Προς το περιεχόμενο

Χρηματα απο paypal και δηλωση στην εφορια ?


Giamiaerwtisiirtha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδια , Με λενε Αλέξανδρο Μ. , ειμαι 23
και σχολουμαι ως ελευθερος επαγγελματιας εδω και 1,5 χρονια και πουλαω τις υπηρεσίες  μου ως "3D Artist" σε διαφορες πλατφορμες και ιστοσελιδες.
Βγαζω πανω κατω 700 το μηνα και δεν εχω δηλωσει ακομα τιποτα στην εφορια απ΄οσο γνωρίζω ,
Εχω επαγγελματικο λογαριασμο στην Paypal και τον εχω επιβεβεωσει τον λογιαριασμο μου μεσω τραπεζας επισης επιδει ειχα ενα προβλημα παλιοτερα με το"Withdraw Limit" της paypals και ειχα παει στην τραπεζα να μου δωσουν εναν κωδικο για να κανω verify τον λογαριασμο μου.
Μεχρι σημερα ολα καλα , βγαζω τα λεφτα μου και απο την παυπαλ στην τραπεζα και απο την τραπεζα στα χερια μου. 20% κρατανε οι πλατφορμες μερικες λιγοτερο , 1ευρω η παυπαλ και 3 ευρω η τραπεζα , κανενα προβλημα απο εφορια.Αλλα θελω να τα δηλωσω και τα λεφτα που βγαζω να ειναι νομιμα , και να μπορω να κανω νομιμες κινήσεις , να ενοικιασω ενα σπιτι ασ πουμε.
Με λιγα λογια καποιος αν μπορει να με καθοδηγηση σε αυτον τον τομεα και να μου τι να κανω για να ειναι τα λεφτα μου νομιμα και καθαρα προς το κρατος και την εφορια χωρις να εχω κανενα προβλημα.
Να φανταστω σιγουρα θα χρειαστω λογιστη?

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ Αλέξανδρε εδώ δεν άνοιξες θέμα και ρώτησες ακριβώς το ίδιο και σου απάντησαν;

 

 

Γιατι άνοιξες πάλι θέμα με τα ίδια;

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ειναι πολυ απλο, πας σε λογιστή και ανοίγεις μια ατομική επιχείρηση, οπως κάνουν ολοι οι επαγγελματίες.

...και μετά κλείνεις την επιχείρηση γιατί δε σε συμφέρει με τόσους φόρους που θα πρέπει να πληρώνεις.

 

Ή αρχίζεις και χρεώνεις υπερδιπλάσια για να βγαίνει το μεροκάματο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλιστα καμια καθαρη απαντηση οπως το περιμενα ,
@stelios18120 oχι ακριβως κατι αλλο ρωταω εκει
@NikosKallithea Eιμαι σιγουρος το να ανοιξεις μια ατομικη επιχειρηση  ειναι λιγο διαφορετικο απτο να εισαι ελευθερος επαγγελματιας , αλλα εχω ακουσει για αυτο το θεμα και δεν με συμφερει.
Μου φαίνεται θα παω να ρωτησω κανεναν λογιστη αλλα δεν τους εχω καθολου εμπιστοσυνη και αυτους.

Επεξ/σία από Giamiaerwtisiirtha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giamiaerwtisiirtha είπε

Μαλιστα καμια καθαρη απαντηση οπως το περιμενα ,
@stelios18120 oχι ακριβως κατι αλλο ρωταω εκει
@NikosKallithea Eιμαι σιγουρος το να ανοιξεις μια ατομικη επιχειρηση  ειναι λιγο διαφορετικο απτο να εισαι ελευθερος επαγγελματιας , αλλα εχω ακουσει για αυτο το θεμα και δεν με συμφερει.
Μου φαίνεται θα παω να ρωτησω κανεναν λογιστη αλλα δεν τους εχω καθολου εμπιστοσυνη και αυτους.

το ίδιο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giamiaerwtisiirtha είπε

Μαλιστα καμια καθαρη απαντηση οπως το περιμενα ,
@stelios18120 oχι ακριβως κατι αλλο ρωταω εκει
@NikosKallithea Eιμαι σιγουρος το να ανοιξεις μια ατομικη επιχειρηση  ειναι λιγο διαφορετικο απτο να εισαι ελευθερος επαγγελματιας , αλλα εχω ακουσει για αυτο το θεμα και δεν με συμφερει.
Μου φαίνεται θα παω να ρωτησω κανεναν λογιστη αλλα δεν τους εχω καθολου εμπιστοσυνη και αυτους.

Και έχεις εμπιστοσύνη σε εμένα από το insomnia που θα σου πω: "Ναι ξεκίνα την επιχείρηση δεν είναι τίποτα, όλα καλά θα πάνε" ??? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δουλεύει ολη η αγορά και οι ελεύθεροι επαγγελματίες, τωρα αν εσείς βρείτε κάποιον άλλο τρόπο, (πλην των μαύρων) να τον ανακοινώσετε εδώ θα φανεί πολύ χρήσιμος σε αρκετούς ανθρώπους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα χρηματα που βγαζεις δεν ειναι πολλα,προτεινω να συνεχισεις οπως εισαι και ισως να βρεις ενα σπιτι που θα νοικιασεις χωρις συμβολαιο

Τα χρηματα σου μπορεις να τα παιρνεις και με αλλους τροπους,δεν χρειαζεται να περνανε απο ελληνικη τραπεζα 

Αν ομως μιλαμε για υπολογισιμο και τακτικο εισοδημα,θα πρεπει να γινεις νομιμος και αυτο σημαινει, οπως ηδη σου ειπαν,οτι πρεπει να πας στο λογιστη σου και να αυξησεις τις τιμες των υπηρεσιων σου (αν σε παιρνει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταις εσυ φταιει το κρατος που δεν εχει μηχανισμους να σου χωσει ενα γερο προστιμο και να ερθεις στα ισια σου, λαμογιεν ντε βοτανικ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giamiaerwtisiirtha είπε

Μαλιστα καμια καθαρη απαντηση οπως το περιμενα ,
@stelios18120 oχι ακριβως κατι αλλο ρωταω εκει
@NikosKallithea Eιμαι σιγουρος το να ανοιξεις μια ατομικη επιχειρηση  ειναι λιγο διαφορετικο απτο να εισαι ελευθερος επαγγελματιας , αλλα εχω ακουσει για αυτο το θεμα και δεν με συμφερει.
Μου φαίνεται θα παω να ρωτησω κανεναν λογιστη αλλα δεν τους εχω καθολου εμπιστοσυνη και αυτους.

Eισαι και σιγουρος παναθεμα σε 😁😁

Στο θεμα μας, λογιστη δεν χρειαζεσαι απαραιτητα. Εγω δουλευω 5 χρονια σαν ελευθερος επαγγελματιας και δεν εχω λογιστη.

Προετοιμασου για πολλη βαρετες φοροδουλειες ομως (φ2, μυφ κλπ)

Επισης προετοιμασου οτι τα 700 που καθαριζεις θα γινουν τα μισα.

Στα θετικα, θα μπορεις να αγοραζεις ειδη της δουλειας σου χωρις να πληρωνεις το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keravnos21 λαμογιεν ντε βοτανικ λεει αχχααχαχ , καλα ναι πολυ χεστηκε το κρατος τωρα.Τους φερνω και λεφτα απτο εξωτερικο τι αλλο θελουν.
@ManFromEarth Καταλαβα....κλαφτα χαραλαμπε. Καλα θα βρω καμια λυση η πατεντα , δεν γινετε να θελουμε να ακολουθησουμε ενα ελευθερο επαγγελμα και το κρατος να   μς γαμαει ετσι..ακου εκει τα μισα....τι σκατα σκέφτονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις, οταν δεν πληρωνεις ουτε ενα σεντ σε φορους και μας λες οτι φερνεις λεφτα ? δεν φερνεις στο κρατος λεφτα στην τσεπη σου τα φερνεις και φοροδιαφευγεις

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@keravnos21 Ωπ ναι βιαστηκα να μιλησω , κανε πως δεν το διαβασες ποτε αυτο

Επεξ/σία από Giamiaerwtisiirtha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...