Προς το περιεχόμενο

Τελωνεία Ελλάδα Help


Georgepap2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας η γιαγιά μου μένει στην Αμερική και θέλει να μου στείλει δώρο ένα Apple Watch series 4 το οποίο κοστίζει 429$ που σε ευρώ είναι 367€ τι παίζει με το τελωνείο εννοώ εγώ θα πρέπει να πληρώσω τίποτα για να παραλάβω το δώρο μου; επίσης κάτι είδα ότι πράγματα αξίας άνω 150€ έχουν και φόρο και δασμούς και τελωνείο ξέρει κανένας ή μπορώ να μάθω κάπως πόσο περίπου θα μου πούνε να πληρώσω τελωνείο για να παραλάβω το δώρο μου χρειάζομαι την βοήθεια σας παιδιά Help 🙏😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τηλ τελωνειου αεροδρομιου σπατων που ειχα παρει καποτε για πληροφοριες  2103542122

παρε να σε κατευθυνουν

οτι θα πληρωσεις ειναι σιγουρο ασχετα αν ειναι δωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First things first, tell your grandma to choose usps instead of any other service as a postal method. Keep in mind the duty free package must be under 25 euros, otherwise there is a possibility to pay your local tax and clearance. Also, a small amount of packages stop for duty checking while you are using usps, so it's kinda a risky job to tell you for sure that you are going to pay or not taxes. Be aware if you choose any other provider like a courier company you're definitely going to pay taxes, in some cases at the origin country or even at the destination. In most cases using usps you are good to go, as I said its a tricky situation, but the small size of your apple watch it helps notably not to pay. 

Some people use clothes as main stuff and hide inside of them expensive electronic stuff, even if they check your package because of the cheap clothes you are not going to pay a lot. That's an illegal action which I mention for statistical reasons. Other people's choice include dispatches by correspondence as a mail, you may not pay duty but not a secure transportation at all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να στο στειλει θα φας τελωνειο αν βαλει την κανονικη του τιμη.

Αν δεν βαλει την κανονικη του τιμη και "εξαφανιστει" μεχρι να φτασει στα χερια σου δεν θα την καλυψει η εταιρεια με την οποια θα το στειλει (αν φυσικα το ασφαλισει).

Οτι τιμη και να βαλει να ξερεις 2 πραγματα.

1) Πληρωνεις 24% ΦΠΑ πανω στην αναγραφομενη τιμη + την τιμη μεταφορικων (δλδ αν το ρολοι το δηλωσει 367ε και τα μεταφορικα ειναι 20ε τοτε θα πληρωσεις το 24% απο τα 387ε).

2) Με ΕΛΤΑ θα πληρωσεις γυρω στο 25ε για εξοδα εκτελωνισμου ενω με κουριερ θα πληρωσεις γυρω στο 100αρι για εξοδα εκτελωνισμου (αυτα ειναι εξτρα σε αυτα που θα πληρωσεις στο 1ο).

Εγω θα σου ελεγα να πεις στην γιαγια σου να σου κανει ενα wire transfer τα χρηματα και να το αγορασεις απο Ευρωπη, πιο φτηνα θα σου ερθει.

ΥΓ: Βεβαια μπορει να βγαλει το ρολοι απο το πακετο, να το βαλει σε ενα απλο κουτι, να το στειλει και να το δηλωσει 30ε πχ. Αφου ειναι πακετο απο ιδιωτη η ατελεια ειναι γυρω στο 50αρι οποτε μαλλον θα περασει αερα ΑΝ ο τελωνειακος πιστεψει την αναγραφομενη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Georgepap2002 είπε

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας η γιαγιά μου μένει στην Αμερική και θέλει να μου στείλει δώρο ένα Apple Watch series 4 το οποίο κοστίζει 429$ που σε ευρώ είναι 367€ τι παίζει με το τελωνείο εννοώ εγώ θα πρέπει να πληρώσω τίποτα για να παραλάβω το δώρο μου; επίσης κάτι είδα ότι πράγματα αξίας άνω 150€ έχουν και φόρο και δασμούς και τελωνείο ξέρει κανένας ή μπορώ να μάθω κάπως πόσο περίπου θα μου πούνε να πληρώσω τελωνείο για να παραλάβω το δώρο μου χρειάζομαι την βοήθεια σας παιδιά Help 🙏😩

Υπάρχουν θεματάρες συζήτησης για τελωνεια και ενας πολύ καλος οδηγός που μπορεις να συμβουλευτείς που θα δεις αναλυτικα τα ορια και οι χρεώσεις ανα μεθοδο αποστολής

Οδηγός -> https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Συζ 1 -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/680815-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-part-2/?page=24&tab=comments#comment-56702107

Συζ 2 -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?page=471

Συνοπτικά ο καλυτερος τροπος ειναι να στο φέρει κάποιος. Απο εκει και περα ο φθηνοτερος τελωνειακα ειναι να στο στειλει με usps δηλαδή ελτα και θα φορολογηθείς με βάση την αξια που θα δηλώσει στο δέμα+μεταφορικα και φρόντισε η τιμή αυτή να ειναι λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για την βοήθεια :) ξέρεις κανένας αν μπορώ να βρω το Apple Watch series 4 από Ευρώπη τόσο φθηνά έχω ψάξει και δεν το έχω βρει τόσο φθηνά 367€ κοστίζει από Αμερική και εδώ ελλαδα και γενικά που κοίταξα Ευρώπη 459€ και πάνω πολύ διαφορά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Georgepap2002 είπε

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για την βοήθεια :) ξέρεις κανένας αν μπορώ να βρω το Apple Watch series 4 από Ευρώπη τόσο φθηνά έχω ψάξει και δεν το έχω βρει τόσο φθηνά 367€ κοστίζει από Αμερική και εδώ ελλαδα και γενικά που κοίταξα Ευρώπη 459€ και πάνω πολύ διαφορά 

24% στα 380ε (τουλαχιστον, ακομα και με USPS να στο στειλει) ειναι κοντα 90ε.....Συν τελη εκτελωνισμου πας ενα 120αρι στο νερο.....Δλδ τελικη τιμη ενα 500αρι αν στο στειλει με την πραγματικη του τιμη.....Στα 459ε κερδισμενος βγαινεις αναλογικα (και θα το εχεις παρει απο Ευρωπη οποτε σε περιπτωση θεματος θα εισαι μαλλον καλυτερα καλλυμενος).

Παντως στην θεση σου θα εκανα αυτο που σου ειπα, θα της ελεγα να το βγαλει απο το κουτι του, να το βαλει σε ενα απλο κουτι και να το δηλωσει 30 δολλαρια.....Τωρα αν εισαι ατυχος και στο βουτηξει κανεις αυτο ειναι ενα ρισκο.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής η γιαγιά μου το στέλνει για δώρο σε εμένα δεν γίνεται στο πακέτο που θα μου στείλει να μην βάλει τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Georgepap2002 είπε

Ρε παιδιά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής η γιαγιά μου το στέλνει για δώρο σε εμένα δεν γίνεται στο πακέτο που θα μου στείλει να μην βάλει τιμή; 

Βάση ευρωπαική τενωλειακής νομοθεσίας, οτιδήποτε εισερχεται πρεπει να αναγράφεται η αξία του και στην ευχέρεια των υπαλλήλων αν θα δεχτουν αυτή την τιμή ή αν θα τιμολογήσουν με βάση την τιμή της αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Georgepap2002 είπε

Salvation81 όταν εννοείς να μου το βουτήξει κανένας τι εννοείς ποιος δηλαδή; 

Ο οποιοσδηποτε που θα εχει προσβαση στο πακετο.
Εμενα μου ειχε στειλει καμερα μια πρωην μου το 2002 τυλιγμενη μεσα σε πετσετες και δηλωμενη οτι ηταν χρησμοποιημενη οποτε αντι για 800$ που της ειχα δωσει (οσο κοστιζε η καμερα) την ειχε δηλωσει και ασφαλισει για 300$. Ε η καμερα δεν εφτασε ποτε εδω, μου ηρθαν μονο οι πετσετες.
Στο τελος αποζημιωθηκα 300$ απο την FedEx και αυτο ηταν.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

offtopic

Salvation μου θυμησες το ανεκδοτο με το μηχανάκι και την αμμο (βλ παρακάτω) μονο που σε σένα κλεψανε το μηχανάκι. Πικρα όντως. 

Spoiler

Ένας τύπος με μηχανή, πάει να περάσει τα Μεξικανικά σύνορα με δύο σάκους να ισορροπούν στους ώμους του.
Φρουρός : «Τι έχεις στους σάκους;»..

Τύπος : «Αμμο!»
Ο φρουρός τον κατεβάζει από τη μηχανή, ψάχνει τους σάκους… γεμάτοι άμμο. Ο τύπος τα μαζεύει, ανεβαίνει 
στη μηχανή και φεύγει. 

Μετά από δύο εβδομάδες, πάλι τα ίδια…
Φρουρός : «Τι έχεις εκεί;»
Τύπος : «Αμμο!»
Φρουρός : «Κατέβα, να σε ψάξουμε».

Τα ίδια… Πάλι δεν βρίσκουνε τίποτα παρά άμμο και ο τύπος ανέβαίνει στη μηχανή και φεύγει.
Κάθε δύο εβδομάδες, επί έξι μήνες, οι έρευνες συνεχίστηκαν. Τελικά, μια βδομάδα ο τύπος δε φάνηκε.
Μετά από καιρό ο φρουρός είχε πάρει σύνταξη και πετυχαίνει τον τύπο στο κέντρο της πόλης και του λέει:
– Κολλητέ, με εκείνη την ιστορία μας είχες τρελάνει. Ξέραμε ότι κάτι πέρναγες λαθραία πάνω – κάτω. 
Δε θα πω τίποτα σε κανέναν… Αλά πες μου, τί λαθραία περνούσες από τα σύνορα;
Κι ο τύπος απαντά:
– Μοτοσικλέτες.

 

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, isay είπε

offtopic

Salvation μου θυμησες το ανεκδοτο με το μηχανάκι και την αμμο (βλ παρακάτω) μονο που σε σένα κλεψανε το μηχανάκι. Πικρα όντως. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


Ένας τύπος με μηχανή, πάει να περάσει τα Μεξικανικά σύνορα με δύο σάκους να ισορροπούν στους ώμους του.
Φρουρός : «Τι έχεις στους σάκους;»..

Τύπος : «Αμμο!»
Ο φρουρός τον κατεβάζει από τη μηχανή, ψάχνει τους σάκους… γεμάτοι άμμο. Ο τύπος τα μαζεύει, ανεβαίνει 
στη μηχανή και φεύγει. 

Μετά από δύο εβδομάδες, πάλι τα ίδια…
Φρουρός : «Τι έχεις εκεί;»
Τύπος : «Αμμο!»
Φρουρός : «Κατέβα, να σε ψάξουμε».

Τα ίδια… Πάλι δεν βρίσκουνε τίποτα παρά άμμο και ο τύπος ανέβαίνει στη μηχανή και φεύγει.
Κάθε δύο εβδομάδες, επί έξι μήνες, οι έρευνες συνεχίστηκαν. Τελικά, μια βδομάδα ο τύπος δε φάνηκε.
Μετά από καιρό ο φρουρός είχε πάρει σύνταξη και πετυχαίνει τον τύπο στο κέντρο της πόλης και του λέει:
– Κολλητέ, με εκείνη την ιστορία μας είχες τρελάνει. Ξέραμε ότι κάτι πέρναγες λαθραία πάνω – κάτω. 
Δε θα πω τίποτα σε κανέναν… Αλά πες μου, τί λαθραία περνούσες από τα σύνορα;
Κι ο τύπος απαντά:
– Μοτοσικλέτες.

Αστα να πανε, την περιμενα πως και πως, ερχεται το πακετο, το ανοιγω και τι να δω, μονο πετσετες και τα manual με 2 κασετες εγγραφης που τα ειχε βαλει και αυτα η πρωην μεσα. Ειχα φρικαρει.
Χωρια το οτι επρεπε να τρεχω στην Μαραθωνος που ηταν τοτε τα κεντρικα τους (αν θυμαμαι καλα ηταν Fedex αλλα μπορει να ηταν και DHL δεν θυμαμαι 100%) για να παρω τα 300$.
Βεβαια ηταν και 16 χρονια πριν, ισως τα πραγματα πλεον να εχουν αλλαξει, εγω ομως δεν θα το ρισκαρα παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...