Προς το περιεχόμενο

Την πρώτη κυρτή οθόνη QLED με Thunderbolt 3 ανακοίνωσε η Samsung (IFA)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μεγαλοπρεπές περίπτερο της Samsung Electronics στην έκθεση IFA εντοπίσαμε ένα νέο QLED τεχνολογίας monitor με κυρτό πάνελ που διαθέτει Thunderbolt 3.

Η νέα CJ79 διαθέτει πάνελ με καμπυλότητα 1500R και επιδεικνύει αναλογία πλευρών 21:9 υποστηρίζοντας ανάλυση 3440 x 1440 pixels.  Με την υποδοχή Thunderbolt 3 υποστηρίζονται ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων έως και 40 Gbps (Gigabits per second), που είναι σχεδόν οκταπλάσιες από του πρότυπου USB 3.0.

Επιπλέον, είναι δυνατή η φόρτιση συσκευών όπως κινητών, tablets και φορητών υπολογιστών παρέχοντας έως και 85W. Όταν συνδέεται με δύο πηγές, είναι δυνατή η χρήση του χαρακτηριστικού PIP (Picture-in-Picture) που επιτρέπει την σμίκρυνση του «παράθυρου» της δεύτερης πηγής έως και κατά 25% για παράλληλη θέαση.

Η οθόνη επίσης υποστηρίζει την τεχνολογία AMD FreeSync για την αποτελεσματική αντιμετώπιση του stuttering ή του screen tearing κατά το gaming. Μαζί με την CJ79, η Samsung είχε στο περίπτερο της στην έκθεση IFA και την επίσης κυρτή CJ89 με διαγώνιο 43 ιντσών και ανάλυση 3840 x 1200 pixels. Και οι δύο οθόνες είναι ήδη διαθέσιμες στην Ευρωπαϊκή αγορά.

CJ79.jpg.154bef2fd2933f6450096e2f2555d74b.jpg

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι άχρηστο panel με curve 1500R, χωρίς 10bit σε τιμή 10bit με και καλά 92% Adobe rgb. 

Δε ξέρω που στοχεύει, σε γραφείο, σε gamer, στον πρώτο μλκ που θα το δει και θα πει ουαου;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fylatos είπε

Και πάλι άχρηστο panel με curve 1500R, χωρίς 10bit σε τιμή 10bit με και καλά 92% Adobe rgb. 

Δε ξέρω που στοχεύει, σε γραφείο, σε gamer, στον πρώτο μλκ που θα το δει και θα πει ουαου;

Καλά αν στην χαρίσουν, μην την δεχτείς... Σκληρέ άνδρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Καλά αν στην χαρίσουν, μην την δεχτείς... Σκληρέ άνδρα...

Δεν την έχω ανάγκη και θα μου ήταν άχρηστη. Πέρα από αυτό αν θες πάνε αγόρασε την. Μην παίρνεις καλύτερα μόνιτορ στα ίδια λεφτά πάρε αυτό. Ελεύθερη αγορά έχουμε. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Thunderbolt. OK. Στο μεταξύ 50αρα ''Samsung UHD 4K, λίγων μηνων, ΔΕΝ διαβαζει καμία (και τίποτα) από τις εισόδους USB. Ναι τις απλές. Τιποτα ρε παιδί μου. 400 φορμά video, κανενα "αναγνωρίσιμο" από τον Γιγαντα των πανελς, Samsung....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nectons18 είπε

Θέλω την 43άρα... δάκρυα ποτάμι... 

πάντως σίγουρα δεν στοχεύει σε σένα... 

Με low quality σκουπίδια γιατί να ασχοληθώ; Αν ήθελα 8bit curve freesync έπαιρνα και μια hp omen στα μισά λεφτά.

Εγώ δε βλέπω ξεχωριστές σειρές οθόνης πλέον στην samsung όπως πχ στην Dell/benq. Θέλουν μια για τον φωτογραφο, gamer, χρηματιστή, λογιστή, κινηματογραφιστή πελάτη τους. Δε γίνονται αυτά.

Οπότε ή να λένε gaming οθόνη ή productivity ή high gamut. Το να κάνουν παρουσίαση και να λένε μια οθόνη λίγο καλή σε όλα και λίγο χαλιά σε όλα εμένα με αφήνει αδιάφορο.

Προσωπικά δουλεύω καθαρά οθόνες της BenQ τα τελευταία χρόνια λόγω color sensitive εργασίας (sw2700pt) αλλά και στο υπόλοιπο γραφείο έχουμε άνετες ξεκούραστες οθόνες flicker free.

Αυτό γράφω ότι στα 800€ υπάρχουν λύσεις καλύτερες για gaming/productivity/photography. Λύση που να τα κάνει όλα δεν υπάρχει και καλά κάνει και δεν υπάρχει. Αυτή η οθόνη δεν είναι μια τέτοια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλιθια ερώτηση αλλά το Thunderbolt δεν ειναι της Intel; Εμφανεστατα ειναι το ταχυτερο και καλυτερο port. Γιατι δεν το προωθεί μπας και αποκτήσουμε ενα universal πρότυπο επιτέλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακή αλλά νομίζω πως με τέτοιες αναλύσεις και χαρακτηριστικά,πάει χαμένο το Thunderbolt,βάλτε εκεί ένα HDR που θέλει ο κόσμος ! και πάλι βέβαια δεν μας λένε κάποια πράγματα,όπως στα πόσα Hz τρέχει η οθόνη (οπότε μάλλον μιλάμε για τα 60hz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε ο καιρος να περασει η qled -oled τεχνολογια στα monitor , τα led  δεν εχουν να δωσουν τιποτα αλλο εκαναν τον κυκλο τους 

Επεξ/σία από 7700K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...