Προς το περιεχόμενο

Υδραυλικά - Πώς βιδώνουμε ένα βρυσάκι ωστε να καταλήξει όρθιο?


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε εγω ειμαι υδραυλικος παιδια αλλα εχω συνδεσει απειρες βρυσες-βανες κτλ και εχω κανει και δυο λεβητοστασια(μην ρωτατε).Δεν ειναι και τιποτα δυσκολο να ερθει στην ευθεια που θες το βανικο,ξεκινας το σφιξιμο και μολις δεις και αρχιζει και ζοριζει η δουλεια υπολογιζεις αν σε παιρνει ακομα μια στροφη να σου ερθει εκει που θες και να εχει σφιξει αρκετα.Βασικα ειναι κατι που το μαθαινεις με τον καιρο,δεν νομιζω οτι μπορει να εξηγηθει.Τεσπα και εγω βαζω κανναβι και 2 γυρες τεφλον,προσοχη στο κανναβι(και στο τεφλον) να τυλιγεται αντιστροφα απο την φορα που βιδωνει το εξαρτημα και δεν χρειαζεται πολυ κανναβι διοτι αν δεν βιδωσει αρκετα το εξαρτημα(να πιασουν 3-4 βολτες) ειναι πολυ πιθανο να κοπει στο σφιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βαλέ τεφλον άμα βρεις το φαρδύ κιόλας. Για πόσιμο νερό είναι οκ να το βάλεις και πιο εύκολο από το καννάβι. Με το μάτι υπολόγισε το να κάνει στροφές καμία δεκαριά . όταν θα πας να σφίξεις εκεί που θα σε ζορίζει κάνε 2 στροφές ακόμα και φερτό στο σημείο που θες.
άμα βάλεις καννάβι για μισή ίντσα υπολόγιζε με το άκρη του δάχτυλου σου πιάσε μια τούφα και περνά στροφές.αν το βλεπεις πολύ μπορεις να αφαιρεισεις το κοβεις.Καλό είναι να το λιμάρεις πρώτα στις στροφές αν δεν είναι φαγωμένο για να κάνει δοντάκια . έτσι δεν γλιστράει το καννάβι. Μετα θέλει και παστα κανονικά  είναι για στεγανοποίηση προ ντοπ την λένε αλλιώς σαλακι .😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν πρεπει να σφιξεις πολυ γιατι ραγιζουν για πλακα, δεν πρεπει απαραιτητα να τερματισουν, για επιβεβαιωση το γραφω να δω τι θα πουνε οι υδρυλικοι. Εχω και εγω το νημα της 3Μ, ακουλουθουσα τις οδηγιες που λεει πανω στο κουτι και ο υδραυλικος που ηρθε για να βαλει το καζανι του ηλιακου (δεν μπορουσα μονος μου) μου ειπε οτι λεει βλακειες και βαζει πολυ παραπανω απο οσο λεει το κουτι.
LOCTITE-450x450-500x500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Υδραυλικός που έβαλε ηλιακό με τελφον μάλλον θα είναι υδραυλικός από τα Lidl...

Εγώ ξέρω ότι αμα βάλετε λίγο τελφον και σφιξετε τέρμα τοτε υπάρχει πιθανότητα να μην ανοίγει/κλείνει η βανα και να βρίσκει η μπίλια που έχει μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα όντως έκανε συνδέσεις ηλιακού με τεφλόν,πρέπει να πέσει φαπα

 

Βάζουμε κανναβι γιατί αντέχει περισσότερο στις θερμοκρασίες,πιέσεις,και γενικά είναι σε όλα +++ από το τεφλόν και άλλες απλοϊκές λύσεις για ερασιτέχνες.

 

Τεφλόν άντε σε καμία βρύση άμα χάνει και πολύ του είναι.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω καναβι που το έχω δουλέψει και στο παρελθόν και εβαλα και μερικές στρώσεις teflon απο πάνω όπως πρότειναν, πιό πολυ για να κρατά τις τρίχες μαζεμένες

IMG_20180829_162101.jpg.f398ba192846052ae27b23b6062adf76.jpg

Όπως είπαν προηγουμένως, με το κανάβι βιδώνει πολύ σφιχτά το σπείρωμα, οπότε μπορείς να σταματήσεις το βρυσάκι στο σημείο που θέλεις και να μήν χάνει.

Μπορεί να γίνει και με τεφλόν μόνο, αλλά θέλει πολλές γύρες, τουλάχιστον 15-20, μέχρι να κάνει αρκετά παχιά στρώση. Μιλάω για την ταινία των 0,075 χιλιοστών.

Πολύ σημαντικό να τυλιχτεί κατα τη φορά των δεικτών του ρολογιού, αλλιώς θα ξετυλιχτεί κατα το βίδωμα.

 

Το Loctite 55 που ανέφερε ο @orck πιό πάνω αντέχει μέχρι 130 βαθμούς και 16 bar πίεση, οπότε δέν βλέπω γιατι να μήν χρησιμοποιηθεί για ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, orck είπε

Δηλαδη αυτο το κοκκινο κουτι της Henkel δεν κανει για ηλιακους; Παντως στο κουτι λεει για ζεστο νερο μεχρι 130°.
 

Άστο να λέει ότι θέλει το κουτάκι του marketing 😛

Μόνο κανναβι είναι 100% αξιόπιστο.

 

Εγώ δεν παίζω με τετοια,δεν συμφέρει να πηγαίνω 2 και 3 φορές να σφιγγω πράγματα που στάζουν :)

 

(Το έχουμε βάλει πιο παλιά δοκιμαστικα,και ετρεχαν 2 ενωσεις) συγνώμη που σας το χαλάω με τα μαραφετια αυτά,αλλά κάνουν μόνο για καμιά βρυσούλα. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω καναβι που το έχω δουλέψει και στο παρελθόν και εβαλα και μερικές στρώσεις teflon απο πάνω όπως πρότειναν, πιό πολυ για να κρατά τις τρίχες μαζεμένες

IMG_20180829_162101.jpg.f398ba192846052ae27b23b6062adf76.jpg

Όπως είπαν προηγουμένως, με το κανάβι βιδώνει πολύ σφιχτά το σπείρωμα, οπότε μπορείς να σταματήσεις το βρυσάκι στο σημείο που θέλεις και να μήν χάνει.

Μπορεί να γίνει και με τεφλόν μόνο, αλλά θέλει πολλές γύρες, τουλάχιστον 15-20, μέχρι να κάνει αρκετά παχιά στρώση. Μιλάω για την ταινία των 0,075 χιλιοστών.

Πολύ σημαντικό να τυλιχτεί κατα τη φορά των δεικτών του ρολογιού, αλλιώς θα ξετυλιχτεί κατα το βίδωμα.

Το Loctite 55 που ανέφερε ο @orck πιό πάνω αντέχει μέχρι 130 βαθμούς και 16 bar πίεση, οπότε δέν βλέπω γιατι να μήν χρησιμοποιηθεί για ηλιακό.

Πάντως εγώ στην θέση σου θα εβαζα ένα κολεκτερ οπως αυτό

4D0F95ACF094CB0CC2C3E1072DAA9BCA.jpg

Και θα άλλαζα τις βανες με τέτοιες (βγάζεις το χερούλι και την βάζεις/βγάζεις εύκολα)

351.jpg

Τα βανακια που έβαλες είναι για καζανάκι, σιγουρα στη βανα που θα θες για να κλείνεις το κεντρικό μια καλύτερη βανα χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DZ-Photographer

 

Σε αυτό το σημείο υπήρχε Τ οπου συνδεόταν η βρύση του νεροχύτη και το πλυντήριο πιάτων.

IMG_20180827_091313.jpg.0ebc81a7c6ec622941e209ee57518df1.jpg

IMG_20180827_091353.jpg.0399939973c859d342b31ba35c4f6b3d.jpg

 

Εγώ απλά άλλαξα το Τ με σταυρό για να μπορέσω να συνδέσω και το φίλτρο νερού και έβαλα τα βρυσάκια που είχε το Τ πάνω. Το μόνο που πρόσθεσα ήταν ένα βανάκι ακόμα για να μπορώ να κλείνω την κεντρική παροχή.

IMG_20180830_002506.jpg.8147e0423bd8c1553369605f344ef39d.jpg

 

Το κολεκτέρ είναι καλή ιδέα, αλλά μετά δεν θα κούμπωνε εύκολα το πλυντήριο και η βρύση χωρίς τροποποίηση. Με το σταυρό ήρθαν ακριβώς στις θέσεις που ήταν και πρίν.

Τώρα άλλη ερώτηση. Για τη σύνδεση του φίλτρου χρησιμοποίησα ταχυσυνδέσμους της φωτογραφίας.

IMG_20180830_002539.jpg.e86345685c72a9d390451646b8329066.jpg

Συνολικά η γραμμή έχει 4 τέτοιους, όμως μετά απο λίγη ώρα που θα ανοίξω την παροχή μου πετάει το σωληνάκι απο τον ένα, πάντα τον ίδιο. Το σωληνάκι είναι 3/8"

Έκοψα λίγο την άκρη του και το ξαναβαλα, και τώρα φαίνεται οτι έκατσε στη θέση του. Όμως το φοβάμαι, δέν θέλω να γυρίσω καμια μέρα στο σπίτι και να το βρώ πλημυρισμένο.

Είναι αξιόπιστοι αυτοί οι σύνδεσμοι ή μηπως να τους αλλάξω με κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spiral-syndeseos-quick-flex-8klona-20cm-

 

Ετσι οπως το βλεπω (και ξαναλεω δεν ειμαι υδρυαλικος, εχουμε εδω υδραυλικους που ξερουν αριστα την δουλεια τους) θα εβαζα ενα σπιραλ ινοξ καταληλου μηκους.

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Είναι αξιόπιστοι αυτοί οι σύνδεσμοι ή μηπως να τους αλλάξω με κάτι άλλο?

Μία χαρά είναι οι ταχυσυνδεσμοι. Μην τους φοβάσαι, δεν πρόκειται να χάσουν σταγόνα. 

Ολες οι φιλτροθήκες τέτοια έχουν. 

Λοιπόν για το αρχικό ερώτημα. 

Με τέφλον μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου αρκεί να βάλεις αρκετές στρώσεις στο σπείρωμα. Ότι έχω φτιάξει με τέφλον το έχω κάνει και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. 

Το καναβι είναι αξιόπιστη κ διαχρονική λύση, αλλα αν θες το απολυτο, για μένα είναι καναβι με μινιο... Απλά μετά ξέχνα το ξεβίδωμα... 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bill999r είπε

Μία χαρά είναι οι ταχυσυνδεσμοι. Μην τους φοβάσαι, δεν πρόκειται να χάσουν σταγόνα. 

 

Πήγα και αγόρασα ήδη συνδέσμους τέτοιου τύπου και το ανάλογο λαστιχάκι

IMG_20180830_105339.jpg.3e74b7f21edf1ac533c3c1bad000fcd3.jpg

Οι άλλοι δυστυχώς δέν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Ακόμα και τραβώντας λίγο πιό δυνατά, χωρίς να πατήσω την ασφάλεια ξεκουμπώνει το λάστιχο.

Με αυτούς δέν φεύγει όσο δυνατά και να το τραβάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Πήγα και αγόρασα ήδη συνδέσμους τέτοιου τύπου και το ανάλογο λαστιχάκι

IMG_20180830_105339.jpg.3e74b7f21edf1ac533c3c1bad000fcd3.jpg

Οι άλλοι δυστυχώς δέν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Ακόμα και τραβώντας λίγο πιό δυνατά, χωρίς να πατήσω την ασφάλεια ξεκουμπώνει το λάστιχο.

Με αυτούς δέν φεύγει όσο δυνατά και να το τραβάω.

Πολύ σωστός... Κ εγώ για αυτούς έλεγα... Αυτούς έχω κ εγώ...

Σόρρυ αλλά δεν πρόσεξα ότι ήταν διαφορετικοί στη φωτό που ανεβασες.

Πάντως στην εγκατάσταση με φίλτρα που έχω εγώ δεν έχουν χάσει ποτέ.

Κ την εγκατάσταση την έκανα όλη με τεφλόν 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λύθηκε το μυστήριο με το ταχυσύνδεσμο που ξεκουμπώνει.

Ο ταχυσύνδεσμος ήταν των 10mm αλλά το σωληνάκι που μου δώσανε 3/8 της ίντσας, δηλαδή περίπου 9,5mm

Αυτή η διαφορά του μισού χιλιοστού ήταν που έκανε τη ζημιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...