Προς το περιεχόμενο

Με μηνιαία συνδρομή θα γίνονται από το 2020 οι ενημερώσεις ασφαλείας των Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, RX-8 Lover_GR είπε

Γιατί να βάλεις σπασμένα απ την στιγμή που μπορείς να βρεις ένα αξιοπρεπές ΟΕΜ κλειδί από ebay με τιμές από 5,5 Λίρες.

Αν μιλάμε για επιχειρήσεις πάντως πρόστιμο πέφτει κανονικά είτε σπασμένα είτε ΟΕΜ από ebay, δεν αρκεί

Τώρα για ιδιώτες δεν ξέρω τι κανόνες έχει το forum για την πειρατεία οπότε το μόνο που λέω είναι ότι δεδομένα, σπασμένα με κανονικά windows δεν έχουν διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι με νεότερα : ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ , εσείς που δε σας αρέσει που σας χρεώνουν απλά δε θα πάρετε updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giotis1982 είπε

Επανέρχομαι με νεότερα : ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ , εσείς που δε σας αρέσει που σας χρεώνουν απλά δε θα πάρετε updates.

Ισχύει. Και 'γω δεν το είχα διαβάσει (όλο το κείμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, polaki said:

Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν σπασμένα windows 10. 
Σε κανονικά με αυθεντικό κλειδί είτε retail αγορασμένο, είτε από EBAY των 10-20 ευρώ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

Στην δικιά μου περίπτωση δεν έχει καμία απολύτως σχέση, γνήσια windows έχουμε με καθαρό format στην τελευταία έκδοση με τα latest drivers/bios updates κλπ , και δημιουργούνται προβλήματα στο windows update...

Δεν έχει να κάνει με την γνησιότητα των windows...αλλά με το διαφορετικό/ποικίλο hardware που έχουμε. Οι ενημερώσεις δεν είναι εντελώς καλογραμμένες για αυτό δημιουργούν τέτοια θέματα-προβλήματα.

Ας το ξεπεράσουμε το αστειάκι με τα γνήσια και τα σπασμένα windows...έχει παλιώσει... Στα σπασμένα windows θα έχουν πρόβλημα οι χρήστες εφόσον το έχουν πάρει από "αλλού" το .iso και έχει παραποιηθεί το ίδιο το σύστημα. Διαφορετικά θα εκτελούν κανονικά τις ενημερώσεις με την μόνη διαφορά της πληροφόρησης ανά διαστήματα περί γνησιότητας λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική πολλών, στο πως διαχειρίζεται μια εταιρία τα προϊόντα της. Παραβλεποντας το λογικό ότι, δεν συμφέρει στην εταιρεία να υποστηρίζει ένα παλιότερο προϊόν, μπαίνουν στη λογική ότι επειδή το χρησιμοποιώ εγώ, πρέπει να το υποστηρίζεις. Εντελώς παράλογο και άτοπο.

Ποια άλλα προϊόντα στον κόσμο, υποστηρίζονται δωρεάν;

Μήπως το κάνει ο μεγάλος ανταγωνιστής η Apple; Μα θα μου πεις υπάρχει και το Linux και Chrome OS. Πολύ σωστά... Όποιος θέλει να πάει εκεί, ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα. Όχι να έχεις την απαίτηση επειδή με το ετσι θέλω να χρησιμοποιείς ένα προϊόν 11 ετών και να γκρινιάζεις γιατί τελικά σε χρεώνει στην υποστήριξη... Τουλάχιστον γελοίο, αν και βλακώδες, ξέχωρα από το ότι σου έδωσε δωρεάν το νέο προϊόν.

Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι κανένας δεν φωνάζει για όλες τις άλλες εταιρείες που είτε σταματούν την υποστήριξη στα προϊόντα τους και την τρως. Είτε σε χρεώνουν πολύ περισσότερο από την MS.

Για μένα ως απλός χρήστης, θα έπρεπε να σταματήσει την υποστήριξη σε όλα τα παλιά Windows και να κάνει καλύτερα τα 10αρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vAg0s97 είπε

Διαφορετικά θα εκτελούν κανονικά τις ενημερώσεις με την μόνη διαφορά της πληροφόρησης ανά διαστήματα περί γνησιότητας λογισμικού.

Ούτε καν αυτό με το σωστό εργαλείο

 

Ας το βάλω σε μεγάλα γράμματα γιατί το παρέλειψαν πολλοί όπως είπαν και οι posters πιο πάνω

Αναφορά σε κείμενο

as it stands, Microsoft is currently only making this offer to Windows 7 Professional customers in Volume Licensing. Some small businesses may qualify, but the vast majority of everyday consumers (most of whom are running Windows 7 Home) will not.

If you do now want to upgrade, you’ll run into two pain points: Windows 8 is no longer officially for sale and Windows 10 is no longer a free upgrade, with prices for the latter starting at $139 for an online download.

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kormos είπε

1)Ξεχνάς βασικό παράγοντα που κάποια εταιρία έχει εφαρμογές που υποστηρίζουν μόνο έως Windows 7.

2)Υπάρχουν ακόμα συστήματα που λειτουργούν μόνο έως Windows XP.

Παράλογη και απαράδεκτη η θέση της Microsoft.

3)Θα δεχόμουν το γεγονός πως απλά δεν ασχολούμε με την εξέλιξη της έκδοσης από το να ζητάει ξαφνικά μετά από τόσα χρόνια για ένα λογισμικό που το πλήρωσα και δε μου το χάρισε και να μου ζητάει έξτρα χρήματα...

4)Δεν μπορεί κανεις να υποχρεώνει τις εταιρίες / μικροεπιχειρήσεις / ιδιώτες να πληρώσουν 3η εταιρία για αναβάθμιση εφαρμογών επειδή της ήρθε της Microsoft από κάπου να κοιτάξει να αρπάζει έξτρα χρήματα.

1) εαν οι εταιρείες εφαρμογών έχουν μείνει στο 2010 πρόβλημα τους αν δεν συμβαδίζουν με την αγορά αν και το 99% των εφαρμογών των 7  τρέχουν σε 10 μην λέμε ότι μας κατέβει απλά για να απαντήσουμε.

2)και εγώ έχω ένα ράδιο wega fox του 50 και ? να απαιτήσω να πάρει firmware update?

3) σου λέει εγώ δεν θα κάτσω να πληρώνω άλλο devs και να σπαταλάω πόρους σε ένα λειτουργικό που αγόρασες πριν 11 χρόνια και να μπω μέσα έτσι γιατί εσύ το απαιτείς , αντι αυτού σου λέει αν θες τόσο πολύ τα 7 με updates ωραία πλήρωσε εσύ απο την τσέπη σου τους devs και όλα μέλι γάλα,ίσα ίσα σου δίνει την δυνατότητα και δεν στο καταργεί απο τον χάρτη σαν λειτουργικό και την βρίζεις? άμα δεν γουστάρεις κάτσε χωρίς updates ο πρώτος η ο τελευταίος θα είσαι.

4) δεν υποχρέωσε κανέναν απλά δίνει την δυνατότητα αγοράς...... εαν εσύ είσαι επιχείρηση και έχεις μείνει στο 2009 απλά όταν παει 2020 και θες ακόμα updates υπάρχει και η καταραμένη επιλογή των 100 ευρώ refurbish pc με windows 10 για ένα απλό pc να κάνεις την δουλειά σου με λειτουργικό σύγχρονο....... έλεος μετά απο μια δεκαετία ένα κατοστάρικο για pc δεν μπορεί να δώσει μια επιχείρηση , μέχρι τότε μπορεί να μην δουλεύει και ο υπολογιστής.

βάλτε λίγο λογική και προτού πείτε μια εταιρεία παράλογη σκεφτείτε πόσο παράλογοι είστε εσείς με τις αξιώσεις σας και τα σχόλια τύπου " καλύτερα να μην έβγαζε καθόλου Updates" όπως λες.

8 λεπτά πριν, nhzt είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική πολλών, στο πως διαχειρίζεται μια εταιρία τα προϊόντα της. Παραβλεποντας το λογικό ότι, δεν συμφέρει στην εταιρεία να υποστηρίζει ένα παλιότερο προϊόν, μπαίνουν στη λογική ότι επειδή το χρησιμοποιώ εγώ, πρέπει να το υποστηρίζεις. Εντελώς παράλογο και άτοπο.

Ποια άλλα προϊόντα στον κόσμο, υποστηρίζονται δωρεάν;

Μήπως το κάνει ο μεγάλος ανταγωνιστής η Apple; Μα θα μου πεις υπάρχει και το Linux και Chrome OS. Πολύ σωστά... Όποιος θέλει να πάει εκεί, ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα. Όχι να έχεις την απαίτηση επειδή με το ετσι θέλω να χρησιμοποιείς ένα προϊόν 11 ετών και να γκρινιάζεις γιατί τελικά σε χρεώνει στην υποστήριξη... Τουλάχιστον γελοίο, αν και βλακώδες, ξέχωρα από το ότι σου έδωσε δωρεάν το νέο προϊόν.

Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι κανένας δεν φωνάζει για όλες τις άλλες εταιρείες που είτε σταματούν την υποστήριξη στα προϊόντα τους και την τρως. Είτε σε χρεώνουν πολύ περισσότερο από την MS.

Για μένα ως απλός χρήστης, θα έπρεπε να σταματήσει την υποστήριξη σε όλα τα παλιά Windows και να κάνει καλύτερα τα 10αρια.

τα android κινητά δεν τα κοιτάνε που τα περισσότερα παίρνουν 1-2 updates και μετά θάβονται...... η apple όμως σου παίρνει χιλιάρικα για pc και λογικό είναι αν μη τι άλλο να σε υποστηρίξει πιο πολύ.

εδώ τους λέει πάρτε τσάμπα το νέο λειτουργικό να μην μείνετε ξεκρέμαστοι και την βρίζουν , δεν είμαι fan της ms και την κράζω για άλλα θέματα αλλά με τα windows και τον τρόπο που διαχειρίστηκε το θέμα ήταν αν μη τι άλλο αξιοπρεπής.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει γίνει συνήθεια σε μερικούς να hateάρουν γιατί ms.η καλύτερη επιλογή θα ήταν να σταματήσουν το support για όλα εκτός από 10 και να ρίξουν δουλειά στο store.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 12 άντε μέχρι 24 ευρώ το χρόνο εγώ δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω την μικρομαλακη για να έχω ένα is stable and secure.Αλλα χωρίς κόστος αγοράς φυσικά....Δεν είναι δύσκολο.Μπορει να γινει.Και μπορούν να το κάνουν και για τα 7 και για τα xp.Γιατι όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η Microsoft τελευταια φορα που κοιταξα ηταν εταιρια λογισμικου κυριως λειτουργικων συστηματων. Απο ποτε εγινε εταιρια θεαματων κωμωδιες κλπ;
Τι πινουνε εκει μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει το ξανασκέφτηκα , θα σας δώσω ένα IBAN να μου βάλετε 25 ευρώ ο καθένας να κάνουμε Group Buy τα Updates! 

Σας υπόσχομαι μέχρι το 2044 θα σας δίνω Updates για Windows 3.1-95-NT-98-98SE-2000-XP-VISTA-7-8-8.1

Αν μου δώσετε κάτι παραπάνω θα σας δώσω και Antivirus

 

ΠΜ για περισσότερα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asmilon είπε

OWaaS (Old Windows as a Service), θα μπορουσε να πιασει ξερω γω; Βεβαιδα γιατι να μην παει καποιος στα 10 το 2020 και να μπλεξει με συνδρομες;

Το μονο σιγουρο ειναι πως το 2020 θα βγουν πειρατικα πακετακια με τα updates που θα επαιρνε με συνδρομη καποιος, τωρα για την ασφαλεια τους ειναι αλλη ιστορια.

Μόνο ασφαλείας θα είναι τα updates από το 20 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...