Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia υποστηρίζει ότι η GeForce RTX 2080 GPU είναι δύο φορές πιο γρήγορη από την GTX 1080


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν υπάρχει η το έχουν ξεπεράσει αυτό το θέμα γιατί υπήρχε πρίν 25 χρόνια όταν ήθελες δυνατό PC για να τρέξεις αυτά τα παιχνίδια που σου είπα (θυμάμαι το ένα ήταν με αεροπλάνα χωρίς να θυμάμαι το όνομα του..)Ισως έχεις δει και για κάποιες μηχανές με βάση τα Voxel εγω θυμάμαι που είχα δει την Euclideon που είχαν ονομάσει unlimited detail και τα Voxels ως Atoms,Hταν εντυπωσιακή δεν ξέρω τι έγινε με αυτήν όμως είδα πως έχουν βγάλει κάτι ολογράμματα κλπ 

Δες και εδω με την atomontage  https://venturebeat.com/2018/04/05/atomontage-reveals-voxel-3d-simulation-technology-for-games/  υπάρχουν και άλλες αν ψάξεις αλλά δυστυχώς και αξιόλογες και ιδιοφυής ιδέες να έχουν,πολύ δύσκολα θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν και να τελειοποιήσουν τα προγράμματα τους και να τα βάλουν στήν αγορά με τα Θηρία που κατέχουν τα μονοπώλια 📱

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει η το έχουν ξεπεράσει αυτό το θέμα γιατί υπήρχε πρίν 25 χρόνια όταν ήθελες δυνατό PC για να τρέξεις αυτά τα παιχνίδια που σου είπα (θυμάμαι το ένα ήταν με αεροπλάνα χωρίς να θυμάμαι το όνομα του..)Ισως έχεις δει και για κάποιες μηχανές με βάση τα Voxel εγω θυμάμαι που είχα δει την Euclideon που είχαν ονομάσει unlimited detail και τα Voxels ως Atoms,Hταν εντυπωσιακή δεν ξέρω τι έγινε με αυτήν όμως είδα πως έχουν βγάλει κάτι ολογράμματα κλπ 

Δες και εδω με την atomontage  https://venturebeat.com/2018/04/05/atomontage-reveals-voxel-3d-simulation-technology-for-games/  υπάρχουν και άλλες αν ψάξεις αλλά δυστυχώς και αξιόλογες και ιδιοφυής ιδέες να έχουν,πολύ δύσκολα θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν και να τελειοποιήσουν τα προγράμματα τους και να τα βάλουν στήν αγορά με τα Θηρία που κατέχουν τα μονοπώλια 📱

Διάβασε αυτό που έγραψα στον από απνω σύνδεσμο για να καταλάβεις τι εστί raytracing.

Και όχι τα voxels ήταν πολύ χάλια τεχνολογία, που απλά προσπαθούσαν να κάνουν με πιο γρήγορο τρόπο landscapes. Τίποτε αλλο. Το raytracing είναι το ΜΟΝΟ και το ΑΠΟΛΥΤΟ εργαλείο για φωτορεαλιστικά γραφικά.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ELMastas είπε

δυστυχώς και αξιόλογες και ιδιοφυής ιδέες να έχουν,πολύ δύσκολα θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν και να τελειοποιήσουν τα προγράμματα τους και να τα βάλουν στήν αγορά με τα Θηρία που κατέχουν τα μονοπώλια 📱

Δεν νομίζω να εμπόδιζε αυτό την nVidia... Εάν τα voxels ήταν η απάντηση στα γραφικά, η τωρινή RTX θα ήταν για voxel processing (VTX?? ;)) και όχι για Ray Tracing. 

Παρόλα αυτά, επίσης τίποτα δεν εμποδίζει ένα μικρό indie στούντιο σήμερα να κυκλοφορήσει ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με voxels και να αποδείξει ότι αξίζει σαν τεχνολογία. Δεν αξίζει όμως. Όπως ήδη ανέφερε και ο Retromaniac.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακά όσα υπόσχονται αλλά οπου ακούς πολλά κεράσια κρατα μικρό καλάθι. Η nvidia για να πουλήσει hardware θα ωραιοποιησει το προϊόν της λέγοντας ότι κάνει παπάδες ομως ΕΦΟΣΟΝ και ΟΤΑΝ οι εταιρίες software αποφασίσουν και εφαρμόσουν ότι χρειάζεται για να δούμε όσα το hardware μπορεί να παράγει. Μέχρι τοτε μονο εικασίες και προβλέψεις μπορούν να γίνουν. Και σίγουρα δεν πουλάς απο τωρα pascal για να παρεις με μια περιουσία turing που ΘΑ κάνει υποτίθεται παπάδες στο..άγνωστο μέλλον. Σε κανα χρονο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εντυπωσιακά όσα υπόσχονται αλλά οπου ακούς πολλά κεράσια κρατα μικρό καλάθι. Η nvidia για να πουλήσει hardware θα ωραιοποιησει το προϊόν της λέγοντας ότι κάνει παπάδες ομως ΕΦΟΣΟΝ και ΟΤΑΝ οι εταιρίες software αποφασίσουν και εφαρμόσουν ότι χρειάζεται για να δούμε όσα το hardware μπορεί να παράγει. Μέχρι τοτε μονο εικασίες και προβλέψεις μπορούν να γίνουν. Και σίγουρα δεν πουλάς απο τωρα pascal για να παρεις με μια περιουσία turing που ΘΑ κάνει υποτίθεται παπάδες στο..άγνωστο μέλλον. Σε κανα χρονο και βλέπουμε.

Μα είναι εντυπωσιακό αυτό που κατάφεραν. Είναι αρκετά μεγάλο το leap στην συγκεκριμένη τεχνολογία. Ειδικά αν σκεφτείς ότι κάτι τέτοιο μέχρι και πέρισυ ήταν απλησίαστο λόγω hardware, τώρα είναι εφικτό με playable framerate.

Δεν καταλαβαίνω τον αρνητισμό που κυριαρχεί. Ειδικά σε φόρουμ τεχνολογίας περίμενα κάτι παραπάνω από απλούς... καταναλωτές. Προσωπικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πάω να σκάσω 1000άρι για μια 2080 Ti... Ή καν να κάνω μετάβαση σε σειρά 20.

Ο λόγος που είμαι ενθουσιασμένος είναι γιατί έχουμε το πρώτο leap στην τεχνολογία γραφικών εδώ και πολλά χρόνια. Το ότι πρέπει να ωριμάσει κι άλλο στην πορεία είναι σίγουρο. Τα καλύτερα έρχονται.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν είναι το ίδιο όταν μιλάμε για τον ίδιο τρόπο μέτρησης. Είναι το ίδιο σε διαφορετικούς τρόπους μέτρησης...

 4 K TV is it worth it?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε νεα τεχνολογία καλώς να έρθει.
Προσωπικά θα μείνω με την 1070 μου μιας και με καλύπτει στο έπακρο (βλεπε 1080p)  το RT είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα και θα περιμένω να ωριμάσει.

off topic: Ισχυει οτι η intel θα βγάλει κάρτες γραφικών? Αν ναι ξερουμε αν θα έχει και high end μοντελα?
ρωταω γιατι καλό ειναι να υπάρξει και άλλος ανταγωνιστής στην αγοράς μιας και οι τιμες τις πράσινης μας απογοητευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NOODLE είπε

off topic: Ισχυει οτι η intel θα βγάλει κάρτες γραφικών? Αν ναι ξερουμε αν θα έχει και high end μοντελα?
ρωταω γιατι καλό ειναι να υπάρξει και άλλος ανταγωνιστής στην αγοράς μιας και οι τιμες τις πράσινης μας απογοητευουν.

Ναι, βέβαια ισχύει. Το 2020 είπαν ότι θα μπουν στο market. Τώρα όσο αναφορά για τις κατηγορίες μοντέλων είναι άγνωστο.

Προσωπικά εκτιμώ ότι θα παίξουν σε entry-level καθώς θα υπάρχει μικρότερο ρίσκο σε εκείνη την κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μα είναι εντυπωσιακό αυτό που κατάφεραν. Είναι αρκετά μεγάλο το leap στην συγκεκριμένη τεχνολογία. Ειδικά αν σκεφτείς ότι κάτι τέτοιο μέχρι και πέρισυ ήταν απλησίαστο λόγω hardware, τώρα είναι εφικτό με playable framerate.

Δεν καταλαβαίνω τον αρνητισμό που κυριαρχεί. Ειδικά σε φόρουμ τεχνολογίας περίμενα κάτι παραπάνω από απλούς... καταναλωτές. Προσωπικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πάω να σκάσω 1000άρι για μια 2080 Ti... Ή καν να κάνω μετάβαση σε σειρά 20.

Ο λόγος που είμαι ενθουσιασμένος είναι γιατί έχουμε το πρώτο leap στην τεχνολογία γραφικών εδώ και πολλά χρόνια. Το ότι πρέπει να ωριμάσει κι άλλο στην πορεία είναι σίγουρο. Τα καλύτερα έρχονται.

Δεν είναι αρνητισμός, είναι επιφύλαξη για κάτι τόσο πρώιμο όσο το ray tracing και τα σχετικά.

Ούτε ενθουσιασμός, ούτε αρνητισμός, απλά αναμονή για το αποτέλεσμα όσων ανακοινώθηκαν.

Μακάρι να είναι τόσο καλό όσο υποσχέθηκαν.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν είναι αρνητισμός, είναι επιφύλαξη για κάτι τόσο πρώιμο όσο το ray tracing και τα σχετικά.

Ούτε ενθουσιασμός, ούτε αρνητισμός, απλά αναμονή για το αποτέλεσμα όσων ανακοινώθηκαν.

Μακάρι να είναι τόσο καλό όσο υποσχέθηκαν.

Το Ray Tracing δεν είναι "πρώιμο". Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιείται στις ταινίες και είναι η κατάλληλη τεχνολογία για φωτορεαλιστικά γραφικά. Ο ενθουσιασμός εδώ υπάρχει επειδή για πρώτη φορά στα χρονικά έχουμε κάτι σε real-time και ταυτόχρονα playable. Αυτή ήταν η υπόσχεση και αυτό γίνεται.

Προφανώς δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να ορμήξουμε για τις 20ΧΧ. Απλώς το πεδίο πλέον αλλάζει. Μέχρι τώρα το κυνήγι ήταν μόνο για fps και ανάλυση.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν είναι αρνητισμός, είναι επιφύλαξη για κάτι τόσο πρώιμο όσο το ray tracing και τα σχετικά.

Ούτε ενθουσιασμός, ούτε αρνητισμός, απλά αναμονή για το αποτέλεσμα όσων ανακοινώθηκαν.

Μακάρι να είναι τόσο καλό όσο υποσχέθηκαν.

Όταν λες πρώιμο, πώς το εννοείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Στα games ρε παιδιά, είναι πρώιμο, δεν υπάρχει πουθενά.

Σαν τεχνολογία όμως είναι ήδη εφαρμοσμένη. Δεν πρόκειται για κάποιο "πείραμα" ή εφέ σε στυλ PhysX... Ήδη βλέπουμε πάντως να το υποστηρίζουν μελλοντικοί τίτλοι. 

Πρόσφατα μάλιστα ανακοινώθηκε ότι θα το υποστηρίξει και το RE2 Remake:

https://www.eteknix.com/resident-evil-2-remake-will-use-nvidia-ray-tracing/

Εγώ είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλες εταιρίες όπως η amd. Εδώ θα είμαστε.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...