Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σκυλιά γείτονα και νομοθεσία


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Εχω ενα θεμα με τον γειτονα το οποιο εχω ανεχτει πανω απο 3 χρονια αλλα τωρα δεν παει αλλο.

Τα σπιτια μας ειναι κολλητα μεταξυ τους και ο διπλα εχει μονοκατοικια οπου η ταρατσα του ειναι πανω απο την μπροστινη μου αυλη. Η αποσταση της ταρατσας του ειναι περιπου στα 2 μετρα απο την αυλη μου λογω οτι ο τυπος εχει υπογειο και ισογειο, οποτε η ταρατσα του πεφτει λιγο χαμηλα. Στην ταρατσα του δεν εχει κανει καποια περιφραξη ή πεζουλα είναι τελειως γυμνη.

 

Αυτος εχει 2 λυκοσκυλα μεγάλα και τα εχει πανω στην ταρατσα. Το σπιτι εχει εσωτερικη σκαλα που οδηγει στην ταρατσα, οποτε αφηνει ανοιχτη την πορτα αυτη ωστε να μπορουν να μπαινουν μεσα στην σκαλα και να βγαινουν εξω στην ταρατσα να χεζουν και να κατουρανε. Το θεμα ειναι οτι επειδη αυτα τα σκυλια τα εχει φερει απο το χωριο του και γενικα ειναι αγρια σκυλια ειναι παρα πολυ επιθετικα. Μολις ακουνε καποιο θορυβο τρεχουν με την μια εξω και γαβγιζουν, πηδανε, γρυλιζουν, γενικοτερα κανουν σαν τρελα.

 

Στην αρχη του καναμε παρατηρηση, και επειδη εχουμε εξωτερικη σκαλα στο σπιτι μου που ανεβαινει στον 1ο οροφο και περναει διπλα απο την ταρατσα του, υπαρχει ενα σημειο που εχει αποσταση με την ταρατσα του λιγοτερο απο μισο μετρο. Του ειπε και η μανα μου οτι φοβαμαι να βγω γιατι γαβγιζουν και μπορει να πηδηξουν μεσα κτλ και αυτος πηγε και εβαλε ενα συρματοπλεγμα και κατι καρεκλες (τυπου τσαντιρι) στην ταρατσα του ετσι ωστε να μην πλησιαζουν πολυ. Αλλα αυτα επειδη ειναι μεγαλα σκυλια, πηδανε πανω στο συρμα και το σπρωχνουν και αρκετες φορες το εχουν ριξει ή εχουν κανει τρυπα και περνανε και ερχονται πανω απο την αυλη μας. Σε αυτες τις περιπτωσεις τον πηραμε τηλεφωνο και τα ξαναμαζεψε.

 

Αυτο το πραγμα ειναι τωρα ποσα χρονια, αλλα η κατασταση εχει παραγινει. Του ειπα οτι πρεπει να τα παρει, ας τα βαλει κατω στην αυλη που εχει στο ισογειο. Αλλα αυτος λεει οτι τα εχω πανω γιατι δεν μπορω να τα βγαζω εξω για βολτα και τα εχω για να κατουρανε κτλ (οτι να'ναι). Νομιζω καταλαβαινετε την κατασταση ας μην συνεχισω αλλο γιατι θα παει πολυ σεντονι...

 

Εγω του ειπα οτι αυτο δεν επιτρεπεται πρωτα απ'ολα ουτε απο την αστυνομια ουτε απο την φιλοζωικη. Το σκυλι δεν μπορει να ενοχλει την γειτονια και τους γειτονες, αλλιως πρεπει να τα παρεις μεσα στο σπιτι σου. Αυτος λεει οτι στην ταρατσα μου οτι θελω κανω, εισαι υπερβολικος.

 

Ρωταω τωρα εγω, ποια ειναι η νομοθεσια; Αν εγω φερω αστυνομια τι θα γινει; Δεν θελω να φτασω σε αυτο το σημειο, δεν το εχω κανει ποτε, αλλα πλεον εχω κανει απειρες παρατηρησεις και ο τυπος δεν καταλαβαινει.

 

 

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αρκετές φορές. Η νομοθεσία είναι αυτή που είπες. Το θέμα είναι κατά πόσο είσαι αποφασισμένος να καταφύγεις στην αστυνομία.

Πάντως για να καταλάβω, αυτός δεν ενοχλείτε αν τα σκυλιά κάνουν την ανάγκη τους στην ταράτσα? Καθαρίζει? Όχι οτι θα εκπλαγώ αν μου απαντήσεις οτι δεν καθαρίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος και η δικια του επειδη δουλευουν (οπως ολος ο κοσμος) βαριουνται να τα πηγαινουν βολτα. Και επειδη αυτος τα εφερε απο το χωριο, και στο χωριο δεν τα πανε ποτε για βολτα, εχουν συνηθισει να τα εχουν αμολατα στα χωραφια, του φαινεται παραξενο που του ειπα να τα πηγαινει εξω βολτα! Δηλαδη αν ειναι δυνατον. Εδω του λεω ειναι πολη δεν ειναι χωριο.

Ενταξει βγαινει και τα μαζευει και ριχνει νερο με το λαστιχο, αλλα η αληθεια ειναι οπως οταν χρησιμοποιρεις την ταρατσα ως τουαλετα, μετα μυριζει, οσο νερο και να ριξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα δεν εχω θεμα με τα σκυλια, και η κοπελα μου εχει και το παιρνω αγκαλια. Αλλα δεν μιλαμε για κανενα λαμπραντορ ή cavalier. Αυτα ειναι λυκοσκυλα και αγρια κιολας, επειδη ετσι εχουν μεγαλωσει.

Απλα ηθελα να ρωτησω τι παιζει, γιατι αυτος δεν τα εχει κλειδωμενα στην ταρατσα. Εχει ανοιχτη την πορτα της εσωτερικης σκαλας και αυτα οποτε ακουνε φασαρια βγαινουν εξω και γαβγιζουν, δηλαδη συνεχεια! Αλλα δεν ειναι οτι τα εχει κλειδωμενα εκει, υπο την εννοια της κακομεταχειρισης.

Αλλα οποτε βγαινω στην αυλη να κανω κατι ή να παω στο πανω σπιτι με την εξωτερικη σκαλα αυτα κανουν σαματα.. Εχει τυχει και 2 το βραδυ που γυρνουσα απο εξω, με βροχες και κρυο το χειμωνα, αυτα να βγουν εξω να γαβγισουν επειδη ακουσαν να ανοιγω την εξωπορτα μου να μπω στο σπιτι.

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγαίνει σκύλος και να γαβγίζει όποτε ακούγεται θόρυβος είναι κλασσική συμπεριφορά πολλών σκυλιών, μην πω σχεδόν όλων των σκυλιών, ασχέτως αν προέρχονται από χωριά.

Αυτό που θα κοιτούσα να κάνω εγώ είναι να κοιτάξω να βάλω κάποιο συρματόπλεγμα στην δική μου ταράτσα, απορώ που λες οτι έχουνε ανοίξει τρύπα ή το ρίχνουν, μάλλον δεν στο στερέωσε σωστά αυτός ή έβαλε πλαστικό που το δάγκωναν και το τρύπισαν. Σίγουρα είναι δικό του το θέμα και έπρεπε αυτός να λάβει μέτρα αλλά δεν βλέπω κάποια άλλη λύση πέραν από το να σας επιτεθούν τα σκυλιά κάποια στιγμή και να του κάνετε μήνυση. 

Έχει καταντήσει τραγικό πάντως ορισμένοι νεάντερταλ ιδιοκτήτες σκύλων να μην καταλαβαίνουν οτι το ζώο τους δημιουργεί πρόβλημα και πρέπει είτε να το απομακρύνουν από χώρους είτε να λάβουν τα μέτρα τους. Πριν λίγες εβδομάδες περνούσα έξω από καφετέρια στα εξάρχεια για να επιστρέψω σπίτι μου και με δάγκωσε σκύλος, ο σκύλος πρέπει να ήταν του ιδιοκτήτη της καφετέριας και βρισκόταν μέσα, αλλά όποτε τυχαίνει και περνάω είτε εγώ είτε άλλοι μπορεί να αγριέψει και να επιτεθεί, εγώ λοιπόν περνούσα με δάγκωσε χαμηλά στο πόδι, μου έσκισε το παντελόνι το οποίο ευτυχώς με έσωσε δεν τραυματίστηκα στο δέρμα, αν φορούσα βερμούδα θα είχα πάει νοσοκομείο. Αυτό που με νευριάζει περισσότερο είναι πριν λίγα χρόνια μου έχει ξαναεπιτεθεί ο εν λόγω σκύλος, κακώς δεν σταμάτησα εκείνη την μέρα να πω δυο λογάκια σε όποιον του ανήκει ο σκύλος, πλέον έχω φτάσει σε σημείο να μην περνάω από την πλατεία γιατί με στατιστική ακρίβεια θα μου επιτεθεί σκυλί κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστυνομία. Και πράξε γρηγορα διοτι  για το γεγονός οτι είναι καλοκαίρι ακόμη και εκτός απο την μυρωδιά θα επικαλεστείς οτι τα αφήνει και στην ζέστη στη ταράτσα στους 50 βαθμους.

Δεν έχεις άλλη λύση νόμιμη, θα αναγκαστει να τα πάρει διοτι με την δευτερη φορά που θα ξανακανεις αναφορά θα πληρώσει και γερο πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το να βγαίνει σκύλος και να γαβγίζει όποτε ακούγεται θόρυβος είναι κλασσική συμπεριφορά πολλών σκυλιών, μην πω σχεδόν όλων των σκυλιών, ασχέτως αν προέρχονται από χωριά.

Αυτό που θα κοιτούσα να κάνω εγώ είναι να κοιτάξω να βάλω κάποιο συρματόπλεγμα στην δική μου ταράτσα, απορώ που λες οτι έχουνε ανοίξει τρύπα ή το ρίχνουν, μάλλον δεν στο στερέωσε σωστά αυτός ή έβαλε πλαστικό που το δάγκωναν και το τρύπισαν. Σίγουρα είναι δικό του το θέμα και έπρεπε αυτός να λάβει μέτρα αλλά δεν βλέπω κάποια άλλη λύση πέραν από το να σας επιτεθούν τα σκυλιά κάποια στιγμή και να του κάνετε μήνυση. 

Έχει καταντήσει τραγικό πάντως ορισμένοι νεάντερταλ ιδιοκτήτες σκύλων να μην καταλαβαίνουν οτι το ζώο τους δημιουργεί πρόβλημα και πρέπει είτε να το απομακρύνουν από χώρους είτε να λάβουν τα μέτρα τους. Πριν λίγες εβδομάδες περνούσα έξω από καφετέρια στα εξάρχεια για να επιστρέψω σπίτι μου και με δάγκωσε σκύλος, ο σκύλος πρέπει να ήταν του ιδιοκτήτη της καφετέριας και βρισκόταν μέσα, αλλά όποτε τυχαίνει και περνάω είτε εγώ είτε άλλοι μπορεί να αγριέψει και να επιτεθεί, εγώ λοιπόν περνούσα με δάγκωσε χαμηλά στο πόδι, μου έσκισε το παντελόνι το οποίο ευτυχώς με έσωσε δεν τραυματίστηκα στο δέρμα, αν φορούσα βερμούδα θα είχα πάει νοσοκομείο. Αυτό που με νευριάζει περισσότερο είναι πριν λίγα χρόνια μου έχει ξαναεπιτεθεί ο εν λόγω σκύλος, κακώς δεν σταμάτησα εκείνη την μέρα να πω δυο λογάκια σε όποιον του ανήκει ο σκύλος, πλέον έχω φτάσει σε σημείο να μην περνάω από την πλατεία γιατί με στατιστική ακρίβεια θα μου επιτεθεί σκυλί κάποια στιγμή.

Δεν φταιει μόνο ο νεαντερταλ αλλα και εσύ. Τις προάλλες κάτι σκυλιά δάγκωσνα μια θεια μου στο κωλομέρι, ηρθε σπίτι κλαμμένη και με αίματα ενημερώθηκε η αστυνομία και τα σκυλιά πλέον δεν είναι στο σπίτι που ήταν και δεν μπορούν να τα ξαναφέρουν. Αρα και 2 και 10 λογάκια να πεις στον ιδιοκτήτη μόνο η αστυνομία θα βοηθήσει αν βοηθήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την αστυνομια. Δεν μπορουμε να ανεχομαστε τον καθε αγρικο που νομιζει οτι μπορει να κανει ο,τι θελει. Δεν νομιζω να καταλαβει αν δεν φαει ενα προστιμο πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι φιλοζωικες δεν κανουν τιποτα ,πας αστυνομια και κανεις  μυνηση (δεν πληρωνεις τιποτα ειναι αυταπαγγελτο πλεον)   α)κακοποιηση σκυλων με ζεστη στην ταρατσα (εδω πεφτει προστιμο κατευθειαν) +ψυχικη ηερμια λογο γαυγισματος ολη την νυχτα (θα χρειαστεις μαρτυρα εχει εκδικαστει στον αρειο παγο και υπαρχει αποφαση+φοβο οτι θα πηδηξουν στο δικο σου και δαγκωσουν καποιον (ανεφερε οτι ερχοντε παιδεια σπιτι (λογω τον καποιον γεγονοτων που εχουν γινει ειναι πολυ ευαισθητοι σε αυτο το κομματι) επειδη δεν υπαρχουν προστατευτικα τα οποια και δεν μπορει να βαλει εκτος αν βγαλει αδεια απο την πολεοδομια ,συρματα και καρεκλες δεν ειναι προστατευτικα β)  καταγγελεια στο υγειονομικο για μποχα  ,μετα απο αυτο  πιστεψε με θα λυθουν ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δεν φταιει μόνο ο νεαντερταλ αλλα και εσύ. Τις προάλλες κάτι σκυλιά δάγκωσνα μια θεια μου στο κωλομέρι, ηρθε σπίτι κλαμμένη και με αίματα ενημερώθηκε η αστυνομία και τα σκυλιά πλέον δεν είναι στο σπίτι που ήταν και δεν μπορούν να τα ξαναφέρουν. Αρα και 2 και 10 λογάκια να πεις στον ιδιοκτήτη μόνο η αστυνομία θα βοηθήσει αν βοηθήσει 

Καλά αν περιμένεις η αστυνομία να έρθει Εξάρχεια χαιρετίσματα στον πλάτανο, δεν κάνει τίποτε η αστυνομία εδώ, ακόμα και τρακάρισμα να γίνει και να καλέσεις σου λένε βγες από λεωφόρο Αλεξάνδρας αν μπορείς μέσα στην περιοχή δεν μπαίνουν. Μόνο με μήνυση μπορείς αλλά πρέπει και 100ρικο να δώσεις και να έχεις στοιχεία. Μου έχουν επιτεθεί πολλά σκυλιά και αδέσποτα, αυτό που κάνω είναι να σταματάω το περπάτημα και τότε σταματάνε και αυτά, εκείνη την μέρα ήμουν κομμάτια και ήθελα να συνεχίσω να παω σπίτι μου, δεν σταμάτησα και με δάγκωσε ο σκύλος, το σκισμένο παντελόνι το διαπίστωσα όταν έφτασα σπίτι αν και έβαλα το χέρι μου πριν να δω αν υπήρχε κάτι δεν το πήρα πρέφα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hellojim είπε

Αλλα δεν ειναι οτι τα εχει κλειδωμενα εκει, υπο την εννοια της κακομεταχειρισης.

Τα σκυλια δε μπορουν να ζουν σε ταρατσες/μπαλκονια,για πολλους λογους,ενας εξ αυτων και η κακομεταχειριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...