Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση 0 pixel σε τηλεόραση


tsathoguah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για αγορά smart tv 32" κυρίως σε LG/Samsung. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι καλύπτει η εγγύηση. Τι συμβαίνει σε περίπτωση που ολοκαίνουργια τηλεόραση έχει καμμένα/κολλημένα pixel; Δικαιούμαι αντικατάσταση ή έστω επιδιόρθωση; Μιλώντας με διάφορα μαγαζιά καθώς και τις ίδιες τις εταιρείες δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, tsathoguah είπε

Ενδιαφέρομαι για αγορά smart tv 32" κυρίως σε LG/Samsung. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι καλύπτει η εγγύηση. Τι συμβαίνει σε περίπτωση που ολοκαίνουργια τηλεόραση έχει καμμένα/κολλημένα pixel; Δικαιούμαι αντικατάσταση ή έστω επιδιόρθωση; Μιλώντας με διάφορα μαγαζιά καθώς και τις ίδιες τις εταιρείες δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

Δεν πήρες από τις εταιρίες και περιμένεις από εμάς ;

 

https://www.lg.com/gr/press-releases/lg-ma-lg-expands-0-pixel-guarantee

Για να ισχύει πρέπει να είναι Αγορασμένη από Ελληνικό κατάστημα το οποίο να έχει κάνει ελληνική εισαγωγή και όχι ευρωπαϊκή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο το μοντελλο και την μάρκα της τηλεορασης. Εγγυηση 0 pixel εχουν και το διαφημιζουν μονο τα ακριβα μοντελλα καθε σειρας...και συνηθως σε μεγαλες ιντσες >40... Για τις υπολοιπες το πραγμα εξαρραται απο το service..πχ για πολλα πχ 3-4 που βρισκοντει στο κεντρο και ειναθ κοντα στην αλλαζουν..εαν ειναι πχ 1 στις ακρες.. μπορει και οχι...Παντως εχουν βελτιωθει οι τεχνικες παραγωγης και αυτο δεν ειναι τοσο συνηθες τωρα σε σχεση με παλια..Επιπλεων απο αλλες συζητησεις που εχουν γινει εδω φαινεται οτι σε πολλες και γνωστες μαρκες το quality control να ειναι στοιχειωδες και το βαρος να πεφτει στον τελικο χρηστη...(αν το δει και τον ενοχλει του το αλλαζουμε..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, heros είπε

Εξαρταται απο το μοντελλο και την μάρκα της τηλεορασης. Εγγυηση 0 pixel εχουν και το διαφημιζουν μονο τα ακριβα μοντελλα καθε σειρας...και συνηθως σε μεγαλες ιντσες >40... Για τις υπολοιπες το πραγμα εξαρραται απο το service..πχ για πολλα πχ 3-4 που βρισκοντει στο κεντρο και ειναθ κοντα στην αλλαζουν..εαν ειναι πχ 1 στις ακρες.. μπορει και οχι...Παντως εχουν βελτιωθει οι τεχνικες παραγωγης και αυτο δεν ειναι τοσο συνηθες τωρα σε σχεση με παλια..Επιπλεων απο αλλες συζητησεις που εχουν γινει εδω φαινεται οτι σε πολλες και γνωστες μαρκες το quality control να ειναι στοιχειωδες και το βαρος να πεφτει στον τελικο χρηστη...(αν το δει και τον ενοχλει του το αλλαζουμε..)

Έχεις δει κάπου/διαβάσει για τις μεγάλες ίντσες 0 πιξελ εγγύηση που λες;

ποιες εταιρία είναι αυτές που έχουν ;

Και αλήθεια πιστεύεις ότι έχουν βελτιωθεί οι τεχνικές παραγωγής και το qc ?

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγυηση 0 πιξελ σε τηλεορασεις δεν εχω δει να εχει καμια εταιρεια, απλα αν το δεις την πρωτη βδομαδα αγορας κ τους πιεσεις στην αλλαζουν. Παντως παιδια σε τηλεορασεις 55 ιντσων κ ανω σπανια να μην βρεις ουτε ενα πιξελ αν το ψαξεις απο κοντα. Εγω αλλαξα 3 sony σειρα 9000 προσφατα γιαυτο το λογο, κ χτες που ημουν σε σπιτι φιλου κ μου ειπε να ριξω μια ματια στην 65αρα samsung που εχει ειδα κ εκει 2-3 πιξελακια με μια γρηγορη ματια αλλα δεν του το ειπα για να μην του τη χαλασω εφοσον αυτος δεν τα εχει παρατηρησει απο κανονικη αποσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια άποψη από την εμπειρία μου με το θέμα, το 2016 για ένα τετράμηνο περίπου είχα την 70 άρα ku6000 και μου άλλαξαν στη Samsung 3 πάνελ για Vertical banding problem καμία από τις 3 μετά από έλεγχο δεν είχε ούτε ένα καμένο πιξελ, δίνω μεσα 70 άρα, λόγω αυτού του προβλήματος στα αθλητικά και παίρνω τοτε 2 65 αρες την lg uh615v και την xd7505 65ιντσών καμία δεν είχε καμένο πιξελ ούτε και ένα, στον ενάμιση χρόνο και μετά από αρκετη χρήση βρίσκο μικρό έντομο στο πάνελ τις Sony που φαινόταν και σε απόσταση 3 μέτρων, έρχονται την παίρνουν και μου φαιρνουν άλλη καινούργια του κουτιού μου το αποδειξε ο τεχνικός που την έφερε, τον έβαλα να μπει στο service menu για ώρες λειτουργίας μην τα πολύλόγω βρήκα 4 καμένα πιξελ διάσπαρτα στις γωνίες τα διαπίστωσα και με την κάμερα του κινητού, η απάντηση του τεχνικού ήταν σε τέτοιες ιντσες αν δεν είναι μαζεμένα στο κέντρο κτλ και πάνω από 5 δεν αλλάζουμε έτσι και αλλιώς δεν φαίνονται σε κανονική απόσταση θέασης, πάντως η προηγούμενη μου 65 άρα sony είχε μια διάχυση φωτός, που φαινόταν αυτή δεν έχει, γαμησετα το δέχτηκα, και επειδή μου ειπε σου την αλλάξαμε αμέσως με το μυγακι που φαινόταν από απόσταση, τώρα λίγο δυσκολο, και να πω τηνα αλήθεια αυτή την φορά την κράτησα γιατί γενικά έχει πολύ καλό πάνελ για ips χωρίς clouding κτλ. Και μόλις χθες παράγγειλα sony 75 άρα για το σαλόνι, φοβάμαι λίγο τις Sony να πω την αλήθεια για καμένα πιξελ γιατί και η 55 άρα 3d που είχα το 2011 ,είχε ένα δύο, αλλά τα 3 πάνελ που μου άλλαξαν στη Samsung σε 70 άρα και περιμενα και κανένα μήνα μέχρι να γίνει η διαδικασία αλλαγής, δεν είχανε ούτε και ένα, ούτε η LG rgbw 65 άρα είχε καμένα πιξελ αυτή εντάξει υπολείπεται και 1000 rgb Original χρώματα, με τα 1000 άσπρα που έχει  χαχαχα, τεσπας αυτά, ο καθένας με την εμπειρία του, sony είναι πιο ευαλωτες για μένα, με αυτό που έζησα των καμενων πιξελ και ελπίζω τώρα που θα δώσω σχεδόν 2000 χιλιάρικα ρε φουστη μου σε 75 άρα να έρθει κάτι αξιοπρεπές τουλάχιστον, θα κάνω κάποιες υποχώρησεις μικρής ανομιομορφιας λόγω μεγέθους ως σε ένα σημείο όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsathoguah είπε

Χααχ, άρα να μην περιμένω πολλά στις 32"...

Μόνο η lg έχει 0 pixel και πρεπει να είναι ελληνική εισαγωγή αγορασμένη από ελληνικό κατάστημα.μεχρι 32 ίντσες καλύπτει. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το λινκ που εβαλα παραπάνω θα ήξερες. Ο καθένας έχει τις δικιες του εμπειρίες με της τηλεοράσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2018 στις 12:52 ΠΜ, alexakos89 είπε

Μόνο η lg έχει 0 pixel και πρεπει να είναι ελληνική εισαγωγή αγορασμένη από ελληνικό κατάστημα.μεχρι 32 ίντσες καλύπτει. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το λινκ που εβαλα παραπάνω θα ήξερες. Ο καθένας έχει τις δικιες του εμπειρίες με της τηλεοράσεις. 

πρεπει να ειναι ελληνικη εισαγωγη, οπου ελληνικη εισαγωγη, εισαγωγη μεσω της επισημης αντιπροσωπιας. Το ελληνικο καταστημα δε παιζει (σε γνωστο η LG τον γειωσε γιατι ηταν αγορασμενη απο σκρουτζομαγαζο, με αποδειξη κλπ, αλλα εν αγνοια του το σκρουτζομαγαζο δε πουλαγε τηλεορασεις 'ελληνικης' εισαγωγης, και οντως ο σειριακος ηταν ασχετος με Ελλαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fredd0 είπε

πρεπει να ειναι ελληνικη εισαγωγη, οπου ελληνικη εισαγωγη, εισαγωγη μεσω της επισημης αντιπροσωπιας. Το ελληνικο καταστημα δε παιζει (σε γνωστο η LG τον γειωσε γιατι ηταν αγορασμενη απο σκρουτζομαγαζο, με αποδειξη κλπ, αλλα εν αγνοια του το σκρουτζομαγαζο δε πουλαγε τηλεορασεις 'ελληνικης' εισαγωγης, και οντως ο σειριακος ηταν ασχετος με Ελλαδα)

Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Γράφω ελληνικής εισαγωγής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...