Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia υποστηρίζει ότι η GeForce RTX 2080 GPU είναι δύο φορές πιο γρήγορη από την GTX 1080


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει, το 'χουν παραχεσει με τις καρτες και τους επεξεργαστες πλεον που σχεδον καθε μηνα βγαζουν και καινουργια........Οτι παρεις 1000 ευρω για να πεις οτι εισαι σοβαρος στο pc και για να μπεις σ' αυτο τον ξεφρενο χορο του marketing της καθε εταιριας εκμεταλλευομενες παντα το χομπυ του gamer. Και πολυ φυσικα θα πρεπει να βγαζει κανεις 2000 ευρω το μηνα τουλαχιστον αλλιως θεωρεισαι κοροιδο γιατι δεν θα εχεις να πληρωσεις το ρευμα επειτα.

Επεξ/σία από johnk10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, johnk10 είπε

Ενταξει, το 'χουν παραχεσει με τις καρτες και τους επεξεργαστες πλεον που σχεδον καθε μηνα βγαζουν και καινουργια........Οτι παρεις 1000 ευρω για να πεις οτι εισαι σοβαρος στο pc και για να μπεις σ' αυτο τον ξεφρενο χορο του marketing της καθε εταιριας εκμεταλλευομενες παντα το χομπυ του gamer. Και πολυ φυσικα θα πρεπει να βγαζει κανεις 2000 ευρω το μηνα τουλαχιστον αλλιως θεωρεισαι κοροιδο γιατι δεν θα εχεις να πληρωσεις το ρευμα επειτα.

1) Έχει 2 χρόνια και 4 μήνες που βγήκε η προηγούμενη γενιά. Που το είδες το κάθε μήνα; Κάθε ποτε θα ηθελες;

2) Θα βγει 2050 στα 150 ευρώ, που θα παίζει games αξιοπρεπέστατη σε 1080p. Ποιος σε πίεσε να σκάσεις 1000 ευρώ;

3) γιατί για να εισαι σοβαρος gamer θες τόσα πολλά λεφτά; Δηλαδή με κάρτα 150 ευρώ δεν εισαι;

Έχετε καταλάβει ότι οι περισσότεροι που κράζετε είναι γιατί θέλετε μετά από την αγορά που κάνατε να σταματήσει η εξέλιξη των πάντων;

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

1) Έχει 2 χρόνια και 4 μήνες που βγήκε η προηγούμενη γενιά. Που το είδες το κάθε μήνα; Κάθε ποτε θα ηθελες;

2) Θα βγει 2050 στα 150 ευρώ, που θα παίζει games αξιοπρεπέστατη σε 1080p. Ποιος σε πίεσε να σκάσεις 1000 ευρώ;

3) γιατί για να εισαι σοβαρος gamer θες τόσα πολλά λεφτά; Δηλαδή με κάρτα 150 ευρώ δεν εισαι;

Έχετε καταλάβει ότι οι περισσότεροι που κράζετε είναι γιατί θέλετε μετά από την αγορά που κάνατε να σταματήσει η εξέλιξη των πάντων;

Η πιο σοβαρή και ρεαλιστική αναφορά εδώ και καιρό για το συγκεκριμένο θέμα .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

1) Έχει 2 χρόνια και 4 μήνες που βγήκε η προηγούμενη γενιά. Που το είδες το κάθε μήνα; Κάθε ποτε θα ηθελες;

2) Θα βγει 2050 στα 150 ευρώ, που θα παίζει games αξιοπρεπέστατη σε 1080p. Ποιος σε πίεσε να σκάσεις 1000 ευρώ;

3) γιατί για να εισαι σοβαρος gamer θες τόσα πολλά λεφτά; Δηλαδή με κάρτα 150 ευρώ δεν εισαι;

Έχετε καταλάβει ότι οι περισσότεροι που κράζετε είναι γιατί θέλετε μετά από την αγορά που κάνατε να σταματήσει η εξέλιξη των πάντων;

Θα συμφωνήσω,γιατί νομίζω ότι το θέμα γενικά έχει καταντήσει να κυνηγάμε ανεμόμυλους σαν τον Δον Κιχώτη. Με τους επεξεργαστές έπρεπε να έχεις ιντελ αλλιώς δεν ήσουν σούπερ γκειμερ λες και εγώ με το 1/3 της τιμής του 8120 κιόλας amd fx κωλωσα πουθενά με 10 παράθυρα ανοιχτά. Η λες και αν αντί για 300 fps βγάλεις 150 δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη η ουσια ειναι να ευχαριστιομαστε τα παιχνιδια. Για μενα μολις δω οτι το παιχνιδι παιζει καλα δεν ξανα ασχολουμαι με τον τεχνικο τομεα απλα παιζω το παιχνιδι και το απολαμβανω. Οι εταιριες ειναι η δουλεια τους πρεπει να βγαλουν χρηματα δεν ειναι αναγκη να τρεξει ο καθενας να τα αγορασει. Αυτο θα μας φαει γενικα αλλος μπορει να εχει 1080ti αλλα θα σταξει 1300 να παει σε 2080ti. Υπερκαταναλωτισμος χωρις νοημα για αυτο βαρανε και οι εταιριες και εχουν τα τεραστια κερδη οχι μονο εδω αλλα στα περισσοτερα προιοντα τεχνολογιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2018 στις 10:13 ΠΜ, GeorgeMan είπε

Είναι απίστευτη διαφορά που δεν δικαιολογείται από τα specs. Μένει να δούμε τι άσσο κρύψανε αυτή τη φορά...

artificial intelligence στο rendering λενε ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη περιπτωση που θα αξιζε το 1300αρι καρτα γραφικων ηταν να ετρεχε μηχανες unreal paris στα 60 εκει που οι υπολοιπες δεν θα μπορουσαν να πιασουν ουτε 20

Ειλικρινα βαρεθηκαμε τα benchmark ΑΠΑΡΧΙΩΜΕΝΩΝ μηχανων γραφικων και ολο αυτο το hype για το ποσο ψηλα τα παει το frame rate χτυπωντας τριψηφιους αριθμους

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/08/2018 at 14:26, Retromaniac said:

1) Έχει 2 χρόνια και 4 μήνες που βγήκε η προηγούμενη γενιά. Που το είδες το κάθε μήνα; Κάθε ποτε θα ηθελες;

2) Θα βγει 2050 στα 150 ευρώ, που θα παίζει games αξιοπρεπέστατη σε 1080p. Ποιος σε πίεσε να σκάσεις 1000 ευρώ;

3) γιατί για να εισαι σοβαρος gamer θες τόσα πολλά λεφτά; Δηλαδή με κάρτα 150 ευρώ δεν εισαι;

Έχετε καταλάβει ότι οι περισσότεροι που κράζετε είναι γιατί θέλετε μετά από την αγορά που κάνατε να σταματήσει η εξέλιξη των πάντων;

Δε θα φέρω αντίρρηση στον πυρήνα του επιχειρήματος σου.

Παρ’ όλα αυτά, δεν είναι δυνατό να παραγνωρίσουμε πως τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί μια ιδιαίτερη κατηγορία “gamers” (οι λεγόμενοι benchαδες), που θεωρούν απαραίτητο το να έχεις hardware στην αιχμή της τεχνολογίας προκειμένου να απολαμβάνεις «όπως πρέπει» (as it was intended) το εκάστοτε game.

Αυτό κατά περίπτωση μπορεί να σημαίνει ρυθμίσεις γραφικών ultra σε όλα, fps άνω των 120/144+ (λόγω αντίστοιχων Hz στα πανάκριβα monitors τους), ανάλυση απαρεγκλίτως 4Κ (ή αντίστοιχη ultrawide). 

Έτσι δημιουργείται ένα τεχνητό μεν, έντονο δε, κλίμα πως οι υπόλοιποι - όσοι αδυνατούμε να διαθέσουμε τέτοια ποσά για high-end hardware ανά 12 ή 18 μήνες (4Κ οθόνες με freesync/g-sync, HDR, τελευταίας γενιάς CPU και high end κάρτα - κατά προτίμηση κλάσης 1080 Ti), δεν απολαμβάνουμε το gaming, αλλά συμβιβάζομαστε με μίζερο τρόπο. Το κλίμα αυτό το έχω δει να αναπαράγεται και στο forum αυτό - προφανώς υπάρχουν πολλοί στη Ελλάδα με περίσσευμα άφθονου χρήματος και ελιτίστικη νοοτροπία. 

Και παλαιότερα υπήρχε high-end hardware ακριβό (θυμάμαι εποχές Voodoo και Voodoo 2 σε συνδυασμό με Pentium II), όχι όμως αυτό που γίνεται σήμερα. Σήμερα για να είσαι στο high end θέλεις μια περιουσία - κι άλλη μια για να κρατιέσαι εκεί κάθε 1 με 1,5 χρόνο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, DrFreeman said:

Δε θα φέρω αντίρρηση στον πυρήνα του επιχειρήματος σου.

Παρ’ όλα αυτά, δεν είναι δυνατό να παραγνωρίσουμε πως τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί μια ιδιαίτερη κατηγορία “gamers” (οι λεγόμενοι benchαδες), που θεωρούν απαραίτητο το να έχεις hardware στην αιχμή της τεχνολογίας προκειμένου να απολαμβάνεις «όπως πρέπει» (as it was intended) το εκάστοτε game.

Αυτό κατά περίπτωση μπορεί να σημαίνει ρυθμίσεις γραφικών ultra σε όλα, fps άνω των 120/144+ (λόγω αντίστοιχων Hz στα πανάκριβα monitors τους), ανάλυση απαρεγκλίτως 4Κ (ή αντίστοιχη ultrawide). 

Έτσι δημιουργείται ένα τεχνητό μεν, έντονο δε, κλίμα πως οι υπόλοιποι - όσοι αδυνατούμε να διαθέσουμε τέτοια ποσά για high-end hardware ανά 12 ή 18 μήνες (4Κ οθόνες με freesync/g-sync, HDR, τελευταίας γενιάς CPU και high end κάρτα - κατά προτίμηση κλάσης 1080 Ti), δεν απολαμβάνουμε το gaming, αλλά συμβιβάζομαστε με μίζερο τρόπο. Το κλίμα αυτό το έχω δει να αναπαράγεται και στο forum αυτό - προφανώς υπάρχουν πολλοί στη Ελλάδα με περίσσευμα άφθονου χρήματος και ελιτίστικη νοοτροπία. 

Και παλαιότερα υπήρχε high-end hardware ακριβό (θυμάμαι εποχές Voodoo και Voodoo 2 σε συνδυασμό με Pentium II), όχι όμως αυτό που γίνεται σήμερα. Σήμερα για να είσαι στο high end θέλεις μια περιουσία - κι άλλη μια για να κρατιέσαι εκεί κάθε 1 με 1,5 χρόνο...

Θυμίζει λίγο τους χαϊφιντελάδες των ‘80, που σου έλεγαν ότι «άκουσα ένα φοβερό κομμάτι, δεν ξέρω πώς λέγεται, ούτε ποιο συγκρότημα ήταν, ούτε τι είδος μουσικής ήταν, αλλά είχε φοβερό μπάσο! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, CheOnWeb said:

Θυμίζει λίγο τους χαϊφιντελάδες των ‘80, που σου έλεγαν ότι «άκουσα ένα φοβερό κομμάτι, δεν ξέρω πώς λέγεται, ούτε ποιο συγκρότημα ήταν, ούτε τι είδος μουσικής ήταν, αλλά είχε φοβερό μπάσο! 😄

Σίγουρα υπάρχουν κοινά σημεία...😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δε θα φέρω αντίρρηση στον πυρήνα του επιχειρήματος σου.

Παρ’ όλα αυτά, δεν είναι δυνατό να παραγνωρίσουμε πως τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί μια ιδιαίτερη κατηγορία “gamers” (οι λεγόμενοι benchαδες), που θεωρούν απαραίτητο το να έχεις hardware στην αιχμή της τεχνολογίας προκειμένου να απολαμβάνεις «όπως πρέπει» (as it was intended) το εκάστοτε game.

Αυτό κατά περίπτωση μπορεί να σημαίνει ρυθμίσεις γραφικών ultra σε όλα, fps άνω των 120/144+ (λόγω αντίστοιχων Hz στα πανάκριβα monitors τους), ανάλυση απαρεγκλίτως 4Κ (ή αντίστοιχη ultrawide). 

Έτσι δημιουργείται ένα τεχνητό μεν, έντονο δε, κλίμα πως οι υπόλοιποι - όσοι αδυνατούμε να διαθέσουμε τέτοια ποσά για high-end hardware ανά 12 ή 18 μήνες (4Κ οθόνες με freesync/g-sync, HDR, τελευταίας γενιάς CPU και high end κάρτα - κατά προτίμηση κλάσης 1080 Ti), δεν απολαμβάνουμε το gaming, αλλά συμβιβάζομαστε με μίζερο τρόπο. Το κλίμα αυτό το έχω δει να αναπαράγεται και στο forum αυτό - προφανώς υπάρχουν πολλοί στη Ελλάδα με περίσσευμα άφθονου χρήματος και ελιτίστικη νοοτροπία. 

Και παλαιότερα υπήρχε high-end hardware ακριβό (θυμάμαι εποχές Voodoo και Voodoo 2 σε συνδυασμό με Pentium II), όχι όμως αυτό που γίνεται σήμερα. Σήμερα για να είσαι στο high end θέλεις μια περιουσία - κι άλλη μια για να κρατιέσαι εκεί κάθε 1 με 1,5 χρόνο...

Θες να μου πεις οτι με μια 2050/2060 και ένα μόνιτορ 27" 1080 αισθάνεται ο άλλος μιζέρια; Γιατί νομίζω ότι κάνει ΠΟΛΥ ποιοτικό gaming σε αυτά τα specs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Retromaniac said:

Θες να μου πεις οτι με μια 2050/2060 και ένα μόνιτορ 27" 1080 αισθάνεται ο άλλος μιζέρια; Γιατί νομίζω ότι κάνει ΠΟΛΥ ποιοτικό gaming σε αυτά τα specs.

Μίλησα για ένα τέτοιο κλίμα που δημιουργείται από τους high-endάδες, όχι απαραίτητα πως το υιοθετούμε όλοι ανεξαιρέτως κι άκριτα...

Προσωπικά, με i5 8400, RX480 4GB και 8GB RAM παίζω μια χαρά τα πάντα σε 1080p στο 27άρι VA monitor (χρήμα όμως για άλλες αναβαθμίσεις γιόκ...)

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Μίλησα για ένα τέτοιο κλίμα που δημιουργείται από τους high-endάδες, όχι απαραίτητα πως το υιοθετούμε όλοι ανεξαιρέτως κι άκριτα...

Προσωπικά, με i5 8400, RX480 4GB και 8GB RAM παίζω μια χαρά τα πάντα σε 1080p στο 27άρι VA monitor (χρήμα όμως για άλλες αναβαθμίσεις γιόκ...)

Μα τότε νομίζω δεν κατάλαβες ούτε τι λέω εγώ, ούτε τι λέει ο άλλος.

Ο άλλος το παρουσιάζει σαν υποχρεωτικό, όχι σαν κλίμα. Ότι αν θες σοβαρό gaming θες 1300ρια..

Και εγώ απαντώ ότι δεν χρειάζεσαι τίποτε τέτοιο για σοβαρό gaming. Όχι ότι δεν υπάρχει τέτοιο marketing ώστε να σε ωθεί σε αγορά ακριβού hardware. 

Προφανώς δεν διαφωνούμε πουθενα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Retromaniac said:

Μα τότε νομίζω δεν κατάλαβες ούτε τι λέω εγώ, ούτε τι λέει ο άλλος.

Ο άλλος το παρουσιάζει σαν υποχρεωτικό, όχι σαν κλίμα. Ότι αν θες σοβαρό gaming θες 1300ρια..

Και εγώ απαντώ ότι δεν χρειάζεσαι τίποτε τέτοιο για σοβαρό gaming. Όχι ότι δεν υπάρχει τέτοιο marketing ώστε να σε ωθεί σε αγορά ακριβού hardware. 

Προφανώς δεν διαφωνούμε πουθενα..

Συμφωνώ μαζί σου επί της ουσίας, απλώς σχολιάζω (ίσως λίγο έντονα είναι η αλήθεια...) την ύπαρξη τέτοιου κλίματος - λόγω marketing και οπαδισμού. 

Ολο αυτό το hardware πολυτελείας ΔΕΝ είναι απαραίτητο για να απολαύσεις ποιοτικότατο PC gaming. Αν ήταν, μάλλον θα είχα ήδη αποχωρήσει και στραφεί αποκλειστικά στο console gaming, τα indie games και φυσικά τα retro PC games μου.

 

Επεξ/σία από DrFreeman
damn typos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...