Προς το περιεχόμενο

Με μηνιαία συνδρομή θα γίνονται από το 2020 οι ενημερώσεις ασφαλείας των Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, UsualSuspect__ είπε

Να δω τι άλλη μαλακία θα σκεφτούν για να κάνουν κ αυτούς τους χρήστες να πάνε στα windows 10.

να αγοράσουν :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, ziaba said:

να αγοράσουν :-)

Σιγά την αγορά. 5 ευρώ δίνεις για κλειδάκι και τέλος. 

Η μήπως θα ασχοληθούν νομίζεις οι "επαγγελματίες" ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επί πληρωμή για να τους "μαντρωσουν" όλους στο 10 μιας και ένα μεγάλο ποσοστό έχει παλιότερη εκδοση windows.

5 Σεπτεμβρίου 2018

According to analytics company Net Applications, Windows 10 added 1.2 percentage points in August, moving its user share to 37.8% of all personal computers and 43% of those running Windows

Μονο 37.% αποδοχή έχουν τα windows 10.Το 57% τρεχει παλιοτερες εκδοσεις.Τωρα με τη διακοπή της αναβάθμισης θα ανεβάσουν το ποσοστό των 10 με όσους αναγκαστικά ακολουθήσουν προκειμένου να έχουν updates και θα βάλουν σε κίνδυνο όλους τους υπόλοιπους που θα παραμείνουν στα 7.Αντε και του χρόνου στα 8.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει καμία συνωμοσία, έλεος, τυπικό χρονικά EOL είναι. 11 χρόνια τζάμπα support δεν υπάρχει κανείς να δίνει, η MS είναι ειδική περίπτωση

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Θα μπεί αλλά μόνο σε εταιρείες, και νομίζω όχι για updates αλλά για remote support. Σαν να νοικιάζεις IT την microsoft ένα πράγμα, αντί να έχεις υπάλληλο...

και δηλαδή θα είμαι με γνήσιο λειτουργικό για πάντα?

Όσο αντέχει το PC δηλαδή και δεδομένου ότι δεν θα βγάλει άλλο λειτουργικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VChris είπε

και δηλαδή θα είμαι με γνήσιο λειτουργικό για πάντα?

Όσο αντέχει το PC δηλαδή και δεδομένου ότι δεν θα βγάλει άλλο λειτουργικό σύστημα.

Αυτό δεν το ξέρω. Δεν έχει ειπωθεί κάτι για τους απλούς χρηστες. Ούτε αν θα πληρώνουν, ούτε αν δεν θα πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Αναμενόμενο.

Κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει. Μπράβο στην Microsoft για τα έτη support που έδωσε στα 7. Όπως έκανε και στα xp. 

 

Που φτάσαμε να λέμε και μπράβο στη microsoft που μας έκλεινε τις τρυπες!Από φιλανθρωπία το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VChris είπε

και δηλαδή θα είμαι με γνήσιο λειτουργικό για πάντα?

Όσο αντέχει το PC δηλαδή και δεδομένου ότι δεν θα βγάλει άλλο λειτουργικό σύστημα.

Το λειτουργικό αν το αγόρασες δεν χάνει τη γνησιότητά του, άλλο αυτό

Αν δεν είσαι στο πρόγραμμα του extended support θα πρέπει να φύγεις ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ μετά τη λήξη του επίσημου support γιατί λειτουργικό χωρίς security updates είναι ό,τι χειρότερο και μετά ακολουθεί browser χωρίς ενημερώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Που φτάσαμε να λέμε και μπράβο στη microsoft που μας έκλεινε τις τρυπες!Από φιλανθρωπία το έκανε.

Αυτο ακριβως, εχω πληρωσει για τα 7 120 ευρω αν θυμαμαι καλα. Καλα να παθω αφου δεν ηξερα, τωρα ξερω ομως...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Το λειτουργικό αν το αγόρασες δεν χάνει τη γνησιότητά του, άλλο αυτό

Αν δεν είσαι στο πρόγραμμα του extended support θα πρέπει να φύγεις ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ μετά τη λήξη του επίσημου support γιατί λειτουργικό χωρίς security updates είναι ό,τι χειρότερο και μετά ακολουθεί browser χωρίς ενημερώσεις

Εννοείται το λειτουργικό μου είναι γνήσιο. Τι εννοώ...

Τα Windows 10 είναι το τελευταίο λειτουργικό της Microsoft, δεν θα βγάλει άλλη έκδοση, αλλά θα αναβαθμίζει συνεχώς τα Windows 10 (εκτός αν άλλαξε κάτι και έχασα επεισόδια).

Άρα, για όσα χρόνια αντέχει το PC μου ως hardware θα έχω δωρεάν αναβαθμίσεις?

Παλιότερα που ανά μερικά χρόνια έβγαζε νέες εκδόσεις έπρεπε να αγοράζω τη νέα έκδοση για να την εγκαταστήσω στο παλιό μου PC. Τώρα πως θα συνεχίζει να βγάζει λεφτά από εμένα, εάν μείνει για πάντα στο ίδιο λειτουργικό και το αναβαθμίζει δωρεάν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Choulio είπε

Αν η ειδηση ελεγε οτι απο το 2020 η Microsoft σταματαει να υποστηριζει τα Windows 7 δεν θα ελεγε κανεις τιποτα και δεν θα υπηρχε κανενα παραπονο. Τωρα ομως που λεει οτι απο το 2020 μπορω να τα υποστηριζω αλλα θα πρεπει να πληρωσετε γιατί δε με συμφερει ξαφνικα σε καποιους φαινεται περιεργο και αρνητικο.. Μερικοι ανθρωποι δεν μπορουν να δουν καθαρα μονοι τους..

Παράπονα δεν εκφράζονται, παραλογία να χρεώνει κάποιον που έχει ήδη προπληρώσει το λογισμικό... ε ναι είναι κουλό.

Το λογικό θα ήταν να μην υπάρχει καν αυτή η ενημέρωση και απλά να κρατηθεί ότι υπήρχε έως τώρα. Παύση ενημερώσεων και τέλος.

*διευκρινιστηκε νωρίτερα, άρα λήξαν αυτό.

20 λεπτά πριν, Teogramm είπε

Με τη λογική πως 'κάποιοες εφαρμογές λειτουργούν μέχρι 7', η MS θα έπρεπε να υποστηρίζει ακόμη τα Windows 95 και το DOS. Η Microsoft είναι δεσμευμένη να παρέχει υποστήριξη δωρεάν μέχρι μια ημερομηνία. Απο'κει και πέρα είναι στο χέρι της κάθε εταιρείας να αναβαθμίσει(ή όχι) τα συστήματα της και το λογισμικό της. Αλλιώς, όποιος έχει 7 και δεν θέλει να αναβαθμίσει σε 10 μπορεί να στραφεί σε άλλα λειτουργικά ή να συνεχίσει να τρέχει τα 7 με δική του ευθύνη.

Οι εταιρίες έχουν δίκη τους προστασία άρα καμμία ενόχληση για την παύση ενημερώσεων ασφαλείας...

20 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Να δω τι άλλη μαλακία θα σκεφτούν για να κάνουν κ αυτούς τους χρήστες να πάνε στα windows 10.

Σωστός! Όπως όταν βγάλουν συνδρομή και στα 10 να δούμε τι θα λένε όσοι μεταβούν εκεί και τα επαινούν τώρα...

19 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Φίλε μου κάπου εκεί τα έχεις μπερδέψει, δηλαδή σαν να λες οτι πρέπει η MS να κρατάει τα XP επειδή οι εταιρίες προγραμμάτων δεν θέλουν να αναβαθμίσουν τα προγράμματά τους να τρέχουν στα νέα λειτουργικά. Σοβαρολογούμε τώρα? Δηλαδή να μείνει η ανθρωπότητα στα ΧΡ για το λόγο αυτό.  Νομίζεις οτι είναι η MS αυτή που εκμεταλλεύται απο τη συμβατότητα αλλά οι εταιρίες λογισμικών. 

Τα ΧΡ ξέρεις πόσο ετών είναι? Αν είναι έτσι με το σκεπτικό σου θα έπρεπε να έχουμε ακόμη windows 95 επειή πχ η singular δεν θέλει να πληρώσει προγραμματιστές να αναβαθμίσουν το πρόγραμμά της. Τώρα αν θεωρείς οτι η μετάβαση απο ΧΡ σε 10 είναι αρπαχτή της ΜS....δεν μπορώ να βοηθήσω.΄

Δεν έχει μπερδευτεί τίποτα...Διαβαζεις ότι βολεύει το μάτι μόνο.

Γνωριζω πολύ καλά και περισσότερα απ όσα γράφεις γιατί διαφέρουν οι γνώσεις μας...

Βλεπετε επιφανειακά όπως δείχνει μόνο...δεν μπορεί να αλλάξει αυτό, δυστυχώς.

18 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Χρήστης των 7 από την 1η μέρα που βγήκε η RTM έκδοση Ιούλιο του 2009

https://archive.nytimes.com/www.nytimes.com/external/idg/2009/07/22/22idg-windows-7-rtm-leaked-to-bittorrent-last-week-68780.html

και θα τα χρησιμοποιώ μέχρι το επίσημο EOL χωρίς το extended που μάλλον θα πάει σε enterprise κτλ όπως και παλιότερα. Μετά βλέπουμε πως θα είναι τα 10 τότε ή αλλιώς θα το γυρίσω σε Ubuntu με xfce και τέλος

Πολύ σωστός, μια από τα ίδια. Όσο είναι ενεργά...

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Να δω τι άλλη μαλακία θα σκεφτούν για να κάνουν κ αυτούς τους χρήστες να πάνε στα windows 10.

Πώς θα τους μαντρωσουν?το 48% έχουν ακόμα windows 7.Πως θα τους πείσουν?Φαντάσου ούτε τους πελάτες τους δεν μπορούν να πείσουν για κάτι που είναι δωρεάν.

 

 

 

OS-market-share-2017-500x375.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...