Προς το περιεχόμενο

Πίεση νερού & Θερμοσίφωνας


cb_papi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παρατηρήσει πως όταν ανάβω τον θερμοσίφωνα, μετά από 5-6 λεπτά η πίεση του νερού αυξάνεται αρκετά. Δηλαδή είναι πιο δύσκολο να στρίψεις τη βρύση δεξιά-αριστερά (απο κρύο σε ζεστό) ενώ είναι κλειστή, ενώ αν την ανοίξω για τα πρώτα 3-4 δευτερόλεπτα βγαίνει το νερό με μεγάλη πίεση και μετά επανέρχεται η πίεση του δικτύου. Γιατί γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Ίσως, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί είναι στο μοναδικό σπίτι που έχω μείνει και το παθαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cb_papi είπε

Ίσως, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί είναι στο μοναδικό σπίτι που έχω μείνει και το παθαίνει αυτό.

Όχι ίσως, σίγουρα αυτό είναι. Η θερμική διαστολή είναι φυσικό φαινόμενο και δεν μπορείς να το αποτρέψεις.

Τώρα στα άλλα σπίτια που έχεις μείνει ίσως να μην το είχες προσέξει, ίσως να μην διέθεταν βαλβίδα αντεπιστροφής στον μετρητή, ίσως οι θερμοσίφωνες να είχαν θέμα με τις βαλβίδες ασφαλείας τους, ίσως η πίεση του δικτύου να ήταν διαφορετική, χίλια δυο μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι ανάγκη  μπαίνει δοχείο διαστολής,δεν μπαίνει για χαβαλε.

 

Αν πχ μας ανοίγει συνέχεια το ασφαλιστικό θα βάλουμε,και σε τέτοιες μόνο περιπτώσεις.

 

 

Ts δες τον θερμοστάτη σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένος και αν είναι χαμηλωσε το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα ελέγξω τον θερμοστάτη. Πάντως γενικά τον θερμοσίφωνα τον ανάβω 15 λεπτά τον χειμώνα και λιγότερο τώρα το καλοκαίρι και μου φτάνει για μπάνιο χωρίς βιασύνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...