Προς το περιεχόμενο

FRITZ! Powerline 1260E WLAN Set Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα ένα εξαιρετικό review από τον poulino και ακόμα μια φορά θα ήθελα στατιστικά με το πόσα πακέτα χάνονται μέσα σε ένα λεπτό από το powerline με το bash σκριπτακι που έχω ανεβάσει εδώ και καιρό στο insomnia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σε σχέση με τα devolo Πώς είναι αυτό; άμα είναι μην μπλέξω πάλι τσάμπα!  έχω το devolo Wi-Fi 500 και με έχει πεθάνει στις αποσυνδεσεις και στους αποσυγχρονισμους κάθε τρεις και λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Ακόμα ένα εξαιρετικό review από τον poulino και ακόμα μια φορά θα ήθελα στατιστικά με το πόσα πακέτα χάνονται μέσα σε ένα λεπτό από το powerline με το bash σκριπτακι που έχω ανεβάσει εδώ και καιρό στο insomnia.

Χανονται αρχεια με το powerline? Πρωτη φορα το ακουω αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, madtheo said:

Ρε παιδιά σε σχέση με τα devolo Πώς είναι αυτό; άμα είναι μην μπλέξω πάλι τσάμπα!  έχω το devolo Wi-Fi 500 και με έχει πεθάνει στις αποσυνδεσεις και στους αποσυγχρονισμους κάθε τρεις και λίγο...

Μήπως το έχεις πάνω σε πολύπριζο; Ειλικρινά πιο σταθερά από τα devolo δεν έχω βρει μέχρι τώρα. Με ethernet το δοκίμασες και είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Μήπως το έχεις πάνω σε πολύπριζο; Ειλικρινά πιο σταθερά από τα devolo δεν έχω βρει μέχρι τώρα. Με ethernet το δοκίμασες και είναι οκ;

είναι και οι γραμμές του σπιτιού ,είναι οι συσκευές με ballast , είναι οι συσκευές με ηλεκτρικά μοτέρ όπως ψυγεία,κλιματιστικά,ανεμιστήρες και τέτοια που άμα είναι παλιά η μάπα σου κάνουν ένα cosφ (ηλεκτρολογικές γνώσεις) ότι να ναι που κάνει παρεμβολές στο ρεύμα και άλλα διάφορα.

εδώ σε εργοστάσια η δεη υποχρεώνει να φτιάχνουν το cosφ γιατί τους κάνει ζημιές στο δίκτυο.

ακόμα και ένα ηλεκτρομαγνητικό πεδίο απο μια κεραία η έναν φούρνο μικροκυμάτων μπορεί να πειράξει την ομαλή λειτουργία του συστήματος(στο ρεύμα σαν ρεύμα τροφοδοσίας ούτε καν υπάρχει επίδραση).

ακόμα και σταθεροποιητές τάσης στο δίκτυο μπορεί να κάνουν θέμα σε αυτά.

προσωπικά τράβηξα ένα ethernet 15m απο το σαλόνι στο δωμάτιο μου με τρύπημα σε τοίχος και τέτοια με πλαστικό κανάλι να μην φαίνεται άσχημο και ξεμπέρδεψα με 10 ευρώ μαζί με το κανάλι και κανένα πρόβλημα και δεν χαλάει ποτέ, αλλά αυτό είναι για το pc και μόνο, όχι για το κινητό. 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cambo99 είπε

Μήπως το έχεις πάνω σε πολύπριζο; Ειλικρινά πιο σταθερά από τα devolo δεν έχω βρει μέχρι τώρα. Με ethernet το δοκίμασες και είναι οκ;

Όχι αν και η καλωδίωση στον έναν όροφο είναι πολύ τσαπατσουλικη οπότε μπορεί να παίζει το ρόλο του και αυτό...έχω διαβάσει πάντως ότι κάποια έχουν θέματα υπερθέρμανσης με συνέπεια να κάνουν restart για αυτό και συμβαίνουν τα disconnects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/09/2018 at 12:38, skiabox said:

Ακόμα ένα εξαιρετικό review από τον poulino και ακόμα μια φορά θα ήθελα στατιστικά με το πόσα πακέτα χάνονται μέσα σε ένα λεπτό από το powerline με το bash σκριπτακι που έχω ανεβάσει εδώ και καιρό στο insomnia.

αν θες να το βαλω για ενα βραδι να pingarei το ρουτερ και να σου πω ποσα πακετα χαθηκαν μπορω να το κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν θες να το βαλω για ενα βραδι να pingarei το ρουτερ και να σου πω ποσα πακετα χαθηκαν μπορω να το κανω.

Γιατί όχι.

Η καλύτερη μέτρηση είναι από το πρωί μέχρι τις 1-2 το βράδυ για να πιάσει και πιθανή χρήση άλλων ηλεκτρικών συσκευών μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, skiabox said:

Γιατί όχι.

Η καλύτερη μέτρηση είναι από το πρωί μέχρι τις 1-2 το βράδυ για να πιάσει και πιθανή χρήση άλλων ηλεκτρικών συσκευών μέσα στο σπίτι.

θα το βαλω πριν φυγω για δουλεια και θα το κλεισω το βραδυ οποτε να δουμε τι θα καταγραψει. θα αφησω 2 Pings ανοιχτα ενα με 32bytes και ενα μεγαλυτερο αμα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/09/2018 at 12:38, skiabox said:

Ακόμα ένα εξαιρετικό review από τον poulino και ακόμα μια φορά θα ήθελα στατιστικά με το πόσα πακέτα χάνονται μέσα σε ένα λεπτό από το powerline με το bash σκριπτακι που έχω ανεβάσει εδώ και καιρό στο insomnia.

@skiabox

έγιναν τα παρακατω

το αφησα κοντα στις 8-9 ωρες περιπου.τα Powerline ηταν στο ιδιο δωματιο με σκοπο να βγαλουμε λιγο εκτος το θεμα να χανει pings λογω μεγαλης αποστασης καλωδιων αν και εχω μονοφασικο ρευμα οποτε δεν θα ειχε διαφορα.στο διαστημα αυτο πηρε μπροστα ο φουρνος που τραβαει πολυ ,η tv κτλ.το ενα powerline ηταν κιολας πανω σε πολυπριζο με τηλεοραση και κατι αλλα πραγματα διοτι δεν ειναι Passthrough και στην πριζα που ηταν μονη της ειχα κατι αλλο που δεν ηθελα να το βγαλω για να το βαλω εκει.οποτε το δυσκολεψα λιγακι.η δοκιμη εγινε με ethernet και οχι με wifi για να μην εχουμε το θεμα να χασω πακετα λογω wifi.

εκανα τα παρακατω τεστ.

Ping 192.168.1.1(router) με 4096 bytes πακετο. σταλθηκαν 26454 και ελαβα 26454.δεν εχασα κανενα πακετο.εβαλα επιτηδες 4096 bytes πακετο αντι για 32 που ειναι το default.

ping 192.168.1.1 (router)με 32 bytes πακετο. σταλθηκαν 26478 και ελαβα 26478.δεν εχασα κανενα.

ping 192.168.1.80. εκανα Ping τον ιδιο του τον ευατο με 32bytes .εστειλα 26069 ελαβα 26069.καμια απωλεια.

Ping 194.219.227.2 (dns forthnet) 32 bytes εστειλα 26494 ελαβα 26494 απωλεια 0.minimum ms 17 average 19 max 853.

αυτα με το συγκεκριμενο ζευγαρι Powerlines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

@skiabox

έγιναν τα παρακατω

το αφησα κοντα στις 8-9 ωρες περιπου.τα Powerline ηταν στο ιδιο δωματιο με σκοπο να βγαλουμε λιγο εκτος το θεμα να χανει pings λογω μεγαλης αποστασης καλωδιων αν και εχω μονοφασικο ρευμα οποτε δεν θα ειχε διαφορα.στο διαστημα αυτο πηρε μπροστα ο φουρνος που τραβαει πολυ ,η tv κτλ.το ενα powerline ηταν κιολας πανω σε πολυπριζο με τηλεοραση και κατι αλλα πραγματα διοτι δεν ειναι Passthrough και στην πριζα που ηταν μονη της ειχα κατι αλλο που δεν ηθελα να το βγαλω για να το βαλω εκει.οποτε το δυσκολεψα λιγακι.η δοκιμη εγινε με ethernet και οχι με wifi για να μην εχουμε το θεμα να χασω πακετα λογω wifi.

εκανα τα παρακατω τεστ.

Ping 192.168.1.1(router) με 4096 bytes πακετο. σταλθηκαν 26454 και ελαβα 26454.δεν εχασα κανενα πακετο.εβαλα επιτηδες 4096 bytes πακετο αντι για 32 που ειναι το default.

ping 192.168.1.1 (router)με 32 bytes πακετο. σταλθηκαν 26478 και ελαβα 26478.δεν εχασα κανενα.

ping 192.168.1.80. εκανα Ping τον ιδιο του τον ευατο με 32bytes .εστειλα 26069 ελαβα 26069.καμια απωλεια.

Ping 194.219.227.2 (dns forthnet) 32 bytes εστειλα 26494 ελαβα 26494 απωλεια 0.minimum ms 17 average 19 max 853.

αυτα με το συγκεκριμενο ζευγαρι Powerlines.

Ευχαριστούμε αλλά δεν νομίζω να χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιος powerlines στο ίδιο δωμάτιο!

Αν θέλεις μεγάλωσε την απόσταση και ξαναδοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, skiabox said:

Ευχαριστούμε αλλά δεν νομίζω να χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιος powerlines στο ίδιο δωμάτιο!

Αν θέλεις μεγάλωσε την απόσταση και ξαναδοκίμασε.

ο λογος που δοκιμασα στο ιδιο δωματιο ειναι για να αποκλεισουμε οτι φταιει η θερμοκρασια του powerline η το hardware.αν το κανει σε μεγαλυτερη αποσταση μετα φταει σιγουρα η αποσταση η η καλωδιωση.οπως ειδες πχ ειχα και εγω μερικες φορες μεγαλυτερο ping που σημαινει οτι εκεινη την στιγμη μπορει κατι να το επηρεασε.σε μεγαλυτερη αποσταση αυτο μπορει να σημαινει οτι πχ χανει το link.οποτε αλλο θεμα αυτο αλλο θεμα οτι σηκωνει μεγαλη θερμοκρασια και κανει dc's.βεβαια αυτο ηταν δοκιμη με το 1260 και 1220 αντιστοιχα.εχω αλλα 3 ζευγαρια powerlines .ενα devolo ενα fritz ενα tp link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω ότι στο ίδιο δωμάτιο πετάς ένα ethernet καλώδιο.

Αυτό που ενδιαφέρει τον πιθανό αγοραστή powerline είναι η πιο μακρινή σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...