Προς το περιεχόμενο

Με μηνιαία συνδρομή θα γίνονται από το 2020 οι ενημερώσεις ασφαλείας των Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, VChris είπε

Εννοείται το λειτουργικό μου είναι γνήσιο. Τι εννοώ...

Τα Windows 10 είναι το τελευταίο λειτουργικό της Microsoft, δεν θα βγάλει άλλη έκδοση, αλλά θα αναβαθμίζει συνεχώς τα Windows 10 (εκτός αν άλλαξε κάτι και έχασα επεισόδια).

Άρα, για όσα χρόνια αντέχει το PC μου ως hardware θα έχω δωρεάν αναβαθμίσεις?

Παλιότερα που ανά μερικά χρόνια έβγαζε νέες εκδόσεις έπρεπε να αγοράζω τη νέα έκδοση για να την εγκαταστήσω στο παλιό μου PC. Τώρα πως θα συνεχίζει να βγάζει λεφτά από εμένα, εάν μείνει για πάντα στο ίδιο λειτουργικό και το αναβαθμίζει δωρεάν?

Από τα προϊόντα της που είναι για το λειτουργικό και από support σε εταιρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Από τα προϊόντα της που είναι για το λειτουργικό και από support σε εταιρείες.

Άρα αλλάζει το επιχειραματικό της μοντέλο. ΟΚ, thanks φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kormos είπε

Παράπονα δεν εκφράζονται, παραλογία να χρεώνει κάποιον που έχει ήδη προπληρώσει το λογισμικό... ε ναι είναι κουλό.

Το λογικό θα ήταν να μην υπάρχει καν αυτή η ενημέρωση και απλά να κρατηθεί ότι υπήρχε έως τώρα. Παύση ενημερώσεων και τέλος.

*διευκρινιστηκε νωρίτερα, άρα λήξαν αυτό.

Οι εταιρίες έχουν δίκη τους προστασία άρα καμμία ενόχληση για την παύση ενημερώσεων ασφαλείας...

Σωστός! Όπως όταν βγάλουν συνδρομή και στα 10 να δούμε τι θα λένε όσοι μεταβούν εκεί και τα επαινούν τώρα...

Δεν έχει μπερδευτεί τίποτα...Διαβαζεις ότι βολεύει το μάτι μόνο.

Γνωριζω πολύ καλά και περισσότερα απ όσα γράφεις γιατί διαφέρουν οι γνώσεις μας...

Βλεπετε επιφανειακά όπως δείχνει μόνο...δεν μπορεί να αλλάξει αυτό, δυστυχώς.

Πολύ σωστός, μια από τα ίδια. Όσο είναι ενεργά...

Η αγορά ερχόταν με κάποια χρόνια support. Αυτό ήταν εξαρχής. Και σου λέει ότι σου δίνω μια επιλογή επιπλέον. Όταν τελειώσει το support που έχεις αγοράσει μπορείς να με πληρώσεις να συνεχίσω να σε υποστηρίζω. Αυτό είναι χειρότερο από το να σου πει το support τελειώνει τότε;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gregory22 είπε

Φίλε μου κάπου εκεί τα έχεις μπερδέψει, δηλαδή σαν να λες οτι πρέπει η MS να κρατάει τα XP επειδή οι εταιρίες προγραμμάτων δεν θέλουν να αναβαθμίσουν τα προγράμματά τους να τρέχουν στα νέα λειτουργικά. Σοβαρολογούμε τώρα? Δηλαδή να μείνει η ανθρωπότητα στα ΧΡ για το λόγο αυτό.  Νομίζεις οτι είναι η MS αυτή που εκμεταλλεύται απο τη συμβατότητα αλλά οι εταιρίες λογισμικών. 

Τα ΧΡ ξέρεις πόσο ετών είναι? Αν είναι έτσι με το σκεπτικό σου θα έπρεπε να έχουμε ακόμη windows 95 επειή πχ η singular δεν θέλει να πληρώσει προγραμματιστές να αναβαθμίσουν το πρόγραμμά της. Τώρα αν θεωρείς οτι η μετάβαση απο ΧΡ σε 10 είναι αρπαχτή της ΜS....δεν μπορώ να βοηθήσω.΄

Με τη λογική αυτή και τα 10 σε 7 χρόνια πρέπει να τα καταργήσουν!αφού θα ναι 11 χρονων

 

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Istros είπε

Που φτάσαμε να λέμε και μπράβο στη microsoft που μας έκλεινε τις τρυπες!Από φιλανθρωπία το έκανε.

Πες τα...

11 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Το λειτουργικό αν το αγόρασες δεν χάνει τη γνησιότητά του, άλλο αυτό

Αν δεν είσαι στο πρόγραμμα του extended support θα πρέπει να φύγεις ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ μετά τη λήξη του επίσημου support γιατί λειτουργικό χωρίς security updates είναι ό,τι χειρότερο και μετά ακολουθεί browser χωρίς ενημερώσεις

Το μόνο θέμα είναι αν κάποια στιγμή δεν μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση...

8 λεπτά πριν, buuren είπε

Αυτο ακριβως, εχω πληρωσει για τα 7 120 ευρω αν θυμαμαι καλα. Καλα να παθω αφου δεν ηξερα, τωρα ξερω ομως...

Τότε που τα είχες πάρει ήταν η τελευταία έκδοση που υπήρχε άρα μην το βλέπεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, VChris είπε

Εννοείται το λειτουργικό μου είναι γνήσιο. Τι εννοώ...

Τα Windows 10 είναι το τελευταίο λειτουργικό της Microsoft, δεν θα βγάλει άλλη έκδοση, αλλά θα αναβαθμίζει συνεχώς τα Windows 10 (εκτός αν άλλαξε κάτι και έχασα επεισόδια).

Άρα, για όσα χρόνια αντέχει το PC μου ως hardware θα έχω δωρεάν αναβαθμίσεις?

Παλιότερα που ανά μερικά χρόνια έβγαζε νέες εκδόσεις έπρεπε να αγοράζω τη νέα έκδοση για να την εγκαταστήσω στο παλιό μου PC. Τώρα πως θα συνεχίζει να βγάζει λεφτά από εμένα, εάν μείνει για πάντα στο ίδιο λειτουργικό και το αναβαθμίζει δωρεάν?

Όντως, πολύ εύστοχη απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε σεις, μέχρι τώρα απλά ανακοίνωνε ότι σταματάει την υποστήριξη. Τώρα δίνει τη δυνατότητα συνέχισης, με το ανάλογο αντίτιμο.

Δεν το λες και κακό νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Η αγορά ερχόταν με κάποια χρόνια support. Αυτό ήταν εξαρχής. Και σου λέει ότι σου δίνω μια επιλογή επιπλέον. Όταν τελειώσει το support που έχεις αγοράσει μπορείς να με πληρώσεις να συνεχίσω να σε υποστηρίζω. Αυτό είναι χειρότερο από το να σου πει το support τελειώνει τότε;

Δεκτό αλλά σίγουρα δεν ήξερε κανείς αυτή την εξελιξη.

Δε θυμάμαι για άλλη έκδοση να έχει πράξει ανάλογα...

Προτιμώ μιας και δεν είναι και τόσο τραγικές οι ενημερώσεις να αφήσει ως έχει το λογισμικό χωρίς έξτρα χρεώσεις και απλά να δώσει ημερομηνία τέλους ενημερώσεων όπως έκανε τα προηγούμενα χρόνια...

2 λεπτά πριν, Istros είπε

Με τη λογική αυτή και τα 10 σε 4 χρόνια πρέπει να τα καταργήσουν!αφού θα ναι 7 χρονων

Λες... χεχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Εδώ έκοψα τα updates γιατί κάθε φορά η MS μου τα κάνει μαντάρα. Σιγά μην πληρώσω κι από πάνω (win 10/7).

Ξάδερφος του Federer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kormos είπε

Παράπονα δεν εκφράζονται, παραλογία να χρεώνει κάποιον που έχει ήδη προπληρώσει το λογισμικό... ε ναι είναι κουλό.

Το λογικό θα ήταν να μην υπάρχει καν αυτή η ενημέρωση και απλά να κρατηθεί ότι υπήρχε έως τώρα. Παύση ενημερώσεων και τέλος.

Και μεγαλοψυχία θα είναι να δώσει πληρωμένο support σε όλους εκτός corporate, states, κτλ, δεν είναι υποχρεωμένη. Για τα XP το Αμερικάνικο ναυτικό δίνει κάτι δις για να πάρει υποστήριξη για τα XP

3 λεπτά πριν, Istros είπε

Πώς θα τους μαντρωσουν?το 48% έχουν ακόμα windows 7.Πως θα τους πείσουν?Φαντάσου ούτε τους πελάτες τους δεν μπορούν να πείσουν για κάτι που είναι δωρεάν.

OS-market-share-2017-500x375.jpg

Και τα 7 μια χαρά ήταν αλλά ο κόσμος έμενε στα XP, δεν είναι επιχείρημα αυτό. Αν κόψουν τα security updates άνετα μειώνεται το ποσοστό

 

5 λεπτά πριν, VChris είπε

Άρα αλλάζει το επιχειραματικό της μοντέλο. ΟΚ, thanks φίλε.

Πολλά χρόνια τώρα δεν είναι η πλειοψηφία των κερδών της οι απλοί χρήστες

http://www.tannerhelland.com/wp-content/uploads/Microsoft-revenue-by-division-2010-2012.png

 

4 λεπτά πριν, kormos είπε

Το μόνο θέμα είναι αν κάποια στιγμή δεν μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση...

Λολ ποιά ενεργοποίηση άμα είσαι τρύπιος σε ασφάλεια

3 λεπτά πριν, grgz είπε

Ήδη έχει βγει το crack. 

Το crack για τα 7 βγήκε πριν καν κυκλοφορήσουν αφού στην ουσία είναι το ίδιο των Vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Αυτό δεν το ξέρω. Δεν έχει ειπωθεί κάτι για τους απλούς χρηστες. Ούτε αν θα πληρώνουν, ούτε αν δεν θα πληρώνουν.

Θα γίνει φιλανθρωπικό ίδρυμα η microsoft και θα παρέχει τα 10 με δώρο 100 χρόνια αναβάθμιση.θα το γράφεις και στη διαθήκη σου ποιος θα ναι ο κληρονόμος στα windows 10.Ολα τα υπόλοιπα στα 11 χρόνια λήγουν τα 10 θα τα έχουμε για πάντα.

 

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Να πληρώσω Αν αξίζει! Από το ψάχνω τρόπους καλύτερα να πληρώσω ένα ποσό, «ελπίζω συμβολικό» και αν χρειαστώ κάτι να έχω κάποιον να απευθυνθώ από το να ψάχνω στο YouTube τρόπους να λυθεί το πρόβλημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Και μεγαλοψυχία θα είναι να δώσει πληρωμένο support σε όλους εκτός corporate, states, κτλ, δεν είναι υποχρεωμένη. Για τα XP το Αμερικάνικο ναυτικό δίνει κάτι δις για να πάρει υποστήριξη για τα XP

Και τα 7 μια χαρά ήταν αλλά ο κόσμος έμενε στα XP, δεν είναι επιχείρημα αυτό. Αν κόψουν τα security updates άνετα μειώνεται το ποσοστό

Πολλά χρόνια τώρα δεν είναι η πλειοψηφία των κερδών της οι απλοί χρήστες

http://www.tannerhelland.com/wp-content/uploads/Microsoft-revenue-by-division-2010-2012.png

Λολ ποιά ενεργοποίηση άμα είσαι τρύπιος σε ασφάλεια

Το crack για τα 7 βγήκε πριν καν κυκλοφορήσουν αφού στην ουσία είναι το ίδιο των Vista

Όταν θα κάνεις νέα εγκατάσταση και δε θα σε αφήσει να κάνεις ενεργοποίηση πως θα δουλεύεις; 

Πατωντας συνεχώς στο μήνυμα διαβάζοντας το μήνυμα πως θέλουν ενεργοποίηση;

Μικρο το κακό το να κανεις παύση σε ενημερώσεις...

Τρυπιες είναι γενικα όλες οι ενημερώσεις...Μην κολλάμε σε ανούσιες λεπτομέρειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...