Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά σερβιτόρα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Πήγα για δοκιμαστικό σε ένα καφέ ως βοηθός σερβιτόρου ενώ είχα πει πως έχω εμπειρία ενός μήνα. Τελικα μετα το δοκιμαστικό με πήραν. Το θέμα μου είναι πως δεν έχω εμπειρία μιας και εχω κρατησει 5 φορές στη ζωή μου δισκο μαζί με τις 2 φορες που πηγα για δυωρακια στο μαγαζι, οπότε δεν εχω ιδέα πως πρέπει να κρατάω τον δισκο. Οταν ειναι ελαφρύς τον κρατάω, δεν εχω θεμα. Ωστόσο στο μάζεμα όταν ειναι βαρύς δυσκολεύομαι αρκετά να τον κρατήσω. Μου ειναι παρα πολυ δύσκολο να τον κρατησω με τα δάχτυλα οπότε για να τον μεταφέρω κάπως τον κρατάω με την παλαμη και απ'όσο ξέρω ειναι μεγα λάθος. Σήμερα το συνειδητοποίησα μου καθως μαζευα ενα τραπεζι και τοποθετούσα τα ποτηρια στον δισκο ετσι πως πηγα να φυγω μου επεσαν ολα. Δεν είχα τη δύναμη να τα κρατήσω και δεν προλαβα να το σώσω. Ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί. Εχει τυχει κατι αντίστοιχο σε εσας στην αρχή; Και αν ναι τι μπορώ να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε δίσκο βάλε πλαστικά ποτηράκια με νερό σφουγγαριστα κουβα και ξεκινά, κρίμα είναι να φάει κανένα καφέ στο κεφάλι ο πελάτης ή να πληρώνεις τα σπασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειπε ο από πανω.

 

μια ατσούμπαλη σαν του λόγου σου μου έριξε έναν φρέντο εσπρέσο πανω μου και κατι αλλα ποτηρια και τσιμπησα κατι ωραια ραμματάκια στη πλάτη.

 

φιλικά πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Stavroula11 said:

Εχει τυχει κατι αντίστοιχο σε εσας στην αρχή; Και αν ναι τι μπορώ να κανω;

Μου έχει τύχει και μάλιστα στον στρατό, σε τραπέζι αξιωματικών! :wacko: Ήταν εντάξει οι τύποι, μου είπαν "δεν τρέχει τίποτα παλικάρι" και μου έδωσαν και τιπ! (δεν το πήρα, απαγορεύεται).

Ο σωστός τρόπος είναι με όλα τα δάχτυλα από κάτω, στο κέντρο τού δίσκου, για να ισορροπεί. Δοκίμασέ το και δες τι βάρος μπορείς να σηκώσεις ώστε να χρησιμοποιείς το κατάλληλο μέγεθος δίσκου. Τα βαριά τα βάζεις στο κέντρο τού δίσκου. Τον κρατάς με το αριστερό, αν είσαι δεξιόχειρας.

1663507938_------__k10424520.jpg.01029eceefa84966ce362c6e6b844d87.jpg

Επεξ/σία από CheOnWeb
add
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μικρότερος δίσκος αλλα αν δεν χωράνε στο δισκο τα υπολοιπα τι κανω; Τα μαζευω μετα; Γιατι το μαγαζι εχει πολυ κόσμο.

Με το αριστερο αν τον κρατησω θα πεσουν σιγουρα ολα κατω γιατι ειναι τερμα αδυναμο

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μου έχει τύχει και μάλιστα στον στρατό, σε τραπέζι αξιωματικών! :wacko: Ήταν εντάξει οι τύποι, μου είπαν "δεν τρέχει τίποτα παλικάρι" και μου έδωσαν και τιπ! (δεν το πήρα, απαγορεύεται).

Ο σωστός τρόπος είναι με όλα τα δάχτυλα από κάτω, στο κέντρο τού δίσκου, για να ισορροπεί. Δοκίμασέ το και δες τι βάρος μπορείς να σηκώσεις ώστε να χρησιμοποιείς το κατάλληλο μέγεθος δίσκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Stavroula11 said:

Υπάρχει και μικρότερος δίσκος αλλα αν δεν χωράνε στο δισκο τα υπολοιπα τι κανω; Τα μαζευω μετα; Γιατι το μαγαζι εχει πολυ κόσμο.

Ξεκινάς με τον μικρό και κάνεις διαδρομές, μέχρι να μάθεις την τεχνική και να παίρνεις τον μεγαλύτερο.

2 minutes ago, Stavroula11 said:

Με το αριστερο αν τον κρατησω θα πεσουν σιγουρα ολα κατω γιατι ειναι τερμα αδυναμο

Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο πιο αδύναμο απ' το δεξί. Μάλλον αισθάνεσαι ανασφάλεια γιατί δεν έχει τον ακριβή έλεγχο που έχει το δεξί. Προπόνηση θέλει αλλά είναι ο σωστός τρόπος. Αν μαζεύεις ποτήρια από γεμάτο τραπέζι με το αριστερό, θα κάνεις περισσότερες ζημιές.
Όταν ξέρεις ποιος είναι ο σωστός τρόπος (γενικά, όχι μόνο στο κράτημα τού δίσκου), πρέπει να επιμένεις σ' αυτόν, μέχρι να τον μάθεις. Υπάρχει λόγος που θεωρείται "ο σωστός τρόπος".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, γροσερισοπ είπε

οτι ειπε ο από πανω.

μια ατσούμπαλη σαν του λόγου σου μου έριξε έναν φρέντο εσπρέσο πανω μου και κατι αλλα ποτηρια και τσιμπησα κατι ωραια ραμματάκια στη πλάτη.

φιλικά πάντα.

Έπρεπε να κάνεις μήνυση και να σηκώσεις φασαρία στο μαγαζί αρχίζοντας με το '' τι έκανες εκεί ρε, ξέρεις ποιος είμαι εγω;'' 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Vasivouzoukos said:

Έπρεπε να κάνεις μήνυση και να σηκώσεις φασαρία στο μαγαζί αρχίζοντας με το '' τι έκανες εκεί ρε, ξέρεις ποιος είμαι εγω;'' 

αν έσκαγε σε κανά παιδάκι στο κεφάλι τύπε θα σου λεγα εγώ.

η αλλη ειπε και ψεματα οτι ξερει απο δίσκο. 

και τις φευγουν τα ποτήρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

21 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

αν έσκαγε σε κανά παιδάκι στο κεφάλι τύπε θα σου λεγα εγώ.

η αλλη ειπε και ψεματα οτι ξερει απο δίσκο. 

και τις φευγουν τα ποτήρια.

Φιλε που βγαζεις χολη ψέματα ειπα γιατι πλεον χωρις προϋπηρεσία δε σε παιρνει πουθενα κανεις και καποιοι έχουν αναγκη να βγαλουν ενα μεροκαματο. Χαζοι δεν είμαστε, ουτε στο κεφαλι καποιου θα τα ριξουμε ουτε στο κεφαλι παιδιου. Ετυχε σημερα να μου πεσουν και απλα ζήτησα τροπους για να βελτιωθω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

αν έσκαγε σε κανά παιδάκι στο κεφάλι τύπε θα σου λεγα εγώ.

η αλλη ειπε και ψεματα οτι ξερει απο δίσκο. 

και τις φευγουν τα ποτήρια.

Τρολαρεις η τα λες σοβαρά; Και παιδιά με τέρμα εμπειρία τους πέφτουν δίσκοι απ τα χερια. Σιγά σιγά θα μάθει, άλλωστε και το αφεντικό δεν είναι χαζό κατάλαβε ότι δεν έχει εμπειρία. 

Οπως είπαν και παραπάνω στο αδύναμο χέρι ο δίσκος στο κέντρο τα βαριά και αν υπαρχει μπουκάλι γυάλινο με νερό βαρύ το παιρνεις στο χέρι ( το άλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στουρούλα προπόνηση στο σπίτι.

Πάρε δίσκο πολλά ποτήρια και κουβάλα τα συνέχει από το τραπέζι στο νεροχύτη με ζιγκ ζάγκ βέβαια και τούμπαλιν.Δεν φταίνε οι πελάτες να τα φάνε στο κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Stavroula11 είπε

Φιλε που βγαζεις χολη ψέματα ειπα γιατι πλεον χωρις προϋπηρεσία δε σε παιρνει πουθενα κανεις και καποιοι έχουν αναγκη να βγαλουν ενα μεροκαματο. Χαζοι δεν είμαστε, ουτε στο κεφαλι καποιου θα τα ριξουμε ουτε στο κεφαλι παιδιου. Ετυχε σημερα να μου πεσουν και απλα ζήτησα τροπους για να βελτιωθω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...