Προς το περιεχόμενο

Εκτίμηση κόστους ΔΕΗ σε δυάρι 50 τμ


μαρι5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται να μετακομίσω σύντομα σε δυάρι 50 τμ. Υπολογίζω περίπου αυτά:
-Κουζίνα μιση ώρα το πολύ κάθε 2-3 μέρες
-Πλυντήριο 1-2 την εβδομάδα
-Θερμοσίφωνα 5' τη μέρα (;)
-Υπολογιστής 5-10 ώρες + κάνα λαμπάκι γραφείου
-μόντεμ, ψυγείο, τηλέφωνο

Θα μαι ένα άτομο τον περισσότερο καιρό και το σπίτι θα έχει κεντρική θέρμανση και νυχτερινό ρεύμα -το οποίο θα χρησιμοποιώ και περισσότερο λόγω ωρών έτσι κι αλλιώς. Πόσο λέτε να μου έρχεται η ΔΕΗ το δίμηνο;

Επεξ/σία από μαρι5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θερμοσίφωνα 5' την μέρα;

 

Καλοκαίρι ας πούμε οκ..

 

Χειμώνα ούτε που θα προλάβει να ζεστάνει καθόλου. Χειμώνα θέλει περίπου 30-40'

 

Τώρα αυτό που ζητάς να σου πούνε είναι πολύ γενικο.δεν νομίζω να έχει κανείς απάντηση να σου δώσει.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Θερμοσίφωνα 5' την μέρα;

Καλοκαίρι ας πούμε οκ..

Χειμώνα ούτε που θα προλάβει να ζεστάνει καθόλου. Χειμώνα θέλει περίπου 30-40'

αν τον εχω κάπου στα 20'; Πόσο θα μου κοστίζει περίπου;

Επεξ/σία από μαρι5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θέλω να σου πω,μην πηγαίνεις σε σπίτι με αυτή την προοπτική...

 

Θα ανάβω τόση ώρα θερμοσίφωνο,θα τηγανίζω 2 φορές και θα πλένω 1 φορά,οπότε πχ 70€ ΔΕΗ 

 

Μετά θα πίνω νερό 10 φορές και 2 μπανια άρα 14€ νερό.

σε ένα σπίτι βγαίνουν παντα έξτρα έξοδα από το πουθενά.μην κάνεις κινήσεις που μετά θα μετανιωσεις,καλό θα ήταν να κάνεις ένα ψιλοκαλο κομποδεμα,ώστε σε περίπτωση στραβης να μην βρεθείς προ εκπλήξεων....

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν ρόλο τα τετραγωνικά του σπιτιού στην κατανάλωση εκτός κι αν μιλάμε για μονοκατοικία με εξωτερικές λάμπες κτλ. Είμαι σε σπίτι 190 τμ και πληρώνουμε γύρω στα 1000-1100 ευρώ ΔΕΗ χονδρικά στο έτος, τόσο πληρώνουν πάνω κάτω και αρκετά άτομα που μένουν στο 1/2 και λιγότερο αυτής της επιφάνειας. Από τα τετραγωνικά επηρεάζονται τα δημοτικά τέλη. Τα άτομα που μένουν μέσα είναι το σημαντικότερο.

Με αυτά που γράφεις και τις καταναλώσεις, μέχρι 400kWh το τετράμηνο, αλλά προβλέπω θα είναι υψηλότερη. Στην κουζίνα δεν αναφέρεις αν θα ανάβεις φούρνο ή μόνο τα μάτια, δεν αναφέρεις για λαμπτήρες, για απορροφητήρα, σε τι θερμοκρασίες βάζεις τα ρούχα του πλυντηρίου αλλάζει πολύ η κατανάλωση, σιδέρωμα, τηλεόραση, θερμοσίφωνας που τον χειμώνα τουλάχιστον 20 λεπτά ή και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Κανα 60-70 ευρώ χοντρικά το δίμηνο. 

 

60 -70€ το δίμηνο είναι μόνο τα πάγια...

 

@TS γενικώς υπολόγιζε κάνα 100ρι το μήνα για φως νερό τηλέφωνο (όχι vdsl κλπ) και κοινόχρηστα (αν έχει σχετικά χαμηλά η πολυκατοικία) για να είσαι μέσα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λογαριασμό της ΔΕΗ περιέχονται  και τα δημοτικά τέλη στα οποία υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση από δήμο σε δήμο καθώς και η ΕΡΤ . Επισης το ποσο ρευμα θα καις εξαρταται απο την ενεργειακη κλαση των ηλεκτρικών συσκευών,, των φωτιστικών, ηλεκτρονικών  συσκευών, tv , υπολογιστης,  στερεοφωνικο, πιστολοκι μαλλιων και 1000 αλλα που μπορει να  εχει ενα σπιτι Πολυ συντηρητικά το τετράμηνο θα έχεις τουλάχιστον ένα κόστος της τάξης των 150-200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...