Προς το περιεχόμενο

Pc ρίχνει την ασφάλεια δωματίου


panosdvvc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

έχω ένα πρόβλημα έχω το pc εδώ και 6 μήνες ενώ έχω στίσει πολλά pc στο συγκεκριμένο αντιμετώπισα ένα πρόβλημα πρωτόγνωρο  όταν συνδέω το  pc στην πρίζα η στο πολυπριζο  καμια φορα ριχνει την ασφάλεια του δωματίου δλδ 1/3  σκέφτηκα μήπως είχε θέμα το τροφοδοτικό και το άλλαξα για να δοκιμάσω άλλα πάλι τα ίδια μετά είπα μήπως φταίει η συγκεκριμένη ασφάλεια και δεν σηκώνει πολλά watt  και την έβαλα σε μεγαλύτερη 16Α από 10 που ήταν η προηγούμενη άλλα και πάλι το έκανε.Ο υπολογιστής αν τον συνδέσω ρίξει την ασφάλεια βγάλω το καλώδιο τροφοδοσίας σηκώσω την ασφάλεια και τον  ξαναβάλω στην πρίζα   λειτουργεί κανονικά χωρίς να ρίχνει την ασφάλεια του δωματίου  από μόνος του μόνο όταν συνδέσω το καλώδιο τροφοδοσίας στην πρίζα. Τι να είναι αυτό ? βραχυκύκλωμα? να τραβαει στιγμιαία τάση πάνω από 16 Α? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άλλαξα πρίζα όχι ασφάλεια δεν έβαλα σε 10 Α 16 να πάρει φωτιά το σπίτι 😛

δηλαδή  συνδεσα το pc στην πριζα του πλυντηρίου που είναι 16α αντί για του δωματιου που ειναι 10

Επεξ/σία από panosdvvc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, panosdvvc είπε

Καλησπέρα παιδιά!

έχω ένα πρόβλημα έχω το pc εδώ και 6 μήνες ενώ έχω στίσει πολλά pc στο συγκεκριμένο αντιμετώπισα ένα πρόβλημα πρωτόγνωρο  όταν συνδέω το  pc στην πρίζα η στο πολυπριζο  καμια φορα ριχνει την ασφάλεια του δωματίου δλδ 1/3  σκέφτηκα μήπως είχε θέμα το τροφοδοτικό και το άλλαξα για να δοκιμάσω άλλα πάλι τα ίδια μετά είπα μήπως φταίει η συγκεκριμένη ασφάλεια και δεν σηκώνει πολλά watt  και την έβαλα σε μεγαλύτερη 16Α από 10 που ήταν η προηγούμενη άλλα και πάλι το έκανε.Ο υπολογιστής αν τον συνδέσω ρίξει την ασφάλεια βγάλω το καλώδιο τροφοδοσίας σηκώσω την ασφάλεια και τον  ξαναβάλω στην πρίζα   λειτουργεί κανονικά χωρίς να ρίχνει την ασφάλεια του δωματίου  από μόνος του μόνο όταν συνδέσω το καλώδιο τροφοδοσίας στην πρίζα. Τι να είναι αυτό ? βραχυκύκλωμα? να τραβαει στιγμιαία τάση πάνω από 16 Α? 

Aσφαλεια αλλαξες. Την πριζα; Το πολυπριζο; Το pc ειναι πανω σε ups; Εαν ναι δοκιμασες την καλη του λειτουργια;

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 29gk είπε

Aσφαλεια αλλαξες. Την πριζα; Το πολυπριζο; Το pc ειναι πανω σε ups; Εαν ναι δοκιμασες την καλη του λειτουργια;

Ναι το pc δουλευει μια χαρα μονο οταν συνδεω 1/3 μου ρίχνει την αφαλεια του δωματίου η οποία είναι 10 Α,δοκιμασα και χωρις και με πολυπριζο το κανει δεν εχω Ups οχι  

1 ώρα πριν, postfire είπε

τροφοδιτικο ισως?

όχι έχω αλλάξει 2 τροφοδοτικά λογικά κάτι με την ασφάλεια του σπιτιού θα παίζει άλλα δοκίμασα και διαφορετικά  pc και δεν την έριχναν

Επεξ/σία από panosdvvc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαξε την ασφάλεια με μια

LG-403432-WEB-R.jpg

 

https://www.legrand.gr/ecat/mobile/Product.php?ProductID=403432&pagemode=product

 

πρέπει επίσης να δεις μέσα στον πίνακα αν είναι καλά βιδωμένα τα καλώδια.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κανει αυτο γτ οταν ανοιγεις το pc τραβαει ρευμα αποτομα και η 10ρα η απλη δεν μπορει να κρατησει.αν αλλαξεις με μια 10 κινησης λεγεται λογικα δεν θα εχεις τετοιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω παρόμοιο πρόβλημα . Απλά δοκίμασα το pc στην πρίζα του πλύντηρίου που είναι που είναι 16Α και δεν ρίχνει την ασφάλεια . Αυτή που πέφτει είναι L 10A .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατέστησε την 10αρα στον πινακα ή βάλτο για δοκιμή σε μια άλλη πρίζα που ανήκει σε κάποια άλλη 10αρα, αν πέφτει και αυτή τότε αυτό δεν ειναι pc, εργοστάσιο είναι, γιατί πει στα 200O+ watt

Εκτός αν εχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αντικατέστησε την 10αρα στον πινακα ή βάλτο για δοκιμή σε μια άλλη πρίζα που ανήκει σε κάποια άλλη 10αρα, αν πέφτει και αυτή τότε αυτό δεν ειναι pc, εργοστάσιο είναι, γιατί πει στα 200O+ watt

Εκτός αν εχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου

Εντωμεταξύ όταν σύνδεσα το τροφοδοτικό στην 16Α και δούλεψε κανονικά  η 10Α έπεσε και πάλι (κουλό;) . Μάλλον θέλει άλλαγμα .

Εχω δύο ασφάλειες 10Α στον πίνακα και πέφτουν και οι 2 .

Το τροφοδοτικό δεν έχει πιθανώς πρόβλημα . Δοκίμασα και  ένα 2ο 300W . Την πρώτη φορά όλα καλά . Την δεύτερη που το άνοιξα πάλι κάτω η ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εκανα αυτο που ειπαν τα παιδια εβαλα 10Α κινήσεις και ειμαι κομπλε! 

Επεξ/σία από panosdvvc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι κίνησης βρε παιδιά .

 

Οι καμπύλες απόκρισης των ασφαλειών χωρίζονται σε B / C/ D/ K  κ.λ.π.

 

Αυτή που πρέπει να βάζετε είναι καμπύλη C . 

H Κ είναι για μοτέρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...