Προς το περιεχόμενο

Ακμη and f.. up


IJustAsk17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα λοιπον μαγκες, νιωθω καπως που γραφω post στο forum για το προβλημα μου αλλα μπορει και να με βοηθησετε.

Ειμαι 17.5 και εχω λιγη/μεσαια ακμη, δοκιμασα περσι με τον δερματολογο μου κατι απλα χαπια (ουτε καν θυμαμαι πως λεγονται) για 3 μηνες [οχι δεν ηταν ισοτρετινοινη]. Δεν επιασαν (για εσας που θα πειτε για αλοιφες, προσπαθησα κι με αλοιφες για κανα/2 χρονια και τιποτα), οποτε τωρα σκεφτομαι να ξανα παω στον δερματολογο (αρχες οκτωβριου) για ισοτρετινοινη, για πειτε μου λοιπον θα αξιζει ο κοπος διοτι οπως σας ειπα δεν εχω βαρια ακμη. Αλλα επισης δεν επιασε και τιποτα αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν δεν εχεις κυστικη ακμη να μην παρεις ισοτρετινοινη,πρωτον.

Δευτερον,η ισοτρετινοινη πρεπει να χρησιμοποιειται μονο σε χαμηλες δοσεις και οχι για καιρο.Εγω εκανα αρκετους μηνες εως και 60mg τη μερα,μονο αρνητικα εχω πω(οσον αφορα τις υψηλες δοσεις οχι γενικα για την ουσια).

Αν δεν το εχεις αναγκη δηλαδη μην το παρεις,ειναι η τελευταια λυση οταν δεν δουλευει τιποτα αλλο και εχεις σοβαρη περιπτωση.

Εγω χρησιμοποιω αυτην avene cleanance cleansing gel,πολυ καλο για καθαρισμο προσωπου,δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει στην ακμη (δηλαδη να φυγουν τα ηδη υπαρχοντα σημαδια) αλλα οσον αφορα τον καθαρισμο το θεωρω εξερετικο προιον.

Μπορεις να δεις γενικα στο σκρουτζ και τα review να διαλεξεις καποια κρεμα καθαρισμου.

Γενικοτερα πιο σημαντικο ειναι να μην βγει η ακμη(το κυριοτερο ειναι οι ορμονες κατι που δεν μπορεις να ελεγξεις),παρα να αντιμετωπίσεις τα συμπτώματα (σπυριά σημαδια κλπ)

Για αυτο καλύτερα καθαριοτητα γενικα,με καποια καθαριστικη κρεμα προσωπου,αλλαγη μαξιλαροθηκης συχνα,να μην ακουμπας το προσωπο με τα χερια ποτε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

Μην παιρνεις χημειες για ασημαντους λογους, καταπολεμησε την με κρεμες, σαπουνια και τα συναφη.

Πολλη καθαριοτητα,δε μπορω να το τονισω αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Πολλη καθαριοτητα,δε μπορω να το τονισω αρκετα.

Θα συμφωνησω. Αν δεν εχεις προβλημα δεν χρειαζεται να μπλεξεις με γιατρους. Μπορεις να παρεις ενα σαπουνακι και να πλενεσαι 2-3 φορες τη μερα. Ειναι φυσιολογικο να εχεις ακμη. Και να μην βοηθησει το σαπουνι στο να φυγουν θα βοηθησει στο να μην εξαπλωθουν. Μην αγχωνεσαι. Αλλα καλου κακου κανε και ενα check-up στον δερματολογο γιατι ποτε δεν ξερεις, αλλα μην μπλεξεις με βαρια φαρμακα. Το ειχε κανει ο αδερφος του κολλητου μου και δεν θελω να σου περιγραψω τις περενεργειες.

Επεξ/σία από Comic maniak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Comic maniak είπε

Και να μην βοηθησει το σαπουνι στο να φυγουν θα βοηθησει στο να μην εξαπλωθουν.

Αυτο ειδικα.

Ακομα και θεραπεια να κανεις,εαν δεν πλενεσαι ΦΟΥΛ τοτε η θεραπεια δε θα αποδοσει οπως θα επρεπε.

Παθων,σε μικρη ηλικια,που δεν το καταλαβαινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Θα συμφωνησω. Αν δεν εχεις προβλημα δεν χρειαζεται να μπλεξεις με γιατρους. Μπορεις να παρεις ενα σαπουνακι και να πλενεσαι 2-3 φορες τη μερα. Ειναι φυσιολογικο να εχεις ακμη. Και να μην βοηθησει το σαπουνι στο να φυγουν θα βοηθησει στο να μην εξαπλωθουν. Μην αγχωνεσαι. Αλλα καλου κακου κανε και ενα check-up στον δερματολογο γιατι ποτε δεν ξερεις, αλλα μην μπλεξεις με βαρια φαρμακα. Το ειχε κανει ο αδερφος του κολλητου μου και δεν θελω να σου περιγραψω τις περενεργειες.

Όντας έφηβος και γω είχα πολλά σπυριά και ακμή. Ενώ ξεκίνησα με σαπούνια και ιστορίες αποτέλεσμα δεν έβλεπα. Δευτέρα λυκείου πήγα στο δερματολόγο και μου δωσε μια βαρβάτη αντιβίωση- χάπια που με ισωπέδωσε. Σκασμένα χείλη, σκασμένα χέρια σα λεπρός κάτι σα ξηροδερμία αλλά έκανε δουλειά. Δεν έμεινε το παραμικρό σημάδι πάνω μου από σπυρί ή κάτι που να δείχνει ότι είχα κάποτε ακμή.

Επομένως εγώ, αν έχει την υπομονή και τις αντοχές για τις βραχυπρόθεσμες παρενέργιες, θα πρότεινα επίσκεψη στο δερματολόγο και ότι χάπια-αντιβιώση του προτείνει. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι εγώ κυστική ακμή από τα 17 μου, αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα έφυγε μόνη της όταν 30άρισα.

Σημαντικό: μην τα σκας, μην τα σκας, μην τα σκας! Θα σου αφήσουν ουλές που παραμένουν και μετά το πέρας της έξαρσης της ακμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edel

Ισοτρετινοίνη μήπως σου έδωσε;Γιατί με τέτοιες παρενέργειες ξεκινάει σχεδόν σε όλους.
Κάποτε πήγα και εγώ σε γερμανό κομπογιαννίτη γιατρό για τέτοια θέματα.Μου πρότεινε από την αρχή να με πάρει αίμα να δει αν αντέχω αυτό τον διάολο.

Μου έδωσε και ένα φυλλάδιο που είχε ένα κατεβατό από πιθανές παρενέργεις,μέχρι και κήρωση ήπατος,ζημιά στα νεφρά ή ακόμα και τάσεις για σχιζοφρένεια στην χειρότερη.
Μου λέει υπόγραψε ότι δεν θα έχει αυτός ευθύνη κτλ.
-Καμιά πιο ελαφριά θεραπεία;
-Δεν έχει τίποτα άλλο για την περίπτωσή σου.
-Να την κάνεις εσύ,και την κοπάνησα.
Πάτε πάρετε άργιλο από κανα φαρμακείο,υπάρχουν και έτοιμα με αντιμικροβιακές ουσίες μέσα.
Βάλτε στην φάτσα σας,αφήστε να ξεραθεί και ξεβγάλτε.Με ένα βουρτσάκι μπάνιου και καθαριστικό προσώπου,σαπούνια κτλ.τρίψτε να καθαρίσει η φάτσα.
Κάθε μέρα ή ανά 2 μέρες τον άργιλο.Ξεραίνει λιγάκι την επιδερμίδα.Το βουρτσάκι να το αλλάζετε τακτικά.

Και να αποφεύγετε τα γλυκά και υπερβολικούς υδατάνθρακες.
Ησύχασα εδώ και πολύ καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε 15 χρόνια τώρα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι λεγόντουσαν tretin τα χάπια.

Με λύγισαν, οι παρενέργειες ήταν σκληρές αλλά ξαναλέω μέσα σε λίγου μήνες άρχισα να καθαρίζω και πρώτο έτος που μπήκα ήμουν πεντακάθαρος και χωρίς σημάδι. Και κάποιες φορές τα πείραζα από την απόγνωσή μου. Απέφυγε το αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν εχουμε προβλημα παμε στον αναλογο γιατρο. Για τα σπυρακια θα πας σε δερματολογο. Δεν ειναι ολοι οι γιατροι ιδιοι, υπαρχουν καλοι και κακοι. Βρες εναν καλο, πληρωσε τον οσο χρειαζεται και βρες την υγεια σου. Σαπουνια αγορασμενα στην τυχη δεν προκειται να κανουν δουλεια. Οτι σου δωσει αυτος, ειτε φαρμακα ειτε καλυντικα.

επισης ολοι οι δερματολογοι δεν ειδικευονται στα ιδια προβληματα. υπαρχουν δερματολογοι ειδικοι για θεματα ακμης και αισθητικης.

Επεξ/σία από evabb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OP εγω εκανα θεραπεία με ισοτρετινοινη δύο φόρες. 

 

Την πρωτη φορα την εκανα στα 15-16 ειχα χαλια κυστικη ακμη σε προσωπο και πλατη και λιγο ωμους-χερια. Μιλαμε εντελως χαλια, πυον, ουλες, ματωνα συνεχεια κτλπ αηδια. Προτου κάνω αυτη τη θεραπεια, εκανα μια αλλη θεραπεια, επαιρνα απο δερματολογο κατι αλοιφες που τσουζαν απιστευτα , τις εβαζα κατι μηνες, ασε δεν ξες τι τραβηξα... καθαρισα με εκεινες τις αλοιφες προσωρινα αλλα μετα απο λιγους μήνες ξαναγεμισα. Γιαυτο και πηρα και τα χάπια, φυσικα υπο την επιβλεψη δερματολογου, και καθαρισα εντελως παντου, προσωπο και πλατη! Τα επαιρνα κανα εξαμηνο? Καπου εκει. 

 

Μετα απο λιγα χρονια ξαναεβγαλα στη πλατη (στο προσωπο καθαρισα εντελως), γιαυτο και την εκανα 2η φορα κανα 3 μηνο και καθαρισα παλι. Τωρα βγαζω που και που κανενα στη πλατη αλλα καμμια σχεση, λιγα πραγματα.

 

Παρενεργειες ειχα κυριως ξηρα χειλη και πολυ ξηρο ευαισθητο δερμα. Και φωτοευαισθησια οσο τα περνα... χμμμ δεν θυμαμαι κατι άλλο εντονο. Παρενεργειες που να μου εχουν μεινει υστερα απο χρονια ειναι οτι εχω ξηροτερο δερμα και πρεπει να βαζω καμμια ενυδατικη σε προσωπο και σωμα που και που.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπον μαγκες μου ευχαριστώ για τις απαντησεις σας, απο καθαριότητα κανω κι εκανα παρα πολυ καλη αλλα ΤΙΠΟΤΑ. Δεν εχω κυστικη ακμη, εχω αρκετα σπυρακια (μια στο τοσο με πυον) κι εχω κι κατι λιγα στην πλατη πανω. Ο γιατρος μου πρότεινε ισοτρετινοινη οποτε την πηρα. Αυριο πρωι ξεκιναω, απλα θελω αν εχει κανεις γνωση αν τα συγκεκριμενα χαπια ειναι καλα. 

-Χαπια: Iasis Pharma Isotroin (10mg το πρωι κι 20mg το βραδυ) 

-Σαπουνακι: Acnaid Liquid Soap (300ml)

Αλοιφή (ειπε οτι βοηθαει μαζι με τα χαπια): Acnatac 30g (Clindamycin and tretinoin) 

 

Περιμενω απαντησουλες. Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, IJustAsk17 είπε

Λοιπον μαγκες μου ευχαριστώ για τις απαντησεις σας, απο καθαριότητα κανω κι εκανα παρα πολυ καλη αλλα ΤΙΠΟΤΑ. Δεν εχω κυστικη ακμη, εχω αρκετα σπυρακια (μια στο τοσο με πυον) κι εχω κι κατι λιγα στην πλατη πανω. Ο γιατρος μου πρότεινε ισοτρετινοινη οποτε την πηρα. Αυριο πρωι ξεκιναω, απλα θελω αν εχει κανεις γνωση αν τα συγκεκριμενα χαπια ειναι καλα. 

-Χαπια: Iasis Pharma Isotroin (10mg το πρωι κι 20mg το βραδυ) 

-Σαπουνακι: Acnaid Liquid Soap (300ml)

Αλοιφή (ειπε οτι βοηθαει μαζι με τα χαπια): Acnatac 30g (Clindamycin and tretinoin) 

Περιμενω απαντησουλες. Ευχαριστώ πολυ 

Δεν πρεπει να βαζεις τιποτα στο προσωπο σου οταν παίρνεις ισοτρετινοινη.

Μονο ενυδατικη,και να βαζεις ενυδατικη μην το παραληψεις,εγω μετανιωσα που δεν εβαζα.

Ιδικα αυτο το acnatac που εχει τρετινοινη.

Αυτο μου το ειπε ο γιατρος οταν εκανα θεραπεια και εγω με ισοτρετινοινη.

 

Στην θεση σου θα επερνα το acnatac για μελοντικη χρηση σε περιπτωση που αρχισεις να βγαζεις παλι,και αυτο αν χρειαζεται συνταγη για να το παρεις,αλλιως δεν θα το επερνα.

 

Να ξες οταν περνεις ισοτρετινοινη και σκατα να εχεις κυριολεκτικα ολη μερα στο προσωπο η ακμη θα φυγει,θελω να πω οτι ειναι υπερ αρκετο να παρεις τα χαπια και μια ενυδατικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...