Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή e-παράβολο μεταβίβασης


geobt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να κάνω μεταβίβαση το αυτοκίνητό μου και να εκδώσω το παράβολο μέσω winbank. 

Ποια επιλογή είναι απ'όλες που βγάζει γιατί δεν βλέπω καμία να αναφέρει για μεταβίβαση.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια δυνατότητα, από όσο ξέρω μόνο από τράπεζα μπορείς να το προμηθευτείς.

Edit

Και στο επίσημο site του υπουργείο αυτό λέει:

"● Παραστατικό Τράπεζας για την καταβολή του τέλους μεταβίβασης αυτοκινήτου οχήματος και του τέλους άδειας οχήματος"

http://www.yme.gr/index.php?tid=334

Δεν γράφει κάπου ότι μπορεί να εκδοθεί αλλιώς.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όλα τα "γραφεία εξυπηρέτησης" που είναι γύρω γύρω από τις διευθυνσεις συγκοινωνιών των Νομαρχιών όπου γίνονται μεταβιβάσεις, σου βγάζουν το ηλεκτρονικό παράβολο με μικρή προμήθεια, συνήθως κανένα 5ευρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει νοημα να πηγαινεις κεπ θα καθυστερησουν βδομαδες και δεν θα μπορεις να το κυκλοφορεις

IBAN Περιφέρειας Αττικής (για πληρωμή παραβόλου)

Στην αιτιολογία του παραβόλου θα πρέπει αναγκαστικά να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του οχήματος

Βεβαίωση τελών από την εφορία (τμήμα αυτοκινήτων

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kalmik είπε

Συνήθως όλα τα "γραφεία εξυπηρέτησης" που είναι γύρω γύρω από τις διευθυνσεις συγκοινωνιών των Νομαρχιών όπου γίνονται μεταβιβάσεις, σου βγάζουν το ηλεκτρονικό παράβολο με μικρή προμήθεια, συνήθως κανένα 5ευρο.

Αυτοι δηλαδή πως βγάζουν ηλεκτρονικό παραβολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς και μου είπαν πως γίνεται. Μου ανεφερε η τηλεφωνήτρια ολα τα βήματα, απλά δεν ήξερε ποια από όλες τις επιλογές είναι για το παράβολο της μεταβίβασης.

Έψαξα στο γκουγκλ και είδα πως γίνεται και απο το taxis που λέει ο @blazar αλλά και πάλι δεν ανέφεραν ποια επιλογή έπρεπε να τσεκάρω για την μεταβίβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη άδειας 75€ πλήρωσα χθές μέσω winbank κάνοντας απλή μεταφορά στον λογαριασμό της περιφέρειας μου και έγραψα στην δικαιολογία την πινακίδα και το όνομα μου... το αναγνώρισαν κανονικά στο υπουργείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου δεν είναι πως δεν μπορώ να πληρώσω μεσω winbank,  αλλά ότι δεν ξέρω ποιο παράβολο πρέπει να επιλέξω. Εσύ ήξερες τον λογαριασμό της περιφέρειάς σου και έκανες απλή κατάθεση. Αν τον ήξερα θα το έκανα και εγώ...

Μετά από αρκετό διάβασμα στο ίντερνετ πιστεύω πως βρήκα την λύση. Πας στα Κ.Ε.Π. και σου δίνουν τον λογαριασμό της τράπεζας της περιοχής σου που κάνει την διαδικασία και κάνεις κατάθεση.

Αλλιώς στο δίπλωμα έχει έναν διψήφιο αριθμό δίπλα από έναν τριψήφιο. Ο διψήφιος είναι η περιφέρεια που έχει τον φάκελο με τα στοιχεία του οχήματος. Λες τον διψήφιο αριθμό στα Κ.Ε.Π., σου λένε που ανήκει και κάνεις την κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Απορώ με κάποιους που δεν καταλαβαίνουν ! ... πρέπει σώνει και καλά να "απαντήσουν" κάτι ... έλεος πιά !

Η ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΗΤΑΝ :  πηγαίνοντας μέσω της εφαρμογής e-παράβολο  (με κωδ. Taxis ή όχι),  ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ παραβόλων (για μεταβίβαση ΙΧ) χρησιμοποιείς  ή  ΠΟΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΝΕΙΣ  ! στα τρία νταμάκια (λίστες επιλλογής)  ... τα υπόλοιπα είναι,   άλλα λόγια να αγαπιώμαστε (κομπρί ?)

Το έχω ψάξει και εγώ (και δεν είμαι και άσχετος !) και δυστυχώς δεν βρήκα  "ετοιμη" απάντηση,  ΠΑΡ' ΟΤΙ αναφέρεται ότι είναι δυνατή ή  ηλεκτρονική έκδοση !!!

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ΔΕΝ ΕΨΑΞΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΕΠΙΛΛΟΓΕΣ  ... είναι και λίγο σπαστικό !

Απαιτούνται  ΔΥΟ :  Ενας για το Τέλος Αδειας ΙΧ 75 ευρώ και ένα για Τέλος Μεταβίβασης  90 ευρώ (για 1300-1600 cc)

Αν κανένας τους ξέρει ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ... ΕΝΑ ΨΥΧΙΚΟ να τελειώνουμε !   ... αφού έχουμε να κάνουμε με τόσο ανεγκέφαλους εκεί στο Υπουργείο !  ... εκτός και το κάνουν ΕΠΙΤΙΔΕΣ για να κονομάνε κάποιο ....

Για να γίνω ποιό σαφής, αν με ρωτήσει κανείς  (ΚΩΔΙΚΟΎΣ)  Παραβόλων για ¨εκδοση  Αρχικής Αδειας Οδήγησης ... μπορώ να δώσω ακριβώς τους απαιτούμενους  διψήφιους κωδ. των απαιτούμενων παραβόλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ανακάλυψα πως το τέλος αδείας και το τέλος μεταβίβασης ΔΕΝ πληρώνονται μέσω της εφαρμογής e-paravolo, πληρώνονται με απλή τραπεζική μεταφορά στον λογαριασμό που διατηρεί η διεύθυνση μεταφορών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

που ανάλογα την διεύθυνση της μεταβίβασης είναι διαφορετικό προσοχή εγω που ειμαι από νησί δεν είναι το ιδιο iban με της Θεσσαλονίκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλημέρα.Μετά από πολύ ψάξιμο στο ΚΕΠ για την περιφέρεια του Πειραιά το iban είναι :GR6201101900000019054529961 Να μην ξεχάσετε να βάλετε την πινακίδα του οχήματος, αλλά και το όνομα του αγοραστή.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...