Προς το περιεχόμενο

FRITZ! Powerline 1260E WLAN Set Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, skiabox said:

Επαναλαμβάνω ότι στο ίδιο δωμάτιο πετάς ένα ethernet καλώδιο.

Αυτό που ενδιαφέρει τον πιθανό αγοραστή powerline είναι η πιο μακρινή σύνδεση.

και ξανατονιζω.με βαση αυτο το τεστ ξερουμε οτι δεν εχουμε θεμα θερμοκρασιας και hardware οπως αναφερουν για αλλα powerlines.αν τωρα παιξει ή δεν παιξει σε μεγαλη αποσταση ειναι ενα τεστ αλλα παλι δεν λεει κατι.μπορει σε εμενα να παιξει στα 20 μετρα και σε καποιον αλλον με τριφασικο ρευμα και σε αλλη φαση να εχει link πολυ χαλια.εγω θα δοκιμασω το δευτερο ζευγαρι powerlines σε πιο μεγαλη αποσταση αλλα και να παιξει σε μενα(μονοφασικο ρευμα) δεν σημαινει οτι θα παιξει σε αλλον.Οπως εγραψα το πρωτο που με ενοιαζε ηταν να δω αν θα χασει πακετα λογω προβληματων hardware ή λογω θερμοκρασιων πραγμα που δεν εγινε τουλαχιστον με αυτο το μοντελο. στην επομενη δοκιμη θα ειναι το 1240 με το 1000 που θα τα βαλω σε αλλο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2018 στις 11:26 ΜΜ, skiabox είπε

Ευχαριστούμε αλλά δεν νομίζω να χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιος powerlines στο ίδιο δωμάτιο!

Αν θέλεις μεγάλωσε την απόσταση και ξαναδοκίμασε.

εγω το χρησιμοποιώ στο ιδιο δωματιο, κανενα πρόβλημα, λετε να μην εχει κανει η fritz αυτό το τεστ, ????

ασκοπο το τεστ για μενα 

το review ισως ένα από τα καλυτερα που εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο

εχω ένα TP link οπου εχω συνδεσει εξωτερικο σκληρο 1 TB για streaming της TP link 200 mbps αμεση συνδεση με 3 διαφορετικες συσκευες

Επεξ/σία από nageorg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/10/2019 at 13:37, nageorg said:

εγω το χρησιμοποιώ στο ιδιο δωματιο, κανενα πρόβλημα, λετε να μην εχει κανει η fritz αυτό το τεστ, ????

ασκοπο το τεστ για μενα 

το review ισως ένα από τα καλυτερα που εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο

εχω ένα TP link οπου εχω συνδεσει εξωτερικο σκληρο 1 TB για streaming της TP link 200 mbps αμεση συνδεση με 3 διαφορετικες συσκευες

to packet loss ή προβλημα θερμοκρασιας αν υπαρχει θα φανει και σε κοντινη αποσταση για αυτο εκανα τεστ σε κοντινη αποσταση.δεν λεω για Packet loss λογω μεγαλης αποστασης ή χαλια link αλλα για Packet Loss λογω θερμοκρασιας ή Hardware προβληματος.για αυτο και δεν εκανα το τεστ σε μεγαλη αποσταση. αυτο που αλλαζει απο δωματιο σε δωματιο ειναι οτι η ταχυτητα μειωνεται. εκανα το τεστ απλα για να αναφερω οτι δεν ειχα θεματα Packet loss ή θερμοκρασιας για οσο διαστημα το ετρεξα. :)  

Με μερικα powerlines το κακο ειναι οτι λενε 500-600 Mbps αλλα στην πραξη η port εινα 100 mbit ethernet Οποτε οτι και να γινει θα σε κοψει στα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Sorry που ξεθάβω το συγκεκριμενη παρουσιαση αλλα ειλικρινα δεν μπορω με τιποτα να τα σεταρω τα ριμαδια . εχω ενα Fritz box 7590 και ειδη επανω στο δικτυο εχω ειδη ενα repeater 1750E το οποιο ειναι συνδεδεμενο με MESH τεχνολογια και παιζουν ολα απροβληματιστα. Σημερα παρελαβα απο Amazon.es σφραγισμενα ενα set 1269Ε μαζι με το 1220Ε. ακολουθησα ολα τα βηματα και του @poulinos και στο site της Fritz αλλα τζίφος. εχω τριφασικο ρευμα αλλα το σεταρισμα το κανω στο ιδιο δωματιο σε 2 πριζες εντος δωματιου , ειχα τσεκαρει απο πριν κατεβαζοντας τον ασφαλειοδιακοπτη κοβευεται η παροχη ρευματος και στης 2 πριζες καθως και κοντα στο μοντεμ ωστε το 1220Ε να ειναι συνδεδεμενο στην lan 1 καλωδιο δικτυου προς το 7590. τα βηματα που κανω για συνδεση :

1) Πατάω το κουμπί/LED Powerline + Security στο FRITZ!Powerline 1220E  και στην συνέχεια πιέζω το αντίστοιχο κουμπί/LED Connect στο FRITZ!Powerline 1260E τιποτα. Τα leds στο 1220Ε αναμενα σταθερα και τα 3 στο 1260Ε αναμενα μονο τα 2 πρωτα εκτος το connect που ειναι σβηστο..

2) Και από το επίσημο site fritz τον πρωτο τροπο παλι τίποτα

 

ΥΓ1: έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο 1260E στο 1220Ε δεν μου γινεται με τιποτα.

ΥΓ2 :Δεν τα έχω σε πολυπριζο συνδεδεμένα παρά σε διαφορετική πρίζα ίδια φάση με την άλλη πρίζα στο ίδιο δωμάτιο.

ΥΓ3: Δεν μπορώ να μπω ούτε στο interface  http://fritz.powerline  η 192.168.178.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω και εγω.

πηρα το 1260 σετ (ηρθε το γερμανικό δυστυχώς θα δω τι θα κάνω με αυτό).

όλα οκ νομίζω με όσα γερμανικά γνώριζα το σεταρα. το θέμα είναι τώρα ότι θέλω ακόμα ένα για να βάλω στο γκαράζ και η ερώτηση μου είναι

έχετε να δει να πουλιέται single ? όσα βρισκω είναι set, έχω ψάξει amazon κ σκρουτζ.. 

ερώτηση νο 2 , εαν γνωρίζεται η έχετε διαβάσει κάπου επειδή εχω το γερμανικό εαν  το επόμενο είναι Internation θα χει κάποιο θέμα? 

PS σε τριφασικό οσο το δοκίμασα παίζει πολύ καλα.. ίσως χαμηλότερες ταχύτητες σύνδεσης τύπου 125mbps αντι 600 700 που περίμενα αλλά τα θεωρώ υπεραρκετά για τις δίκες μου ανάγκες. κάποια στιγμή θα δοκιμασω να τα βάλω στην ιδια φαση να δω ταχυτητες αλλα δε με πολυκαιει αφου παίζει απροβλημάτιστα (μαλλον γτ το χω λιγοτερο απο 24ωρο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/10/2022 at 11:29, sndev said:

Ξεθάβω και εγω.

πηρα το 1260 σετ (ηρθε το γερμανικό δυστυχώς θα δω τι θα κάνω με αυτό).

όλα οκ νομίζω με όσα γερμανικά γνώριζα το σεταρα. το θέμα είναι τώρα ότι θέλω ακόμα ένα για να βάλω στο γκαράζ και η ερώτηση μου είναι

έχετε να δει να πουλιέται single ? όσα βρισκω είναι set, έχω ψάξει amazon κ σκρουτζ.. 

ερώτηση νο 2 , εαν γνωρίζεται η έχετε διαβάσει κάπου επειδή εχω το γερμανικό εαν  το επόμενο είναι Internation θα χει κάποιο θέμα? 

PS σε τριφασικό οσο το δοκίμασα παίζει πολύ καλα.. ίσως χαμηλότερες ταχύτητες σύνδεσης τύπου 125mbps αντι 600 700 που περίμενα αλλά τα θεωρώ υπεραρκετά για τις δίκες μου ανάγκες. κάποια στιγμή θα δοκιμασω να τα βάλω στην ιδια φαση να δω ταχυτητες αλλα δε με πολυκαιει αφου παίζει απροβλημάτιστα (μαλλον γτ το χω λιγοτερο απο 24ωρο)

 

τα 125 που παιζει στην πραξη ειναι το μισο απο αυτο. οποτε στην ιδια φαση θα ειναι καλυτερα.λογικα και να βαλεις δευτερο powerline international δεν θα εχεις θεμα.δεν ξερω αν αλλαζει το firmware με καποιο τροπο για να γινει international.δεν θυμαμαι να εχω δει single να πω την αληθεια.

https://shop66.gr/product/avm-fritzpowerline-1220e-powerline-για-ενσύρματη-σύνδεση-με-passthrough-πρί/?skr_prm=WyJmYThmOTcxOC02OGM4LTRiZTMtYWJjOS0xMjdlNTljYWRjNDciLDE2NjY5OTU0OTIyOTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

αραγε αυτο ειναι single?

αν βαλεις vdsl 100ara τοτε θα εχεις θεματα αν παιζεις 125 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poulinos είπε

τα 125 που παιζει στην πραξη ειναι το μισο απο αυτο. οποτε στην ιδια φαση θα ειναι καλυτερα.λογικα και να βαλεις δευτερο powerline international δεν θα εχεις θεμα.δεν ξερω αν αλλαζει το firmware με καποιο τροπο για να γινει international.δεν θυμαμαι να εχω δει single να πω την αληθεια.

https://shop66.gr/product/avm-fritzpowerline-1220e-powerline-για-ενσύρματη-σύνδεση-με-passthrough-πρί/?skr_prm=WyJmYThmOTcxOC02OGM4LTRiZTMtYWJjOS0xMjdlNTljYWRjNDciLDE2NjY5OTU0OTIyOTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

αραγε αυτο ειναι single?

αν βαλεις vdsl 100ara τοτε θα εχεις θεματα αν παιζεις 125 :(

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 

Αρχικά να πω ότι το ήθελα για κύρια χρήση, τύπου 90% των αναγκων ,για wifi calling. Σώθηκα.. είχα τρομαχτικό πρόβλημα στο σπίτι. 

Για το δικό θέμα κ θέλω, είναι από τις ελάχιστες φορές που δεν γκρινιαξα για το κόστος όταν είδα το αποτέλεσμα.

Είχα δοκιμάσει να κανω το Huawei ax3 pro repeater καθώς κ χρήση από κάτι TP-Link power line 1000αρια που είχα από το εξοχικό. και στις 2 περιπτωσεις είχα θέματα να τους ακούω και να μη με ακούνε. Κάποιες λίγες φορές είχα drop call. Με τα fritz και ας λέει 85-125 λειτουργεί άψογα. 

ίσως να παίζει ρόλο ότι έχω 200αρα 

Το μονό, το ήθελα γτ Ψαχνω να βάλω στο γκαράζ να έχει ο χώρος wifi. Η ταχύτητα wifi εκεί δε με νοιάζει , είναι μόνο να κάνει κάνα update το όχημα κ τον λίγο χρόνο που είμαι εκεί να χω wifi calling.  οπότε στα 100 ευρώ δοκίμασα να κάψω και περιμένω να έρθουν τα 540ε https://www.skroutz.gr/s/8007267/AVM-Fritz-Powerline-540E-Powerline-Διπλού-Kit-για-Ασύρματη-Σύνδεση-Wi-Fi-4-και-2-Θύρες-Ethernet.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

το ενσύρματο που περισσεύει θα δοκιμάσω να δω αν συνδέεται και αυτο στο γρπ του 1260 κ θα πάει στη ταράτσα μήπως κάνω smart κ συνδέσω κ την αντλία θερμότητας 

Για αλλαγή firmware από όσο έψαξα και κατάλαβα γτ κυριως σε γερμανικά φόρουμ έπεφτα, πλέον δεν γίνεται , πρέπει νανε παλιότερο version.. κάτι έχουν αλλάξει 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/10/2022 at 09:44, sndev said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 

Αρχικά να πω ότι το ήθελα για κύρια χρήση, τύπου 90% των αναγκων ,για wifi calling. Σώθηκα.. είχα τρομαχτικό πρόβλημα στο σπίτι. 

Για το δικό θέμα κ θέλω, είναι από τις ελάχιστες φορές που δεν γκρινιαξα για το κόστος όταν είδα το αποτέλεσμα.

Είχα δοκιμάσει να κανω το Huawei ax3 pro repeater καθώς κ χρήση από κάτι TP-Link power line 1000αρια που είχα από το εξοχικό. και στις 2 περιπτωσεις είχα θέματα να τους ακούω και να μη με ακούνε. Κάποιες λίγες φορές είχα drop call. Με τα fritz και ας λέει 85-125 λειτουργεί άψογα. 

ίσως να παίζει ρόλο ότι έχω 200αρα 

Το μονό, το ήθελα γτ Ψαχνω να βάλω στο γκαράζ να έχει ο χώρος wifi. Η ταχύτητα wifi εκεί δε με νοιάζει , είναι μόνο να κάνει κάνα update το όχημα κ τον λίγο χρόνο που είμαι εκεί να χω wifi calling.  οπότε στα 100 ευρώ δοκίμασα να κάψω και περιμένω να έρθουν τα 540ε https://www.skroutz.gr/s/8007267/AVM-Fritz-Powerline-540E-Powerline-Διπλού-Kit-για-Ασύρματη-Σύνδεση-Wi-Fi-4-και-2-Θύρες-Ethernet.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

το ενσύρματο που περισσεύει θα δοκιμάσω να δω αν συνδέεται και αυτο στο γρπ του 1260 κ θα πάει στη ταράτσα μήπως κάνω smart κ συνδέσω κ την αντλία θερμότητας 

Για αλλαγή firmware από όσο έψαξα και κατάλαβα γτ κυριως σε γερμανικά φόρουμ έπεφτα, πλέον δεν γίνεται , πρέπει νανε παλιότερο version.. κάτι έχουν αλλάξει 

απλα το νεο κιτ θα πρεπει να το κανεις pair με το παλιο με την γνωστη διαδικασια.γενικοτερα δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα ασχετα με το αν θα ειναι international ή german εκδοση.

τα fritz γενικοτερα τα σπανε απλα πιο ακριβα συγκριτικα με αλλες μαρκες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...