Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνιες 2018


des.matth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

 Μεχρι περσυ αν θυμαμαι καλα περναμε 120 ατομα εισακτεους, φετος 200+ . πραγματικα θελω να δω που θα τους βαλουνε. Υπαρχει γνωστο προβλημα χωρου στο ΠΑ.Δ.Α , καθε αρχη εξαμηνου τα ιδια, γεμιζει κοσμο το αμφιθεατρο και δεν εοχυν που να κατσουνε και μετα παρατανε το εξαμηνο επειδη οοτε πανε καθονται ορθιοι και αυτα με 120 ατομα εισακτεους, τωρα που θα ειμαστε σχεδον οι διπλασιοι να δουμε.

Γιατι στα υπολοιπα ΤΕΙ της επαρχιας τι νομιζεις οτι συμβαινει. Σε αλλα κοντινα Λαμιας,Θηβας και Χαλκιδας(λογω γνωστων)που ειχα παει,μεχρι και στις καρεκλες τους εβλεπα να γραφουν στην εξεταστικη γιατι στο αμφιθεατρο που εγραφαν δεν ειχε το καθισμα το πλαινο μινι ξυλο για να γραψεις.

Και για τις ιδιες τις ταξεις θυμαμαι οταν ειχα μπει απο περιεργεια  πιο παλια σε ταξη Χημειας Χαλκιδα(πιο παλια πριν κλεισουν τους εισακτεους) πρωτο εξαμηνο ηταν ενας χαμος.Δεν ειχαν που να κατσουν οσοι ειχαν παει και αλλοι καθονταν 3-3 πανω στα θρανια και αλλοι εφευγαν γιατι δεν χωρουσαν ή γιατι ειχε απιστευτη φασαρια.

Δημοσια παιδεια σου λεει μετα....

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι στα υπολοιπα ΤΕΙ της επαρχιας τι νομιζεις οτι συμβαινει

Κοντος ψαλμός. Τωρα να δεις που δε θα πατάει κανένας. Σπιτια δε βρισκουν, εστίες δεν υπάρχουν. Θα περάσουν και αυτά.

Η αληθεια ειναι οτι η επαρχία δεν συμπεριφέρθηκε και πολύ καλά στον Ελληνα φοιτητή τα τελευταία χρόνια. Δεν έδειξε να τον θέλει, όπως έκαναν κάποτε πόλεις όπως τα Ιωάννινα, η Καλαμάτα, η Λέσβος κτλ κτλ

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Κοντος ψαλμός. Τωρα να δεις που δε θα πατάει κανένας. Σπιτια δε βρισκουν, εστίες δεν υπάρχουν. Θα περάσουν και αυτά.

Ναι βεβαια ξερεις ποιος θα την πληρωσει στην πραξη?Οι επαρχιωτες που επαιρναν δανεια για να φτιαξουν τις γκαρσονιερες για τους φοιτητες. Μετα αν κλεισουν τα τμηματα και οι σχολες να δω τι θα τις κανουν τις γκαρσονιερες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Fulgore said:

Γιατι στα υπολοιπα ΤΕΙ της επαρχιας τι νομιζεις οτι συμβαινει. Σε αλλα κοντινα Λαμιας,Θηβας και Χαλκιδας(λογω γνωστων)που ειχα παει,μεχρι και στις καρεκλες τους εβλεπα να γραφουν στην εξεταστικη γιατι στο αμφιθεατρο που εγραφαν δεν ειχε το καθισμα το πλαινο μινι ξυλο για να γραψεις.

Και για τις ιδιες τις ταξεις θυμαμαι οταν ειχα μπει απο περιεργεια  πιο παλια σε ταξη Χημειας Χαλκιδα(πιο παλια πριν κλεισουν τους εισακτεους) πρωτο εξαμηνο ηταν ενας χαμος.Δεν ειχαν που να κατσουν οσοι ειχαν παει και αλλοι καθονταν 3-3 πανω στα θρανια και αλλοι εφευγαν γιατι δεν χωρουσαν ή γιατι ειχε απιστευτη φασαρια.

Δημοσια παιδεια σου λεει μετα....

νταξει τουλαχιστον οι καθηγητες προσπαθουνε. Κανουνε διπλες θεωριες για να μοιραζομαστε μισοι - μισοι. αλλα και παλι το 80% των φοιτητων δεν πατανε σχολη. Δεν ξερω τι σκεφτονται. απλα δεν πατανε. Οποτε στα μεσα της χρονια το ξανα κανουνε 1 δυωρο αντι για 2 δυωρα. Γενιακ οπως και να εχει ειμαι ευγνωμων που εχω δωρεαν παιδεια και ας ειναι ετσι οπως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ναι βεβαια ξερεις ποιος θα την πληρωσει στην πραξη?Οι επαρχιωτες που επαιρναν δανεια για να φτιαξουν τις γκαρσονιερες για τους φοιτητες. Μετα αν κλεισουν τα τμηματα και οι σχολες να δω τι θα τις κανουν τις γκαρσονιερες.

Αυτοι ειναι ο βασικος λογος που δε θα έρχονται πλέον φοιτητές . Τι να τον κάνεις τον φοιτητή σου λέει με τα 200 το μηνα, οταν μπορεις να βγάζεις 40 την ημέρα? Αντε να βρει σπιτι τωρα ο φοιτητής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aggeluska είπε

νταξει τουλαχιστον οι καθηγητες προσπαθουνε. Κανουνε διπλες θεωριες για να μοιραζομαστε μισοι - μισοι. αλλα και παλι το 80% των φοιτητων δεν πατανε σχολη. Δεν ξερω τι σκεφτονται. απλα δεν πατανε. Οποτε στα μεσα της χρονια το ξανα κανουνε 1 δυωρο αντι για 2 δυωρα. Γενιακ οπως και να εχει ειμαι ευγνωμων που εχω δωρεαν παιδεια και ας ειναι ετσι οπως ειναι.

Εχω φιλο μου ο οποιος εχει τελειωσει τα μαθηματα και την πρακτικη και εδω και ποσα χρονια χρωσταει ακομα την πτυχιακη.

Οσο για τους καθηγητες μην το παιρνεις και πολυ πανω σου,υπαρχουν πολλοι(και το εννοω)που βαριουνται την ζωη τους και αυτο εν μερη περναει και στους ιδιους τους φοιτητες.

Περαν τουτου το παραπανω που αναφερεις ειναι απο τους λογους που πολλοι προτιμανε να μην ειναι δωρεαν οι σχολες ή τουλαχιστον οχι ολες,γιατι δυστηχως παρα πολλοι κανουν καταχρηση σε αυτο και την πληρωνουν φυσικα πολλοι αλλοι με το να ανεβαινουν οι βασεις για ατομα που απλα μπαινουν σε μια σχολη και δεν πατανε.

Τελος μεγαλο ρολο σε αυτο παιζουν και τα κομματα μεσα στις σχολες και πως αρκετοι που βρισκονται σε αυτα περνανε μαθηματα χωρις να ξερουν καν πως λεγεται το μαθημα που δινουν.

 

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Αυτοι ειναι ο βασικος λογος που δε θα έρχονται πλέον φοιτητές . Τι να τον κάνεις τον φοιτητή σου λέει με τα 200 το μηνα, οταν μπορεις να βγάζεις 40 την ημέρα? Αντε να βρει σπιτι τωρα ο φοιτητής. 

Και παραπανω απο 200ευρω αν ειναι κοντα στην σχολη,ασχετως που το περπατημα που το γλυτωνει απο το κεντρο της καθε περιοχης(που ειναι ολα τα μαγαζια)για να ανεβει στην σχολη,θα το τρωει στην μαπα αργοτερα μετα την σχολη οταν θα κατεβαινει να παει να κανει τα ψωνια του απο super market ή να πηγαινει για να φαει.

Γενικα στην επαρχια σχολες=κομπινες εως ενα βαθμο,ειδικα τα τελευταια χρονια με την κριση.

Θυμαμαι πιο παλια που μου ειχαν αναφερει ορισμενοι οτι συγκεκριμενος καθηγητης εκοβε επιτηδες πολλους μονο και μονο για να εχουν ''πελατεια'' οι γκαρσονιερες των ντοπιων,κατι που οσο κουλο και να ακουγεται δεν θα μου εκανε εντυπωση αν ισχυει οντως στην πραξη.

8 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Γενιακ οπως και να εχει ειμαι ευγνωμων που εχω δωρεαν παιδεια και ας ειναι ετσι οπως ειναι.

Τι να την κανω την δωρεαν παιδεια στις σχολες συγκεκριμενα οταν δεν μπορω να παρακολουθησω το μαθημα λογω μικρης αιθουσας αλλα μεγαλου αριθμου φοιτητων και γενικα οταν οι χωροι ειναι σε αθλια κατασταση και χειροτεροι ακομα και απο τα Γυμνασια???

Τι να την κανω την δωρεαν παιδεια οταν ορισμενοι ουτε καν βιβλια δεν τους δινουν για τα μαθηματα?

Τι να την κανω την δωρεαν παιδεια στις σχολες οταν τα μαθηματα τα περνας χωρις να πατας το ποδι σου στην ταξη,απλα με βαση τις σημειωσεις(ειδικα αν πεσεις και σε καθηγητη που βαζει ευκολα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Fulgore said:

Εχω φιλο μου ο οποιος εχει τελειωσει τα μαθηματα και την πρακτικη και εδω και ποσα χρονια χρωσταει ακομα την πτυχιακη.

Οσο για τους καθηγητες μην το παιρνεις και πολυ πανω σου,υπαρχουν πολλοι(και το εννοω)που βαριουνται την ζωη τους και αυτο εν μερη περναει και στους ιδιους τους φοιτητες.

Περαν τουτου το παραπανω που αναφερεις ειναι απο τους λογους που πολλοι προτιμανε να μην ειναι δωρεαν οι σχολες ή τουλαχιστον οχι ολες,γιατι δυστηχως παρα πολλοι κανουν καταχρηση σε αυτο και την πληρωνουν φυσικα πολλοι αλλοι με το να ανεβαινουν οι βασεις για ατομα που απλα μπαινουν σε μια σχολη και δεν πατανε.

Τελος μεγαλο ρολο σε αυτο παιζουν και τα κομματα μεσα στις σχολες και πως αρκετοι που βρισκονται σε αυτα περνανε μαθηματα χωρις να ξερουν καν πως λεγεται το μαθημα που δινουν.

νομιζω μπορουνε να παρουνε αλλα μετρα πριν κανουν ιδιωτικη την εκπαιδευση. Για παραδειγμα το Ν+2 ηταν μια χαρα. Ή ας πουμε να μπορεις να δωσεις ενα μαθημα 3 φορες και αν δεν το περασεις 3 φορες να σε διωχνουνε(Γερμανικο Συστημα). Τοτε σιγουρα θα παταγε ο κοσμος στην σχολη. Οσο για τους καθηγητες, σιγουρα υπαρχουν κακοι και καλοι. Επισης θα επρεπε οι σχολες να ειναι politics free. Οσο για τις αντιγραφες, ναι γινονται πολλες και αρχικα με πειραζε καπως γιατι εβλεπα ατομα που δεν ξερανε π.χ την τυφλα τους απο Προγραμματισμο, να τον περνανε με 9 και εγω που ειχα λιωσει ολο το εξαμηνο να γραφω 7 ας πουμε. Αλλα πλεον δεν με νοιαζει. Αυτοι οι φοιτητες ειμαι σιγουρος πως δεν θα μου παρουν την δουλεια στο μελλον γιατι δεν θα εχουνε ουσιαστικες γνωσεις.

 

επισης σχετικα με τον φιλο σου, λογικα ή δεν του αρεσει αυτο που σπουδασε ή δεν τον ενδιαφερει να δουλεψει πανω σε αυτο π εχει σπουδασει ή δουλευει ηδη καπου κ εχει βολευτει;

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

επισης σχετικα με τον φιλο σου, λογικα ή δεν του αρεσει αυτο που σπουδασε ή δεν τον ενδιαφερει να δουλεψει πανω σε αυτο π εχει σπουδασει ή δουλευει ηδη καπου κ εχει βολευτει;

Ποιος φιλος μου?Ειπα απλα τι πετυχα σε ορισμενες σχολες στην επαρχια(ανεφερα και που)οταν ειχα ανεβει να δω τις εγκαταστασεις οταν ηταν πρωτο εξαμηνο στις εγγραφες(τις παλιες που γινοταν εκεινη την στιγμη σε ολα τα εξαμηνα,οχι οπως τωρα που γινονται ηλεκτρονικα).

Το κακο παντως να ξερεις οτι ξεκιναει πριν απο τις σχολες αυτες καθαυτες στον ιδιο τον τροπο εισαγωγης(Πανελλ.)και μετα παει στα των σχολων.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fulgore said:

Ποιος φιλος μου?Ειπα απλα τι πετυχα σε ορισμενες σχολες στην επαρχια(ανεφερα και που)οταν ειχα ανεβει να δω τις εγκαταστασεις οταν ηταν πρωτο εξαμηνο στις εγγραφες(τις παλιες που γινοταν εκεινη την στιγμη σε ολα τα εξαμηνα,οχι οπως τωρα που γινονται ηλεκτρονικα).

 

14 minutes ago, Fulgore said:

Εχω φιλο μου ο οποιος εχει τελειωσει τα μαθηματα και την πρακτικη και εδω και ποσα χρονια χρωσταει ακομα την πτυχιακη.

αυτος εδω πανω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

αυτος εδω πανω :D

Αυτος ειναι αλλη περιπτωση απο τους προηγουμενους που ειχα αναφερει για τις εγκαταστασεις/εξεταστικες τι γινοταν στις σχολες.

Βασικα ναι απλα δεν τον ενδιαφερει η σχολη μιας και βλεπει και στην πραξη οτι απο δουλειες δεν παιζει κατι και ο λογος που δεν εχει παραδωσει την πτυχιακη ακομα ειναι γιατι δουλευει και την εχει βαλει την σχολη σε 3η μοιρα εδω και χρονια.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...