Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτικο Ιεκ


Touche123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φετος εδωσα πανελληνιες και δεν τα πηγα καλα περασα μια σχολη στα Γρεβενα αλλα μενω Θεσσαλονικη και τα εξοδα ειναι πολλα. Οποτε λογικα θα παω σε ιδιωτικο ιεκ το θεμα ειναι οτι ακουω οτι δεν ειναι αναγνωρισμενα και τετοια και δεν ξερω τι να κανω. Εχω ακουσει οτι τα ιεκ αξιζουν μονο για μαγειρικη και τουριστικα και τουριστικα ειναι αυτο που θελω να κανω αλλα θελω να μαθω αν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που θα δώσεις για το έτος στο ιεκ, δώσε τα σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα και δώσε πάλι εξετάσεις. Είναι πολυ καλύτερη επένδυση.

Επισης μπορείς να κάνεις αίτηση για τουριστικά σε δημοσιο ιεκ, οποτε θα πάρεις ακριβώς το ιδιο χαρτί με το αντιστοιχο ιδιωτικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου κάπως συγκεκριμένα τι θες. Γιατί πολλές φορές μπαίνουμε σε μια νοοτροπία ότι πρέπει μετά το σχολείο να σπουδάσω. Αλλά αν δεν έχεις έναν στόχο δεν έχεις και κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο για να σε κάνει να διαβάσεις. Πχ να σκεφτείς μου αρέσουν οι υπολογιστές θέλω να σπουδάσω κάτι σχετικό, ή μου αρέσει η φυσική θέλω να γίνω αστροφυσικός ή θέλω να γίνω λογιστής ξέρω γω. Τα ΙΕΚ είναι πεταμένα λεφτά με την άποψη ότι α) σε βγάζουν κατά βάση βοηθό σε κάτι. Όμως όταν ο ίδιος ο φυσικοθεραπευτής δεν έχει δουλειά για τον εαυτό του δύσκολα θα έχει βοηθό (ένα τυχαίο παράδειγμα). Όντας βοηθοός δεν μπορείς να έχεις κάτι δικό σου και γενικά το θέμα χάνει από εκεί. Β) Από πλευράς γνώσης πάλι θα μάθεις ελάχιστα πράγματα γιατί το επίπεδο είναι χαμηλό ότι και να λένε, σαν φροντιστήριο τεχνολογικής κατεύθυνσης είναι η κατάσταση (και δεν εννοώ των καλών μαθητών της τεχνολογικής) και Γ) έξω δεν έχεις και κάποια αναγνώριση. Σε πολλού πουλάνε παραμύθι ότι είσαι πράγματα που δεν είσαι αλλά δυστυχώς βοηθό σε βγάζουν. Για μενα ασυζητητί να προσπαθήσεις για μια ακόμα φορά, όλοι δικαιούνται μια δεύτερη ευκαιρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Νομιζω πως μετα απο 5 χρονια ως βοηθος μπορεις να ανοιξεις δικο σου χωρο!

Εξαρτάται η ειδικότητα και οι περισσότερες έχουν δικές τους προϋποθέσεις. Πχ για κομμωτήριο μπορεις να ανοιξεις επιχειρηση στο ονομα σου, αλλά σε αλλες ειδικότητες ποτέ δεν μπορεις να ανοιξεις κάτι στο ονομα σου. Βέβαια η λύση που εχει καθιερωθεί ειναι η "ενοικιαση" κάποιου πτυχιουχου ανωτερης σχολής και συνεταιρισμό για ανοιγμα εργαστηρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Νομιζω κανεις λαθος..
Νομιζω ισχυει για ολες τις ειδικοτητες.

Γιατι να μην μπορεις?Με ποια λογικη?

Δεν κάνω καθολου λάθος. Το οριζει ο νομοθέτης και κάθε ειδικότητα εχει τα δικά της. Π.χ. ο βοηθός φαρμακείου, οσα χρόνια κι αν γράφει ένσημα, ποτε δεν μπορει να ανοιξει δικο του φαρμακειο, αν δεν εχει πτυχιο φαρμακευτικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/08/2018 at 23:34, Touche123 said:

Φετος εδωσα πανελληνιες και δεν τα πηγα καλα περασα μια σχολη στα Γρεβενα αλλα μενω Θεσσαλονικη και τα εξοδα ειναι πολλα. Οποτε λογικα θα παω σε ιδιωτικο ιεκ το θεμα ειναι οτι ακουω οτι δεν ειναι αναγνωρισμενα και τετοια και δεν ξερω τι να κανω. Εχω ακουσει οτι τα ιεκ αξιζουν μονο για μαγειρικη και τουριστικα και τουριστικα ειναι αυτο που θελω να κανω αλλα θελω να μαθω αν αξιζει.

Συμφωνω σχεδον με οσα ειπαν οι απο πανω. Καταρχας σκεψου αν θες να σπουδασεις και τι σου αρεσει. Μην πας σε καμια σχολη εφοσον δεν βρισκεις το προγραμμα σπουδων της τουλαχιστον ελκυστικο. Δεν ειναι κακο να μην σπουδασεις, δεν χρειαζονται ολοι να γινουν επιστημονες που λεει ο λογος, δηλαδη μην το κανεις επειδη ειναι κοινωνικα αποδεκτο ή σε πιεζουν οι γονεις σου. Εγω αυτη την στιγμη σπουδαζω αλλα παλιοτερα ειχα παει και σε ΙΕΚ... Ειναι καθαρα χασιμο χρονου. θα δωσεις στην καλυτερη κανα 1800 ευρω για 2 ετη που θα κανεις + οσα χρηματα δωσεις για πιστοποιηση. Αν τελικα αποφασισεις οτι θες πραγματικα να σπουδασεις, τοτε καλυτερα δωστα στα φροντιστηρια και να ξανα δωσεις του χρονου. Στην Αθηνα τουλαχιστον υπαρχουν και κοινωνικα φροντηστιρια στα οποια κανεις δωρεαν φροντηστιριακα μαθηματα στα μαθηματικα και εκθεση, οποτε γλυτωνεις και απο κει κατι, φανταζομαι Θεσσαλονικη υπαρχουν επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμενα λεφτα τα ιδιωτικα ΙΕΚ, εκτος απο κατι ελαχιστες εξαιρεσεις αλλα αν ησουν σε μια απο αυτες θα το ειχαν ηδη κανονισει οι γονεις σου και δεν θα ρωτουσες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδιωτικό ΙΕΚ ΟΧΙ, προτιμότερο το δημόσιο!

Πάντως αν πας σε κάποιο κολέγιο τα λεφτά που θα δινες στα Γρεβενά τα ίδια θα σου βγουν και κει γιατί υπολόγισε έξοδα (ενοίκια + λογαριασμοί + διατροφή + διασκέδαση) τα 4-5 χρόνια που θα κάνεις 4-5  να τελειώσεις την σχολή που πέρασες
ενώ στα κολέγια σε 3 χρόνια έχεις τελειώσει επίσης σημαντικό ότι μπορείς να επιλέξεις όποια ειδικότητα που σου αρέσει.

Επεξ/σία από Kenny McCormick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...