Προς το περιεχόμενο

CV σε άσχετη εταιρία


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μου ήρθε mail που ζητά συναίνεση ή όχι για αποθήκευση βιογραφικού μου από τη ΜΕΤΡΟ (Σούπερ Μάρκετς).

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έστειλα ποτέ στη ΜΕΤΡΟ βιογραφικό, ούτε σε εταιρία που διαχειρίζεται βιογραφικά.

Το mail δείχνει γνησιότατο πάντως. Υπάρχει γνωστό scam ή απλά ο ένας κάνει πάσα στον άλλο βιογραφικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το link και διασταυρωσε το με το αυθεντικο. Αν δεν ειναι ιδια, τοτε μαλλον ειναι phishing.

Εναλλακτικά μίλα με την metro και ρωτα διευκρινήσεις.

Τέλος μπορεις και να αρνηθείς, δηλαδη να μην κάνεις τιποτα και εληξε το προβλημα.

Η αιτία ίσως ειναι κάποιο γραφείο ευρεσης προσωπικου, στο οποιο εχεις στειλει βιογραφικό, το οποιο γραφειο συνεργάζεται με την metro. Επισης μπορει να ειναι λαθος δηλωμένο email. Εγώ λάμβανα στο email μου ηλεκτρονικούς λογαριασμους άλλου προσώπου με παρομοιο email (το ειχε περασει λάθος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πασα βιογραφικα δε κανει κανεις, ολοι εχουν βουνα δικα τους.

μηπως ειχες στειλει ποτε στο Βεροπουλο? MyMarket? Τεσπα, αν δε σ'ενδιαφερει δε συναινεις και ληγει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fredd0 είπε

πασα βιογραφικα δε κανει κανεις, ολοι εχουν βουνα δικα τους.

μηπως ειχες στειλει ποτε στο Βεροπουλο? MyMarket? Τεσπα, αν δε σ'ενδιαφερει δε συναινεις και ληγει το θεμα

Αυτό δεν ισχύει γενικά.

Πολλές εταιρείες στην φόρμα αίτησης το γράφουν ξεκάθαρα ότι επιτρέπουν ή στέλνουν τα βιογραφικά σου σε διάφορους, διότι το HR το διαχειρίζεται τρίτος που έχει και άλλους πελάτες.

Εάν ο φίλος από πάνω έχει κάνει αίτηση σε τέτοια εταιρεία, πολύ πιθανόν να κατέληξε το βιογραφικό του σε μια εταιρεία που δεν έκανε άμεσα αίτηση. 

Φυσικά το fishing-scam παίζει πάντα και παντού, ιδίως Ελλάδα που είναι η κατάσταση και ολίγον τι #μπου#,  και πρέπει να προσέξει πολύ τι θα κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LongTom είπε

Αυτό δεν ισχύει γενικά.

Πολλές εταιρείες στην φόρμα αίτησης το γράφουν ξεκάθαρα ότι επιτρέπουν ή στέλνουν τα βιογραφικά σου σε διάφορους, διότι το HR το διαχειρίζεται τρίτος που έχει και άλλους πελάτες.

Εάν ο φίλος από πάνω έχει κάνει αίτηση σε τέτοια εταιρεία, πολύ πιθανόν να κατέληξε το βιογραφικό του σε μια εταιρεία που δεν έκανε άμεσα αίτηση. 

Φυσικά το fishing-scam παίζει πάντα και παντού, ιδίως Ελλάδα που είναι η κατάσταση και ολίγον τι #μπου#,  και πρέπει να προσέξει πολύ τι θα κάνει. 

 

αυτο γινεται οταν αναλαμβανει την προδιαδικασια εξωτερικο γραφειο. Πας στη ταδε εταιρεια, λες θελω 10 τετοιους, αυτη βαζει αγγελια και κανει το ξεσκαρταρισμα και σου στελνει τα 50 καλυτερα βιογραφικα.

βιογραφικο που στελνεις σε μενα η στο HR μου να το κανω πασα δε παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αυτο γινεται οταν αναλαμβανει την προδιαδικασια εξωτερικο γραφειο. Πας στη ταδε εταιρεια, λες θελω 10 τετοιους, αυτη βαζει αγγελια και κανει το ξεσκαρταρισμα και σου στελνει τα 50 καλυτερα βιογραφικα.

βιογραφικο που στελνεις σε μενα η στο HR μου να το κανω πασα δε παιζει

Όχι,

παίζει αν και όχι ιδαίτερα σε απλές δουλειές και σε στυλ ανόνυμου βιογαφικού. Δηλαδή μπορει εσύ να στείλεις βιογραφικό κανονικό στην Χ HR εταιρεία, αυτή να κρατήσει τα στοιχεία που θέλει, να φτιάξει σε φορμα της ένα δικό της βιογραφικό του ""candidate 4522" και να το προωθήσει "proactively" που λένε στο χωριό μου, σε επαφές της που παρότι δεν έχουν εκφράσει αμεση αναγκη μπορεί να τους φανεί χρήσιμο.

Βέβαια σε αυτή τη πρίπτωση το βιογραφικό δεν αναφέρει όνομα, ούτε στοιχεία επικοινωνίας (ώστε αυτή να γίνει μέσω του agency).

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mylo είπε

Μήπως σε βρήκαν από linkedin?

Δεν έχω ανεβάσει βιογραφικό εκεί, αλλά έχω στείλει σε 5-6 εταιρίες βιογραφικό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν κοιτάω πάντα τα ψιλά γράμματα.

Επίσης, δεν ξέρω αν έχει και πολλή σημασία, αλλά πουθενά στο mail δεν αναφέρονται προσωπικά στον παραλήπτη (δηλ. εμένα).

Τα λινκς είναι της εταιρίας τελικά.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει κι εγω αιτηση παλια, ειχα περασει απο συνεντευξη (θελανε και χαρτια αμκα αμα κλπ 😮 ) και τελικως ...θα με ειδοποιουσανε :P οποτε πατησα να μην τα κρατησουν τα στοιχεια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...