Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Το iPhone 6,1-inch (LCD IPS) θα αργήσει να κυκλοφορήσει. Δεν θα υποστηρίζουν Apple Pencil τα νέα iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Istros είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι τα έξοδα δεν είναι μόνο το BoM.Μονο με το BOM είναι 64% αν βγάλουμε και τα υπόλοιπα έξοδα που αναφέρετε είναι 40% καθαρό κέρδος ανά συακευη για να μη σου πω παραπάνω.Και όντως τα έσοδα απο τις πωλήσεις του iPhone X είναι περισσότερα από τα κέρδη όλων των πωλήσεων συσκευών android χωρίς τα κέρδη από iPhone 8,8 plus,7,7 plus,se,6 κτλ.Τι συζητάμε τώρα?Σε λίγο θα μας πεις ότι μπαίνει και μέσα η ότι έχει τα έσοδα της Xiaomi.Κοντευουμε να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε

Έτσι όπως το λες φαντάζομαι ότι μιλάς για το άρθρο του esquire. Και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω, αλλά ασχολείται συγκεκριμένα με το Χ.

Εγώ δεν είπα ότι μπαίνει μέσα. Απλά δεν έχει 80 & 100% κέρδος όπως γράφουν μερικοί. Αυτό και τίποτε άλλο.

Και στην τελική ας βγάζει όσο την παίρνει αφού υπάρχει η πελατεία. Εμάς τι μας κόφτει και έχουμε γεμίσει 7 σελίδες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βρε σεις, πάτε καλά ορισμένοι εδώ μέσα; Ποια εταιρεία υπερασπίζομαι; Παροπίδες φοράτε; Αναφέρθηκε στην αρχή του θέματος ότι το bom είναι μικρό και η πώληση μεγάλη και βγήκε το συμπερασμα από πολλούς ότι το ποσοστό κέρδους είναι τεράστιο! Ο Jimmy08  είπε ότι το κέρδος δεν βγαίνει μόνο αφαιρώντας το bom και εγώ ανέλυσα πιθανά επιπλέον κόστη που επιβαρύνουν ένα προϊόν! Απο που βγήκε ότι υπερασπιζόμαστε μια εταιρεία ή είπαμε ότι δεν έχει μεγάλα κέρδη!

Επίσης από πότε γίνεται "κακή" μία εταιρεία αν βγάζει περισσότερα από κάποια άλλη? Από τη στιγμή που πουλάει, κάποιοι θα έχουν λόγους που το αγοράζουν. Για μόστρα θες; Για εφέ, γιατί μπορούν, γιατί θέλουν, γιατί το θεωρούν καλύτερο, για οποιονδήποτε λόγο! Για εμένα ας πούμε δεν υπάρχει καλύτερο κινητό. Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ στη δουλειά μου, τραβάω εξαιρετικές φωτογραφίες (δεν πάω σε καφετέριες και δεν το μοστράρω πουθενά) και είμαι ικανοποιημένος για αυτά που πληρώνω και μου δίνει. Πράγματα που έχω δοκιμάσει και άλλες συσκευές και δεν τα έχω βρει ή δεν με έχουν ικανοποιήσει. Το ότι δεν συμφωνείς ή δεν σου κάνει εσένα δεν σημαίνει ότι η apple με κοροϊδεύει και είμαι fanboy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmy08 είπε

Έτσι όπως το λες φαντάζομαι ότι μιλάς για το άρθρο του esquire. Και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω, αλλά ασχολείται συγκεκριμένα με το Χ.

Εγώ δεν είπα ότι μπαίνει μέσα. Απλά δεν έχει 80 & 100% κέρδος όπως γράφουν μερικοί. Αυτό και τίποτε άλλο.

Και στην τελική ας βγάζει όσο την παίρνει αφού υπάρχει η πελατεία. Εμάς τι μας κόφτει και έχουμε γεμίσει 7 σελίδες;

Ναι το esquire και πολλά άλλα αναφέρουν για 64% κέρδος υπολογίζοντας το BOM και το κόστος συναρμολόγησης εάν υπολογίσουμε και τα υπόλοιπα έξοδα μένει ένα 40% καθαρό κέρδος το οποιο μόνο αμελητέο δεν είναι και δικαιολογεί και το γεγονός ότι τα κέρδη της apple από μια συσκευη είναι περισσότερα από τα κέρδη όλων των κατασκευαστών android.Εννοειται ότι δεν έχει 80-100% κέρδος.Οσο μας κοφτει και για το pocofone,για το Archos access 57,το yeti nano και για όλα τα υπόλοιπα θέματα του insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

1. Ναι το esquire και πολλά άλλα αναφέρουν για 64% κέρδος υπολογίζοντας το BOM και το κόστος συναρμολόγησης εάν υπολογίσουμε και τα υπόλοιπα έξοδα μένει ένα 40% καθαρό κέρδος το οποιο μόνο αμελητέο δεν είναι και δικαιολογεί και το γεγονός ότι τα κέρδη της apple από μια συσκευη είναι περισσότερα από τα κέρδη όλων των κατασκευαστών android.Εννοειται ότι δεν έχει 80-100% κέρδος.

2.Οσο μας κοφτει και για το pocofone,για το Archos access 57,το yeti nano και για όλα τα υπόλοιπα θέματα του insomnia.

1. Αυτό το ποσοστό μπορεί να ισχύει μόνο για ένα μοντέλο. Δε βγάζει από ότι πουλάει 40%.

2. Δεν είδα να γράfουμε όμως 8 σελίδες για το Archos ή το Poco....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Βρε σεις, πάτε καλά ορισμένοι εδώ μέσα; Ποια εταιρεία υπερασπίζομαι; Παροπίδες φοράτε; Αναφέρθηκε στην αρχή του θέματος ότι το bom είναι μικρό και η πώληση μεγάλη και βγήκε το συμπερασμα από πολλούς ότι το ποσοστό κέρδους είναι τεράστιο! Ο Jimmy08  είπε ότι το κέρδος δεν βγαίνει μόνο αφαιρώντας το bom και εγώ ανέλυσα πιθανά επιπλέον κόστη που επιβαρύνουν ένα προϊόν! Απο που βγήκε ότι υπερασπιζόμαστε μια εταιρεία ή είπαμε ότι δεν έχει μεγάλα κέρδη!

Επίσης από πότε γίνεται "κακή" μία εταιρεία αν βγάζει περισσότερα από κάποια άλλη? Από τη στιγμή που πουλάει, κάποιοι θα έχουν λόγους που το αγοράζουν. Για μόστρα θες; Για εφέ, γιατί μπορούν, γιατί θέλουν, γιατί το θεωρούν καλύτερο, για οποιονδήποτε λόγο! Για εμένα ας πούμε δεν υπάρχει καλύτερο κινητό. Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ στη δουλειά μου, τραβάω εξαιρετικές φωτογραφίες (δεν πάω σε καφετέριες και δεν το μοστράρω πουθενά) και είμαι ικανοποιημένος για αυτά που πληρώνω και μου δίνει. Πράγματα που έχω δοκιμάσει και άλλες συσκευές και δεν τα έχω βρει ή δεν με έχουν ικανοποιήσει. Το ότι δεν συμφωνείς ή δεν σου κάνει εσένα δεν σημαίνει ότι η apple με κοροϊδεύει και είμαι fanboy.

Πολύ σωστά τα λες και γω είχα παλιότερα συσκευές της apple και δεν μου έκαναν για κάποιους λόγους.Το ότι σχολιάζω τα προϊόντα της apple,η την πολιτική της γιατί εμένα αυτό το γεγονός με κάνει hater?Μάλλον έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα.Το ότι θα αγοράσω Samsung τι σημαίνει αυτό ότι θα υπερασπίζομαι την κάθε πατάτα που φτιάχνει η Samsung?χαλαρώστε λίγο δεν είναι δικη σας η εταιρεία επειδή αγορασατε ένα μεταχειρισμένο iPhone και πρέπει να την υπερασπίζεστε από κάθε σχόλιο και κριτική.

3 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

1. Αυτό το ποσοστό μπορεί να ισχύει μόνο για ένα μοντέλο. Δε βγάζει από ότι πουλάει 40%.

2. Δεν είδα να γράfουμε όμως 8 σελίδες για το Archos ή το Poco....

Για δες πόσες σελίδες έχουμε γράψει σε διάφορα θεματα.πολυ περισσότερες.Εδω συζητάμε 3 σελίδες για τα αυτονόητα οπότε τι περιμένεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Istros είπε

Πολύ σωστά τα λες και γω είχα παλιότερα συσκευές της apple και δεν μου έκαναν για κάποιους λόγους.Το ότι σχολιάζω τα προϊόντα της apple,η την πολιτική της γιατί εμένα αυτό το γεγονός με κάνει hater?Μάλλον έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα.Το ότι θα αγοράσω Samsung τι σημαίνει αυτό ότι θα υπερασπίζομαι την κάθε πατάτα που φτιάχνει η Samsung?χαλαρώστε λίγο δεν είναι δικη σας η εταιρεία επειδή αγορασατε ένα μεταχειρισμένο iPhone και πρέπει να την υπερασπίζεστε από κάθε σχόλιο και κριτική.

Για δες πόσες σελίδες έχουμε γράψει σε διάφορα θεματα.πολυ περισσότερες.Εδω συζητάμε 3 σελίδες για τα αυτονόητα οπότε τι περιμένεις?

Αδυνατείς να καταλάβεις όμως ότι δεν υπερασπίστηκε κάποιος την Apple.

Το μόνο που είπαμε είναι ότι το κέρδος από ένα προϊόν δεν προκύπτει απλά αφαιρώντας το κόστος των υλικών του από την τιμή πώλησης. 

Από εκεί και πέρα το τι νόμιζες ότι είπαμε, είναι στη σφαίρα της δικής σου φαντασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Πολύ σωστά τα λες και γω είχα παλιότερα συσκευές της apple και δεν μου έκαναν για κάποιους λόγους.Το ότι σχολιάζω τα προϊόντα της apple,η την πολιτική της γιατί εμένα αυτό το γεγονός με κάνει hater?Μάλλον έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα.Το ότι θα αγοράσω Samsung τι σημαίνει αυτό ότι θα υπερασπίζομαι την κάθε πατάτα που φτιάχνει η Samsung?χαλαρώστε λίγο δεν είναι δικη σας η εταιρεία επειδή αγορασατε ένα μεταχειρισμένο iPhone και πρέπει να την υπερασπίζεστε από κάθε σχόλιο και κριτική.

Εντάξει, πλέον νομίζω ότι απλά δεν διαβάζεις τι γράφω έτσι; Πότε αναφέρθηκε η λέξη hater; Ποιος υπερασπίστηκε την apple; Γενικά ποιος ασχολήθηκε μαζί σου ή με άλλα παιδιά που λένε τη γνώμη τους. Θα το πω για 4η-5η φορά "ανέλυσα πιθανά επιπλέον κόστη που επιβαρύνουν ένα προϊόν" για όσους αναφέρθηκαν σε υπερβολικά κέρδη της apple σε σχέση με το bom. Δεν αξίζει να το αναλύσουμε άλλο νομίζω, γιατί λέμε ότι θέλουμε μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αδυνατείς να καταλάβεις όμως ότι δεν υπερασπίστηκε κάποιος την Apple.

Το μόνο που είπαμε είναι ότι το κέρδος από ένα προϊόν δεν προκύπτει απλά αφαιρώντας το κόστος των υλικών του από την τιμή πώλησης. 

Από εκεί και πέρα το τι νόμιζες ότι είπαμε, είναι στη σφαίρα της δικής σου φαντασίας. 

Λες τα ιδια εδω και 8 σελιδες, ποιος νομιζει οτι το BOΜ ειναι το μονο κοστος μιας εταιριας? τι ειμαστε 15 χρονων? ημαρτον, οσα κοστη και να νομιζεις οτι εχει η apple τι σημασια εχει! Παλι εσυ τα πληρωνεις, οχι αυτοι. Στην τελικη τιμη στα υπολογιζει ολα + κερδος + (αερα)  και το πληρωνεις. Που και ποιος μπερδευεται δεν καταλαβαινω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, boulevar είπε

Λες τα ιδια εδω και 8 σελιδες, ποιος νομιζει οτι το BOΜ ειναι το μονο κοστος μιας εταιριας? τι ειμαστε 15 χρονων? ημαρτον, οσα κοστη και να νομιζεις οτι εχει η apple τι σημασια εχει! Παλι εσυ τα πληρωνεις, οχι αυτοι. Στην τελικη τιμη στα υπολογιζει ολα + κερδος + (αερα)  και το πληρωνεις. Που και ποιος μπερδευεται δεν καταλαβαινω? 

΄Όταν γράφεις "η Apple έχει 60% κέρδος από κάθε συσκευή" επειδή το διάβασες σε μια φυλλάδα και το αναπαράγεις, ναι μάλλον είσαι 15 χρονών.

Εμένα δε με νοιάζει τι κόστος έχει και πόσο κέρδος βγάζει. Εσείς ασχολείστε λες και σας παίρνει την πελατεία.

Αφού δεν καταλαβαίνεις είναι φανερό ποιος μπερδεύεται. Και το κερασάκι είναι ότι με θεωρείς πελάτη, επειδή έγραψα κάτι που ισχύει παντού (τιμή - υλικά =/= καθαρό κέρδος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jimmy08 είπε

΄Όταν γράφεις "η Apple έχει 60% κέρδος από κάθε συσκευή" επειδή το διάβασες σε μια φυλλάδα και το αναπαράγεις, ναι μάλλον είσαι 15 χρονών.

Εμένα δε με νοιάζει τι κόστος έχει και πόσο κέρδος βγάζει. Εσείς ασχολείστε λες και σας παίρνει την πελατεία.

Αφού δεν καταλαβαίνεις είναι φανερό ποιος μπερδεύεται. Και το κερασάκι είναι ότι με θεωρείς πελάτη, επειδή έγραψα κάτι που ισχύει παντού (τιμή - υλικά =/= καθαρό κέρδος).

Ποτε δεν εγραψα κατι τετοιο.. ουτε καν μπηκα στην διαδικασια να διαβασω καποιο αρθρο για τα κερδη της Apple... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, boulevar είπε

Ποτε δεν εγραψα κατι τετοιο.. ουτε καν μπηκα στην διαδικασια να διαβασω καποιο αρθρο για τα κερδη της Apple... 

Εσύ δεν το έγραψες, αλλά το έκαναν κάποιοι άλλοι και τους υπερασπίστηκες.

Δε θα παίξουμε την κωλοκυθιά, όποιος θέλει μπορεί να διαπιστώσει τι ειπώθηκε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy08 είπε

Αδυνατείς να καταλάβεις όμως ότι δεν υπερασπίστηκε κάποιος την Apple.

Το μόνο που είπαμε είναι ότι το κέρδος από ένα προϊόν δεν προκύπτει απλά αφαιρώντας το κόστος των υλικών του από την τιμή πώλησης. 

Από εκεί και πέρα το τι νόμιζες ότι είπαμε, είναι στη σφαίρα της δικής σου φαντασίας. 

Άσε το ότι δεν υπερασπίστηκε κανείς την apple το βλέπουμε σε κάθε topic που αφορά την apple.Σε κάθε σχόλιο που θα κάνουμε αρνητικό θα μας χαρακτηρίσουν hater,προβληματικους,αν έχουμε πρόβλημα,τι πρόβλημα έχουμε,γιατί το έχουμε,γιατί σχολιάζουμε,γιατί είμαστε κακοί απέναντι στην apple,τα site είναι όλα άκυρα και μεθοδευμενα, καθοδηγούμενα και όλοι συνωμοτουν εναντίων αυτής της αγνης εταιρίας που αποτελεί ειδική κατηγορία.Δεν έχω δει κανέναν άλλο χρηστη άλλης συσκευής εδώ στο insomnia να υπερασπίζεται έτσι την συσκευή που έχει.Ουτε μετοχές να είχατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jimmy08 είπε

Εσύ δεν το έγραψες, αλλά το έκαναν κάποιοι άλλοι και τους υπερασπίστηκες.

Δε θα παίξουμε την κωλοκυθιά, όποιος θέλει μπορεί να διαπιστώσει τι ειπώθηκε.

Ολοι σου λενε οτι φυσικα και υπαρχουν αλλα κοστη απλα δεν ειναι οσο υψηλα οσο νομιζεις εσυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

΄Όταν γράφεις "η Apple έχει 60% κέρδος από κάθε συσκευή" επειδή το διάβασες σε μια φυλλάδα και το αναπαράγεις, ναι μάλλον είσαι 15 χρονών.

Εμένα δε με νοιάζει τι κόστος έχει και πόσο κέρδος βγάζει. Εσείς ασχολείστε λες και σας παίρνει την πελατεία.

Αφού δεν καταλαβαίνεις είναι φανερό ποιος μπερδεύεται. Και το κερασάκι είναι ότι με θεωρείς πελάτη, επειδή έγραψα κάτι που ισχύει παντού (τιμή - υλικά =/= καθαρό κέρδος).

Ευτυχώς που δεν σας νοιάζει το ποσοστό κερδους της apple.ειστε οι μοναδικοί που υπερασπίζεστε το κινητό που έχετε αγοράσει λες και έχετε μετοχές και μην πει κανένας κάτι αρνητικό για την apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...