευχαριστω πολυ.  

Κι εγω το σκεφτηκα το γαλα αλλα μου ειπε ο γιατρος να το αποφυγω.  Θα ηταν καλη περιπτωση.

Ρε συ, δε φανταζεσαι τι κανω μηπως και φαει.  Το ζωο οχι απλα δε θελει, βγαζει και μια αποστροφη. Λες και αηδιαζει. 

Λοιπόν να το έχει γενικά σε ήρεμο περιβάλλον δωμάτιο όσο μπορείς βέβαια (οχι δυνατα μουσική τηλεόραση οχι πολύ φως κτλ ) και να του εχεις πεντακάθαρη την άμμο εχει σημασία για την ψυχολογία τους. Αν μπορείς να την έχεις και σχετικά κοντά του. 

Γάλα δίνω πολύ μικρή ποσότητα στο δικό μου 2-3 την εβδομάδα και δεν εχει το παραμικρό πρόβλημα . Βεβαια υπάρχει και για γατες. Ρωτησε τον γιατρό σου γι αυτο ξανα γιατι αν γλύφει εστω και απο το δάκτυλο σου είναι επιτυχία. Φαντάζομαι εχεις δοκιμάσει με κονσέρβα στο δάκτυλο σου να να την πλησιάσεις στη μουσουδα του.

Τι τροφή εχεις δοκιμάσει; Θα πρότεινα να αγοράσεις μια απλη Royal https://www.skroutz.gr/s/4815536/Royal-Canin-Fit-32-400gr.html γιατι εχουν έντονη οσμη και τις τραβάει .

Ενα 5ευρώ εχει για να κάνεις μια δοκιμή που πιστεύω αξίζει τον κόπο.

Δωσε του λίγο χρόνο και πιστεύω θα παει. Ενημέρωσε μας για νεότερα .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Λοιπόν να το έχει γενικά σε ήρεμο περιβάλλον δωμάτιο όσο μπορείς βέβαια (οχι δυνατα μουσική τηλεόραση οχι πολύ φως κτλ ) και να του εχεις πεντακάθαρη την άμμο εχει σημασία για την ψυχολογία τους. Αν μπορείς να την έχεις και σχετικά κοντά του. 

Γάλα δίνω πολύ μικρή ποσότητα στο δικό μου 2-3 την εβδομάδα και δεν εχει το παραμικρό πρόβλημα . Βεβαια υπάρχει και για γατες. Ρωτησε τον γιατρό σου γι αυτο ξανα γιατι αν γλύφει εστω και απο το δάκτυλο σου είναι επιτυχία. Φαντάζομαι εχεις δοκιμάσει με κονσέρβα στο δάκτυλο σου να να την πλησιάσεις στη μουσουδα του.

Τι τροφή εχεις δοκιμάσει; Θα πρότεινα να αγοράσεις μια απλη Royal https://www.skroutz.gr/s/4815536/Royal-Canin-Fit-32-400gr.html γιατι εχουν έντονη οσμη και τις τραβάει .

Ενα 5ευρώ εχει για να κάνεις μια δοκιμή που πιστεύω αξίζει τον κόπο.

Δωσε του λίγο χρόνο και πιστεύω θα παει. Ενημέρωσε μας για νεότερα .

Τα περισσοτερα που λες τα εχω κανει αν και ειμαι πρωτη φορα με ζωακι. Θα φερω την αμμο ακομα πιο κοντα, καλη σκεψη. Εννοειται ειναι καθαρη.

Του βαζω ολα τα φαγητα να τα μυριζει. Και με δαχτυλο, και με την κονσερβα και με κουταλακι. Τα παντα. Το παλευω πραγματικα.

Εχω παρει διαφορες κονσερβες. Σημερα πηρα και ειδικες φαρμακευτικες  που ειναι γι αυτο τον σκοπο.  Και ηταν και ακριβες αλλα πραγματικα δε με νοιαζει. Δε μου περισσευουν αλλα σ αυτη τη φαση  ειμαι προθυμος να ξοδεψω για να εξαντλησω τις πιθανοτητες του. 

Εννοειται οτι θα ενημερωσω. Το θεμα μπορει να βοηθησει και καποιον αλλο στο μελλον.

Σας ευχαριστω ειλικρινα ολους για το ενδιαφερον.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα τα πραγματα ...Δεν εχω γατα αλλα σκυλια και τα μικροσωμα ειναι πιο ευαισθητα .Ενα γιορκασιρ περυσι μια χαρα ηταν δεν ετρωγε δυο μερες τρεχαμε σε κλινικη στη Νικαια Κυριακατικα που να βρουμε αλλη και η διαγνωση "νεφρικη ανεπαρκεια"

Πηγαμε σε κτηνιατο στην περιοχη αλλα δεν εδωσε ελπιδες .Το ειχαμε σπιτι με ορο και 2 φορες την ημερα στην κτηνιατρο .Μας ειπε οτι δεν ποναει ...Ετσι εσβησε σε διατημα 5-6 ημερων.

 

Σε καταλαβαινω αλλα να εισαι ετοιμος για ολα.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας πως γράφεις καταλαβαίνω πόσο δεμένος είσαι με αυτό το ζώο. Αν και πολύ δύσκολα τα πράγματα έτσι όπως τα περιγράφεις, εύχομαι να τα καταφέρει ο γάτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε αυτές τις περιπτώσεις ακολουθούμε πάντα τις οδηγίες του γιατρού. Και αν δεν μας καλύπτει, πάμε και σε δεύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Σε αυτές τις περιπτώσεις ακολουθούμε πάντα τις οδηγίες του γιατρού. Και αν δεν μας καλύπτει, πάμε και σε δεύτερο. 

Αυτο κανω. Και εκτιμω συνολικα την προσπαθεια. Αυριο θα το παω ξανα μηπως κ κανουμε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...