Προς το περιεχόμενο

H ναυαρχίδα Nubia Z18 της ZTE επιδεικνύει εντυπωσιακό «screen-to-body ratio» 91,8%


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

πως βγαινουν αυτα τα ποσοστα?   πως ακριβως υπολογιζονται?  θεωρουνται αξιοπιστες η μετρησεις?

γιατι αν το παρω -στο περιπου, μονο-, με το αετισιο ματι μου😃, και τα 3 αυτα μοντελα που εβαλες, δεν φαινεται να εχουν 13+%  bezels...!!! 

και αν υπολογισω οτι το S8 το δινει με 83,6% με τα τεραστια -σε σχεση με το OPPO- bezels....εεε κατι δεν μου βγαινει...!!! 

Μαλλον το συνολικο εμβαδο με το εμδαδο της οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

85.8 ειναι το raio του οχι 91.8.

https://www.gsmarena.com/zte_nubia_z18-9171.php

To meizu 16 plus εχει 86%

https://www.gsmarena.com/meizu_16_plus-9279.php

Και το find x 87%

https://www.gsmarena.com/oppo_find_x-7885.php

Πανω απο 87 δεν εχει κανενα μεχρι στιγμης.

Η ίδια η εταιρεία λέει 91,8%.

91.8.jpg.b9bd424a93d0fa3530d32bd1702e2256.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, voltmod είπε

Οι εταιριες συνηθως βαζουν παραπανω απο οτι ειναι. Θυμασαι το mi mix το πρωτο η xiaomi ελεγε για 91.3% και τελικα ειναι 83.6. Δεν ισχυει το 91.8 σε καμια περιπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

πως βγαινουν αυτα τα ποσοστα?   πως ακριβως υπολογιζονται?  θεωρουνται αξιοπιστες η μετρησεις?

γιατι αν το παρω -στο περιπου, μονο-, με το αετισιο ματι μου😃, και τα 3 αυτα μοντελα που εβαλες, δεν φαινεται να εχουν 13+%  bezels...!!! 

και αν υπολογισω οτι το S8 το δινει με 83,6% με τα τεραστια -σε σχεση με το OPPO- bezels....εεε κατι δεν μου βγαινει...!!! 

 

Δεν ειναι η αναλογια οθονης/bezels αλλα η αναλογια οθονης/προσοψης. Δηλαδη τι ποσοστο της συνολικης ''μπροστα'' επιφανειας καταλαμβανει η οθονη. Φυσικα οσο μικροτερα τα bezel και τα notch τοσο μεγαλυτερη ειναι αυτη η αναλογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Arkin είπε

845 εχει το Z18

WOW έχεισ δίκιο!! 

Consider me impressed then! Αν είχε κ AMOLED οθονη... για εμενα θα ηταν αμεση αγορα σε αυτη τη τιμη!!

δυστυχως με έχει καλομαθει η σαμμυ με τις AMOLED και αυτο με αποτρεπει κ απο το POCO κ απο αυτο... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kokorikw είπε

WOW έχεισ δίκιο!! 

Consider me impressed then! Αν είχε κ AMOLED οθονη... για εμενα θα ηταν αμεση αγορα σε αυτη τη τιμη!!

δυστυχως με έχει καλομαθει η σαμμυ με τις AMOLED και αυτο με αποτρεπει κ απο το POCO κ απο αυτο... 😕

Ναι poco και z18 αν ειχαν amoled θα ηταν αγορα με κλειστα ματια. Το mi8 παιζει σε τετοιες τιμες με amoled αλλα δεν εχει sd και το μοντελο 8 256 ειναι στα 500. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

85.8 ειναι το raio του οχι 91.8.

https://www.gsmarena.com/zte_nubia_z18-9171.php

To meizu 16 plus εχει 86%

https://www.gsmarena.com/meizu_16_plus-9279.php

Και το find x 87%

https://www.gsmarena.com/oppo_find_x-7885.php

Πανω απο 87 δεν εχει κανενα μεχρι στιγμης.

 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν γνωριζω πως τα βγαζουν αλλα ξερω οτι ειναι η αναλογια οθονης προς bezels. Το gsmarena ειναι αξιοπιστο δεν νομιζω να υπαρχει κατι λαθος εδω. Δες ενα iphone 8 plus που εχει 67% ποσο bezel εχει

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8161&idPhone2=7885&idPhone3=8131

Δηλαδη αυτα που εχουν 85 86 μπορει να μην τα πιανει το ματι σου οτι εχουν bezels αλλα εχουν. Μιλαμε για περιμετρικα της οθονες που εχουν και βγαινει το ποσοστο. 85% και πανω για μενα σημαινει οτι δεν εχει bezels. Πιο πανω ειδικα απο 90 αν σου πεσει το κινητο χωρις θηκη εχει σπασει για πλακα. Ενα με 75% που εχω καθε φορα που πεφτει τρωγεται το bezel δεν καταλαβαινει τιποτα ομως η οθονη που αυτο με νοιαζει. Αυτα με 80 85% χωρις θηκη δεν δουλευονται εκτος αν ολη μερα εισαι σε γραφειο χωρις φοβο να πεσει κατω. Και αν μπει θηκη παει και το ratio γιατι γινονται αρκετα μεγαλυτερα. 

 

2 ώρες πριν, cabdik είπε

πως βγαινουν αυτα τα ποσοστα?   πως ακριβως υπολογιζονται?  θεωρουνται αξιοπιστες η μετρησεις?

γιατι αν το παρω -στο περιπου, μονο-, με το αετισιο ματι μου😃, και τα 3 αυτα μοντελα που εβαλες, δεν φαινεται να εχουν 13+%  bezels...!!! 

και αν υπολογισω οτι το S8 το δινει με 83,6% με τα τεραστια -σε σχεση με το OPPO- bezels....εεε κατι δεν μου βγαινει...!!! 

Παιδες οι μετρήσεις αυτές γίνονται μέσα στο εργαστήριο απο εξειδικεύμενο προσωπικό με αντίστοιχη γνώση πάνω στο τομέα αυτο..

Φυσικά όλα κατάφεραν και έγιναν μετρήσιμα χάρις τη νέα εφεύρεση του κβαντικού μετρητή λαπλασιανών προσσεγίσεων που εκπέμεπει ακτίνες Ω με κουάρκ, για να μετράει τις αποστάσεις σε υποατομικό εππίπεδο..εξού και η ακρίβεια των δεκαδικών ψηφίων..

Βέβαια τίποτα από όλα αυτα δεν ξεπερνάει σε ακρίβεια το μάρκετινγκ και την "ηλιθιότητα" του κόσμου που καθεται και ασχολείται με ότι τους πετάνε στη μαπα οι εταιρίες...

 

'....Πιο πανω ειδικα απο 90 αν σου πεσει το κινητο χωρις θηκη εχει σπασει για πλακα. Ενα με 75% που εχω καθε φορα που πεφτει....' -> Αμα πάρω κιν. με 75,9999% ratio λες να έχω θεμα? χαχαχαχα    - Δε ξερω αν ειμαστε για γέλια ή για κλάματα..-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpgr είπε

Παιδες οι μετρήσεις αυτές γίνονται μέσα στο εργαστήριο απο εξειδικεύμενο προσωπικό με αντίστοιχη γνώση πάνω στο τομέα αυτο..

Φυσικά όλα κατάφεραν και έγιναν μετρήσιμα χάρις τη νέα εφεύρεση του κβαντικού μετρητή λαπλασιανών προσσεγίσεων που εκπέμεπει ακτίνες Ω με κουάρκ, για να μετράει τις αποστάσεις σε υποατομικό εππίπεδο..εξού και η ακρίβεια των δεκαδικών ψηφίων..

Βέβαια τίποτα από όλα αυτα δεν ξεπερνάει σε ακρίβεια το μάρκετινγκ και την "ηλιθιότητα" του κόσμου που καθεται και ασχολείται με ότι τους πετάνε στη μαπα οι εταιρίες...

'....Πιο πανω ειδικα απο 90 αν σου πεσει το κινητο χωρις θηκη εχει σπασει για πλακα. Ενα με 75% που εχω καθε φορα που πεφτει....' -> Αμα πάρω κιν. με 75,9999% ratio λες να έχω θεμα? χαχαχαχα    - Δε ξερω αν ειμαστε για γέλια ή για κλάματα..-

Γενικα οτιδηποτε κατω απο 80 θα το δουλευα ανετα χωρις θηκη. Οτιδηποτε απο 80 και πανω και κυριως γυαλι σπαει για πλακα και αν του βαλεις θηκη καταστρεφεις και το ratio. Με λιγα λογια εκαναν μια τρυπα στο νερο.

 

Δημιουργησαν bezeless κινητα τα οποια για να τα προστατεψεις θες θηκη η οποια με τη σειρα της κανει το κινητο σαν να εχει 50-60% ratio. Δουλεια τα service να εχουν βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γενικα οτιδηποτε κατω απο 80 θα το δουλευα ανετα χωρις θηκη. Οτιδηποτε απο 80 και πανω και κυριως γυαλι σπαει για πλακα και αν του βαλεις θηκη καταστρεφεις και το ratio. Με λιγα λογια εκαναν μια τρυπα στο νερο.

Δημιουργησαν bezeless κινητα τα οποια για να τα προστατεψεις θες θηκη η οποια με τη σειρα της κανει το κινητο σαν να εχει 50-60% ratio. Δουλεια τα service να εχουν βεβαια.

Εγω βλέπω οτι ο κοσμος εχει χαζεψει απο τη πολύ διαφήμηση... ποια μπεζελ και κουραφέξαλα μας λέτε μωρε... με το που βγήκε το 1ο σμαρτφον στο πλανήτη ο μόνος τρόπος για να μείνει ζωντανο για 1-2 χρόνια χωρις να διαλυθεί απο τη χρήση ήταν η θήκη...

Απαξ και βάλεις θήκη σε οποιοδήποτε κινητο για να το προστατέψεις επαρκώς και όχι για να το κοιτάς μόνο, πάνε και τα μπέζελ και τα premium υλικά κατασκευής που πλήρωσες.. 9 στους 10 που έχουν πανάκριβα και ποιοτικα υλικά στο κινητό τους το μόνο που πιάνουν κάθε μέρα στα χέρια τους ειναι μια κινέζικη σιλικόνη των 5ε (ή κάτι σε φθηνό πλαστικό)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cpgr είπε

Εγω βλέπω οτι ο κοσμος εχει χαζεψει απο τη πολύ διαφήμηση... ποια μπεζελ και κουραφέξαλα μας λέτε μωρε... με το που βγήκε το 1ο σμαρτφον στο πλανήτη ο μόνος τρόπος για να μείνει ζωντανο για 1-2 χρόνια χωρις να διαλυθεί απο τη χρήση ήταν η θήκη...

Απαξ και βάλεις θήκη σε οποιοδήποτε κινητο για να το προστατέψεις επαρκώς και όχι για να το κοιτάς μόνο, πάνε και τα μπέζελ και τα premium υλικά κατασκευής που πλήρωσες.. 9 στους 10 που έχουν πανάκριβα και ποιοτικα υλικά στο κινητό τους το μόνο που πιάνουν κάθε μέρα στα χέρια τους ειναι μια κινέζικη σιλικόνη των 5ε (ή κάτι σε φθηνό πλαστικό)...

Ποσο λαθος εισαι. Εκλεισα 4.5 χρονια με το εξαιρετικο note 3. Πρεπει να μου εχει πεσει 50 φορες ολα αυτα τα χρονια τι τσιμεντο τι ασφαλτο χωμα μαρμαρο παντου η οθονη δεν εχει γρατζουνια. Το bezel απο την αλλη εχει βαθουλωματα γδαρσιματα κτλ. Ποτε δεν του εβαλα θηκη το χαιρομαι απο την πρωτη μερα. Γρατζουνια η οθονη. Αντε τολμησε να σου πεσει ενα κινητο με 85% ratio κατω το οποιο δεν ξερει τι ειναι bezels. Ξανα λεω με 75% ratio που εχει το note 3 εβγαλα 5 χρονια χωρις γρατζουνια με απειρες πτωσεις. Μην λετε οτι θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Agony είπε

Υπαρχει κινητο με οθονη μπροστα και πισω ? Δλδ να δουλευεω νετ μπροστα και βιντεος πισω ?

Είχε ανακοινωθεί κάποιο με ασπρόμαυρη οθόνη πίσω, περισσότερο για notification... αλλά όχι δεν υπάρχει! Δεν έχει και νόημα κι όλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...