Προς το περιεχόμενο

Το νέο OnePlus 6T δεν θα διαθέτει headphone jack επιβεβαιώνει ο co-founder, Carl Pei


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, TechnoState είπε

@madtheo..... μέχρι ώρας, όπως πολύ σωστά λες.

Παίδες τα oneplus υποστηρίζουν εξωγήινη τεχνολογία φόρτισης dash™ .... ένα τέταρτο με τον wall adapter μόνο, αρκεί για την υπόλοιπη μέρα σας...στην τελική, power off την συσκευή για ελάχιστα μόνο λεπτά κ γίνεται ακόμα πιο γρήγορα η φόρτιση. .... (μιλάω για, οπου ενδείκνυται αυτό)

Ναι ξέρω, τα power bank δεν υποστηρίζουν ακόμα αυτο το πρότυπο κ ότι επίσης, μπορεί να μιλάς με handsfree κ να μην είναι δυνατή εκείνη την στιγμή η φόρτιση,  ενώ η συσκευή σου είναι έτοιμη να κλείσει.... αλλά σίγουρα, κανείς δεν είναι τέλειος.

Συμφωνώ σε αυτό που λες για την γρήγορη φόρτιση, το θέμα όμως είναι ότι για να λειτουργήσει το dash charging χρειάζεσαι όχι μόνο τον συγκεκριμένο φορτιστή της oneplus αλλά μέχρι και το καλώδιο της oneplus οπότε σε συνθήκες που είσαι κάπου εκτός σπιτιού και δεν τα έχεις μαζί είναι θέμα όπως και να το κάνουμε... Ειδικά στην Ελλάδα που τραίνα, λεωφορεία κλπ δεν έχουν μπρίζες σε αφήνει ξεκρέμαστο. Εν πάση περιπτώσει, το να σηκώνει τόση συζήτηση η αφαίρεση ενός χαρακτηριστικού πάει να πει ότι μόνο καλύτερη δεν ήταν η αλλαγή προς αυτή την κατεύθυνση, διαφορετικά θα ήμασταν όλοι ικανοποιημένοι.

Επεξ/σία από madtheo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, boulevar είπε

Οκ, και? Εγώ για το jack μιλησα.

Έχασες το νόημα δυστυχώς. 

Δεν εχασα το νοημα εγω αλλα η ιδια η εταιρεια.

Οταν μου κανεις καποιες αλλαγες στο κινητο σου και δεν εχουν νοημα ή ερχονται σε αντιθεση με αυτα που σου ζηταει η κοινοτητα, αυτα συμβαινουν.

Γιατι υποτιθεται η Oneplus αυτο διαφημιζει.Οτι και καλα ακουει την κοινοτητα και ''μαζι''φτιαχνουν το επομενο κινητο.

Ηθελε η κοινοτητα notch?Οχι,ειδικα απο την στιγμη που ουτε το 5τ ειχε notch με ιδια αναλογια οθονης.

Ηθελε η κοινοτητα Γυαλι αφου δεν υποστηριζεται ασυρματη φορτιση?Οχι σε σχεση με το αλουμινιο,γιατι σπαει ευκολα.

Ηθελε η κοινοτητα να βγει η θυρα ακουστικων?Παλι οχι,αλλα αυτοι το βγαζουν για να προωθησουν τα ασυρματα τους ακουστικα.

Ηδη η εταιρεια εχει φαει κριτικη και για την υψηλη τιμη των κινητων που εχουν ξεπερασει πλεον τα 500ευρω.

Ειδα και στο 6ρι που μεγαλωσαν τις ιντσες αλλα η μπαταρια παρεμεινε ιδια με αποτελεσμα το Op6 να εχει χειροτερη αυτονομια απο το 5τ.

Το ποιος εχει χασει το νοημα θα φανει στους επομενους μηνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά διαβάζω τα σχόλια υπέρ της εξάλειψης της υποδοχής jack 3.5 και γελάω πικρά. Κανένας δεν σκέφτεται πως η θύρα jack βγάζει αναλογικό ήχο που μπορείς να τον εξάγεις ελεύθερα σε όποια συσκευή θες χωρίς έλεγχο. Θέλω πολύ να δω τα μούτρα όλων αυτών που γράφουν τις ανοησίες περί κατάργησης της jack 3.5 όταν μια ωραία πρωία που θα θελήσουν να συνδέσουν το smartphone τους με κάποια εξωτερική συσκευή ήχου διαπιστώσουν πως δεν μπορούν να το κάνουν επειδή με το τελαυταίο update θα τους μπλοκάρει η ψηφιακή θήρα και θα τους βγάζει ένα μηνυματάκι  το smartphone σχετικό με δικαιώματα. Η μέρα αυτή δεν θα αργήσει. Μόλις εξαλειφθεί η θύρα jack 3.5 από τις συσκευές θα μας καλωσορίσει. Η μουσική βιομηχανία περιμένει πως και πως αυτή την μέρα. Και αφού οι καταναλωτές κοιμούνται.... γιατί όχι;

  • Like 15
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, madtheo είπε

Συμφωνώ σε αυτό που λες για την γρήγορη φόρτιση, το θέμα όμως είναι ότι για να λειτουργήσει το dash charging χρειάζεσαι όχι μόνο τον συγκεκριμένο φορτιστή της oneplus αλλά μέχρι και το καλώδιο της oneplus οπότε σε συνθήκες που είσαι κάπου εκτός σπιτιού και δεν τα έχεις μαζί είναι θέμα όπως και να το κάνουμε... Ειδικά στην ελλάδα που τραίνα, λεωφορεία κλπ δεν έχουν μπρίζες σε αφήνει λίγο ξεκρέμαστο.

....το έλυσα, χτύπα καλώδια type c που να σηκώνουν 5amp...

Θέλει λιγάκι ψάξιμο, απο τα 5 που πήρα...τα 3 δουλεύουν σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TechnoState είπε

....το έλυσα, χτύπα καλώδια type c που να σηκώνουν 5amp...

Θέλει λιγάκι ψάξιμο, απο τα 5 που πήρα...τα 3 δουλεύουν σωστά

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα με την αφαίρεση μίας θύρας....Κάτι πολύ απλό το κάναμε σύνθετο....

Επεξ/σία από madtheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, madtheo είπε

Το θέμα με την κατάργηση του jack δεν είναι μόνο ότι δεν μπορώ να φορτίζω το κινητό και να έχω και ενσύρματα ακουστικά συνδεδεμένα, είναι ότι ούτε οι αντάπτορες που έχουν μέσα στο κουτί (εκτός κι αν μιλάμε για τα καινούρια iphone που ούτε αυτό έχουν πλέον) δεν είναι συμβατοί με όλες τις συσκευές. Τα μισά κινητά χρησιμοποιούν analog και τα άλλα μισά digital σήμα με αποτέλεσμα ακόμα και αν αγοράσω ένα dongle ή χρησιμοποιήσω το dongle από κάποια άλλη συσσκευή να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην δουλεύει στο κινητό μου. Τωρα για τον εσωτερικό χώρο τα ακούω βερεσέ, το Note9 έχει s-pen, 4000mah μπαταρία και jack και όλα χώρεσαν χωρίς εκρήξεις μέχρι ώρας.

Για ρώτα τους σχεδιαστές που τους έφυγε ο κ...ς να βρουν χώρο να βάλουν το pen!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, madtheo είπε

Το θέμα με την κατάργηση του jack δεν είναι μόνο ότι δεν μπορώ να φορτίζω το κινητό και να έχω και ενσύρματα ακουστικά συνδεδεμένα, είναι ότι ούτε οι αντάπτορες που έχουν μέσα στο κουτί (εκτός κι αν μιλάμε για τα καινούρια iphone που ούτε αυτό έχουν πλέον) δεν είναι συμβατοί με όλες τις συσκευές. Τα μισά κινητά χρησιμοποιούν analog και τα άλλα μισά digital σήμα με αποτέλεσμα ακόμα και αν αγοράσω ένα dongle ή χρησιμοποιήσω το dongle από κάποια άλλη συσσκευή να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην δουλεύει στο κινητό μου. Τωρα για τον εσωτερικό χώρο τα ακούω βερεσέ, το Note9 έχει s-pen, 4000mah μπαταρία και jack και όλα χώρεσαν χωρίς εκρήξεις μέχρι ώρας.

Πως δεν έχεις καταρρεύσει ακόμα ΗΡΩΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν εχασα το νοημα εγω αλλα η ιδια η εταιρεια.

Οταν μου κανεις καποιες αλλαγες στο κινητο σου και δεν εχουν νοημα ή ερχονται σε αντιθεση με αυτα που σου ζηταει η κοινοτητα, αυτα συμβαινουν.

Γιατι υποτιθεται η Oneplus αυτο διαφημιζει.Οτι και καλα ακουει την κοινοτητα και ''μαζι''φτιαχνουν το επομενο κινητο.

Ηθελε η κοινοτητα notch?Οχι,ειδικα απο την στιγμη που ουτε το 5τ ειχε notch με ιδια αναλογια οθονης.

Ηθελε η κοινοτητα Γυαλι αφου δεν υποστηριζεται ασυρματη φορτιση?Οχι σε σχεση με το αλουμινιο,γιατι σπαει ευκολα.

Ηθελε η κοινοτητα να βγει η θυρα ακουστικων?Παλι οχι,αλλα αυτοι το βγαζουν για να προωθησουν τα ασυρματα τους ακουστικα.

Ηδη η εταιρεια εχει φαει κριτικη και για την υψηλη τιμη των κινητων που εχουν ξεπερασει πλεον τα 500ευρω.

Ειδα και στο 6ρι που μεγαλωσαν τις ιντσες αλλα η μπαταρια παρεμεινε ιδια με αποτελεσμα το Op6 να εχει χειροτερη αυτονομια απο το 5τ.

Το ποιος εχει χασει το νοημα θα φανει στους επομενους μηνες.

Όπως βλέπεις πρώτα κάνουν γκάλοπ και μετά  προχωρούν.Δημοκρατικα πράγματα.Οποτε εμείς διαμορφώνουμε τα πράγματα ως καταναλωτές.

Βλέπουν ότι το notch και η έλλειψη θύρας (iphone) πουλάει οπότε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istros είπε

Δίκιο έχει.καιρος να αξιοποιηθεί ο χώρος για κάτι άλλο.Η υποδοχη jack είναι από τη δεκαετία του 60.Το πιο αρχαίο εξάρτημα πάνω στη συσκευή.

Το κακό που είναι δεν καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Το κακό που είναι δεν καταλαβαίνω. 

Η τεχνολογία προχωράει δεν μπορείς να συνεχίσεις με μια θύρα απαρχαιωμενη.είναι χοντροκομμένη για τα σημερινά δεδομένα.Εαν είναι να κρατήσουμε και το scart και η θύρα vga

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istros είπε

 

 

Ο τροχός εχει εξελιχθεί.Καιρος να ακολουθήσουμε καινούργιες τεχνολογίες.

Εδώ εμφανίστηκε το jack 3.5mm πρώτη φορά.

efm-117j_front.jpg

Ποια άλλη τεχνολογία θα θέλατε από το συγκεκριμένο?

Την απλότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Istros είπε

Και το made in japan

που το πας και αυτο΄....

πήξαμε στα κινέζικα ... ότι μπράντας και αν είναι , που διαφημίζουν 100 λειτουργίες αλλά δεν κάνουν καλά καμιά ....

 

Εγώ ξέρω πως αν το τρανζίστοράκι του 1960 το βάλω στην πρίζα θα παίζει και σήμερα όπως την πρώτη ημέρα ....

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Istros είπε

Όπως βλέπεις πρώτα κάνουν γκάλοπ και μετά  προχωρούν.

Έμαθαν εδώ από τον δικό μας, πως να κάνουν κωλοτούμπες. Έχει φτιάξει σχολή ο μπαγάσας:lol:

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...