Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Glikos είπε

Προφανώς δεν διάβασες όλα τα σχόλια που έκανα για την ταινία, απλά καταπιάστηκες στο θέμα εισπράξεων. Τέσπα σε σχολάω γιατί κουράζεις και δεν καταλαβαίνεις από κινηματογράφο. Καλή συνέχεια.

Αυτο κανεις εσυ βασικα. Εκανες ξαφνικα quote σε ενα παλιο μου ποστ ενω εχει παει αλλου η συζητηση. Σε αυτο ηθελες να απαντησεις και σε αυτο απαντησες. Αν εχω κουρασει να μην με κανεις quote και να λες οτι δεν ξερω απο κινηματογραφο γιατι εσυ μετρας τραπεζικους λογαριασμους και εγω οχι :) προσβολη ειναι τα επιχειρηματα αυτα για cinefil(πολλες εισπραξεις) -το γραψες και τοσες φορες φτανει

σε αυτο που ειπες απαντησα ακριβως. Να μην τα γραφεις για να μην σου απανταω και αναλογα. Η γραψε μου τι θες να λεω για να ξερω...

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/11/2019 στις 7:57 ΜΜ, Zerg13 είπε

Εργο τεχνης ενας ψυχοπαθης κλόουν που παρανοησε και καθαριζει κοσμο...

Έργο τέχνης είναι ο,τιδήποτε αφορά την τέχνη στη προκειμένη περίπτωση τη κινηματογραφική. Το σχόλιο που quoταρες έχει ήδη απαντήσει σε αυτό που έγραψες. Ο καθένας μέχρι εκεί που φτάνει.

Στις 16/11/2019 στις 11:12 ΜΜ, papoys1 είπε

Δεν είπα το αντίθετο είπα απλά τις απογείωσε.

Ποτέ δεν μου άρεσε να μπαίνω σε καλούπι και να παπαγαλίζω αυτά που ακούω και διαβάζω από κάποιους άλλους ή από το Imod όπως κάνουν πολλοί που κάνουν κόπυ ραιτ κριτικές.Μου αρέσει να λέω την δική μου άποψη έστω και ωμά και αυτή εξέφρασα.Για μένα ήταν μία ταινία χωρίς αρχή και τέλος με κάποιες ωραίες στιγμές του Φίνιξ που σημάδεψαν την ταινία και χωρίς σωστά παραδείγματα για την κοινωνία..( για μένα μάλλον το αντίθετο κάνει.)

Μάθε να δέχεσαι απλά και χωρίς υπονοούμενα την άποψη του άλλου και να μην τον χαρακτηρίζεις από τη στιγμή που δεν τον γνωρίζεις , άσχετα αν ταιριάζει ή όχι με τη δική σου.

Η αμερικανοφοβία δεν είναι άποψη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβαρεμάρα , δυστυχώς δεν άντεξα να το φτάσω ούτε στη μέση .

Ελεγα να περιμένω να κατέβει ολόκληρη μπας και δω το τέλος αλλά διέγραψα το torrent ..... 

πιο ενδιαφέρον έχει ένα ντοκιμαντέρ με πιγκουίνους που βλέπω από το BBC ....

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, afragorn είπε

Από τον Παπακαλιάτη που ήταν πρώτος, χίλιες φορές το Τζόκερ!

Και πόσοι πάνε σε ποιοτικές ταινίες σινεμά έτσι και αλλιώς; Περιμένουν να τις δουν στο σπίτι εφόσον δεν έχουν εφέ ή δεν έχουν ρίξει εκατομμύρια στο marketing.

Tα Παράσιτα, που είναι μάλλον η ταινία της χρονιάς, ποιός τη ξέρει; Δε τη παίζουν καν όλα τα σινεμά της χώρας...

Tα παράσιτα η ταινία της χρονιάς;
Που έχει κατακλέψει ό,τι ταινία υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sethiros είπε

Έργο τέχνης είναι ο,τιδήποτε αφορά την τέχνη στη προκειμένη περίπτωση τη κινηματογραφική. Το σχόλιο που quoταρες έχει ήδη απαντήσει σε αυτό που έγραψες. Ο καθένας μέχρι εκεί που φτάνει.

Η αμερικανοφοβία δεν είναι άποψη. 

Πριν 3 μερες ηταν αυτο το ποστ, τοσο πολυ σου πηρε να απαντησεις;  Εργα τεχνης ειδα στην ταινια, οσους περιποιηθηκε ο Τζοκερ :) για πες αλλα εργα τεχνης που σου αρεσαν εκτος κινηματογραφου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν κάποιοι καταλάβετε ότι δεν βλέπετε τον τζόκερ αλλά έναν ψυχοπαθή που νομίζει ότι είναι ο τζόκερ, ο οποίος μπορεί ακόμα και να ζει στο σήμερα και στην Νέα Υόρκη... Ίσως καταλάβετε περισσότερο για το τι είδατε...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Πριν 3 μερες ηταν αυτο το ποστ, τοσο πολυ σου πηρε να απαντησεις;  Εργα τεχνης ειδα στην ταινια, οσους περιποιηθηκε ο Τζοκερ :) για πες αλλα εργα τεχνης που σου αρεσαν εκτος κινηματογραφου

Έχεις συνδυάσει την έννοια έργο τέχνης με τη λέξη αριστούργημα. Διάβασε τις λέξεις στη καρτέλα και ξαναέλα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Tα παράσιτα η ταινία της χρονιάς;
Που έχει κατακλέψει ό,τι ταινία υπάρχει;

Ενώ το Joker είναι παρθενογένεση 😂

 

Δεν ξέρω αν το Parasite είναι η ταινία της χρονιάς (δεν έχω δει κάμποσα ακόμα ώστε να έχω άποψη) αλλά είχε περισσότερα να πει από το Joker.

Επεξ/σία από Wayward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν κάποιοι καταλάβετε ότι δεν βλέπετε τον τζόκερ αλλά έναν ψυχοπαθή που νομίζει ότι είναι ο τζόκερ, ο οποίος μπορεί ακόμα και να ζει στο σήμερα και στην Νέα Υόρκη... Ίσως καταλάβετε περισσότερο για το τι είδατε...

Μαλιστα....δεν καταλαβαμε τι ειδαμε ε;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν κάποιοι καταλάβετε ότι δεν βλέπετε τον τζόκερ αλλά έναν ψυχοπαθή που νομίζει ότι είναι ο τζόκερ

Σε ταινια με τιτλο Joker που διαδραματιζεται στην πολη Gotham στην οποια ολως τυχαιως ζουν οι Wayne και που ο ψυχοπαθης αυτος κυριως ολως τυχαιως εχει και την αναλογη εμφανιση?

Πολες μαζεμενες συμπτωσεις δεν ειναι ολες οι παραπανω για λεμε οτι δεν βλεπουμε τον Joker?

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ θεουλ' μου...

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Tα παράσιτα η ταινία της χρονιάς;
Που έχει κατακλέψει ό,τι ταινία υπάρχει;

Και ο Τριφό είναι ευρέως γνωστό πως επηρεάστηκε απ'τον Χίτσκοκ. Αυτό τι σημαίνει για τον Τριφό;;

Δεν θα πάω καν σε βαθύτερα ντιμπεϊτ για το θέμα π.χ. αυτό της αντιπαράθεσης του Keith Jarrett με τους Steely Dan. 

3 ώρες πριν, Sethiros είπε

Έργο τέχνης είναι ο,τιδήποτε αφορά την τέχνη στη προκειμένη περίπτωση τη κινηματογραφική. Το σχόλιο που quoταρες έχει ήδη απαντήσει σε αυτό που έγραψες. Ο καθένας μέχρι εκεί που φτάνει.

Η αμερικανοφοβία δεν είναι άποψη. 

Αυτό το "ο καθένας μέχρι εκεί που φτάνει" είναι απ'τα πιο απαράδεκτα πράγματα που έχω διαβάσει στο θρεντ. Άσε που μου μοιάζει αστείο όταν το γράφει κάποιος με τέτοιο αβαταρ του οποίου τα περισσότερα μηνύματα στο φόρουμ είναι για ταινίες με υπερήρωες.

Όπως και να'χει επειδή είσαι εμφανώς μπερδεμένος όσων αφορά το πως λειτουργεί ο κόσμος γύρω σου εγώ θα σου πρότεινα να τα πάρεις τα πράγματα απ'την αρχή και να διαβάσεις λίγο ιστορία π.χ. το "How to Hide an Empire: A History of the Greater United States" του Daniel Immerwahr.

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Όταν κάποιοι καταλάβετε ότι δεν βλέπετε τον τζόκερ αλλά έναν ψυχοπαθή που νομίζει ότι είναι ο τζόκερ, ο οποίος μπορεί ακόμα και να ζει στο σήμερα και στο τώρα... Ίσως καταλάβετε περισσότερο για το τι είδατε...

Το έργο είναι τόσο ορθάνοιχτο σε διαφορετικές ερμηνείες που ακόμα και αυτό που γράφεις μπορεί να έγινε. Όμως πες πως βγαίνει ο σκηνοθέτης και λέει πως η δική σου είναι η ορθή ερμηνεία του έργου του, αυτό δεν αναιρεί ούτε λίγο π.χ. την κριτική μου πάνω σε αυτό.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2019 στις 11:13 ΜΜ, snake_plissken2112 είπε

Νομιζω οτι ουτε καν στο wiki δεν εχει κοιταξει κανεις για το τι σημαινει εστω ετυμολογικα η λεξη αναρχια κ την κοτσαρετε αβερτα σε σχεση με μια ταινια που δεν εχει καμια απολυτως επαφη με αυτην γτ ειναι παντελως αποτιλικ κ συστημικη.

Λιγα επιφανειακα ψηγματα κοινωνικου σχολιασμου επιπεδου μεσου δελτιου ειδησεων κ ενα riot χωρις οργανωση και στοχο με ενα (!) ατομο ως συμβολο εναντια των... πλουσιων ετσι γενικα κ αοριστα δεν ειναι πολιτικη ταινια, χολυγουντιανο φιλελευθερης λογικης ταχα κοινωνικων προεκτασεων πασαλειμα που ταιριαζει στο κοινο των σημερινων μουλτιπλεξ ειναι, που θα ζησουν την «επανασταση» τους με δεκα τονους ποπ κορν κ κοκα κολες στα village.

τσιλ

τα πες ολα. τελος.

giphy.gif

Επεξ/σία από KilliK
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Σε ταινια με τιτλο Joker που διαδραματιζεται στην πολη Gotham στην οποια ολως τυχαιως ζουν οι Wayne και που ο ψυχοπαθης αυτος κυριως ολως τυχαιως εχει και την αναλογη εμφανιση?

Πολες μαζεμενες συμπτωσεις δεν ειναι ολες οι παραπανω για λεμε οτι δεν βλεπουμε τον Joker?

 

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Μαλιστα....δεν καταλαβαμε τι ειδαμε ε;

και μόνο που πουθενά στα comics και σε όλο το dc universe δεν ξέρουμε την αληθινή ταυτότητα του Τζόκερ και δεν πρόκειται να την μάθουμε πότε, θα έπρεπε να το ψηλιαστήτε...

Πάμε τώρα και στα της ταινίας... μιλάω βέβαια για την τελευταία σκηνή που απλά μας μεταφέρει σε ένα περιβάλλον σημερινό, με μια αίσθηση μη συνέχισης της ιστορίας και που ξεκαθαρίζει μέσω του διαλόγου με την γιατρό ότι όλο αυτό που είδαμε τα φαντασιώνεται... τότε δένουν όλα αυτά τα εύκολα σεναριακά κενά που δεν στέκουν όπως πχ πως γίνεται ο Τζόκερ να ξέρει την ταυτότητα του Βatman και το origin τόσο καλά? Μα καλά όταν σκότωσε τους τρεις γιατί δεν υπήρχε κανένας στο τρένο ή στην αποβάθρα? Πως κατάφερε και σκότωσε την μητέρα του και κανένας δεν το συνέλαβε? Ο νάνος γιατί δεν τον κατέδωσε για την δολοφονία όχι μόνο του συνάδελφού του (μέσα στο σπίτι του) αλλά και των άλλων τριών που παραδέχτηκε? Η αστυνομία ενώ κανονικά γνωρίζει την ταυτότητα του, ως δολοφόνο τουλάχιστον πέντε ανθρώπων, αυτος κυκλοφορεί άνετος και εμφανίζεται στην τηλεόραση όπου σκοτώνει τον παρουσιαστή σε live εκπομπή... και άλλες πάρα πολλές μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες που με μια δεύτερη ματιά καταλαβαίνεις ότι δεν κάθονται καθόλου στην λογική και στην ροή της ταινίας. Γενικότερα αν ξαναδείς την ταινία, ξανά, και με το αυτό το σκεπτικό συνειδητοποιείς ότι o Άρθουρ είναι απλά ένας ψυχασθενής που έχει την ψευδαίσθηση ότι είναι ο Τζόκερ γιατί απλά διάβαζε μικρός τα comics του batman...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AtiX είπε

και μόνο που πουθενά στα comics και σε όλο το dc universe δεν ξέρουμε την αληθινή ταυτότητα του Τζόκερ και δεν πρόκειται να την μάθουμε πότε, θα έπρεπε να το ψηλιαστήτε...

Πάμε τώρα και στα της ταινίας... μιλάω βέβαια για την τελευταία σκηνή που απλά μας μεταφέρει σε ένα περιβάλλον σημερινό, με μια αίσθηση μη συνέχισης της ιστορίας και που ξεκαθαρίζει μέσω του διαλόγου με την γιατρό ότι όλο αυτό που είδαμε τα φαντασιώνεται... τότε δένουν όλα αυτά τα εύκολα σεναριακά κενά που δεν στέκουν όπως πχ πως γίνεται ο Τζόκερ να ξέρει την ταυτότητα του Βatman και το origin τόσο καλά? Μα καλά όταν σκότωσε τους τρεις γιατί δεν υπήρχε κανένας στο τρένο ή στην αποβάθρα? Πως κατάφερε και σκότωσε την μητέρα του και κανένας δεν το συνέλαβε? Ο νάνος γιατί δεν τον κατέδωσε για την δολοφονία όχι μόνο του συνάδελφού του (μέσα στο σπίτι του) αλλά και των άλλων τριών που παραδέχτηκε? Η αστυνομία ενώ κανονικά γνωρίζει την ταυτότητα του, ως δολοφόνο τουλάχιστον πέντε ανθρώπων, αυτος κυκλοφορεί άνετος και εμφανίζεται στην τηλεόραση όπου σκοτώνει τον παρουσιαστή σε live εκπομπή... και άλλες πάρα πολλές μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες που με μια δεύτερη ματιά καταλαβαίνεις ότι δεν κάθονται καθόλου στην λογική και στην ροή της ταινίας. Γενικότερα αν ξαναδείς την ταινία, ξανά, και με το αυτό το σκεπτικό συνειδητοποιείς ότι o Άρθουρ είναι απλά ένας ψυχασθενής που έχει την ψευδαίσθηση ότι είναι ο Τζόκερ γιατί απλά διάβαζε μικρός τα comics του batman...

Από που προκύπτει στην ταινία ότι ξέρει το origin του Μπάτμαν και την ταυτότητα του; Από την σκηνή έξω από θέατρο; 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...