Προς το περιεχόμενο

Με μηνιαία συνδρομή θα γίνονται από το 2020 οι ενημερώσεις ασφαλείας των Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kormos είπε

Μικρο το κακό το να κανεις παύση σε ενημερώσεις...

Τρυπιες είναι γενικα όλες οι ενημερώσεις...Μην κολλάμε σε ανούσιες λεπτομέρειες 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι, τις ενημερώσεις τις κάνουμε σε μεγάλο βαθμό για να καλύψουμε ΓΝΩΣΤΑ κενά ασφαλείας, αν δεν τις κάνεις μένεις ανοιχτός για επίθεση από πολλές μεριές. Δες λίγο τις λεπτομέρειες της KB των ενημερώσεων να τσεκάρεις τι τρύπες κλείνουν κάθε μήνα, πχ Ιούνιος 2018 κάλυψαν τις νέες εκδόσεις Spectre σε επεξεργαστές

https://support.microsoft.com/en-us/help/4284826/windows-7-update-kb4284826

Αναφορά σε κείμενο

Provides support to control use of Indirect Branch Prediction Barrier (IBPB) on some AMD processors (CPUs) for mitigating CVE-2017-5715, Spectre Variant 2 when switching from user context to kernel context.

Provides protections from an additional subclass of speculative execution side channel vulnerability known as Speculative Store Bypass (CVE-2018-3639).

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Istros είπε

Με τη λογική αυτή και τα 10 σε 4 χρόνια πρέπει να τα καταργήσουν!αφού θα ναι 7 χρονων

Δεν νομίζω οτι σε 4 θα τα καταργήσουν. Τα windows 7 θα είναι 11 ετών όταν θα γίνει αυτό, επομένως δεν θα τα καταργήσουν τα windows 10. Ας πούμε οτι τα καταργούν 8-9 χρόνια.....πιστεύεις οτι η τεχνολογία της πληροφορικής θα είναι συμβατή με τα windows 10 τότε?

Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ενώ η τεχνολογία και ο ανταγωνισμός προχωράει μήνα με το μήνα επιμένετε να μείνει όλη η ανθρωπότα σε λειτουργικά 12ετίας ρε παιδιά...

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι, τις ενημερώσεις τις κάνουμε σε μεγάλο βαθμό για να καλύψουμε ΓΝΩΣΤΑ κενά ασφαλείας, αν δεν τις κάνεις μένεις ανοιχτός για επίθεση από πολλές μεριές. Δες λίγο τις λεπτομέρειες της KB των ενημερώσεων να τσεκάρεις τι τρύπες κλείνουν κάθε μήνα

Ασφάλεια δεν περιμένω από λογισμικό της Microsoft, έχω απο αλλού άρα κενά δεν έχω καθόλου :)

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vAg0s97 είπε

Μαζί σου αδερφέ, είχα τα 10 από την πρώτη μέρα που βγήκαν..αρκετά σταθερά κλπ 

Αλλά στο θέμα των ενημερώσεων/Windows Update κλπ , υστερούν κατά πολύ...τρομακτικά προβλήματα ειδικά μετά την τελευταία έκδοση 1803

Τουλάχιστον στα 7άρια όταν έβγαζαν ενημερώσεις ήξερες ότι στην επόμενη επανεκκίνηση θα έχεις pc...Εδώ πέρα κάνεις ενημέρωση και στην επόμενη επανεκκίνηση σου "παγώνει" το update με το να λέει οτι κάνει install μια ενημέρωση η οποία δεν γίνεται ποτέ install και σου τρώει ένα σορό πόρους από το σύστημα... 2018 έχουμε btw, τέτοια πράγματα είναι απαράδεκτα :) 

Πραγματικά χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον, δεν ξέρω πώς σας βγάζουν τόσα προβλήματα τα 10. Εγώ που έχω και ένα low end λαπτοπ, τα updates τα περνάει απροβλημάτιστα. Ούτε επαναφορές ρυθμίσεων που κάνει σε άλλους, ούτε κάτι τραβηγμένες περιπτώσεις που άλλοι αναγκάστηκαν να κάνουν φορματ... Δόξα τω θεω όλα καλά τα κάνουν προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ένα project που τρέχει καιρό τώρα με το όνομα Polaris (μια και τα windows 10 είναι τα τελευταία όπως λένε και λογικό να θέλουν να ξεφυγουν από τα windows),ένα λειτουργικό πολύ πιο ελαφρύ και γρήγορο,πιο ασφαλες και με ανανεωμένο interface.Το οποίο θα λειτουργεί σε απόλυτη συνεργασία με αντίστοιχο λειτουργικό andromeda για κινητά.Κατι αντίστοιχο με το οικοσύστημα της apple.Αναμενουμε να δούμε.Με το να κάθεσαι και να βγάζεις update σε ένα λειτουργικό που ξεκίνησε πριν πολλά χρόνια,δυσχρηστο,βαρύ και να προσπαθείς να κλείσεις κενά και τρύπες δεν προχωράς και το χει καταλάβει η microsoft.Οι υπόλοιποι καθιστε με το όνειρο ότι αγορασατε ένα λειτουργικό πριν 2 χρόνια και θα έχετε δωρεάν update και υπηρεσίες για τα επόμενα 100 χρόνια.Εγινε φιλανθρωπικό ίδρυμα η microsoft.καθιστε με το παραμυθι

 

Απο το topic

"Νέο Surface hardware από τη Microsoft έρχεται στις 2 Οκτωβρίου"

Επεξ/σία από Istros
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kormos είπε

Ασφάλεια δεν περιμένω από λογισμικό της Microsoft, έχω απο αλλού άρα κενά δεν έχω καθόλου :)

Άμα σου φαίνονται ανούσιες λεπτομέρειες τα security updates δεν νομίζω να έχεις και πολύ ασφάλεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έβαζαν τα 10άρια όταν ήταν δωρεάν. Τα 10 μια χαρά είναι, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ποτέ. Αυτοί που λένε ότι είναι προβληματικά είτε δεν ξέρουν να κάνουν format σωστά είτε το PC τους είναι για το Αρχαιολογικό Μουσείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Πραγματικά χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον, δεν ξέρω πώς σας βγάζουν τόσα προβλήματα τα 10. Εγώ που έχω και ένα low end λαπτοπ, τα updates τα περνάει απροβλημάτιστα. Ούτε επαναφορές ρυθμίσεων που κάνει σε άλλους, ούτε κάτι τραβηγμένες περιπτώσεις που άλλοι αναγκάστηκαν να κάνουν φορματ... Δόξα τω θεω όλα καλά τα κάνουν προς το παρόν...

Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν σπασμένα windows 10. 
Σε κανονικά με αυθεντικό κλειδί είτε retail αγορασμένο, είτε από EBAY των 10-20 ευρώ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polaki είπε

Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν σπασμένα windows 10. 
Σε κανονικά με αυθεντικό κλειδί είτε retail αγορασμένο, είτε από EBAY των 10-20 ευρώ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

Λολ δεν έχουν Denuvo τα 10, δεν υπάρχει καμία διαφορά σπασμένων με γνήσιων με το σωστό εργαλείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, polaki είπε

Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν σπασμένα windows 10. 
Σε κανονικά με αυθεντικό κλειδί είτε retail αγορασμένο, είτε από EBAY των 10-20 ευρώ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

Πραγματικά εγώ που πήρα ΟΕΜ κλειδί για Pro από ebay με 7€ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δύο χρόνια τρέχουν απροβλημάτιστα. Έχω κλείσει και τα auto updates να μην μου σπάει τα νεύρα και δουλεύουν όπως τα 7 σε αυτό το κομμάτι. Και φυσικά ούτε BSOD.  Έχω ξαναπεί από τότε πως σπασμένα Win δεν πρόκειται να ξαναπεράσω

Επεξ/σία από RX-8 Lover_GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά απορω με την λογικη κάποιων. Λεει ο αλλος "Ας σταματούσε την υποστηριξη στα 11 χρόνια και ας μεινουν ετσι απο εκει και πέρα". Δηλαδή οτι ακριβως θα πάρει όποιος δεν πληρωσει για τα updates μετα το 2020. Το πρόβλημα δηλαδή ειναι οτι δινει την επιλογη σε κάποιους να συνεχίσουν να παίρνουν ενημερωσεις αν πληρώσουν; Αν δεν εδινε αυτη την επιλογη και ολοι εμεναν χωρις αλλες ενημερωσεις τοτε ολα καλα; Ο ορισμος του σκεπτικου "Να πεθανει η κατσικα του γειτονα" απο μερικους..

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Λολ δεν έχουν Denuvo τα 10, δεν υπάρχει καμία διαφορά σπασμένων με γνήσιων με το σωστό εργαλείο

Γιατί να βάλεις σπασμένα απ την στιγμή που μπορείς να βρεις ένα αξιοπρεπές ΟΕΜ κλειδί από ebay με τιμές από 5,5 Λίρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Istros είπε

Με τη λογική αυτή και τα 10 σε 4 χρόνια πρέπει να τα καταργήσουν!αφού θα ναι 7 χρονων

 

Σε προηγούμενες εκδόσεις το support (extended) ήταν 10 χρόνια.

Και για τα W10 ίσχυε/ισχύει.   π.χ. για τα W10 ltsb

εδώ για όλες τις εκδόσεις: http://home.bt.com/tech-gadgets/computing/windows-7/windows-7-support-end-11364081315419

 

Στα w10 επιπλέον υπάρχει υποστήριξη για τις ενημερώσεις.

Τα  Windows 10 λαμβάνουν 2 μεγάλες ενημερώσεις/αναβαθμίσεις κάθε χρόνο. Κάθε ενημέρωση (έκδοση) λαμβάνει 18 μήνες υποστήριξη, εκτός από τις enterprise και education που λαμβάνουν 30 μήνες υποστήριξη (άλλαξε πρόσφατα).

https://support.microsoft.com/gl-es/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...