Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω συνέταιρο μέσω Venture capital


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ψάχνω για συνέταιρο να πάμε μέσω venture Capital, ο οποίος  να γνωρίζει πολύ καλά απο applications.

Το app θα αφορά τα αυτοκίνητα.

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου με πμ σε αυτό το σάϊτ 

Όσοι δεν ξέρετε τι είναι το Venture Capital διαβάστε τα παρακάτω.

Το Venture Capital αποτελεί κατά κανόνα μορφή χρηματοδότησης που απευθύνεται σε νέες, φιλόδοξες και ταχέως αναπτυσσόμενες εταιρείες που συνήθως εκμεταλλεύονται επιχειρηματικά καινοτόμες ιδέες. 
Οι εταιρείες Venture Capital χρηματοδοτούν τις επιχειρήσεις – πελάτες τους με αντάλλαγμα την απόκτηση ενός ποσοστού των μετοχών τους. Το ποσοστό αυτό ποικίλει ανάλογα με το ύψος της χρηματοδότησης και το μέγεθος της χρηματοδοτούμενης επιχείρησης, αλλά κατά κανόνα κυμαίνεται στα επίπεδα του 30%. Η χρονική διάρκεια της επένδυσης κυμαίνεται συνήθως μεταξύ 3 και 7 ετών. Οι επιχειρήσεις που χρηματοδοτούνται είναι συνήθως δυναμικές με καινοτόμες επιχειρηματικές ιδέες και επιχειρηματικά σχέδια που υπόσχονται υψηλές αποδόσεις, ικανές να ανταμείψουν τις εταιρείες Venture Capital για το ρίσκο που αναλαμβάνουν. 
Η συνεργασία των εταιρειών Venture Capital δεν περιορίζεται μόνο στην παροχή κεφαλαίων αλλά παρέχεται επίσης βοήθεια και σε ότι αφορά την διοίκηση, το marketing, την στελέχωση και το στρατηγικό σχεδιασμό της επιχείρησης. Σημαντικές επίσης για την χρηματοδοτούμενη επιχείρηση είναι οι σχέσεις της εταιρίας Venture Capital με άλλες επιχειρήσεις της αγοράς που μπορεί να χρησιμεύσουν στην σύναψη συνεργασιών
 

Υπόψιν κεφάλαιο δεν υπάρχει αλλά αυτό δεν έχει σημασία τρόποι υπάρχουν όπως ο παραπάνω.

Όποιος ενδιαφέρεται μου στέλνει το cv του και δείγματα δουλειάς αν υπάρχουν θα προτιμηθούν δεόντως. 

Θα προτιμούσα να είναι απο Λάρισα ή έστω θεσσαλονίκη.

Ψάχνω για έναν συνέταιρο εργατικό,έντιμο και πάνω απο όλα συνεργάσιμο.

Business plan δεν υπάρχει ακόμα θα πρέπει να βρεθούμε πρώτα και να τα πούμε απο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και θα βρεις συνέταιρο από το insomnia, και θα κάνεις πρωτοποριακό app για αυτοκίνητα, και θα πείσεις venture capital να επενδύσει πάνω σε εσένα και στο φανταστικό σου συνέταιρο.

Παρασκευή δεν είναι, αν το εννοείς σοβαρά πάρτο αλλιώς. Ξεκίνα με τα basics, βάλε κάτω την ιδέα σου και ξεκίνα με ένα proof of concept. Μετά ξεκίνα και δικτυώσου. Τον συνέταιρο δεν τον βρίσκεις σε αγγελία, πρέπει να διακρίνεις ποιον από τον περίγυρό σου εμπιστεύεσαι, έχει τα skills που δεν έχεις εσύ και θεωρείς ότι θα γουστάρει να κυνηγήσει το όνειρο.

 

Επεξ/σία από Hik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχην καλησπερα. Δεν θελω να σου ριξω τα αυτια. και προς θεου δεν ειμαι απο αυτους που κραζουν στο ιντερνετ και οχι δεν θα σε κραξω απλα διαβασα το θεμα σου και ειπα να σου πω την γνωμη μου. Λογω σπουδων οικονομικων και με μεταπτυχιακο τιτλο επισης στα οικονομικα οντως και επιχειρηματιας εχω να σου πω τα εξης. Στην ζωη μπορεις να κανεις οτι θελεις αλλα αν θελεις να πετυχεις πρεπει να ενα ανταγωνιστικο πλεονεκτημα. και σε αυτο που διαβασα παραπανω καταλαβα οτι :

1) δεν εχεις κεφαλαιο

2) δεν εχεις ιδεα τι θελεις να κανεις (εκτος αν το ξερεις και απλα δεν το εγραψες!)

3) σκεφτεσαι την ιθακη αλλα δεν εχεις πλανο για το πως θα πας εκει (οσον αφορα το venture capital μιλαω!)

4) ζητας να κανεις συνεταιρο! πιστεψε με. απο τα πιο δυσκολα πραγματα στο κοσμο ζητας. εδω αδερφια δεν μπορουν να συννενοηθουν. αλλα και παλι θα εισαι ο.ε. με καποιον αλλο σε μια εταιρια και θα μπορει να μπατακωσει την εταιρια και μετα επειδη εισαι ομμορυθμος εταιρος να χασεις το σπιτι σου?

ισως θα επρεπε να το σκεφτεις καπως παραπανω ..

φιλικα παντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι απαντήσει είναι δεκτές και αποδεκτές.

Όσο για τον συνέταιρο εννοείται ότι θα βρεθούμε και θα τα πούμε από κοντά, άλλωστε ξέχασα να πω ότι θα υπογράψουμε nda πρώτα για να είμαστε κατοχυρωμένοι και οι 2 ότι η ιδέα δεν θα διαρρεύσει προς τα έξω.

Τρόποι υπάρχουν όπως είπα το VC ορίστε και μερικά δείγματα επιτυχία απο το open fund το πιο γνωστό VC.

Το μόνο μείον με το open fund είναι ότι δεν υπογράφεις nda.

Μπορούμε να πάμε και μέσω crowdfunding το ποσό υλοποίησις της ιδέας θα το αποφασίσουμε απο κοινού.

Το επιχειρείν θέλει τόλμη και ρίσκο ως γνωστόν ο τολμών νικά.

1 ώρα πριν, toylis είπε

κατ αρχην καλησπερα. Δεν θελω να σου ριξω τα αυτια. και προς θεου δεν ειμαι απο αυτους που κραζουν στο ιντερνετ και οχι δεν θα σε κραξω απλα διαβασα το θεμα σου και ειπα να σου πω την γνωμη μου. Λογω σπουδων οικονομικων και με μεταπτυχιακο τιτλο επισης στα οικονομικα οντως και επιχειρηματιας εχω να σου πω τα εξης. Στην ζωη μπορεις να κανεις οτι θελεις αλλα αν θελεις να πετυχεις πρεπει να ενα ανταγωνιστικο πλεονεκτημα. και σε αυτο που διαβασα παραπανω καταλαβα οτι :

1) δεν εχεις κεφαλαιο

2) δεν εχεις ιδεα τι θελεις να κανεις (εκτος αν το ξερεις και απλα δεν το εγραψες!)

φιλικα παντα

Έχω σκεφτεί τι εφαρμογή θα κάνω έχει να κάνει με τα αυτοκίνητα χρησιμοποιώντας το GPS και στην πορεία θα προστεθούν και άλλα χαρακτηριστικά.Άν δεν βρω συνεργάτη σκέφτομαι να την πω την ιδέα σε καμιά πολυεθνική αφού πρώτα υπογράψω nda δεν θα πάω έτσι ξεβράκωτος.

Θα προτιμούσα όμως να πάω μέσω VC με συνεργάτη 50 - 50 τόσο στα έσοδα όσο και στα έξοδα.

Απευθύνομαι κυρίως σε ανέργους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A είσαι και εσύ σαν όλους αυτούς που πιστεύουν ότι έχουν ιδέα μοναδική. Πάρε χαρτάκι, έχει ουρά.

Θα σε λυπήσω πάλι. 

Ideas are shit, execution is the game, όπως λένε στη γνώριμη μας σίλικον βάλεϊ.

Η ιδέα σου έχει μηδενική αξία. Αν πιστεύεις ότι η ιδέα σου έχει μέλλον ξεκίνα να σκέφτεσαι την υλοποίηση και το πως θα την κάνεις πράξη. Αν περιμένεις να αγοράσει πολυεθνική την ιδέα σου keep dreaming.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη, σόρι που πρέπει να το κάνω αυτό αλλά.

Όταν έρθεις σε επαφή με την πραγματικότητα (γιατί αυτά που λες είναι φανερά προϊόν ακαδημαϊκής έρευνας) η προσγείωση θα είναι απότομη.

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας μερικών να λέμε ότι η ιδέα από μόνη της δεν αξίζει τίποτα. Η ιδέα είναι και το μόνο που έχεις. Δεν έχεις:

- τεχνικές γνώσεις

- business connections

- εμπειρία στην αγορά του χώρου

- κεφάλαιο

- κατάλληλη νοοτροπία

Ούτε ραντεβού για καφέ δε θα δώσει το venture capital, όχι λεφτά.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξέρεις τι Business Connection έχω;

Έχω γνωστό που είναι πρόεδρος στο ΤΕΙ Θεσσαλίας Λάρισας, έχω γνωστό σε πολυεθνική, αλλά όπως είπα θέλω να πάω μέσω VC.

Έχω κάνει προγραμματισμό Basic,cobol,pascal και είμαι απόφοιτος bachelor σε Business Administration επίσης έχω επαφή με τους καθηγητές ειδικά με έναν οικονομολόγο με Phd με τον οποίο το συζήτησα και του άρεσε σαν ιδέα και θα με βοηθήσει στο Business plan που θα κάνω, αυτό όμως προϋποθέτει να βρω και το κατάλληλο άτομο.

οκ πάντως δεκτή η άποψη σου.

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να βάλω και τους γνωστούς μου σε δράση.

Πάντως να ξέρεις ότι με το επιχειρείν μαθαίνεις στη πράξη όλα αυτά που σε δίδαξε το πανεπιστήμιο Factoring,Business Angels,leasing,οργάνωση παραγωγής,εμπορικό δίκαιο,κτλ.

την ιδέα έχω αρκετό καιρό που τη δουλεύω στο μυαλό οπότε κάτι θα δώσω ως προς την υλοποίηση της αλλά περιμένω και το αντίστοιχο απο το συνέταιρο. Άλλωστε κανένας επιχειρηματίας δεν είχε πάντα επιτυχίες υπάρχουν και οι αποτυχίες, το θέμα είναι να μην το βάζεις κάτω και να δοκιμάζεις ξανά και ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Χάρης Μυλωνίδης said:

 Άλλωστε κανένας επιχειρηματίας δεν είχε πάντα επιτυχίες υπάρχουν και οι αποτυχίες, το θέμα είναι να μην το βάζεις κάτω και να δοκιμάζεις ξανά και ξανά.

Θα σταθω σε αυτο γιατι στα αλλα με καλυπτουν οι προλαλησαντες.

Το θεμα δεν ειναι αυτο που λες για εναν starter, αλλά πριν ξεκινησει θα πρεπει να ελαχιστοποιησει τις πιθανοτητες αποτυχιας της προσπαθειας του. Που σημαινει οτι δεν πρεπει να το αντιμετωπιζει ως πειραμα...

Κι επισης, πολλοι ειναι οι επιχειρηματιες που δεν γνωρισαν αποτυχια . Τωρα το να προσελαβαν ενα μαπα υπαλληλο ή να μπλεξανε με ενα κακο προμηθευτη ή να πηραν μια αποφαση που τελικα δεν απεδωσε οκ. Αλλα σε επιπεδο επιχειρησης ειναι πολλοι αυτοι που ξεκινησαν με κερδοφορια και συνεχιζαν με κερδοφορια μεχρι να παραδωσουν τα κλειδια της επιχειρησης.

Εσυ λοιπον απ'οτι βλεπω για αρχη εχεις ως σημειο αναφορας αυτους που γνωρισαν αποτυχιες αλλα δεν το βαζουν κατω. Νταξει, σαν starter δεν θα ειχα αυτους για προτυπο. Θα κοιταζα τι κανανε αυτοι που πετυχανε ας πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβα αφού αυτη η πως την λενε θα αναλάβει το κεφάλαιο, τι τον θελει τον συνεταιρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν «έχεις μία ιδέα», είτε μπορείς και την υλοποιείς είτε πληρώνεις άλλους να την κάνουν. 

Το «έχω μία ιδέα, θέλω να μου την κάνει άλλος και όταν και εάν βγάλει λεφτά η ιδέα, τότε θα πληρωθεί και αυτός που την έκανε» είναι Ελληνική βλακεία και πρέπει να κρατάει από την Ελληνική συνήθεια να δουλεύει ένας και οι άλλοι να κοιτάνε (να έχουν τις ιδέες δηλαδή). 

 

Στη τελική, αφού είσαι τόσο σίγουρος για την ιδέα σου, ΠΑΡΕ ΔΑΝΕΙΟ για να πληρώσεις αυτόν που θα στην κάνει. Αφού μετά θα τα βγάλεις τα λεφτά σου, δεν σε πειράζει να πάρεις δάνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...