Προς το περιεχόμενο

Ζουμερά μπιφτέκια;


kallair

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδες..

Χθες σε μια τυπικη μου εξορμηση σε simple burgers (σαφως με κωδικο από CU χαχαχα) μου ηρθε η εξης απορια.. Πως γινεται τα μπιφτεκια των μπεργκερ σε τετοια μαγαζια να ειναι πεντανοστιμα, ζουμερα και με διαφορετική "υφη" ενω τα κλασσικα που τρωμε σπιτι μας απο τις μαναδες μας να ειναι σαν συμπαγη τουβλα, νοστιμα μεν, αλλα τελειως διαφορετικη γευση;

 

Εχει καποιος καμια συνταγη ή καποιο tip μπας και φαμε κανα σπιτικο μπεργκερ της προκοπης;

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ψήνεις σε τηγάνι με γυάλινο καπάκι (για να τα βλέπεις κιόλας).Εγκλωβίζεις τους ατμούς και γίνονται μαλακά και ζουμερά όπως τα θες.Δοκίμασέ το...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζί που δούλευα στα μπιφτέκια του μπέρκερ βάζαμε μόνο αλάτι,πιπέρι και όσο και αν σου φανεί περίεργο και Sprite...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LabrakisG1992 είπε

Σε μαγαζί που δούλευα στα μπιφτέκια του μπέρκερ βάζαμε μόνο αλάτι,πιπέρι και όσο και αν σου φανεί περίεργο και Sprite...

sprite γτ; βλεπω που λετε μονο κιμα κ γελαω γτ η μανα μου περα απο ψωμια κλπ που βαζει, ριχνει μεχρι κ καροτο για γευση (γευστικα ειναι πεντανοστιμα αλλα τελικο αποτελεσμα δεν εχει σχεση με τα μπεργκερ που στην προκειμενη φαση θελουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

στο μπεργκερ βαζεις μονο κυμα πιπερι και αλατι, και δεν χρειαζεται πολυ ζύμωμα γιατί δεν θα γίνει αφράτο

https://akispetretzikis.com/el/categories/kreas/burger

Ακριβώς! Το ψωμί δεν έχει θέση. Μόνο κιμά και με (εάν θυμάμαι καλά) γύρω στο 20% λίπος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sprite για να βγουν πιο αφράτα.Μεγάλο ρόλο παίζει και ο κιμάς(εμείς δουλέυαμε 80% λάπα 20 λίπος%),πως ψήνεις τα μπιφτέκια(αν τα θες καλοψημένα λογικά θα στεγνώσουν παραπάνω),όπως και που τα ψήνεις(άλλο σχάρα άλλο φούρνος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παιδια εχουν δικιο ειχα και εγω παντα αυτη την απορια και οταν τελικα εφτασε η φαση να μαγειρευω μονος μου , πηρα απο το supermarket κιμα και το μονο που εβαλα ηταν αλατι και πιπερι το πεταξα τηγανι και ηταν οντως σαν το μπιφτεκι στα μπεργκεραδικα. Το κολπο ειναι να μην το ψησεις και πολυ στο κεντρο του δηλαδη ας ειναι λιγο κοκκινο. Κατι ξερουν οι αμερικανοι σε αυτο το θεμα οτι το κρεας αμα το παραψησεις χανει την νοστιμια του. Στην αρχη και εγω αηδιαζα με την ιδεα οτι θα το φαω ετσι το κρεας αλλα τελικα ειναι πολυ πιο νοστιμο οταν δεν ειναι παραψημενο.

 

Επεξ/σία από raid_av
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Sprite για να βγουν πιο αφράτα.Μεγάλο ρόλο παίζει και ο κιμάς(εμείς δουλέυαμε 80% λάπα 20 λίπος%),πως ψήνεις τα μπιφτέκια(αν τα θες καλοψημένα λογικά θα στεγνώσουν παραπάνω),όπως και που τα ψήνεις(άλλο σχάρα άλλο φούρνος).

Την sprite πως ακριβως την βαζεις; την ριχνεις απο πανω;  ζυμωνεις με αυτη τον κιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kallair είπε

Την sprite πως ακριβως την βαζεις; την ριχνεις απο πανω;  ζυμωνεις με αυτη τον κιμα;

Ναι μαζί με αλάτι,πιπέρι ρίχνεις και την sprite και μετά ζυμώνεις.Τώρα για ποσότητα δεν μπορω να σου πω πηγαίναμε με το μάτι και ήταν άλλες οι ποσότητες.Ψάχτο λίγο γενικά με την ποσότητα και αν έχεις την δυνατότητα καλύτερα τηγάνι το μπιφτέκι όποτε θες να φας παρά όλα φούρνο και να τρως 2-3 μέρες γιατί στεγνώνουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...