Προς το περιεχόμενο

Χρόνος διαδρομής προς εργασία


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

25+25 λεπτά πήγαινε/έλα ποδαράτο, από επιλογή

Το λεωφορείο που περνάει κάτω από το σπίτι μου κάνει στάση ακριβώς μπροστά στην εταιρεία, 11-12 λεπτά διαδρομή

Επεξ/σία από Pa0ki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτοκινητο 10-15 λεπτα (αναλογα την κινηση), αντε 20 αν γινεται ο κακος χαμος. Με τα λεωφορεια 1-2 ωρες (μαζι με τις αναμονες των αστικων).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

Θέλω να βρω carpool παίζει Αθήνα ?

Οχι,μονο USA που εχει και ειδικη λωριδα.

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chill είπε

Είναι πολύ σημαντικό να είσαι δίπλα στη δουλειά σου. 

Ειχα προσφορά εργασίας με περισσότερα χρήματα αλλά δεν το σκέφτηκα στιγμή.

ειναι φυσικα! και εγω αυτο θα κανω μολις βρω κατι που να μου αρεσει. προτιμω να δινω παραπανω χρημα και κοντα παρα 100 ευρω κατω και 1 + 1 ωρα φρικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chill είπε

Είναι πολύ σημαντικό να είσαι δίπλα στη δουλειά σου. 

 

Απο οτι καταλαβα ολα ειναι σχετικα.

Εγω Καλαματα μενω στη μια ακρη και δουλευω πιο  εξω απο την αλλη ακρη της πολης ( τερμα παραλιας - νοσοκομειο ) κανω 10 λεπτα απο τον περιφερειακο  με το παπι τερμα γκαζι και μου φαινεται  μακρια.

Οταν εχεις συνηθισει νορμαλ ρυθμους τοτε και το 15λεπτο ( νορμαλ ρυθμος ) σου φαινεται πολυ.

Απορω πως την παλευετε στις πιο μεγαλες πολεις,που παιζουν μισαωρα και βαλε για να πας στη δουλεια σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, talibanakos είπε

Οχι,μονο USA που εχει και ειδικη λωριδα.

Δυστυχώς οι δρόμοι της Αθήνας δεν είναι για carpool λωρίδες, αλλά ακόμα και να ήταν, δε θα υπήρχε επαρκής αστυνόμευση.. Εδώ τη ΛΕΑ δε μπορούν καλά καλά να κρατήσουν..

Πάντως πιστεύω ότι όποιος βγάλει κανένα app που να βρίσκει άτομα για carpool στην Αθήνα θα βγάλει πολλά λεφτά (απόσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Δυστυχώς οι δρόμοι της Αθήνας δεν είναι για carpool λωρίδες, αλλά ακόμα και να ήταν, δε θα υπήρχε επαρκής αστυνόμευση.. Εδώ τη ΛΕΑ δε μπορούν καλά καλά να κρατήσουν..

Πάντως πιστεύω ότι όποιος βγάλει κανένα app που να βρίσκει άτομα για carpool στην Αθήνα θα βγάλει πολλά λεφτά (απόσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι)

 

καλα και στην αμερικη μη νομιζεις οτι εχει carpool στην αντιστοιχη κηφισιας ... στην αντιστοιχη αττικη οδο εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος carpool έχει σε πάρα πολλά σημεία όχι μόνο σε freeway. Υπάρχουν και είσοδοι/έξοδοι οι οποίοι είναι μόνο για carpool. Και δε τολμάς να πας αν είσαι μόνος γιατί έχει infrared κάμερες που βλέπουν πόσοι επιβάτες είναι μέσα στο αμάξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Κάνεις λάθος carpool έχει σε πάρα πολλά σημεία όχι μόνο σε freeway. Υπάρχουν και είσοδοι/έξοδοι οι οποίοι είναι μόνο για carpool. Και δε τολμάς να πας αν είσαι μόνος γιατί έχει infrared κάμερες που βλέπουν πόσοι επιβάτες είναι μέσα στο αμάξι...

που ? εγω για 3 πολιτειες ξερω (αναμεσα σ'αυτες και SOCA που χει απο τα πιο εκτεταμενα δικτυα carpool) και ειναι βασικα Freeways

 

http://www.dot.ca.gov/trafficops/tm/docs/HOV_SoCal.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CA έχει carpool lanes μόνο σε freeways. Ανατολικές πολιτείες που είναι πιο "στριμωγμένα" τα πράγματα (VA, MD, NJ, NY) έχουν μέχρι και carpool parking...

Εδώ έχει τα πάντα https://en.wikipedia.org/wiki/High-occupancy_vehicle_lane

(αν και είμαστε πλεον offtopic)

Αυτό που μπορεί να γίνει εύκολα στην Αθήνα με μηδενικό κόστος είναι ένα carpool app.. Βάζεις συντεταγμένες και ώρα αναχώρησης, το ίδιο για την επιστροφή, και το app σου κάνει match άτομα κοντά σου με ίδιες ώρες.. Στο app μπορείς να γράψεις και πόσα θες για να πάρεις κάποιον μαζί (πχ. 1€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...