Προς το περιεχόμενο

Αγορα πλυντηριου ρουχων ανω φόρτωσης


zevage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγοράσω ενα πλυντηριο ρουχων ανω φόρτωσης.

Εχω ακουσει οτι δεν ειναι πολύ αποδοτικά, κυρίως στο στήψιμο και κανουν θορυβο. Ειναι αλήθεια?

Επίσης αν γίνεται προτείνετε καποια μαρκα σαν πιο αξιόπιστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zevage είπε

Θελω να αγοράσω ενα πλυντηριο ρουχων ανω φόρτωσης.

Εχω ακουσει οτι δεν ειναι πολύ αποδοτικά, κυρίως στο στήψιμο και κανουν θορυβο. Ειναι αλήθεια?

Επίσης αν γίνεται προτείνετε καποια μαρκα σαν πιο αξιόπιστη.

Δε νομιζω οτι κανει η φορτωση το πλυντηριο.. Εσενα τι σε βολευει.. Αν εχεις δικο σου σπιτι κ εχεις χωρο, παρε ο, τι σ αρεσει.. Αν εισαι σε ενοικιο, θα σου ελεγα να παρεις ανω φορτωσης γιατι θα σε δεσμευει το αλλο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πανος999 είπε

Δε νομιζω οτι κανει η φορτωση το πλυντηριο.. Εσενα τι σε βολευει.. Αν εχεις δικο σου σπιτι κ εχεις χωρο, παρε ο, τι σ αρεσει.. Αν εισαι σε ενοικιο, θα σου ελεγα να παρεις ανω φορτωσης γιατι θα σε δεσμευει το αλλο! 

Σε ενοίκιο και με περιορισμενο χώρο.

Ειναι δεδομενο οτι βολεύει μονο ανω φόρτωσης. Δεν κοιτώ κατι άλλο.

Θα ήθελα βοήθεια σε αυτό που ζητώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα whirpool άνω φόρτωσης 5 κιλών σχετικά καινούργιο στο σπίτι μου, το οποίο κάνει αρκετό θόρυβο όταν στίβει στις 800 στροφές, αλλά από απόδοση είναι μια χαρά, τα ρούχα βγαίνουν καθαρά και μυρωδάτα. Στο πατρικό μου έχω ένα brandt 7 κιλών άνω φόρτωσης (είναι το τρίτο πλυντήρια brandt άνω φόρτωσης απο το 1976, κάτι που δείχνει την αξιοπιστία τους) το οποίο δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου όταν δουλεύει, επίσης χωρίς πρόβλημα στην απόδοση. Τα άνω φόρτωσης θέλουν ιδιαίτερη προσοχή να μην παραγεμίζονται με ρούχα και ανοίξει ξαφνικα η θυρίδα λόγω βάρους ενώ είναι σε λειτουργία το πλυντήριο, επίσης το δικό μου το αφήνω συνέχεια με την πόρτα ανοικτή όταν δεν δουλεύει, για να μην πιάσει μούχλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/4993450/Whirlpool-AWE-66710.html κοιτα αυτο εχω παρει ..δεν κανει θορυβο  και εννοειτε δεν κοπαναει απο την δυναμη του στιψυματος πχ .... ειναι οτι πιο αθορυβο ειχα σε συγκριση με τα κλασικα μεγαλα ...που ''ειχα''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ με "άνω φόρτωσης" Brandt τα τελευταία 11 χρόνια. No problem (να μην το ματιάσω) μέχρι τώρα.

Από τα υπέρ αυτού του τύπου πλυντηρίων είναι ο μικρότερός του όγκος (χωράνε εκεί που δεν μπαίνουν "κλασσικά"). Κάτι που έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω αν είναι βάσιμο, είναι ότι είναι πιο σταθερά στηριγμένος ο κάδος αφού στηρίζεται στο κέντρο και από τις δύο πλευρές, σε αντίθεση με τον πολύ διαφορετικό τρόπο στήριξης των λοιπών, αφού έχουν το άνοιγμα στο πλάϊ.

Θόρυβο δεν έχω βιώσει κάτι περίεργο, εκτός βέβαια από τη φάση να έχω μέσα πχ παπούτσια και να μην είναι αρκετά γεμάτο.

Επίσης θεωρώ μάλλον υπερβολικό το φόβο του να ανοίξει ο κάδος εν κινήσει λόγω βάρους των ρούχων (προσωπικά το λειτουργώ τις περισσότερες φορές φουλ γεμάτο). Το καπάκι το έχω κι εγώ ανοιχτό όταν τελειώνει για να φύγει η υγρασία (και συνεχίζω να το έχω και μετά αφού πολλές φορές λειτουργεί και σαν πρόσθετο καλάθι για άπλυτα :)) αλλά αυτό δεν είναι κάτι που δεν θα έκανα και στο πλυντήριο με την πόρτα μπροστά, εκτός πια αν ενοχλούσε σε ένα στενό μπάνιο.

Μοναδικό του "μειονέκτημα" το ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πάνω μέρος σαν ράφι για να ακουμπήσεις πράγματα, το οποίο προσωπικά το θεωρώ υπέρ αφού έτσι γλιτώνουμε ψιλογυφτιές που βλέπω στα σπίτια φίλων ;)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Κι εγώ με "άνω φόρτωσης" Brandt τα τελευταία 11 χρόνια. No problem (να μην το ματιάσω) μέχρι τώρα.

Από τα υπέρ αυτού του τύπου πλυντηρίων είναι ο μικρότερός του όγκος (χωράνε εκεί που δεν μπαίνουν ¨κλασσικά"). Κάτι που έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω αν είναι βάσιμο, είναι ότι είναι πιο σταθερά στηριγμένος ο κάδος αφού στηρίζεται στο κέντρο και από τις δύο πλευρές, σε αντίθεση με τον πολύ διαφορετικό τρόπο στήριξης των λοιπών, αφού έχουν το άνοιγμα στο πλάϊ.

Όντως ισχύει αυτό.
Brandt και εμείς από την δεκαετία του 70 made in France, σκυλί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θες 1200rpm στροφες και 7 κιλα στον καδο. Δεν κανουν θορυβο. Και με 1000βολευεσαι αλλα παρτο 1200 καλυτερα.

Bosch Siemens Brandt θα ελεγα αντε και indesit. Αν βρεις και whirpool με τα specs που ειπα, παρτο.

Τα σκυλια brandt που γραφεται λογο λιγων στροφων δεν στεγνωνουν τα ρουχα. Και σου βγαζουν το λαδι, αντε να ειναι 600 ή 800rpm. Αλλαγη θελουν

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Whirlpool έχω, άνω φόρτωσης, 1200rpm, της σειράς zen, 6th sense, green generation. Απ'τα πιο αθόρυβα πλυντήρια που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Και με ποικιλία προγραμμάτων όπου ρυθμίζεις και το επίπεδο βρωμιάς αν θες + μερικά προγράμματα έχουν επιλογή για πιο σύντομη διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Τα σκυλια brandt που γραφεται λογο λιγων στροφων δεν στεγνωνουν τα ρουχα. Και σου βγαζουν το λαδι, αντε να ειναι 600 ή 800rpm. Αλλαγη θελουν

Αν θες να στεγνώνεις τα ρούχα χρειάζεσαι πλυντήριο/στεγνωτήριο ή ξεχωριστή συσκευή (στεγνωτήριο ρούχων).
Τα πλυντήρια κάνουν στύψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο μου πλυντήριο λόγω χώρου ήταν ένα ariston άνω φόρτισης.Εκείνη την εποχή ήταν από τα κορυφαία στο είδος αυτό.

Σκυλί λέμε έπλενε πολλά χρόνια δεν έκανε πολύ θόρυβο παρά μόνο όταν έφαγε ένα ρουλεμάν το οποίο  είχα αλλάξει μόνος.Δεν θυμάμαι αν τελικά έπαθε βλάβη ή το παράτησα όταν πήγα σε μεγαλύτερο σπίτι και πήρα πιο μεγάλο εμπρός φόρτισης.

Ρίξε μια ματιά πάντως και στη συγκεκριμένη μάρκα.

Με παραξενεύει που στο skroutz δεν έχει κανένα ενώ στο bestprise έχει

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dpolal είπε

Αν θες να στεγνώνεις τα ρούχα χρειάζεσαι πλυντήριο/στεγνωτήριο ή ξεχωριστή συσκευή (στεγνωτήριο ρούχων).
Τα πλυντήρια κάνουν στύψιμο.

Ποσα rpm ειναι το πλυντηριο σου; Ενα link βαλε απο το μοντελο.

το στηψιμο ειναι μια χαρα αν γινει με πολλες στροφες. 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Ποσα rpm ειναι το πλυντηριο σου; Ενα link βαλε απο το μοντελο

Έχεις αντιληφθεί ότι μιλάμε για πλυντήριο από την δεκαετία του 70 ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλοι μου να κρατησουμε ενα επίπεδο. Δεν χρειάζεται να δημιουργουμε ενταση.

Ποια η γνωμη σας για κατι μεταχειρισμένο? (λογω οικονομκης στενοτητας)

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...