Προς το περιεχόμενο

Χρηματα απο paypal και δηλωση στην εφορια ?


Giamiaerwtisiirtha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου είναι απλό, βάζεις τα χρήματα που βγάζεις από την δουλειά στην τσέπη και δεν τα δηλώνεις πουθενά. Στη συνέχεια βρίσκεις κάποιον γνωστό που έχει επιχείρηση, σου κάνει εικονικη πρόσληψη (του πληρώνεις Εσύ το ΙΚΑ,) και έτσι δικαιολογείς το εισόδημα σου 😉

Επεξ/σία από saintanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, saintanis είπε

Φίλε μου είναι απλό, βάζεις τα χρήματα που βγάζεις από την δουλειά στην τσέπη και δεν τα δηλώνεις πουθενά. Στη συνέχεια βρίσκεις κάποιον γνωστό που έχει επιχείρηση, σου κάνει εικονικη πρόσληψη (του πληρώνεις Εσύ το ΙΚΑ,) και έτσι δικαιολογείς το εισόδημα σου 😉

Μνημονια μεχρι να βρεθει ο μικρος Μπεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/09/2018 at 14:24, Giamiaerwtisiirtha said:

Τους φερνω και λεφτα απτο εξωτερικο τι αλλο θελουν.

Ξέχασες να πεις ότι πρέπει να είναι ευγνώμονες και μόνο που γεννήθηκες και επέκτεινες τη φορολογική βάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, g_alkis είπε

Μνημονια μεχρι να βρεθει ο μικρος Μπεν

Πατά το KIM

Πατά το

7 ώρες πριν, saintanis είπε

Φίλε μου είναι απλό, βάζεις τα χρήματα που βγάζεις από την δουλειά στην τσέπη και δεν τα δηλώνεις πουθενά. Στη συνέχεια βρίσκεις κάποιον γνωστό που έχει επιχείρηση, σου κάνει εικονικη πρόσληψη (του πληρώνεις Εσύ το ΙΚΑ,) και έτσι δικαιολογείς το εισόδημα σου 😉

Φίλε αν είναι να Πληρώσει ΙΚΑ και εργοδοτικές καλύτερα να κάνει δήλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Μπάμιας said:

Οπότε μια χαρά φέρνει λεφτά κι ας μη πληρώνει άμεσα φόρους.

Είμαι έμπορος ναρκωτικών, και υποστηρίζω αυτό το μήνυμα.

23 hours ago, adi32 said:

Το κράτος έχει φροντίσει ώστε να μην μπορεί να κάνει κανείς νόμιμη δουλειά 

Τώρα όσοι σου λένε θεωρίες περί νομιμότητας κλπ ή δεν έχουν δουλέψει ποτέ τα λένε για τρολαρισμα

Να σου πω, αυτές τις βλακείες τις λες μετά από σκέψη ή τις αφήνεις έτσι;

Το κράτος έχει φροντίσει να μη μπορεί να κάνει νόμιμη δουλειά συγκεκριμένα εδώ ο TS με τους διεθνείς πελάτες του, τους οποίους μπορεί να χρεώσει όσο θέλει;

Μήπως είναι υποχρέωση του κράτους να πληρώνει τον TS και μια επιδότηση 10 ευρώ την ώρα που δουλεύει για τους ιδιωτικούς πελάτες που έχει επιλέξει ο ίδιος προκειμένου να είναι ανταγωνιστικός απέναντι στον Ινδό που ζητάει λιγότερα;

Και ναι, έχω δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, defacer είπε

Είμαι έμπορος ναρκωτικών, και υποστηρίζω αυτό το μήνυμα.

Να σου πω, αυτές τις βλακείες τις λες μετά από σκέψη ή τις αφήνεις έτσι;

Το κράτος έχει φροντίσει να μη μπορεί να κάνει νόμιμη δουλειά συγκεκριμένα εδώ ο TS με τους διεθνείς πελάτες του, τους οποίους μπορεί να χρεώσει όσο θέλει;

Μήπως είναι υποχρέωση του κράτους να πληρώνει τον TS και μια επιδότηση 10 ευρώ την ώρα που δουλεύει για τους ιδιωτικούς πελάτες που έχει επιλέξει ο ίδιος προκειμένου να είναι ανταγωνιστικός απέναντι στον Ινδό που ζητάει λιγότερα;

Και ναι, έχω δουλέψει.

Μιλα καλυτερα πρωτα απο τη Γερμανια που πηγες επειδη δε σου αρεσε εδω

και πες τα αυτα σε αυτους που πρεπει να δουλευουν 24 ωρες για να βγαλουν 500ε και τα 200ε να τα παιρνει το κρατος ενω ανεχεται να φοροδιαφευγουν και να χαριζονται δις σε μεγαλοκαρχαριες και να δινει επιδοματα και μισθους στο καθε κατακαθι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, adi32 said:

Μιλα καλυτερα πρωτα απο τη Γερμανια που πηγες επειδη δε σου αρεσε εδω

και πες τα αυτα σε αυτους που πρεπει να δουλευουν 24 ωρες για να βγαλουν 500ε και τα 200ε να τα παιρνει το κρατος ενω ανεχεται να φοροδιαφευγουν και να χαριζονται δις σε μεγαλοκαρχαριες και να δινει επιδοματα και μισθους στο καθε κατακαθι

Αυτό που δε μου άρεσε στην Ελλάδα είναι η ελληνική νοοτροπία όπως αυτή εκφράζεται στο παρόν φόρουμ και όχι μόνο, καθώς και το περιβάλλον (κοινωνικό και άλλο) μέσα στο οποίο θα μεγάλωναν τα παιδιά μου αν έμενα. Για παράδειγμα, θα μάθαιναν από αυτά που λες πως είναι οκ να λένε ότι αυθαίρετη μαλακία τους κατέβει (και τους συμφέρει), όπως ότι "δίνουν επιδόματα και μισθούς στο κάθε κατακάθι". Νομίζω δε χρειάζεται να αναλύσω περισσότερο το πόσο γελοίο και self-serving ακούγεται αυτό.

Τώρα, όλα αυτά ούτε τα ρώτησες ούτε είχα και καμία υποχρέωση να σου τα πω, αλλά ένα άλλο πράγμα που γίνεται πολύ συχνά εδώ είναι να ακούγονται ηλίθιες ad hominem επιθέσεις όπως αυτό που μόλις είπες: δεν είμαι στην Ελλάδα, άρα το επιχείρημα μου δε μετράει. Το επιχείρημα μου δεν έχει να κάνει ούτε με μένα προσωπικά, ούτε καν με την Ελλάδα συγκεκριμένα, και η ορθότητα του φυσικά προκύπτει πηγαίνοντας κόντρα σε αυτό, όχι σε μένα που το εξέφρασα.

Αντί λοιπόν να λες πίπες του στυλ δουλεύουν 24 ώρες για 500 ευρώ ή αυτό που είπες νωρίτερα, πράγματα που δίνουν πάτημα να σου πουν ότι λες βλακείες για να εξυπηρετήσεις τις τρύπες που έχουν οι τοποθετήσεις σου, και να κάνεις κύρηγμα σε όποιον λέει τα πράγματα με το όνομα τους, αν θες πιο εποικοδομητικές συζητήσεις ξεκίνα με το τι βάζεις πρώτος εσύ στη συζήτηση.

Αν θες απλά να γκρινιάξεις για το φορολογικό καθεστώς στην Ελλάδα πχ, μπορείς να το κάνεις με τους φίλους σου που είναι εκεί για να σε ακούν ανεξάρτητα από το τι λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν ξέρεις ότι όποιος είχε μια  δουλειά ως ιδ υπάλληλος και είχε ΙΚΑ ασφάλιση μπορούσε να ανοίξει προσωπική επιχείρηση χωρίς να πληρώνει οαεε και μπορούσε να δουλεύει νόμιμα με αποδείξεις για να βγάλει έστω 300-400 € σαν συμπλήρωμα. Όμως αυτό δεν τους άρεσε και έβαλαν και αυτούς να πληρωνουν και οαεε οπότε αναγκαστηκαν να τα κλείσουν. 

Απο ότι φαίνεται δεν έχεις ιδέα του τι γίνεται στη χώρα που περιφρονεις αλλά θίγεσαι κιόλας αν πουν κάτι για τις μαλακιες που γίνονται 

 

 

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...