Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/11/2019 στις 3:36 ΜΜ, elpaso1 είπε

Να περιμενω θα αργησει σε καλη ποιοτητα ή να παω κινηματογραφο αυτη την εβδομαδα;

Έχει κυκλοφορήσει ήδη.Σε  άριστη ποιότητα εικόνας (1080p HDRip) το μόνο άσχημο μετάφραση ενσωματωμένη σε Κορεάτικα.

Αν έχεις ένα καλό player ρίχνεις πάνω χοντρούς μαύρους π.χ. υπότιτλους Ελληνικούς καλύπτεις εν μέρει τους Κορεάτικους και το βλέπεις.Υπότιτλοι Ελληνικοί και αυτοί κυκλοφόρησαν με λίγο ψάξιμο θα τους βρεις.Μην τα θέλεις και όλα έτοιμα.:P

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Manuel είπε

Ενδιαφέρον.

Δηλαδη ποιο σημείο της ταινίας σε κάνει να πιστεύεις ότι βλέπει την αναρχία αδιαμφισβήτητα ως κάτι θετικο; Βάλε σε σπόιλερ, αν χρειαστεί.

Spoiler

Θετικό ή μη, εξαρτάται. Αλλά η ταινία "στοχοποιεί" το πρόσωπο του Γουέιν ως το αδίστακτο κεφάλαιο, που πρέπει ο κόσμος να ανατρέψει. Ακόμα και όταν ξεκινάνε οι διαδηλώσεις , η αριστοκρατία είναι στα @@ της και παρακολουθεί παράσταση. Οι κοινωνικές ανισότητες  (π.χ παύση φαρμακευτικής κάλυψης ή ατάκα ότι δεν νοιάζονται για άτομα σαν εσένα) είναι στα μηνύματα της ταινίας, αυτό εκλαμβάνω εγώ. Απ'την άλλη ο ίδιος ο Τζόκερ στη συζήτηση με τον Μάρεϊ πριν βγει στη σκηνή, αναφέρει ότι δεν πιστεύει σε τέτοια. Και νομίζω ισχύει στην περίπτωσή του, το κίνητρο δεν είναι πολιτικό, δεν έχουμε έναν Guy Fawkes μπροστά μας, ασχέτως αν λίγα δευτερα πριν εκτελέσει τον παρουσιαστή κάνει ξανά αναφορά στον Γουέιν ότι δεν μπορεί να έρθει στη θέση του, και ότι "εκείνοι" περιμένουν να κάτσουν ήρεμοι χωρίς να αντιδράσουν.

Προσωπικά πιστεύω ότι φέρνει στην επιφάνεια σοβαρά θέματα φτωχότερων πολιτών. Εξού και η κατακραυγή μέρους των ΜΜΕ irl.

Γνώμη μου, σκέψου τι αντίδραση (δεν) είχαμε σε ανάλογη σκηνή από τελευταία εμφάνιση Joker σινέ, και headshot αθώου πολίτη (εκεί ήταν όντως αθώος, εδώ υπάρχουν ηθικά ζητήματα στη μέση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ~mxls~ είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Θετικό ή μη, εξαρτάται. Αλλά η ταινία "στοχοποιεί" το πρόσωπο του Γουέιν ως το αδίστακτο κεφάλαιο, που πρέπει ο κόσμος να ανατρέψει. Ακόμα και όταν ξεκινάνε οι διαδηλώσεις , η αριστοκρατία είναι στα @@ της και παρακολουθεί παράσταση. Οι κοινωνικές ανισότητες  (π.χ παύση φαρμακευτικής κάλυψης ή ατάκα ότι δεν νοιάζονται για άτομα σαν εσένα) είναι στα μηνύματα της ταινίας, αυτό εκλαμβάνω εγώ. Απ'την άλλη ο ίδιος ο Τζόκερ στη συζήτηση με τον Μάρεϊ πριν βγει στη σκηνή, αναφέρει ότι δεν πιστεύει σε τέτοια. Και νομίζω ισχύει στην περίπτωσή του, το κίνητρο δεν είναι πολιτικό, δεν έχουμε έναν Guy Fawkes μπροστά μας, ασχέτως αν λίγα δευτερα πριν εκτελέσει τον παρουσιαστή κάνει ξανά αναφορά στον Γουέιν ότι δεν μπορεί να έρθει στη θέση του, και ότι "εκείνοι" περιμένουν να κάτσουν ήρεμοι χωρίς να αντιδράσουν.

Προσωπικά πιστεύω ότι φέρνει στην επιφάνεια σοβαρά θέματα φτωχότερων πολιτών. Εξού και η κατακραυγή μέρους των ΜΜΕ irl.

Γνώμη μου, σκέψου τι αντίδραση (δεν) είχαμε σε ανάλογη σκηνή από τελευταία εμφάνιση Joker σινέ, και headshot αθώου πολίτη (εκεί ήταν όντως αθώος, εδώ υπάρχουν ηθικά ζητήματα στη μέση).

Αρχικά, ευχαριστώ για την απάντηση!

Συμφωνώ ότι η ταινία δείχνει προβλήματα που υπάρχουν με το σύστημα, αλλά δεν είδα πουθενά να ηρωοποιεί την αναρχία (όπως γίνεται πχ στο V for Vendetta). Κατά τη γνώμη μου, η ταινία άφησε άνοιχτό το θέμα της λύσης του προβλήματος και ο καθένας μπορεί να δώσει τη λύση του. Πχ εγώ βρίσκω φριχτή την αναρχία και η ταινία δε με έπεισε για το ανάποδο, αντιθέτως επιβεβαίωσε αυτό που ένιωθα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να τη διαβάσει και ανάποδα, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει σαφής "καλός" και "κακός" στην ταινία.

(για τον χαρακτήρα, συμφωνώ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μπει στη συζήτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Manuel είπε

... Καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να τη διαβάσει και ανάποδα, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει σαφής "καλός" και "κακός" στην ταινία.

(για τον χαρακτήρα, συμφωνώ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μπει στη συζήτηση)

Spoiler

"look what happened because of what you did, what it led to, there are riots out there..."

Σε αυτή τη φράση συνοψίζει ο Μάρεϊ τις ευθύνες (ασχέτως αν ο Άρθουρ αδιαφορεί, γιατί έχει ήδη επιλέξει τι θα κάνει).

Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, σε μια ταινία με τίτλο Τζόκερ, δικαιολογείται η χαοτική κατάσταση γιατί είναι κομμάτι του "ήρωα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Manuel

To Joker δεν έχει σχέση με την αναρχία (ούτε στο θεωρητικό της κομμάτι αλλά ούτε και με την αντίληψη αναρχία=μπαχαλάκηδες)

(T)Ο Joker έχει σχέση μόνο με το χάος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diinekis21 είπε

@Manuel

To Joker δεν έχει σχέση με την αναρχία (ούτε στο θεωρητικό της κομμάτι αλλά ούτε και με την αντίληψη αναρχία=μπαχαλάκηδες)

(T)Ο Joker έχει σχέση μόνο με το χάος.

Προφανώς αυτό που θεωρεί ο μέσος άνθρωπος "αναρχία" είναι αυτό που του λέει η τηλεόραση. Το ίδιο συμβαίνει και με πολλές άλλες λέξεις (σχεδόν όλες τις λέξεις που συνδέονται με την πολιτική) που θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζει πραγματικά τι σημαίνουν. Αυτό προφανώς θυμίζει Orwell και doublespeak.

Όπως και να'χει, η ταινία είναι ένας αχταρμάς από σκόρπια μισοψημένα μηνύματα και επιρροές που πετάνε στη μάπα του καταναλωτή και ο καταναλωτής μετά νομίζει στην κυριολεξία ο,τι θέλει, ιδιαιτέρως αφού μπορεί να πει πως σχεδόν οποιοδήποτε κομμάτι της (ακόμα και ολόκληρη η ταινία!) ήταν στο μυαλό ενός τρελού. Αυτό είναι κάτι που βλέπω ξανά και ξανά στις συζητήσεις για την ταινία καιι είναι κάτι που δείχνει πως η ταινία ουσιαστικά είναι βαθύτατα απολιτικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

@Manuel

To Joker δεν έχει σχέση με την αναρχία (ούτε στο θεωρητικό της κομμάτι αλλά ούτε και με την αντίληψη αναρχία=μπαχαλάκηδες)

(T)Ο Joker έχει σχέση μόνο με το χάος.

Συμφωνώ. Όπως έγραψα επανειλημμένα, κατά τη γνώμη μου η ταινία δεν έχει ούτε φιλοαναρχικό, ούτε εχθροαναρχικό μήνυμα. Είναι απλά μια κατάσταση.

(Η προσωπική μου γνώμη για την αναρχία δεν σχετίζεται φυσικά με την ταινία, ούτε βέβαια με την κοινή αντίληψη που υπάρχει για το τι σημαίνει αναρχία)

3 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Προφανώς αυτό που θεωρεί ο μέσος άνθρωπος "αναρχία" είναι αυτό που του λέει η τηλεόραση. Το ίδιο συμβαίνει και με πολλές άλλες λέξεις (σχεδόν όλες τις λέξεις που συνδέονται με την πολιτική) που θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζει πραγματικά τι σημαίνουν. Αυτό προφανώς θυμίζει Orwell και doublespeak.

Όπως και να'χει, η ταινία είναι ένας αχταρμάς από σκόρπια μισοψημένα μηνύματα και επιρροές που πετάνε στη μάπα του καταναλωτή και ο καταναλωτής μετά νομίζει στην κυριολεξία ο,τι θέλει, ιδιαιτέρως αφού μπορεί να πει πως σχεδόν οποιοδήποτε κομμάτι της (ακόμα και ολόκληρη η ταινία!) ήταν στο μυαλό ενός τρελού. Αυτό είναι κάτι που βλέπω ξανά και ξανά στις συζητήσεις για την ταινία καιι είναι κάτι που δείχνει πως η ταινία ουσιαστικά είναι βαθύτατα απολιτικ.

Εγώ νομίζω βοηθάει και ανοίγει τη συζήτηση μια τέτοια ταινία. Σίγουρα δεν αδιαφορεί για την πολιτική, οπότε δεν μπορείς να την πεις απολιτίκ. Απλά είναι από τις ταινίες που θέτουν ερωτήματα, αντί να τα απαντάνε. Η εμπειρία μου λέει ότι γίνονται πολύ καλύτερες αναλύσεις πάνω σε ερωτήματα και ότι προχωράνε περισσότερο τα μυαλά των ανθρώπων, πάρα πάνω σε απαντήσεις, όπου εκεί συνήθως όλοι βουλώνουν τα αυτιά τους και πηγαίνουν με το συναισθηματικό τους ένστικτο, σύμφωνα με αυτά που έμαθαν ν' αγαπούν ή να μισούν. Το εξηγούν οι ψυχολόγοι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που συμφωνεις; Ακριβως τα αναποδα απο σενα λενε ολοι :) χαοτικη ταινια την λενε ολοι. Επισης εγραψες οτι η ταινια δεν βγαζει καταθλιψη...μπορει να βγαλει και αισιοδοξια κατι τετοιο

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Που συμφωνεις; Ακριβως τα αναποδα απο σενα λενε ολοι :) χαοτικη ταινια την λενε ολοι.

Το ίδιο γράφω κι εγώ, δεν καταλαβαίνω πως έχεις μπερδευτεί. Ότι είναι μια κατάσταση (πες το χάος), δεν έχει κάποια σχέση με την αναρχία ως ιδεολογία και ότι δεν δίνει κάποια πολιτική λύση, απλά παρουσιάζει ένα πρόβλημα.

Κάποιοι λέτε ότι η ταινία περνάει φιλοαναρχικά μηνύματα. Με αυτό διαφωνώ. Η ταινία δεν έχει σχέση με την αναρχία, ούτε την ηρωοποιεί, ούτε την κατηγορεί. Έχει σχέση με την κατάσταση, με το χάος, με τις συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 3:48 ΜΜ, Manuel είπε

Δεν έβγαλα συμπέρασμα, ούτε είπα ότι τον αγκάλιασαν. Λέω ότι η ταινία αφήνει ανοιχτό αυτό που θέλει να πάρει κανείς.

Εγώ αυτό που πήρα από την ταινία ήταν ότι έπρεπε η κοινωνία να μην τον έχει παρατημένο και υποτιμημένο, αλλά να τον σέβεται και αυτόν, όπως όλους. Σε μια κοινωνία η οποία το μόνο στο οποίο δείχνει σεβασμό είναι το χρήμα, και μόνο όσους αυτή η κοινωνία κρίνει ως "φυσιολογικούς" και χρήσιμους, αναπόφευκτα θα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα και δεν θα λυθούν με το να τους βάλουμε όλους σε κελιά.

Το θέμα αισιοδοξίας ή απαισιοδοξίας, αφορά το τι πιστεύουμε ότι θα συμβεί στο μέλλον. Σε αυτό δεν εξέφρασα άποψη. Αλλά ούτε και η ταινία. Παρουσίασε ένα πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Λύση δεν έδωσε, ούτε πρότεινε κάτι. Αυτά που γράφω είναι αυτά που θεωρώ εγώ λύση, δεν είπα ότι μας τα έδειξε η ταινία. Άλλος θεωρεί την αναρχία λύση. Δεν γυρνάει την ταινία ανάποδα, ούτε βλέπει κάτι διαφορετικό από εμένα, απλά βγάζει αυτό που θέλει, επειδή η ταινία του δίνει το δικαίωμα να το κάνει.

Αγαπητε, δεν υπαρχει τιποτα στο φλου. Ολα απαντωνται μεσα στην ταινια. Ουτε ψαχνει για λυση, οντως διχνει ενα προβλημα. Εσυ ατομικα ψαχνεις για τις λυσεις, δεν ειδα να κανει κατι τετοιο η ταινια

και παρουσιαζει τον Τζοκερ σαν τον Τιμωρο, τον....take what you deserve. Μην περιπλεκεις πραγματα που δεν υπαρχουν. Και φυσικα ωραιοποιει την αναρχια μια που απελευθερωνει απο τα δεσμα τον Τζοκερ. Μας κανει να παρουμε το μερος ενος δολοφονου κλουν με ψυχολογικα προβληματα, ή μηπως ειναι normal χαρακτηρας ο Joker.

Τωρα δεν ειναι χαος, ειναι αναρχια  ειναι κατι αναμεσα θα απαντησω απλα παιζετε με τις λεξεις. Ολα αυτα πανω κατω τα ιδια ειναι. Ενα γεματο τρενο μασκαρεμενους να πηγαινουν σε διαδηλωση, τι λες να ειναι αυτο; Αλλα δεν ειναι εκει η ουσια φυσικα.

τωρα θες εσυ να τρεξεις μια δικη σου παραλληλη ταινια, καντο, απλα η οθονη δεν εδειξε κατι τετοιο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αγαπητε, δεν υπαρχει τιποτα στο φλου. Ολα απαντωνται μεσα στην ταινια. Ουτε ψαχνει για λυση, οντως διχνει ενα προβλημα.

και παρουσιαζει τον Τζοκερ σαν τον Τιμωρο, τον....take what you deserve. Μην περιπλεκεις πραγματα που δεν υπαρχουν. Και φυσικα ωραιοποιει την αναρχια μια που απελευθερωνει απο τα δεσμα τον Τζοκερ. Μας κανει να παρουμε το μερος ενος δολοφονου κλουν με ψυχολογικα προβληματα, ή μηπως ειναι normal χαρακτηρας ο Joker.

Τωρα δεν ειναι χαος, ειναι αναρχια  ειναι κατι αναμεσα θα απαντησω απλα πεζετε με τις λεξεις. Ολα αυτα πανω κατω τα ιδια ειναι. Ενα γεματο τρενο μασκαρεμενους να πηγαινουν σε διαδηλωση, τι λες να ειναι αυτο; Αλλα δεν ειναι εκει η ουσια φυσικα.

Το ότι μια ταινία μας βάζει να κατανοήσουμε τις πράξεις του Τζόκερ (αυτό ναι, υπάρχει στην ταινία), δεν σημαίνει ότι μας βάζει αναγκαστικά να πάρουμε το μέρος του. Άλλο κατανοώ τι μου λες, άλλο συμφωνώ μαζί σου. Μπορώ να καταλάβω μια άποψη, δεν χρειάζεται να την υιοθετήσω.

Εφόσον εσύ βλέπεις ότι η ταινία ωραιοποιεί την αναρχία, εσύ είσαι αυτός που διαφωνεί με το σχόλιο αυτό:

4 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

@Manuel

To Joker δεν έχει σχέση με την αναρχία (ούτε στο θεωρητικό της κομμάτι αλλά ούτε και με την αντίληψη αναρχία=μπαχαλάκηδες)

(T)Ο Joker έχει σχέση μόνο με το χάος.

Εγώ και ο Diinekis21 λέμε ότι χάος και αναρχία είναι διαφορετικά πράγματα και η ταινία σχετίζεται μόνο με το χάος.

Τέλος, αφού η ταινία (όπως λες) "δεν ψάχνει λύση", άρα δεν "απαντιούνται όλα". Υπάρχει η συζήτηση για τη λύση ανοιχτή και είμαστε ελεύθεροι να την κάνουμε.

Και ακριβώς όταν αρχίζω και γράφω για το τι θεωρώ εγώ λύση, είναι που μου γράφεις "δεν υπάρχει αυτό στην ταινία". Το ξέρω. Αυτό λέω ακριβώς. Οι λύσεις δεν υπάρχουν στην ταινία.

Ελπίζω να έγινε πιο ξεκάθαρη η θέση μου και που βρίσκεται η διαφωνία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Manuel είπε

Το ότι μια ταινία μας βάζει να κατανοήσουμε τις πράξεις του Τζόκερ (αυτό ναι, υπάρχει στην ταινία), δεν σημαίνει ότι μας βάζει αναγκαστικά να πάρουμε το μέρος του. Άλλο κατανοώ τι μου λες, άλλο συμφωνώ μαζί σου. Μπορώ να καταλάβω μια άποψη, δεν χρειάζεται να την υιοθετήσω.

Ε προφανως δεν ειμαστε προβατα. Εδω θα λεμε αν συμφωνουμε ή οχι ή τι ειδαμε;  Ποιος σπαει τα δεσμα του Τζοκερ και τον ελευθερωνει; Αυτο ειναι η θεση της ταινιας. Η αποψη σου σεβαστη. Μην το προσπερνας γιατι δεν σε βολευει.

με σενα παει αλλου η κουβεντα ουτε ξερω την διαφορα χαους και αναρχιας, λες και αυτο ηταν το νοημα της ταινιας. Παλι παιζεις με τις λεξεις οπως κανεις και παραπανω και πιο πισω, και δεν θα μπω στην διαδικασια.

δεν υπαρχει καμια συζητηση για την λυση. Εσυ μονος σου εισαι ελευθερος και την κανεις. Εγω στην ταινια ειδα την δημιουργια του Μπατμαν(=ηρωας καταστολης) και τον Τζοκερ εγκλειστο σε κλινικη. Αν αποριπτεις αυτες τις «λυσεις» (δικη σου η λεξη) ειναι δικο σου θεμα προς συζητηση ΞΑΝΑ. Η ταινια εχει αλλη αποψη.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manuel είπε

Εγώ νομίζω βοηθάει και ανοίγει τη συζήτηση μια τέτοια ταινία. Σίγουρα δεν αδιαφορεί για την πολιτική, οπότε δεν μπορείς να την πεις απολιτίκ. Απλά είναι από τις ταινίες που θέτουν ερωτήματα, αντί να τα απαντάνε. Η εμπειρία μου λέει ότι γίνονται πολύ καλύτερες αναλύσεις πάνω σε ερωτήματα και ότι προχωράνε περισσότερο τα μυαλά των ανθρώπων, πάρα πάνω σε απαντήσεις, όπου εκεί συνήθως όλοι βουλώνουν τα αυτιά τους και πηγαίνουν με το συναισθηματικό τους ένστικτο, σύμφωνα με αυτά που έμαθαν ν' αγαπούν ή να μισούν. Το εξηγούν οι ψυχολόγοι καλά.

Εγώ πάλι θα έλεγα πως είναι τυπικό παράγωγο της εποχής της. Ταινία εντελώς σκόρπια με διάφορους τρόπους, ένας αχταρμάς από μηνύματα τα οποία πετάει εδώ και εκεί και γενικότερα μια οσμή κυνισμού για τα πράγματα και παραίτησης. Εγώ αυτό το ονομάζω απολιτικ, η εποχή μας όλη είναι μια απολιτικ εποχή. Το Τζόκερ είναι ένα χολιγουντιανό προϊόν που ουσιαστικά δεν πάει κόντρα σε τίποτα! Τώρα αν επιφανειακά μοιάζει να έχει μηνύματα κλπ αυτό δεν σημαίνει κάτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ουτε καν στο wiki δεν εχει κοιταξει κανεις για το τι σημαινει εστω ετυμολογικα η λεξη αναρχια κ την κοτσαρετε αβερτα σε σχεση με μια ταινια που δεν εχει καμια απολυτως επαφη με αυτην γτ ειναι παντελως αποτιλικ κ συστημικη.

Λιγα επιφανειακα ψηγματα κοινωνικου σχολιασμου επιπεδου μεσου δελτιου ειδησεων κ ενα riot χωρις οργανωση και στοχο με ενα (!) ατομο ως συμβολο εναντια των... πλουσιων ετσι γενικα κ αοριστα δεν ειναι πολιτικη ταινια, χολυγουντιανο φιλελευθερης λογικης ταχα κοινωνικων προεκτασεων πασαλειμα που ταιριαζει στο κοινο των σημερινων μουλτιπλεξ ειναι, που θα ζησουν την «επανασταση» τους με δεκα τονους ποπ κορν κ κοκα κολες στα village.

τσιλ

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ε προφανως δεν ειμαστε προβατα. Εδω θα λεμε αν συμφωνουμε ή οχι ή τι ειδαμε;

Δεν έχει σχέση με πρόβατα αυτό που γράφω και αν συμφωνούμε ή όχι με την άποψη της ταινίας. Ακριβώς για το τι είδαμε μιλάω. Διάβασε ξανά:

Το ότι μια ταινία μας βάζει να κατανοήσουμε τις πράξεις του Τζόκερ (αυτό ναι, υπάρχει στην ταινία), δεν σημαίνει ότι μας βάζει αναγκαστικά να πάρουμε το μέρος του.

Εσύ θεωρείς δεδομένο ότι η ταινία μας βάζει να πάρουμε το μέρος του Τζόκερ. Σου λέω ότι αυτό δεν ισχύει κατά τη δική μου άποψη, η ταινία μας βάζει μόνο να δούμε την προοπτική του. Εσύ τώρα παρεξηγείς αυτό που λέω, και μου απαντάς σαν να έγραψα ότι η ταινία μπορεί μεν να μας βάζει να στηρίζουμε τον Τζόκερ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εμείς πρέπει να το δεχτούμε γιατί δεν είμαστε πρόβατα. Δεν γράφω αυτό, όμως. Ξεκινάς και απαντάς σε άλλο από αυτό που γράφω.

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ποιος σπαει τα δεσμα του Τζοκερ και τον ελευθερωνει; Αυτο ειναι η θεση της ταινιας. Η αποψη σου σεβαστη. Μην το προσπερνας γιατι δεν σε βολευει.

Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάς εδώ. Ποιος τα σπάει; Δε μας δείχνει κάτι η ταινία, γίνεται off camera, δεν ξέρουμε καν αν είναι αλήθεια (δηλαδή σχεδόν για τίποτα δεν ξέρουμε αν είναι αλήθεια). Και ποια είναι η θέση της ταινίας που προκύπτει;

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

με σενα παει αλλου η κουβεντα ουτε ξερω την διαφορα χαους και αναρχιας

H συγκεκριμένη κουβέντα (αυτή η δεύτερη φάση) ξεκίνησε ακριβώς επειδή δεν μπορείς να διαχωρίσεις αυτές τις δύο λέξεις. Ε, μάθημα θα κάνουμε; Άνοιξε το wiki, που λέει και ο snake ή μην συμμετέχεις στη συζήτηση, αν δεν σε ενδιαφέρει.

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

δεν υπαρχει καμια συζητηση για την λυση. Εσυ μονος σου εισαι ελευθερος και την κανεις. Εγω στην ταινια ειδα την δημιουργια του Μπατμαν(=ηρωας καταστολης) και τον Τζοκερ εγκλειστο σε κλινικη. Αν αποριπτεις αυτες τις «λυσεις» (δικη σου η λεξη) ειναι δικο σου θεμα προς συζητηση ΞΑΝΑ. Η ταινια εχει αλλη αποψη.

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει συζήτηση για τη λύση. Αυτό ακριβώς λέω εδώ και τόση ώρα, ότι είμαστε εμείς αυτοί που θα την κάνουμε. Αν ξεπεράσουμε, όμως, πρώτα την ψευδαίσθηση ότι η άποψη της ταινίας είναι η δική σου και δεν επιδέχεται άλλη εκδοχή. Η ταινία είναι ανοιχτή. Δεν έχει happy end, ούτε προσφέρει κάτι ο εγκλεισμός του Τζόκερ. O Μπάτμαν (ως Μπάτμαν) δεν παίζει καν στην ταινία, εσύ κατάλαβες και την άποψη της ταινίας για τον Μπάτμαν και ότι η καταστολή αποτελεί την αδιαμφισβήτητη λύση, που η ταινία μας επιβάλλει και εγώ απορρίπτω αυθαίρετα; Ενώ δεν παίζει καν στην ταινία;

Άποψη για να έχει η ταινία καταλαβαίνεις τι πρέπει να δείχνει; Να παρουσιάζει κάτι ως ηρωικό, ως αποτέλεσμα. Να δείχνει τον Μπάτμαν να λύνει το πρόβλημα και να λένε όλοι "ζήτω" και να είναι χαρούμενοι που ξεφορτωθήκαμε τον ψυχάκια, να δείχνει ότι η καταστολή λειτουργεί και λύνει προβλήματα, να δείχνει τον Τζόκερ έγκλειστο και να λένε μεταξύ τους "well done" και σωθήκαμε, το κακό νικήθηκε, τέτοια πράγματα! Αυτά είναι απόψεις, που αν η ταινία μου τα δείξει, δεν έχω περιθώριο να σκεφτώ εγώ κάτι άλλο.

Όταν μου δείχνει η ταινία μια μιζέρια, αυτό δεν μου το δείχνει για προοπτική λύσης. Μου το δείχνει για να παρουσιάσει το πρόβλημα. Μη μου λες λοιπόν ότι η ταινία έχει άλλη άποψη. Δεν δείχνει άλλη άποψη, άρα μπορώ να έχω τη δική μου και εσύ τη δική σου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...