Προς το περιεχόμενο

Επώνυμη ένδυση/υπόδηση vs φθηνότερη


magnam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο θεωρείτε πως αξίζει να δώσει κάποιος λίγα χρήματα περισσότερα ώστε να πάρει κάτι πιο επώνυμο, με το σκεπτικό ότι θα αντέξει περισσότερο κυρίως λόγω της ποιότητάς του.

Και για να εξηγήσω, πριν αρκετά χρόνια μου είχαν κάνει δώρο ένα πουκάμισο αξίας 90 ευρώ από τα γνωστά καταστήματα VARDAS. Περιττό να πω πως μετά από τρεις πλύσεις είχε αρχίσει να καταστρέφεται το ύφασμα και να μαζεύει γιακάς. 

Όσον αφορά την υπόφυση, έτρεχα και έκανα γυμναστική με απλά παπούτσια τρεξίματος από την Admiral τα οποία θεωρούνται αρκετά vfm. Πριν λίγα χρόνια για τον μαραθώνιο έκανα μια επένδυση και πήρα κάποια αρκετά ακριβότερα της Adidas και η διαφορά ήταν χαοτική. Τόσο στην ποιότητα (ήταν λες και πάταγα σε σύννεφο) όσο και στην αντοχή μιας και έχουν γράψει πολλά χιλιόμετρα τόσους μήνες και είναι σαν καινούργια, δεν έχει σκιστεί τίποτα και αντέχουν. Αποτέλεσμα αυτού ήταν από εδώ και πέρα στην υπόδηση τουλάχιστον να πληρώνω αρκετά παραπάνω ώστε να πάρω κάτι επώνυμο που θα αντέχει στον χρόνο και θα είναι ποιοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, magnam είπε

 Και για να εξηγήσω, πριν αρκετά χρόνια μου είχαν κάνει δώρο ένα πουκάμισο αξίας 90 ευρώ από τα γνωστά καταστήματα VARDAS. Περιττό να πω πως μετά από τρεις πλύσεις είχε αρχίσει να καταστρέφεται το ύφασμα και να μαζεύει γιακάς. 

 

Περιττό να σου πω ότι έχω (όχι τραγικά ακριβά, bostonians, oxford company κλπ) πουκάμισα που τα φοράω κάθε μέρα 10+ ώρες και υπάρχουν ακόμα 

Ή που ήσουν άτυχος ή που έκανες λαλακία στο πλύσιμο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Περιττό να σου πω ότι έχω (όχι τραγικά ακριβά, bostonians, oxford company κλπ) πουκάμισα που τα φοράω κάθε μέρα 10+ ώρες και υπάρχουν ακόμα 

Ή που ήσουν άτυχος ή που έκανες λαλακία στο πλύσιμο :P

Καθημερινά φοράω πουκάμισα και κοστούμια, ξέρω πως να τα πλύνω. 😛 😛 Κι εγώ ποτέ μου δεν είχα τέτοιο θέμα, ακόμα και με μάρκες που αναφέρεις. Στο συγκεκριμένο, όμως, δεν μπορούσα να το δικαιολογήσω δεδομένης της τιμής του. Εξ' ου και το ερώτημά μου σχετικά με το κατά πόσο αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για κάτι επώνυμο, και κατά πόσο αυτή η διαφορά τιμής διακρίνεται και στην ποιότητά του.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να το έβαλες σε λάθος πρόγραμμα. 

Anyway, αρκετά χρόνια έπαιρνα uomo και λοιπά φθηνά εσώρουχα. Πλέον παίρνω ck, brave souls και δεν εχουν την ίδια φθορά σε βάση χρόνου με τα άλλα. Παπούτσια συμφωνώ ότι Adidas και Nike αξίζει να πάρεις σε σχέση με Admiral, Reebok. 

Για ρούχα σταμάτησα γενικά τα τύπου bershka κτλ γιατί και η γραμμή των ρούχων, και κυρίως των παντελονιών, δεν μου αρέσει. Αγοράζω μέσω Asos και μάρκες και δεν έχω θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παπουτσια πρέπει να φοράμε όσο γίνεται καλύτερο. Δεν μιλάω μόνο για ακριβά πράγματα, μπορείς και στις εκτπώσεις να βρεις πολύ καλά π.χ. σε αθλητικά adidas και να τα πάρεις 50-60 ευρώ. 

Από κακή στάση σώματος ξεκινάν πολλά προβλήματα, σε μέση, πόδια, αρθρώσεις κτλ. Το παπούτσι πρέπει να είναι καλό. Τα ρούχα αν πληρούν τις προδιαγραφές στα χρώματα, στην σύνθεση των υφασμάτων κτλ, είναι καθαρά στην κρίση του καθενός τι θα επειλέξει. Φυσικά και υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες. Ένα ακριβό ρούχο δεν πουλάει μόνο το όνομα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ερώτηση σου έχει να κάνει καθαρά με την κρίση του καθενός αλλά και την χρήση. Εκτός από τα παπούτσια κατά την γνώμη μου αφού αφορούν την προστασία του μυοσκελετικού μας συστήματος (αντίθετα με τα πουκάμισα και τις μπλούζες που δεν παίζουν τέτοιους ρόλους) και επομένως, θα πρέπει να αγοράζουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

Έτσι λοιπόν, αν χρειάζεσαι κάποια πουκάμισα που τα φοράς καθημερινά και για πολλές ώρες τότε αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω. Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει οτι καλό είναι να ξοδεύουμε σε μία μέση κατάσταση, να κοστίζει το κάτι παραπάνω δηλαδή αλλά όχι υπερβολές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά και μετανιώνω πιο πιτσιρικάς, που έδεινα και 100 και παραπάνω ευρώ απλώς για t-shirt! Ναι, τα έχω ακόμα αλλά φυσικά έχω χρόνια να τα φορέσω έτσι κι αλλιώς. Πιστεύω πως ότι ρούχο και να πάρουμε, ναι μεν το θέλουμε να αντέξει χρόνια αλλά και το lifetime guarantee δεν έχει νόημα!

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αθλητικά προϊόντα υπαρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα αρκεί να ξέρεις τι θα αγοράσεις( για παράδειγμα παπούτσια ποδοσφαίρου αν πάρεις τα ακριβά μοντέλα της adidas Nike θα δέις μεγάλη διαφορά στο βάρος πράγμα που μετράει αλλά δεν κάνουν για τα τοπικά πρωταθλήματα με τοσο κακα γήπεδα , μέσα στον χρόνο θα σου χαλάσουν ενώ ένα δεύτερης διαλογής από την ίδια εταιρία θα αντέξει στον χρόνο. Το ίδιο ισχύει και για τις φανέλες είναι άλλες αυτές που φοράνε οι παίκτες και άλλες αυτές που πουλάνε 80+ ευρώ.) Τώρα σε ρούχα καθημερινά η διαφορά είναι μικρότερη έχω πουκάμισο των 35 και πουκάμισο των 80 ευρώ δεν έχουν μεγάλη διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, magnam είπε

ένα πουκάμισο αξίας 90 ευρώ από τα γνωστά καταστήματα

Γνωστός για τα σκουπίδια του ο συγκεκριμένος. Τραγικός σε υφάσματα και η ραφή στη Τουρκία.

Με λιγότερα ραβω στον Χριστακη χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία απλή μπλούζα βαμβακερή(όχι κινέζικες/μαιμουδιές) με ή χωρίς σχέδιο είναι ακριβώς η  ίδια σε ποιότητα και από εκεί και πέρα πληρώνεις το όνομα(με ότι κρύβει από πίσω αυτό).Στα ρούχα δεν είναι ότι πληρώνεις παίρνεις,εκτός και αν μιλάμε για λαική/κινέζικα.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ο Βαρδας είχε εξαιρετικά ρούχα. Ο πατέρας μου ντυνόταν κυριως απο εκει , τι παντελόνια τι δερμάτινα , ηταν πολυ καλα. Και μιλάμε για κομμάτια που άντεχαν χρονια ολόκληρα. Πουκάμισο Lacoste με παντελόνι απο το Βαρδα ηταν must.

τωρα πια δεν ειναι αυτά που ηταν.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ο Βάρδας μια ζωή, υπερτιμημένος. Ο πατέρας φίλου μου είχε βιοτεχνία όπου έραβε αβέρτα για τον Βάρδα. Ακόμη έχω το μάλλινο παλτό κόστους τότε 25 χιλιάδων δραχμών με τον Βάρδα να το πουλάει 150.000, έτσι για το ταμπελάκι...

Γενικά θέλει πολλή προσοχή στο επώνυμο και ανώνυμο ρούχο, παπούτσι κλπ. Προσωπικά για μένα τα αθλητικά παπούτσια για παράδειγμα είναι υπερκοστολογημένα και δεν αντικατοπτρίζουν την ποιότητα τους. Κάποτε φόραγα μόνο adidas για τρέξιμο, τώρα δεν περνάω ούτε απέξω από το κατάστημα. Χαοτική η διαφορά στην πτώση της ποιότητας και ως δια μαγείας στην αύξηση της τιμής ταυτόχρονα. Το ίδιο για ΝΙΚΕ. Δεν δίνω 200 ευρώ για παπούτσια που θα κρατήσουν το πολύ 6 μήνες...

 

Επεξ/σία από Vaguras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2018 στις 12:58 ΜΜ, magnam είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο θεωρείτε πως αξίζει να δώσει κάποιος λίγα χρήματα περισσότερα ώστε να πάρει κάτι πιο επώνυμο, με το σκεπτικό ότι θα αντέξει περισσότερο κυρίως λόγω της ποιότητάς του.

Και για να εξηγήσω, πριν αρκετά χρόνια μου είχαν κάνει δώρο ένα πουκάμισο αξίας 90 ευρώ από τα γνωστά καταστήματα VARDAS. Περιττό να πω πως μετά από τρεις πλύσεις είχε αρχίσει να καταστρέφεται το ύφασμα και να μαζεύει γιακάς. 

Όσον αφορά την υπόφυση, έτρεχα και έκανα γυμναστική με απλά παπούτσια τρεξίματος από την Admiral τα οποία θεωρούνται αρκετά vfm. Πριν λίγα χρόνια για τον μαραθώνιο έκανα μια επένδυση και πήρα κάποια αρκετά ακριβότερα της Adidas και η διαφορά ήταν χαοτική. Τόσο στην ποιότητα (ήταν λες και πάταγα σε σύννεφο) όσο και στην αντοχή μιας και έχουν γράψει πολλά χιλιόμετρα τόσους μήνες και είναι σαν καινούργια, δεν έχει σκιστεί τίποτα και αντέχουν. Αποτέλεσμα αυτού ήταν από εδώ και πέρα στην υπόδηση τουλάχιστον να πληρώνω αρκετά παραπάνω ώστε να πάρω κάτι επώνυμο που θα αντέχει στον χρόνο και θα είναι ποιοτικό.

μονο μαρκες για καλη αντωχη παντα φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...