Προς το περιεχόμενο

Ενφια


mylo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έψαχνα και εγώ και δε βρήκα άκρη...

Πήγαινε στα στοιχεία πληρωμών 

image.png.17b35daa95cfffbbb78e5caa3d10a7cd.png

 

Και μετά ζήτα να σου βγάλει τις πληρωμές του τελευταίου έτους

image.png.cf9a48143db24d9392ac5a0954d74fa5.png

Θα καταλάβεις ποια είναι η δόση του ΕΝΦΙΑ πέρυσι και θα την συγκρίνεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μειώθηκαν οι συντελεστές σε σχετικά καλές περιοχές και αυξήθηκαν στις "φτωχότερες".

Η μείωση των συντελεστών στις καλές περιοχές δεν μείωσε τον ΕΝΦΙΑ που πληρώνει η μεσαία τάξη, γιατί τα σπίτια παρέμειναν μέσα στην ίδια κλίμακα. Αν π.χ. ο συντελεστής φορολογίας ανά τετραγωνικό είναι 4€ για σπίτια αξίας από 1.000€/τμ έως 2000€/τμ και το σπίτι σου έπεσε από τα 1600€ στα 1200€ ο ΕΝΦΙΑ είναι ο ίδιος.

Εκείνο που άλλαξε είναι ο φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας(συμπληρωματικός φόρος) που πληρώνεις για το σύνολο της περιουσίας σου. Βγήκαν ευνοημένοι όσοι έχουν πολλά ακίνητα(π.χ. βουλευτές και ευκατάστατοι Έλληνες). Κάποιος λοιπόν έπρεπε να πληρώσει την απώλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο section ε9 εκεί στο έτος 2018 θα βρεις την αναλυτική εκκαθάριση του τρέχοντος και επιλέγοντας 2017 θα μπορέσεις να συγκρίνεις με το προηγούμενο. Είμαι τόσο γερός που θυμαμε την πρώτη φορά που τα αυτοκίνητα έπρεπε να πληρώσουν τέλη κυκλοφορίας και σε 10 χρόνια είχαμε γεμίσει το περμπριζ με  στικερακια. Έτσι και ο ενφια ήρθε για να μείνει. Μην βρίζετε και μην περιμένετε τίποτα καλύτερο από κανένα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, mylo είπε

Ρε σεις, πως μπορώ να βρω στο taxis το περσινό ενφια να συγκρίνω με φέτος; έχω την εντύπωση πως με @@@@ φέτος... 

Θα πας στις "ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ" του taxisnet, με το κατεβατό, εκεί που λέει για το Ε9-Φόρος ακινήτων και αφού μπεις μέσα στην εφαρμογή θα επιλέξεις το προηγούμενο έτος από το πλάι στα αριστερά.

edit: Συγκεκριμένα πας ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ taxisnet / E9-Εφαρμογή περιουσιολογίου Ε9/ Πατάς είσοδος/Διαλέγεις έτος 2017/Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2017

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...