Προς το περιεχόμενο

Λευχαιμια γατας


papafigos84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου. Απλά συγχαρητήρια.

Δυστυχώς όπως τα περιγράφεις τα πράγματα, η κατάσταση δεν είναι καλή.

Πέρασα ακριβώς το ίδιο πράγμα, με αδεσποτάκι που τάιζα επί 1 χρόνο από μωρό.

Την μια μέρα ήταν υγιέστατο και έτρωγε κανονικά, ξαφνικά έπεσε, κόλλησε και ρινοτραχίτιδα, το πήγα σε κτηνίατρο

και βγήκε θετικό σε λευχαιμία. Η κατάσταση του ήταν τραγική. Δυστυχώς σε αυτήν την αρρώστεια η πραγματική κατάσταση του ζώου δεν φαίνεται από την αρχή,

μπορεί να φαίνεται υγιές αλλά η αρρώστεια το τρώει από μέσα.

Το πήγα σε επίσης πολύ καλό κτηνίατρο που από την πρώτη στιγμή μου είπε απλά βλέποντας το ότι το ζώο έχει ελάχιστες ελπίδες (10%) για να αναρρώσει, και αν βγει θετικό

είτε σε feline aids, είτε σε λευχαιμία, απλά τελειώνουν και οι ελπίδες μας. Βγήκε θετικό σε λευχαιμία. Ήμουν διατεθειμένος να το πάρω σπίτι και να το παλέψω όσο γίνεται, έχοντας ήδη άλλες γάτες στο σπίτι, φτιάχνοντας του ειδικό μέρος ώστε να μην κολλήσουν οι δικές μου, δίνοντας του τα φάρμακα του, κτλ.

Το ζώο όμως ήταν σε άθλια κατάσταση, αδύνατο όσο δεν πάει, σκελετομένο εντελώς και δεν έτρωγε με τίποτα, όπως περιγράφεις και εσύ. Τα δόντια του είχαν σαπίσει όλα, πύον και πληγές παντού.

Με απίστευτο πόνο ψυχής και τρελή στεναχώρια, του κάναμε ευθανασία. Απόφαση που δεν πάρθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ εύκολα και αφού πρώτα βεβαιώθηκα ότι δεν υπήρχε καμιά ελπίδα το ζώο να γίνει καλά.

Μακάρι να είχα κάτι πιο ευχάριστο να σου πω, αλλά από την στιγμή που η αρρώστεια αυτή προχωρήσει τόσο και το ζώο φτάσει στην κατάσταση που περιγράφεις, δυστυχώς είναι θανατική καταδίκη. Μπράβο για τον αγώνα σου, αλλά όσο δύσκολο και αν είναι, μάλλον η ευθανασία είναι μονόδρομος πλέον. Το ζώο απλά ταλαιπωρείται αυτήν την στιγμή.

Αν ταίζεις και άλλα γατάκια στην γειτονιά, καλό θα ήταν πέρα από το δικό σου καλό πλύσιμο πριν πιάσεις τροφή, κτλ., αλλαγή των μπωλ τους με το νερό ή της τροφής αν έτρωγε από εκεί και το άλλο, γιατί η αρρώστεια αυτή είναι εξαιρετικά μεταδοτική.

Από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου, σου εύχομαι καλή δύναμη και κουράγιο.

  • Like 3
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Baator είπε

Καταρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου. Απλά συγχαρητήρια.

Δυστυχώς όπως τα περιγράφεις τα πράγματα, η κατάσταση δεν είναι καλή.

Πέρασα ακριβώς το ίδιο πράγμα, με αδεσποτάκι που τάιζα επί 1 χρόνο από μωρό.

Την μια μέρα ήταν υγιέστατο και έτρωγε κανονικά, ξαφνικά έπεσε, κόλλησε και ρινοτραχίτιδα, το πήγα σε κτηνίατρο

και βγήκε θετικό σε λευχαιμία. Η κατάσταση του ήταν τραγική. Δυστυχώς σε αυτήν την αρρώστεια η πραγματική κατάσταση του ζώου δεν φαίνεται από την αρχή,

μπορεί να φαίνεται υγιές αλλά η αρρώστεια το τρώει από μέσα.

Το πήγα σε επίσης πολύ καλό κτηνίατρο που από την πρώτη στιγμή μου είπε απλά βλέποντας το ότι το ζώο έχει ελάχιστες ελπίδες (10%) για να αναρρώσει, και αν βγει θετικό

είτε σε feline aids, είτε σε λευχαιμία, απλά τελειώνουν και οι ελπίδες μας. Βγήκε θετικό σε λευχαιμία. Ήμουν διατεθειμένος να το πάρω σπίτι και να το παλέψω όσο γίνεται, έχοντας ήδη άλλες γάτες στο σπίτι, φτιάχνοντας του ειδικό μέρος ώστε να μην κολλήσουν οι δικές μου, δίνοντας του τα φάρμακα του, κτλ.

Το ζώο όμως ήταν σε άθλια κατάσταση, αδύνατο όσο δεν πάει, σκελετομένο εντελώς και δεν έτρωγε με τίποτα, όπως περιγράφεις και εσύ. Τα δόντια του είχαν σαπίσει όλα, πύον και πληγές παντού.

Με απίστευτο πόνο ψυχής και τρελή στεναχώρια, του κάναμε ευθανασία. Απόφαση που δεν πάρθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ εύκολα και αφού πρώτα βεβαιώθηκα ότι δεν υπήρχε καμιά ελπίδα το ζώο να γίνει καλά.

Μακάρι να είχα κάτι πιο ευχάριστο να σου πω, αλλά από την στιγμή που η αρρώστεια αυτή προχωρήσει τόσο και το ζώο φτάσει στην κατάσταση που περιγράφεις, δυστυχώς είναι θανατική καταδίκη. Μπράβο για τον αγώνα σου, αλλά όσο δύσκολο και αν είναι, μάλλον η ευθανασία είναι μονόδρομος πλέον. Το ζώο απλά ταλαιπωρείται αυτήν την στιγμή.

Αν ταίζεις και άλλα γατάκια στην γειτονιά, καλό θα ήταν πέρα από το δικό σου καλό πλύσιμο πριν πιάσεις τροφή, κτλ., αλλαγή των μπωλ τους με το νερό ή της τροφής αν έτρωγε από εκεί και το άλλο, γιατί η αρρώστεια αυτή είναι εξαιρετικά μεταδοτική.

Από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου, σου εύχομαι καλή δύναμη και κουράγιο.

Αχ φιλε μου, δυστυχως οσα γραφεις ταιριαζουν με ακριβεια σ αυτο που βλεπω κι εγω. 

Μεσα σε λιγες μερες εχει μεταμορφωθει. Ειναι τοσο γρηγορος ο ρυθμος που μ εχει σοκαρει. 

Ξερω οτι στο τελος θα καταληξουμε εκει που δε θελω. Αλλα επειδη το ζωακι δεν ηταν ποτε υγιες και δεν εχει ζησει καλες μερες, θελω να το προσπαθησω λιγο ακομα. 

Μολις μου πει ο κτηνιατρος οτι εχει τελειωσει, θα το κανω.

Ταιζω αλλη μια γατουλα με τον ιδιο τροπο. Αδεσποτη που τη φροντιζω καιρο. Αυτη ειναι δυνατο ζωο, περιπου 2 ετων. Νιωθω ασχημα γτ σκεφτομαι οτι ολο αυτο τον καιρο ηταν σε κινδυνο. Τα χωρισα τα ζωα γτ τον μικρο τον πηρα μεσα. Οταν ξεκαθαρισουν τα πραγματα, θα ασχοληθω σοβαρα κ μ αυτην. Αυτη τη στιγμη εχω αδειασει σε τετοιο βαθμο που δεν εχω τη δυναμη να κανω κατι γι αυτην περα απ τα απαραιτητα.

1 ώρα πριν, ObeyWario! είπε

Ο γιατρός πόσο σου βγήκε;

τι πιθανότητες έδωσε, υπάρχει ιάσιμος τύπος λευχαιμίας στις γάτες;

Δε θεραπευεται η λευχαιμια. Αρχικα ημασταν για να ζησει. Αλλα παμε καθε μερα και χειροτερα.

 

Ο γιατρος ζητησε ενα ασημαντο ποσο. Για εξετασεις αιματος, τεστ aids και λευχαιμιας, 5 μερες στην κλινικη, αντιβιωση μακρας διαρκειας και δεν ξερω τι αλλο, μονο 35 ευρω.  ο ανθρωπος εκανε πολυ παραπανω απο οσο επρεπε. Το εκτιμω αφανταστα. Οχι για τα λεφτα αλλα γιατι ενιωσα οτι θελει κι αυτος να συμβαλλει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνωμη αλλα σε ζωο σε τετοια κατασταση δε δινεις εξιτηριο.

Μπραβο του για το τι χρεωσε αλλα στο εδωσε σε χειροτερη κατασταση απ οτι λες συνεπως πως το βοηθησε με μια ενεση;

Το ζωο θελει νοσηλεια και ορο αφου δε τρωει αμεσα, μεχρι να δουλεψει η αντιβιωση και να το παλεψει ο οργανισμος. Σπιτι δε μπορεις να του κανεις τιποτα τωρα ξαναλεω θελει νοσηλεια.

Εμεις εχουμε αδεσποτη με στοματιτιδα πολυ δυσκολη κατασταση, 15+ μερες την κρατησε ο γιατρος στο κτηνιατρειο και βεβαια ειχε ορο αφου δεν τρεφοταν σωστα.

Αθηνα εισαι;;

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Συγγνωμη αλλα σε ζωο σε τετοια κατασταση δε δινεις εξιτηριο.

Μπραβο του για το τι χρεωσε αλλα στο εδωσε σε χειροτερη κατασταση απ οτι λες συνεπως πως το βοηθησε με μια ενεση;

Το ζωο θελει νοσηλεια και ορο αφου δε τρωει αμεσα, μεχρι να δουλεψει η αντιβιωση και να το παλεψει ο οργανισμος. Σπιτι δε μπορεις να του κανεις τιποτα τωρα ξαναλεω θελει νοσηλεια.

Εμεις εχουμε αδεσποτη με στοματιτιτα πολυ δυσκολη κατασταση, 15+ μερες την κρατησε ο γιατρος στο κτηνιατρειο και βεβαια ειχε ορο αφου δεν τρεφοταν σωστα.

Αθηνα εισαι;;

Οχι επαρχια ειμαι. Το πρωι θα τον παω ξανα.

Το ζωο ηρθε σπιτι με τη λογικη μηπως νιωσει καλυτερα μαζι μου και φαει. Μου το ειπε οτι αν δουμε οτι δεν τρωει, να τον παω για ορο. 

Δεν εχω κατι να του καταλογισω. Θελει να βοηθησει γενικα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα αν εισαι Αθηνα για να σ εστελνα στον δικο μου

Ναι να το πας για ορο , δε μπορει να το παλεψει χωρις να εχει δυναμεις κ δε μπορει να εχει δυναμεις αν δε τρωει.. οπως τα λες θα χει κι αφυδατωση , δεν εχεις αλλη επιλογη.

Μπραβο σου παντως που το παλευεις!!!!! 

Μακαρι να παει καλα. Και πιστεψε με εχω δει σχεδον νεκρα αδεσποτα να γινονται καινουρια. Μη τον ξεγραψεις 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ρωτησα αν εισαι Αθηνα για να σ εστελνα στον δικο μου

Ναι να το πας για ορο , δε μπορει να το παλεψει χωρις να εχει δυναμεις κ δε μπορει να εχει δυναμεις αν δε τρωει.. οπως τα λες θα χει κι αφυδατωση , δεν εχεις αλλη επιλογη.

Μπραβο σου παντως που το παλευεις!!!!! 

Μακαρι να παει καλα. Και πιστεψε με εχω δει σχεδον νεκρα αδεσποτα να γινονται καινουρια. Μη τον ξεγραψεις 

Ρε συ κι εγω μεσα μου εχω μια μικρη ελπιδα. Να τον πιασει  η αντιβιωση, να φαει 1-2 μερες και να παρει φορα. Μακαρι.  

Σ ευχαριστω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το δέσιμο που μπορεί να υπάρξει αλλά σε τέτοιες, μη ιάσιμες περιπτώσεις, θα διάλεγα την ευθανασία μόλις έβλεπα το ζώο να υποφέρει

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο για την ευαισθησία σου και σε σένα και στά άλλα παιδιά που ενδιαφέρονται,όσο και να είναι δύσκολο εγώ είμαι τις άποψης να μην εγκαταλείπουμε την προσπάθεια και την ελπίδα,κάποιες φορές γίνονται και θαύματα και εκπληκτικές αναρρώσεις,ιδίως στίς γάτες,απλά δείξτου αγάπη και κάνε οτι μπορείς απο την πλευρά του γιατρού με ορούς κλπ  :(

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ειχα γαριδες στην καταψυξη.  Οχι τιποτα μεγαλες, αυτες τις ψιλες. Εβρασα μερικες, τις καθαρισα και του εδωσα. Εφαγε 5 απο αυτες. Μαλιστα επεσε με τα μουτρα αλλα σταματησε μετα. Εβρασα κι αλλες αλλα τωρα δε θελει. Ηπιε και νερακι και μετα τουαλετα.

Οι δοκιμες ειναι ασταματητες. Αν παρει τα πανω του, μετα θα ζηταει σολωμο και χαβιαρι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Παιδια, ειχα γαριδες στην καταψυξη.  Οχι τιποτα μεγαλες, αυτες τις ψιλες. Εβρασα μερικες, τις καθαρισα και του εδωσα. Εφαγε 5 απο αυτες. Μαλιστα επεσε με τα μουτρα αλλα σταματησε μετα. Εβρασα κι αλλες αλλα τωρα δε θελει. Ηπιε και νερακι και μετα τουαλετα.

Οι δοκιμες ειναι ασταματητες. Αν παρει τα πανω του, μετα θα ζηταει σολωμο και χαβιαρι.

Μακαρι να παρει πανω της φιλε μου...Δυο σκυλακια που εχασα εκανα το ..τεστ του ζαμπον.Οταν δεν το ετρωγαν ...την αλλη μερα εφυγαν.

 

Ενα αλλο χαρακτηριστικο η ακατασχετη διψα μεχρι λιγες στιγμες πριν φυγουν. Ευχομαι να μην σου συμβει αλλα να εισαι ετοιμος γιατι ειναι πολυ μα πολυ δυσκολη στιγμη.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Μακαρι να παρει πανω της φιλε μου...Δυο σκυλακια που εχασα εκανα το ..τεστ του ζαμπον.Οταν δεν το ετρωγαν ...την αλλη μερα εφυγαν.

Και ζαμπον εχω δοκιμασει και γαλοπουλα.  Μεχρι τωρα ειδα λιγο φως στον τονο και στις γαριδες. 

Και δεν τον ψηνουν οι κονσερβες που οταν ηταν καλυτερα τις λατρευε.  Οταν με εβλεπε να πηγαινω εκει που τις ειχα αποθηκευμενες, γινοταν χαμος.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Παιδια, ειχα γαριδες στην καταψυξη.  Οχι τιποτα μεγαλες, αυτες τις ψιλες. Εβρασα μερικες, τις καθαρισα και του εδωσα. Εφαγε 5 απο αυτες. Μαλιστα επεσε με τα μουτρα αλλα σταματησε μετα. Εβρασα κι αλλες αλλα τωρα δε θελει. Ηπιε και νερακι και μετα τουαλετα.

 Οι δοκιμες ειναι ασταματητες. Αν παρει τα πανω του, μετα θα ζηταει σολωμο και χαβιαρι.

Μπράβο. 

χαζομάρα και δεν μου πέρασε απο το μυαλό τα δικά μου τα τρελαίνονται με Περκα Μπακαλιάρο...

Οταν λέμε τρελαίνονται τα εξαφανίζουν. 

Αν εχεις την ευχαίρια πάρε λίγο κατεψυγμένο και βράστο σε μια κατσαρολίτσα.. Αξίζει τον κόπο πίστεψε με. 

Για σήμερα είναι εντάξει το γατί έφαγε απο τι κατάλαβα. Μην τον μπουκώσεις και τα βγάλει μόνο

Ολα βραστα φυσικά οχι στο τηγάνι μη του πέσει για το στομάχι του βαρύ.

Χάρηκα πολύ που έφαγε.

edit και πήγε στην άμμο θετικό .

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Prof_Chaos είπε

Μπράβο. 

χαζομάρα και δεν μου πέρασε απο το μυαλό τα δικά μου τα τρελαίνονται με Περκα Μπακαλιάρο...

Οταν λέμε τρελαίνονται τα εξαφανίζουν. 

Αν εχεις την ευχαίρια πάρε λίγο κατεψυγμένο και βράστο σε μια κατσαρολίτσα.. Αξίζει τον κόπο πίστεψε με. 

Για σήμερα είναι εντάξει το γατί έφαγε απο τι κατάλαβα. Μην τον μπουκώσεις και τα βγάλει μόνο

Ολα βραστα φυσικά οχι στο τηγάνι μη του πέσει για το στομάχι του βαρύ.

Χάρηκα πολύ που έφαγε.

Το σπιτι ειναι ναρκοπεδιο.  Μπολακια παντου.  Κονσερβα κανονικη, κονσερβα φαρμακευτικη, τονος, γαριδες, χοιρινο και οτι αλλο μου ερχεται. 

Λες οτι με 5 γαριδες ειμαστε καλα για σημερα;  Δεν τον πιεζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papafigos84 είπε

Το σπιτι ειναι ναρκοπεδιο.  Μπολακια παντου.  Κονσερβα κανονικη, κονσερβα φαρμακευτικη, τονος, γαριδες, χοιρινο και οτι αλλο μου ερχεται. 

Λες οτι με 5 γαριδες ειμαστε καλα για σημερα;  Δεν τον πιεζω. 

Ξέρεις τι γίνεται μην μπλέξει με τις μυρωδιές των τροφών. Κρυψτα όλα τα μπολάκια  και βάλτου σε ενα μπολάκι λίγη κονσέρβα ή ξηρά που θα την έχεις μόνιμα και σε ενα δεύτερο μπολάκι το μαγειρευτό ψάρι ή γαρίδα που έφαγε.. Οχι παραπάνω μπολάκια. Και φυσικά το καθαρό του νερό.

Τα δικά μου να καταλάβεις κονσέρβα δεν τρώνε του σουπερμαρκετ και ας πεινάνε . Χοιρινο δεν τρώνε ουτε καν κοτόπουλο βραστό. Μόνο λίγο γαλοπουλα για λιχουδιά .

Για μένα είναι πάρα πολύ καλά. Προς το βράδυ τώρα λίγο ψαράκι αν έτρωγε απο αυτα που σου έγραψα θα ηταν θετικό. Αλλιώς απο αυριο μη το πιέσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Ξέρεις τι γίνεται μην μπλέξει με τις μυρωδιές των τροφών. Κρυψτα όλα τα μπολάκια  και βάλτου σε ενα μπολάκι λίγη κονσέρβα ή ξηρά που θα την έχεις μόνιμα και σε ενα δεύτερο μπολάκι το μαγειρευτό ψάρι ή γαρίδα που έφαγε.. Οχι παραπάνω μπολάκια. Και φυσικά το καθαρό του νερό.

Τα δικά μου να καταλάβεις κονσέρβα δεν τρώνε του σουπερμαρκετ και ας πεινάνε . Χοιρινο δεν τρώνε ουτε καν κοτόπουλο βραστό. Μόνο λίγο γαλοπουλα για λιχουδιά .

Για μένα είναι πάρα πολύ καλά. Προς το βράδυ τώρα λίγο ψαράκι αν έτρωγε απο αυτα που σου έγραψα θα ηταν θετικό. Αλλιώς απο αυριο μη το πιέσεις.

Γενικα την ξηρα τροφη δεν την ηθελε ιδιατερα. Του εδινα βεβαια γιατι πιστευα οτι ειναι καλη για την υγεια του.  

Απο τοτε που πηρε την κατω βολτα, δεν την ξαναπλησιασε.  Και τωρα που το σκεφτομαι, και λιγο καιρο πριν την ειχε κοψει. Ισως ηδη δεν ηταν καλα κι εγω δεν το ειχα καταλαβει.

Και ο γιατρος μου ειπε οτι η ξηρα τροφη σ αυτη τη φαση  δεν ειναι ευκολη υποθεση.

Αλλη μια ερωτηση.  Η αμμος ειναι 2 ημερων. Κακα δεν εχει μεσα.  Βλεπω 3-4 μικρα σημαδακια απο ούρα.  

Καθε ποτε την αλλαζω;  Την ανακατεβω, κανω κατι αλλο;

Επειδη για μενα αυτα ειναι αγνωστα, να σου πω και τι κανει. Την πλησιαζει, τη μυριζει επιμονα και μετα ανεβαινει πανω και τα κανει. Αυτο απο την πρωτη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...